Инфоурок Другое КонспектыШәкәрім Құдайбердиев «Адамдық борышың» өлеңі

Шәкәрім Құдайбердиев «Адамдық борышың» өлеңі

Скачать материал

6- сынып    қазақ әдебиеті

Сабақтың  тақырыбы: Шәкәрім Құдайбердиев «Адамдық борышың» өлеңі

Сабақтың мақсаты:

Б. Өлеңнің мазмұны мен идеясын меңгерту.

Д. Оқушыларды өлең техникасына баулу. Сауаттылыққа үйрету

Т. Абай үлгісін,Шәкәрім тереңдігін таныту.

Оқытудың нәтижелері:

1.      Жаңа тақырып жөнінде түсінік қалыптасады.

2.      Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсіне отырып, тереңірек ойлауға талаптанады.

3.      Өз пікірін жеткізу арқылы берілген тапсырманы  орындай отырып, сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады.

4.      Оқушы өз ойын еркін түрде жеткізе және талдай отырып, өз идеяларын айта алады.

5.      Кейбір оқушылар топтың көмегімен берілген тапсырманы орындайды.

Қамтылатын модульдер:

1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль диалогтық оқыту, Блум жүйесі бойынша оқыту, Модуль: СТО. Әдіс: Топтастыру, Венн диаграммасы, 3-модуль –бағалау, 4 –модуль-АКТ пайдалану (электрондық оқулық), 7 модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)

Қадамдар:

Ø  Үй тапсырмасын тексеру

Ø  интерактивті тақтамен жұмыс

Ø  Топпен жұмыс.

Ø  рефлексия

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

·         Ұйымдастыру

·         Оқушының зейінін сабаққа аудару

·         Топқа бөлу, ережесімен таныстыру, басшы,бақылаушы, хатшы,репортер тағайындау.

·         Мәтінді тарату

·         деңгейлік тапсырма

Оқушының іс-әрекеті

І.Үй тапсырмасын тексеру

1 С. Аронұлы жайлы тоқтал.

2. Адам бойында қандай қасиет басым болу керек.

3. Адам бойындағы қасиеттер жайлы тағы кім жырлаған?

4. .«Жақсы мен жаман адамның қасиеттері» өлеңі нені қозғайды, идеясын анықта.

 5. Адамның қасиеттері жайлы шағын әңгіме жазып келу

Миға шабуыл. АКТ пайдаланып  ой түрткі салу әнжұмбақ шешу

Электрондық оқулықпен жұмыс

Жаңа сабақтың бөлімдері:


  1. Білу.
  2. Түсіну.
  3. Қолдану.
  4. Талдау.
  5. Жинақтау.
  6. Бағалау.

1.        Білу

                                         

“Қалам тартар қазақта ақын туса,                        Кел, жастар, біз де

 Аруағына Абайдың қарайлаған...”                                       түрлі жол табалық,

                                            Мұқағали                   Жалыналық  Абайға ,

                                                                                                                             жүр,  баралық !..

 

                                                  

2.      Түсіну (“Ой шақыру” стратегиясы бойынша)

 


                                                              

 

 

3. Қолдану

“Адамдық борышың” өлеңін  мәнерлеп оқу

Рефераттар:

1.“Абай – Шәкәрім сабақтастығы”

2.“Шәкәрім аудармалары

3.“Шәкәрім поэмалары”

4.“Шәкәрімнің мектеп  бағдарламасындағы өлеңдері”

4.Т А Л Д АУ

Венн диаграммасы

 

 

 

 


5. Жинақтау

 

 

 

 

 

 


                                                        

ТІ кестесі

Абай Құнанбаев

Шәкәрім Құдайбердиев

«Әсемпаз болма әрнеге»

«Адамдық борышың»

 

 

 

 

 

 

 

 

INSERT

Бұрын білемін

Жаңа білдім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма  «Адамдық борышың» жаттау

                                «Менің борышым» эссе жазу

Бағалау

Сабақтың  тақырыбы: Сұлтанмахмұт Торайғыров «Шығамын тірі болсам, адам болып»

Сабақтың мақсаты: адам бойындағы жақсы және жаман қасиеттер туралы ұғымды қабылдауын жеңілдету

Б. Ақынның өмірі туралы мағлұмат беру

Д. Өлеңді мәнерлеп оқу, қоғамдағы өз  орнын тани білу қабілетін дамыту  

Т. елін сүюге, адамгершілікке, адалдыққа, ізгілікке, ғылым-білімді меңгерген көкірегі ояу азамат болуға тәрбиелеу, өзіндік «менін» ояту.
Оқытудың нәтижелері:

1.      Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсіне отырып, тереңірек ойлауға дағдыланады.

2.      АКТ-ны пайдалану арқылы жаңа түсініктер қалыптасады.

3.      Сыни тұрғыдан ойлау модулі бойынша берілген тапсырмаларды орындау барысында идея, жоспарлар, тәжірибенің қорытындысы турасында пікірлер қалыптасады.

4.      Оқушы өз ойын еркін түрде жеткізе және талдай отырып, қорытынды жасай алады.

5.      Топпен жұмыс барысында оқушылардың таланттылығын анықталады, яғни көшбасшылар анықталады.

Қамтылатын модульдер:

1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль диалогтық оқыту,  Модуль: СТО. Әдіс: Топтастыру, Венн диаграммасы, 3-модуль –бағалау, 4 –модуль-АКТ пайдалану (электрондық оқулық), 7 модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)

Қадамдар:

1.      Үй тапсырмасын тексеру

2.      интерактивті тақтамен жұмыс

3.      Топпен жұмыс.

4.      рефлексия

Сабақ барысы:

Мұғалімнің іс-әрекеті:

1.Ұйымдастыру

2.Оқушының зейінін сабаққа аудару

3.Топқа бөлу, ережесімен таныстыру, басшы,бақылаушы, хатшы,репортер тағайындау.

4.Мәтінді тарату

5.деңгейлік тапсырма

Оқушының іс-әрекеті

І.Үй тапсырмасын тексеру

     «Адамдық борышың» жаттау

    «Менің борышым» эссе жазу

Кейбір оқушылар «Менің борышым» деген тақырыпта кластер жасап келген.

Миға шабуыл

1. Мен – Адаммын!
1. Адам болу деген не?
2. Адам өмірге не үшін келеді?
3. Менің өмірдегі ма
қсатым не?
4. Мен келешекте өз өмірімді қалай құруым керек?
5. Жаман адам кім?
6. Біз тамақ ішу үшін өмір сүреміз бе, әлде өмр сүру үшін тамақтанамыз ба?

Электрондық оқулықпен жұмыс

Жаңа сабақтың мағынасын ашу.

Сабақтың эпиграфы:
Үміт қып менен қарайсың,
Көңіліңе медеу санайсың.
Балалыққа жарасам,
Аталыққа жарайсың.

 

Категориялық топтастыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                         

                                           СИНКВЕЙН

Зат есім –

Сын есім - -

Етістік - - -

Сөздерден тұратын сөйлем - - - -

Зат есім -

Өлеңді мәнерлеп оқу және өлең құрылысын талдау:

Шығамын тірі болсам адам болып,
Жүрмеймін бұл жиҺанда жаман болып.
Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе,
Жүргенше өмір сүріп надан болып.

1.Үш шумақты өлең
2. Төрт тармақты шумақ
3. Үш бунақты шумақ
4. Он бір буынды өлең жолы
5.
Қара өлең деп аталатын асқақты ұйқас: (а,а,б,а)

Өлеңнің тақырыбы мен идеясы туралы

1. Өлеңнің тақырыбы не? (Адамдық)
2. Жыр жолдарының идеялық мазмұнын ашу (Білім-ғылымға, өмірге деген құштарлық)
3. Осы өлеңнің мазмұны өздеріңе қалай әсер етті? Кім болуды армандайсыңдар?
4. Сұлтанмахмұттың көздеген мақсаты не?
5. Ауыспалы мағыналы (эпитет, теңеу) сөздерді теріп жазу. (Көрде тыныш жату, жарық күнде сәуле қуған, алуға күнді барып белді буған, толған айдай балқып туған, ойында оты барлар, надандықты тебу)

Овал: Біз кімбіз?«Біз кімбіз?» деген тақырыпта постер қорғау

Овал: Біз кімбіз?
 



                                                                                                                      

 

 

 

 

INSERT

Бұрын білемін

Жаңа білдім

Білгім келеді

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия.  Ойды толықтыру

 

Топта жұмыс істеген оңай ма?

Сабақта не қызық болды?

Бірлескен жұмыстан не алдың?

Сабақта не қиын болды?

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма  «Шығамын тірі болсам, адам болып» жаттау

                                «Кім болуды армандайсың?» эссе жазу

Бағалау

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Шәкәрім Құдайбердиев «Адамдық борышың» өлеңі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Мастер зеленого хозяйства

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
