Главная / Математика / Шеңбер. Дөңгелек

Шеңбер. Дөңгелек

hello_html_200be7a3.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m1cb9e227.gifhello_html_m6afdde39.gifhello_html_27a6b33c.gifhello_html_m144d35e9.gifhello_html_m3810cd59.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m3a5f509c.gifhello_html_5c2085cf.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_aaac867.gifhello_html_m42430180.gifhello_html_m42430180.gifhello_html_m3a5f509c.gifhello_html_m42430180.gifhello_html_m3a5f509c.gifhello_html_m3a5f509c.gifhello_html_m3a5f509c.gif



Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ

2015-2016 оқу жылы









Математика пәнінен ашық сабақ тақырыбы:


«Шеңбер. Дөңгелек»






hello_html_3ef95824.pnghello_html_m6959152a.png






hello_html_m4c8fdd91.png






Сынып: 5

Мұғалімі: Шайходенов Т.Б.







Математика 5 сынып


Сабақтың тақырыбы: Шеңбер. Дөңгелек.

Сабақтың мақсаты:

Біліктілік: Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері туралы түсінік қалыптастыру.

Дамыту: Ойлау, есте сақтау қабілетін, циркульдің

көмегімен шеңбер салуды үйрету. Дөңгелектің, шеңбердің радиусы және диаметрін анықтай білу.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, теориялық білімін

практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

Әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап.

Пән аралық байланыс: геометрия, технология, физика, астрономия, география.

Көрнекілік: циркуль, транспортир, сызғыш, қарандаш, өлшегіш лента, тақия, киіз үй (макет), жіп.

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Сөзжұмбақ:



















с

ы

з

ғ

ы

ш













к

е

с

і

н

д

і







т

е

ң

д

е

у











б

ұ

р

ы

ш






с

ә

у

л

е







т

р

а

н

с

п

о

р

т

и

р



  1. Арақашықтықты өлшейтін құрал (сызғыш).

  2. Түзудің екі жағынан щектелген бөлігі (кесінді).

  3. Құрамында белгісізі бар өрнек (теңдеу)

  4. Бір нүктеден шығатын екі сәуледен тұратын бөлік (бұрыш).

  5. Түзудің бір жағынан шектелген бөлігі (сәуле)

  6. Бұрышты өлшейтін құрал (транспортир)


ІІІ. Жаңа сабақты баяндау.

а) тақырыбы

ә) мақсаты

б) түсіндіру




Центр

Радиусы R

Анықтамасы



Шеңбердің кез келген нүктесін центірімен қосатын кесінді

Берілген нүкте шеңбердің центрі деп аталады

Шеңбердің екі нүктесін қосатын кесінді

Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның екі нүктесін қосатын кесінді

Салу

Циркуль, сызғыш

Хорда

Шеңбер

Диаметр

Шеңбер деп берілген нүктеден бірдей қашықтықта жатқан барлық жазықтықтың нүктелерінен тұратын фигура



















В



О нүктесі центрі.

С

0

ОА = R-радиус

ВС = хорда

А

d = 2R






0

0

толық бұрыш

дөңгелек 3600қа тең







0

сектор

0





ІV. Сабақты бекіту

Мысал: 1) R=2 см d = 2R

2) R = 1 см 5 мм

3) d = 10 см

R = ?

V. Есептер шығару.

210, 211 №385

285

Айдың диаметрі 3474км. Айдың радиусы неге тең?

VI. Қорытынды: Нені білдіңдер?

Нені үйрендіңдер?

  1. Церкульмен шеңберді қалай саламыз?

  2. Шеңбер деген не?

  3. Дөңгелек деген не?

  4. Шеңбердің радиусы деген не?

  5. Диаметр радиустан неше есе үлкен?

VII. Бағалау

VIII. Үйге тапсырма &12 №215, 216







Шеңбер. Дөңгелек
  • Математика
Описание:

Ы.Алтынсарин атындағы ЖОББМ

2015-2016 оқу жылы

Математика пәнінен ашық сабақ тақырыбы:

«Шеңбер. Дөңгелек»


Сынып: 5

Мұғалімі: Шайходенов Т.Б.

Математика 5 сынып

Сабақтың тақырыбы: Шеңбер. Дөңгелек.

Сабақтың мақсаты:

Біліктілік: Шеңбер, дөңгелек және олардың элементтері туралы түсінік қалыптастыру.

Дамыту: Ойлау, есте сақтау қабілетін, циркульдің

көмегімен шеңбер салуды үйрету. Дөңгелектің, шеңбердің радиусы және диаметрін анықтай білу.

Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, теориялық білімін

практикада қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

Әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап.

Пән аралық байланыс: геометрия, технология, физика, астрономия, география.

Көрнекілік: циркуль, транспортир, сызғыш, қарандаш, өлшегіш лента, тақия, киіз үй (макет), жіп.

Сабақтың барысы:I. Ұйымдастыру бөлімі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Сөзжұмбақ:

с

ы

з

ғ

ы

ш

к

е

с

і

н

д

і

т

е

ң

д

е

у

б

ұ

р

ы

ш

с

ә

у

л

е

т

р

а

н

с

п

о

р

т

и

р

  • 1.Арақашықтықты өлшейтін құрал (сызғыш).
  • 2.Түзудің екі жағынан щектелген бөлігі (кесінді).
  • 3.Құрамында белгісізі бар өрнек (теңдеу)
  • 4.Бір нүктеден шығатын екі сәуледен тұратын бөлік (бұрыш).
  • 5.Түзудің бір жағынан шектелген бөлігі (сәуле)
  • 6.Бұрышты өлшейтін құрал (транспортир)
  • ІІІ. Жаңа сабақты баяндау.
  • а) тақырыбы
  • ә) мақсаты
  • б) түсіндіру

Шеңбер

Радиусы R

Анықтамасы

Шеңбер деп берілген нүктеден бірдей қашықтықта жатқан барлық жазықтықтың нүктелерінен тұратын фигура

Шеңбердің кез келген нүктесін центірімен қосатын кесінді

Хорда

Диаметр

Центр

Салу

Циркуль, сызғыш

Берілген нүкте шеңбердің центрі деп аталады

Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның екі нүктесін қосатын кесінді

Шеңбердің екі нүктесін қосатын кесінді

В


О нүктесі центрі.

С

0

ОА = R-радиус

ВС = хорда

А

d = 2R

0

0

толық бұрыш

дөңгелек 3600қа тең

0

сектор

0


ІV. Сабақты бекіту

Мысал: 1) R=2 см d = 2R

2) R = 1 см 5 мм

3) d = 10 см

R = ?

V. Есептер шығару.

№210, 211 №385

№ 285

Айдың диаметрі 3474км. Айдың радиусы неге тең?

VI. Қорытынды: Нені білдіңдер?

Нені үйрендіңдер?

  • 1.Церкульмен шеңберді қалай саламыз?
  • 2.Шеңбер деген не?
  • 3.Дөңгелек деген не?
  • 4.Шеңбердің радиусы деген не?
  • 5.Диаметр радиустан неше есе үлкен?

VII. Бағалау

VIII. Үйге тапсырма&12 №215, 216

Автор Тулешова Самал Зинуллиевна
Дата добавления 07.05.2016
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров 790
Номер материала MA-066759
Скачать свидетельство о публикации
