Главная / Математика / ҮШБҰРЫШТЫҢ ІШКІ БҰРЫШТАРЫНЫҢ ҚОСЫНДЫСЫ

ҮШБҰРЫШТЫҢ ІШКІ БҰРЫШТАРЫНЫҢ ҚОСЫНДЫСЫ

ҮШБҰРЫШТЫҢ ІШКІ БҰРЫШТАРЫНЫҢ ҚОСЫНДЫСЫ

.


Пәні: Геометрия

Сыныбы: 7-сынып

Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы.

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Үшбұрыштың ішкі бұрышта-рының қосындысы

тақырыбын игеру, алған білімдерін есептер шығаруда қолдана

білуге дағдылау.

Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қаблеттерін шыңдау

және пәнге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұжымдық жұмыс істеуге, бірлікке,

білімдерін бірлесе отырып шыңдауға үйрету

Сабақтың түрі: Жарыс сабақ

Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдісі: Жаңа тақырыпты түсіндіру, сұрақ-жауап, есептер шығару

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, плакаттар, сызба құралдары, оқулықтар


Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Оқу құралдарын тексеру.

Төрт топқа бөлу.

Зейінді сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру:

  1. Үшбұрыш және оның түрлері /сұрақтар арқылы қайталап өту/

  2. 139 есеп

Жаңа сабақ:

АВС

АВ, ВС, АС-қабырғалары

А, В, С-төбелері

АВ=с, ВС=а, АС=в.

<А, <В, <С-ішкі бұрыштары

Теорема: <А+<В+<С=180°

Дәлелдеу: ΔАВС. <1, <2, <3 оның ішкі бұрыштары. m // n, СА, СВ түзулері қиюшы болып табылады.Сонда, пайда болған ішкі айқыш бұрыштар тең:

<4=<1, <5=<2.

< 4+<3+<5=180°

<1+<2+<3=180° Теорема дәлелденді.

Анықтама

Үшбұрыштың ішкі бұрышымен сыбайлас бұрыш оның сыртқы бұрышы деп аталады.

Теоремадан шығатын салдарлар:

  1. СВD=<1+<3

  2. CBD> <1, CBD> <3

  3. Үшбұрыштың бір бұрышы ғана доғал

(тік) бола алады.

IV. <1=90° <2+<3=90°

V. ∆ABC; ∆A1B1C1 <A=<A1, <B=<B 1 болса, онда <C=<C 1

Жаңа сабақты бекіту:

  1. Өздік жұмыс:

Бір түзуде жатпайтын үш нүкте саламыз, нүктелердің арасын кесінділермен қосамыз. Үшбұрыштың бұрыштарын транспортирдің көмегімен өлшеп, қосындысын есептейміз.

  1. Жылдам есептейік

    Тапсырмалар

    ΔАВС бұрыштары

    1

    90°

    ?

    30°

    2

    ?

    45°

    55°

    3

    100°

    ?

    40°

    4

    60°

    60°

    ?

  2. Оқулықпен жұмыс:

148,149 есептер

Сергіту сәті:

Парақ қағаз

Математик бір парақ қағаз алды да, ортасынан тең қылып бүктеді, сонан кейін тағы ортасынан бүктеді, осылай тағы бес рет қайталады. Сонан кейін қағаздың бүктеуін жазып, бүктеу сызықтарының бойымен қиып алды.

Математикте қанша кішкентай қағаз қиықтары пайда болады?

  1. Деңгейлік тапсырмалар

1

А а=5см; в=6см; с=9см. РАВС=?

В а+в=21см; с=(а+в)-6см. РАВС=?

С а=2,3м; в=а+1,2м; РАВС=10,2м. с=?

2

А <A=70°; <В=30°. <С=?

В <A=65°; <В=<A+15°. <С=?

С <A=<В; <С=<A*2. <С=?

Сабақты қорытындылау:

Жаңа сабақты сұрақтар қою арқылы қайталап өту.

Сұрақтарға топтар бойынша жауап беру.

Оқушыларды бағалау:

Әр кезең бойынша тотардың қорытынды бағасын шығару.

Белсенді оқушыларды бағалау.

Үйге тапсырма:

Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы, №151,152 есептер.


ҮШБҰРЫШТЫҢ ІШКІ БҰРЫШТАРЫНЫҢ ҚОСЫНДЫСЫ
  • Математика
Описание:

ҮШБҰРЫШТЫҢ ІШКІ БҰРЫШТАРЫНЫҢ ҚОСЫНДЫСЫ

  • .

Пәні:Геометрия

Сыныбы: 7-сынып

Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы.

Сабақтың мақсаты:Білімділік: Үшбұрыштың ішкі бұрышта-рының қосындысы

тақырыбын игеру, алған білімдерін есептер шығаруда қолдана

білуге дағдылау.

Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қаблеттерін шыңдау

және пәнге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды ұжымдық жұмыс істеуге, бірлікке,

білімдерін бірлесе отырып шыңдауға үйрету

Сабақтың түрі:Жарыс сабақ

Сабақтың типі:Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдісі:Жаңа тақырыпты түсіндіру, сұрақ-жауап, есептер шығару

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, плакаттар, сызба құралдары, оқулықтар

Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Оқу құралдарын тексеру.

Төрт топқа бөлу.

Зейінді сабаққа аудару.

Автор Мамутова Салтанат Дүйсенбайқызы
Дата добавления 22.05.2015
Раздел Математика
Подраздел Планирования
Просмотров 471
Номер материала 59653
Скачать свидетельство о публикации
