Главная / Другое / Өсімдік және егін шаруашылығы

Өсімдік және егін шаруашылығы

Сынып: 2

Мұғалім: Абдраисова Г.В

Күн:

Пән: Дүниетану

Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты түсіндіру

Тақырып: Өсімдік шаруашылығы

Мақсат:

  • Ауыл шаруашылығының салаларын ажырату;

  • Мәдени өсімдіктердің пайдасын анықтау;

  • Астық өнімдерінің түрлері мен өсу мекенін салыстыру;

Жалпы нәтиже: Оқушылар егін шаруашылығының салаларын ажыратады, егіншіліктің адамзат өміріндегі маңызын анықтайды, астық өнімдерінің көптүрлілігін зерделейді және оларды өсіруші диқан еңбегін бағалайды, астық өнімдерін өсу мекеніне қарай топтайды.

Ресурстар: Маркер, оқулық, дәптер, қарындаш, постер, интерактивті тақта, кесте, сөзжұмбақ

Сабақ барысы:

Кезең

Жұмыс түрлері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Модуль

І . Ұйымдастыру кезеңі



Топқа бөлу: «1, 2, 3»

Сұрақ-жауап



2 мин

Сәлемдесу



Көңіл-күйлеріңіз қалай?

Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?

Ынталарыңыз қалай?

Ендеше бастайық?!




Керемет! /қол көтеру/

Тамаша! / алақан соғу/

Ғажап! /қол көтеру/

О! О! О! / бас бармақты көрсету/

ОБжК

ІІ. Қызығушылықты ояту


а) Ассоциация

Топпен жұмыс


3 мин

Көз алдарыңа «ауыл» деген сөзді естігенде не елестейді, соны қағазға жазыңыздар


Барлық топтың жазғанынан тақтаға топтастырып жазу. Соның ішінен «Егін шаруашылығы» туралы сөз болатынын айту

Әр топ мүшелері «ауыл» сөзін естігендегі көз алдына келген елестерін айтады

СТО

ІІІ. Мағынаны ашу




ә) Оқулықпен жұмыс

Жұппен





б) Топпен жұмыс









5 мин







15 мин

Оқулықтың 65-68 беттерін нұсқау






Оқушылар алдына кесте таратады:

Өсімдіктің аты

Қай топқа жатады?

Қай жерде өседі?

Өсімдіктің бөліктері

Адамның пайдалануы

Спикерді анықтайды /бояу түстері арқылы/


Мәтінді оқу


Оқығаны жөнінде жұбымен талқылау




Кестені берілген сұрақтар бойынша ақылдаса отырып толтырады

Әр топта бір спикерден қалады, ал қалғандары өзге топтарды тыңдап, бағалайды: «Бір жұлдыз,бір тілек» арқылы

ОмОЖТ




ОБжК







ОҮБжОБ


в) Жеке дара және жұппен жұмыс




г) Слайд арқылы сөзжұмбақ шешу

4 мин






5 мин

Дәптермен жұмыс






Әр оқушыға аттарын атайды

Нан жасайтын астық өнімдерінің астын сызу

Өсімдік атауын сәйкес суретпен сызық арқылы қосу



Тақтада көрсетілген суреттер бойынша сөзжұмбақты толтыру

Көршісінің жұмысын тексереді, бағалау: «Бағдаршам»


ОмОЖТ






АКТ


ОҮБжОБ

ІV. Қорытынды


Эссе жазу

7 мин

Эссе тақырыбы «Егіншілік»

Берілген дәнді дақылдар туралы оқып білгендерін еске түсіріп, эссе жазу

ТжДБО

V. Үй тапсырмасы


Мәтінмен жұмыс

1 мин


«Егін шаруашылығының зиянкестері» туралы оқып, біліп келу

ОЖЕСОжО

VІ. Рефлексия

Кері байланыс

Не білемін, не білдім, не білгім келеді?

3 мин

Бүгін сабақта не білдіңдер? Нені білгілерің келеді?

Сабақтан өз түйгендерін және келешекте не білгісі келетінін жазады

ОҮБжОБ



Өсімдік және егін шаруашылығы
  • Другое
Описание:

Сынып: 2

Мұғалім: Абдраисова Г.В

Күн:

Пән: Дүниетану

Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты түсіндіру

Тақырып: Өсімдік  шаруашылығы

Мақсат:

-           Ауыл шаруашылығының салаларын ажырату;

-          Мәдени өсімдіктердің пайдасын анықтау;

-          Астық өнімдерінің түрлері  мен өсу мекенін салыстыру;

Жалпы нәтиже: Оқушылар егін шаруашылығының салаларын ажыратады, егіншіліктің адамзат өміріндегі маңызын анықтайды, астық өнімдерінің көптүрлілігін зерделейді және оларды өсіруші диқан еңбегін бағалайды, астық өнімдерін өсу мекеніне қарай топтайды.

Ресурстар: Маркер, оқулық, дәптер, қарындаш, постер, интерактивті тақта, кесте, сөзжұмбақ

Сабақ барысы:

Кезең

Жұмыс түрлері

Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Модуль

І . Ұйымдастыру кезеңі

 

 

Топқа бөлу: «1, 2, 3»

Сұрақ-жауап

 

 

2 мин

Сәлемдесу

 

 

Көңіл-күйлеріңіз қалай?

Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?

Ынталарыңыз қалай?

Ендеше бастайық?!

 

 

 

Керемет! /қол көтеру/

Тамаша! / алақан соғу/

Ғажап! /қол көтеру/

О! О! О! / бас бармақты көрсету/

ОБжК

ІІ. Қызығушылықты ояту

 

а) Ассоциация

Топпен жұмыс

 

3 мин

Көз алдарыңа «ауыл» деген сөзді естігенде не елестейді, соны қағазға жазыңыздар

 

Барлық топтың жазғанынан тақтаға топтастырып жазу. Соның ішінен «Егін шаруашылығы» туралы сөз болатынын айту

Әр топ мүшелері «ауыл» сөзін естігендегі көз алдына келген елестерін айтады

СТО

ІІІ. Мағынаны ашу

 

 

 

ә) Оқулықпен жұмыс

Жұппен

 

 

 

 

б) Топпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

15  мин

Оқулықтың 65-68 беттерін нұсқау

 

 

 

 

 

Оқушылар алдына кесте таратады:

Өсімдіктің аты

Қай топқа жатады?

Қай жерде өседі?

Өсімдіктің бөліктері

Адамның пайдалануы

Спикерді анықтайды /бояу түстері арқылы/

 

Мәтінді оқу

 

Оқығаны жөнінде жұбымен талқылау

 

 

 

Кестені берілген сұрақтар бойынша ақылдаса отырып толтырады

Әр топта бір спикерден қалады, ал қалғандары өзге топтарды тыңдап, бағалайды: «Бір жұлдыз,бір тілек» арқылы

ОмОЖТ

 

 

 

ОБжК

 

 

 

 

 

 

ОҮБжОБ

 

в) Жеке дара және жұппен жұмыс

 

 

 

г) Слайд арқылы сөзжұмбақ шешу

 4 мин

 

 

 

 

 

5 мин

Дәптермен жұмыс

 

 

 

 

 

Әр оқушыға аттарын атайды

Нан жасайтын астық өнімдерінің астын сызу

Өсімдік атауын сәйкес суретпен сызық арқылы қосу

 

 

Тақтада көрсетілген суреттер бойынша сөзжұмбақты толтыру

Көршісінің жұмысын тексереді, бағалау: «Бағдаршам»

 

ОмОЖТ

 

 

 

 

 

АКТ

 

ОҮБжОБ

ІV. Қорытынды

 

Эссе жазу

7  мин

Эссе тақырыбы «Егіншілік»

Берілген дәнді дақылдар туралы оқып білгендерін еске түсіріп, эссе жазу

ТжДБО

V. Үй тапсырмасы

 

Мәтінмен жұмыс

1 мин

 

«Егін шаруашылығының зиянкестері» туралы оқып, біліп келу

ОЖЕСОжО

VІ. Рефлексия

Кері  байланыс

 Не білемін, не білдім, не білгім келеді? 

3 мин

Бүгін сабақта не білдіңдер? Нені білгілерің келеді?

Сабақтан өз түйгендерін және келешекте не білгісі келетінін жазады

ОҮБжОБ

 

 

Автор Абдраисова Гульмайра Виленовна
Дата добавления 08.01.2015
Раздел Другое
Подраздел
Просмотров 1013
Номер материала 46447
Скачать свидетельство о публикации
