Главная / География / "Солтүстік Америка"

"Солтүстік Америка"

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gif

Сыныбы______7


Тақырыбы: Солтүстік Америка географиялық орны, ашылуы.


Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға Солтүстік Американың географиялық орны, ашылуы және зерттелу зерттелу тарихы, жөнінде түсіндіру.

Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.


Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Кестемен жұмыс.

2. Әңгіме-дәріс.

3. Топтастыру.

Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

Қорытындылау.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

2. Топтастыру.

3. Кестемен жұмыс.

Қорытындылау.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Сұрақ-жауап.

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Әңгіме-дәріс.

Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.



2. Топтастыру.

Топтастыру арқылы Солтүстік Америка құрлығының шеткі нүктелерін түсіндіру.













Өлім аңғары -86 м.

Мак-Кинли 6193 м.



Солт. Америка шеткі нүктелері
















2. Кестемен жұмыс.

Кесте арқылы Солтүстік Америка құрлығының зерттелу тарихын түсіндіру.


1492 ж

Х. Колумб аяқ басқан.

Х ғ.

Нормандар Гренландияға дейін жетіп, 100 жылдай тұрған.

ХV ғ.

Джон Кабот Ньюфаунленд аралы мен Лабрадор түбегінің жағалауын ашқан.

1519 ж.

Эрнан Кортес Мексика жерін басып алды.

ХVІІ ғ.

Генри Гудзон, Александер Макензи материктің солтүстік және шығыс жағалауларында көптеген жаңа жерлерді ашты.

1741 ж.

Витус Беринг, Алексей Чириков Алеут аралдарын бойлай жүзіп, Аляска жағалауын зерттеді.

1778 ж.

Джеймс Кук Нортон шығанағын зерттеді.



Қорытындылау.


IV. Жаңа сабақты бекіту.

1. Сұрақ-жауап.

1. Солтүстік Американың географиялық орны?

2. Солтүстік Американың ашылуы?

3. Солтүстік Американың зертелу тарихы?

4. Солтүстік Американың жағалауындағы мұхиттар?

5. Солтүстік Американың шеткі нүктелері?



V. Қорытындылау, бағалау.

VІ. Үйге тапсырма беру.

Үйге: Солтүстік Американың географиялық орны, зерттелуі.



"Солтүстік Америка"
  • География
Описание:

Сынып: 8 Тақырыбы: Аласа таулары

Мақсаттары:

Білімділік. Қазақстан аумағындағы аласа таулы өлкелердің ерекшеліктерімен таныстыру. Ішкі және сыртқы күштердің таулардың жер бедерін өзгертудегі ролін түсіндіру.

Дамытушылық. Қазақстанның геологиялық картасы мен физикалық картасын салыстырып, сәйкестендіру және оны кескін картаға түсіру арқылы икемділіктерін арттыру.

Тәрбиелік. Өз Отаны туралы білімдерін тереңдете келе, отансүйгіштік қасиеттерін артыру, географиялық мәдениетке тарту.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Сабақты үйымдастыру формасы: фронтальді

Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап

Құрал-жабдықтар: Қазақстанның физикалық картасы, тектоникалық карталар

Негізгі ұғымдар:биік таулар, таулардың биіктігі бойынша бөлінуі

Номенклатура: Сарыарқа,Мұғалжар,Маңғыстау,Ұлытау,Шыңғыстау,Ақсораң,Үлкен Боқтыбай,т.б,

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

1.Ұйымдасты-ру кезеңі

Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Сабаққа дайындығын тексеру. Психологиялық дайындығын тексеру.

Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау.

2. Жаңа тақырыпқа көшу кезеңі

Кіріспе сұрақтар:

1. Жер бедерінің ірі пішіндері таулар қандай жолдармен пайда болады?

2. Жер шарындағы таулар не себептен өзгермей тұрмайды?

3. Таулар абсолюттік биіктігіне қарай қалай бөлінеді?

Таулардың биіктігі бойынша 1000 м-ге дейінгі аласа таулар деп аталады.

3. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі.

Оқушыларға Қазақстанның физикалық картасынан 1000 м-ге дейінгі аласа таулы аумақтарды табу тапсырмасын береді. Оларды тапқаннан кейін осы өлкелерге жеке-жеке тоқталып кетеді:

1. Сарыарқаның қай кезеңде пайда болғанын табу.

2. Қазақстанның физикалық картасын пайдалана отырып, аласа таулы өлкелерінің тау жоталарынан тұратынын және ең биік нүктесін табу.

3. Аласа таулы өлкелердің жер бедерінің өзгеруіне қандай табиғат процестері әсер етуде?

4. Аласа таулы аймақтардың бүгінгі күнге дейін қалыптасып, дамып жатқандығын қалай дәлелдеуге болады?

Кейін мұғалім аласа таулы аймақтарға сипаттама беруді бастайды. Сипаттама беруде жеке тау жүйелеріне олардың географиялық орны мен бұл тау тау жүйесіне жататын тау жоталарына және ең биік нүктелеріне тоқталады.

Оқушылар картадан Сарыарқа, Мұғалжар, Маңғыстау, таулы өлкелерін көрсету

4. Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі

Таулы өлкелердің ерекшеліктерін кестеге салады:

Таулы өлке Оған кіретін тау жоталары Ең биік (.), биіктігі

5. Сабақты қорытындылау кезеңі

1. Қазақстан аумағында қандай аласа таулы өлкелер бар?

2. Олардың ең биік нүктелері қандай?

6. Бағалау кезеңі

Сабақ барысында белсенді қатысып отырған және картамен жұмыс істеген оқушылар бағаланады.

7. Үйге тапсырма беру кезеңі

Кескін картаға аласа таулы өлкелерді түсіру.

Автор Такырова Арайлым Маратовна
Дата добавления 10.11.2015
Раздел География
Подраздел Конспекты
Просмотров 872
Номер материала MA-062155
Скачать свидетельство о публикации
