Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы : Шоқан Уәлиханов өмірі мен шығармашылығы.
Сабақтың мақсаты : білімділік – Шоқан жайлы
білетін мәліметтерді тыңдай отырып жаңа мағлұматтар алуына жағдай туғызу,
шығармаларының тақырыбы мен идеясын ашу;
дамытушылық – оқушылардың мәнерлеп оқу,өлең мазмұнын меңгере отырып автор
шеберлігін тануына көмектесу,өлеңді теориялық жағынан талдай білуге үйрету;
тәрбиелік – а) шығармашылық жұмыстар арқылы
ойлау қабілетінің дамуына,тіл байлығының артуына ықпал
жасау;
Сабақтың түрі
: аралас сабақ
Сабақтың әдісі
: сұрақ-жауап,шығармашылық
іздену
Сабақтың
көрнекілігі : бүктемелер
,суреттер,электронды оқулық
Пәнаралық
байланыс : тарих
Сабақтың барысы
:
а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен
амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл
бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге
берілген тапсырманы сұраймын . Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше
сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Талантты ғалым, публицист, әдебиет зерттеушісі, саяхатшы-географ Шоқан (шын аты
Мұхаммедханафия) Шыңғысұлы Уәлиханов XIX ғасырдың екінші жартысында Қазақстанда
туған демократтық, ағартушылық. мәдениеттің тұңғыш өкілдерінің бірі. Оның қысқа
да жарқын өмірі, жан-жақты зерттеушілік қызметі, философия, этнография, тарих,
экономика, құқық география, ауыз әдебиеті, әдебиет теориясы, т.б. жайындағы
ғылыми зерттеулері, пікірлері қай кезде болмасын өзінің құндылығымен жарқырай
берері сөзсіз. Қазақ халқының рухани ізденістерінің жарқын көрінісі бола
отырып, қоғамдық ой-сана, пікір-тұжырымдардың биіктей өркендеуіне ерекше ықпал
етті
Кітаппен жұмыс
жүргізе отырып, хронологиялық кесте толтыру.
«Қар кесек»
стратегиясы бойынша кестені ауызша айту.
Ш.
Уалиханов өмірінің елеулі кезеңдері мен еңбектері
жылдар
|
оқиғалар
|
еңбектері
|
1835
|
Қазіргі Қостанай облысының Құсмұрын
бекетінде туған
|
|
1847-1853
|
Омбыдағы кадет корпусында оқиды
|
|
1852
|
Шығысты зерттеуші И.Н. Березинмен танысады
|
|
1853
|
Әскери қызметте қалдырылады
|
|
1855
|
Орталық Қазақстанды,Жетісу, тарбағатай
өлкелерін аралайды
|
«Тәңірі», « Қазақстандағы шамандықтың
қалдығы»
|
1863-1864
|
Омбы қаласы
|
«Сот реформасы туралы жазбалар»
|
|
|
|
«Ой
қозғау»стратегиясы.
Шоқан Уәлиханов
кім?
Шоқанның шыққан
тегі туралы мәлімет беріледі.
Шоқан –саяхатшы тақырыбы бойынша жоңғарияға,Ыстықкөле,Орталық Қазақстанға
жасаған саяхаттары туралы С.Бегаллиннің «Шоқан асулары»еңбегін пайдалана
отырып,мәлімет береді
Шоқан –зерттеуші тақырыбы бойынша зерттеу еңбектеріне шолу жасалынады.
Шоқан -әдебиетші тақырыбы бойынша ауыз әдебиетін жинаудағы еңбегі,қырғыздың
«Манас»жырын жазып алып,зерттуі
Білімді бекіту:
Өтілген тақырыпқа байланысты бірнеше сұрақтар қоямын. Түсінбеген сұрақтарына
жауап беремін.
1.
Шоқан Уалиханов туралы не білесің?
2.
Ш.Уалиханов өмір сүрген шақтағы қоғам
туралы,қазақ елі туралы не айтасың?
3.
Ш.Уалихановты не себепті аққан жұлдыз деді?
Білімді
бағалау:
Оқушылырдың жауаптарына ,сабаққа белсене қатысып отырғандарына қарай білімдері
бағаланады.
Үйге
тапсырма: «Жалындап өткен жас ғұмыр»
тақырыбына шығарма жазып келу.