Главная / Другое / Ш дыбысы мен әріп таңбасы

Ш дыбысы мен әріп таңбасы

Сабақтың тақырыбы:Ш дыбысы мен әріп таңбасы

Сабақтың мақсаты :

1.Ш дыбысы және оның таңбасымен таныстыра отырып ,балалардың ойлау қабілеттерін,қиялын дамыту.

2.оқушылардың тілдерін,ойын дамыту.

3.оқушыларды мейірімділікке,имандылыққы тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,бекіту,жұмбақ.

Сабақтың көрнекілігі:әріптер,буындар,сурет,текшелер.

Сабақ барысы:

1Ұйымдастыру кезеңі.

Ерте тұрып күнде мен,

Терезені ашамын

-сәлем!-деймін күнге мен

Шатық әнге басамын.

-Балалар,қазір жылдың қай мезгілі?

-Қай ай ?

-Аптаның қай күні?

2.Қызығушылығын ояту

Сыйлықты сәт:бала тапсырма алып келеді ,

Тапсырманы орындау

-балалар дыбыс дегеніміз не?

-Дыбыстар нешеге бөлінеді?

-Дауысты,дауыссыз

-Әріп дегеніміз не?

Өтілген дыбыстарды қайталау

Ойын

3.Жаңа сабақ:

-Балалар мен қазір сіздерге бір жұмбақ жасырайын

Кім жылдам шешеді екен?

«Зулап түсіп төменге,

Шыға алмас менсіз бегенге»

(шана)

«Ш» әріпімен таныстық енді «шана»сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз

-Балалар,кім «ш» дыбысына байланысты тақпақ айтып береді.

Көжектерім тұршы ,

Орнына отыршы.

Бетін-қолын жушы,

Сабағынды оқышы.

Айнаға қарашы,

Шашынды тарашы.

-Балалар,дәптерлерінді ашып «ш» әріпін жазамыз

Дәптере жазу

Сергіту сәті

Ойын :Ш дыбысына сөз ойлату

Буындарды оқу

4 Қорыту:

-Балалар бүгін қандай әріппен таныстық?

Бағалау Сабаққа жақсы қатысқан балаларды мадақтап өту.

Үйге тапсырма :

Ш дыбысына келетін сөздерге сурет салып келу














































Ашық сабақ

«Ш дыбысын және әріп таңбасы»

Сауат ашу және жазу пәні















Мұғалімі:Смагулова Г.Х.


Ш дыбысы мен әріп таңбасы
  • Другое
Описание:

Сабақтың мақсаты :

1.Ш дыбысы және оның таңбасымен таныстыра отырып ,балалардың ойлау қабілеттерін,қиялын дамыту.

2.оқушылардың тілдерін,ойын дамыту.

3.оқушыларды мейірімділікке,имандылыққы тәрбиелеу.

Дауыссыз дыбыстарды айтқанда көмейде кедергіге ұшырмаған фонациялық ауа ауыз қуысына күшті қарқынмен келеді. Ауыз тар ашылғандықтан, көмей арқылы келген қарқынды ауа әр түрлі артикуляциялық мүшелермен соктығысады. Қазіргі қазақ тілінде 25 дауыссыз бар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п,р, с, т, һ, ф, х, ц, ч, ш, (у), Бұлардын ішінде һ дауыссызы кейбір шығыс сөздерінде, в, ф, х, ц, ч дауыссыздары негізінен орыс тілі арқылы кірген халықаралық сөздерде, қалған 19 дауыссыз қазақтың байырғы сөздерінде қолданылады.[2]

Айтылу кезінде ауаның еркін шықпай, кедергіге ұшырап шығуынан жасалған дыбыстарды дауыссыз дыбыстар дейді. Дауыссыз дыбыстар сөйлеу мүшелерінің бір-бірімен жанасуы немесе толық қабысуы арқылы пайда болады. Дауыссыздардың басты ерекшеліктері:

- дауыссыздардың жасалатын орны – ауыз және көмей қуыстары;

- дауыссыз қатаңдарда мүлде үн болмаса, ұяңдарда үннің қатысы жартылай болады да, ал үнділерде бәсең үн болады;

- дауыссыз қатаң және ұяңдардың ішкі сапасы таза салдырдан тұрады ал, үнділерде сөйлеу мүшелерінің (тіл, ерін, жақ) бір-біріне жуықтауы, түрленуі, көлемін өзгертуі көмей арқылы келген ауаға пәлендей кедергі бола алмайды;

- дауыссыз қатаң және ұяңдарды көтеруге, созуға, әуенін өзгертуге мүлде болмаса, ал үнділерді керісінше көтеруге, созуға, әуенін өзгертуге болады;

- дауыссыздардың үн сапасында жаңғырық болмайды;

- дауыссыздар сөз ішінде жалқы тұрып буын құрай алмайды.

Автор Заирова Бибигуль Бейсенбековна
Дата добавления 20.10.2015
Раздел Другое
Подраздел Конспекты
Просмотров 382
Номер материала MA-061480
Скачать свидетельство о публикации
