Главная / Начальные классы / Сауат ашу "Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. Жіңішке дауысты дыбыстар" (1 сынып)

Сауат ашу "Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. Жіңішке дауысты дыбыстар" (1 сынып)

Сабақтың тақырыбы: Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. Жіңішке дауысты дыбыстар.


Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жіңішке дауысты дыбыстар жайлы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік жасау, олардың таным аясын кеңейтіп, оқу дағдысын жетілдіру; табиғатты аялауға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.


Сабақтың көрнекілігі: жәндіктердің суреті, магнитті әріптер, сөзжұмбақ.


Сабақтың барысы:

I. Бағдарлау-мотивациялық кезең.

Мұғалім оқушыларға жұмбақ шешіп, берілген тапсырманы орындамас бұрын, бүгінгі өтетін мәтіннің тақырыбын да өздері хабарлайтынын айтады.

1. Торын құрып қояды,

Шыбындарды жояды.

(өрмекші)

2. Құмырсқа сөзіндегі дауысты дыбыстардың астын сызып, түрін ажырат.

3. Құйқылжытып дала күйін,

Үй ішіне салады үйін.

(Қарлыгаш)

ІІ. Операционалдық-орындаушылық кезең.

Оқулықпен жұмыс.

28-жаттыгу. "Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш" мәтіні берілген.

а) Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқиды.

ә) Оқушылар рөлге бөліп оқиды.

б) Сөздік жұмысы:

өрмек - өрмекшінің құрған торы.

Түйір - ұсақталған бөлік.

в) Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар:

1.Әңгіме сендерге ұнады ма?

2. Өрмекші неге өрмек тоқып жүр?

3. Құмырсқа не істеп жүр?

4. Қарлығаш неге шөп жиып жүр?

г) Мәтін бойынша оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.

29-жаттығу орындалады.

Мақал-мәтелдерді оқып, мәтін мазмұнына сай келетіндерін көшіріп жаз.

Күш- білімде. Еңбек ер атандырады.

Білімді тиянақтауға арналған оқулықтан тыс грамматикалық тапсырмалар:

Жаттығуды орындағаннан кейін оқушыларға еңбек сөзін қатыстырып, сөйлем құрау тапсырылады. Сөйлемдегі дауысты дыбыстардың астын сызғызып, олардың айтылуына, естілуіне оқушылардың назарын аударады. Жіңішке дауысталып тұрған әріптердің астын екінші рет сыздырады.

Оқушылар жіңішке дауысты дыбыстарды атап шығады. Тақтаға жіңішке дауысты дыбыстар жазылған плакат ілінеді.

Сергіту сәті.

Біз қамқоршы боламыз,

Құстарга ұя саламыз.

Жем, су беріп жаз бойы

Балапанын багамыз.

30-жаттығу. Өзіндік жұмыс. Торкөздің орнына тиісті әріптерді қойып, жаз. Жіңішке дауысты дыбыстардың астын сыз.

Жүзім, өрмекші, көкек.

III. Рефлекциялық-бағалау кезеңі.

Төменде берілген сөздерді жіңішке дауысты дыбыстармен толықтыр.

Әт...ш, ...рм...кш..., ерт...г..., әд...п, к...ш, ...ңб...к, әңг...м..., ес...к

Оқушылар өздерін бағалайды.

"5" - барлығы дұрыс орындалса;

"4" - 1-2 қате жіберілсе;

"3" - 3- тен артық қате болған жағдайда қойылады.

ҮІ. Қорытынды бөлім.

Сабақты қорытындылау.

ҮІІ. Бағалау.

Оқушылардың еңбегін бағалау.





Сауат ашу "Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. Жіңішке дауысты дыбыстар" (1 сынып)
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш. Жіңішке дауысты дыбыстар.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жіңішке дауысты дыбыстар жайлы білімдерін кеңейтуге мүмкіндік жасау, олардың таным аясын кеңейтіп, оқу дағдысын жетілдіру; табиғатты аялауға, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: жәндіктердің суреті, магнитті әріптер, сөзжұмбақ.

Сабақтың барысы:

I. Бағдарлау-мотивациялық кезең.

Мұғалім оқушыларға жұмбақ шешіп, берілген тапсырманы орындамас бұрын, бүгінгі өтетін мәтіннің тақырыбын да өздері хабарлайтынын айтады.

1. Торын құрып қояды,

Шыбындарды жояды.

(өрмекші)

2. Құмырсқа сөзіндегі дауысты дыбыстардың астын сызып, түрін ажырат.

3. Құйқылжытып дала күйін,

Үй ішіне салады үйін.

(Қарлыгаш)

ІІ. Операционалдық-орындаушылық кезең.

Оқулықпен жұмыс.

28-жаттыгу. "Өрмекші, құмырсқа, қарлығаш" мәтіні берілген.

а) Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқиды.

ә) Оқушылар рөлге бөліп оқиды.

б) Сөздік жұмысы:

өрмек - өрмекшінің құрған торы.

Түйір - ұсақталған бөлік.

в) Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар:

1.Әңгіме сендерге ұнады ма?

2. Өрмекші неге өрмек тоқып жүр?

3. Құмырсқа не істеп жүр?

4. Қарлығаш неге шөп жиып жүр?

г) Мәтін бойынша оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.

29-жаттығу орындалады.

Мақал-мәтелдерді оқып, мәтін мазмұнына сай келетіндерін көшіріп жаз.

Күш- білімде. Еңбек ер атандырады.

Білімді тиянақтауға арналған оқулықтан тыс грамматикалық тапсырмалар:

Жаттығуды орындағаннан кейін оқушыларға еңбек сөзін қатыстырып, сөйлем құрау тапсырылады. Сөйлемдегі дауысты дыбыстардың астын сызғызып, олардың айтылуына, естілуіне оқушылардың назарын аударады. Жіңішке дауысталып тұрған әріптердің астын екінші рет сыздырады.

Оқушылар жіңішке дауысты дыбыстарды атап шығады. Тақтаға жіңішке дауысты дыбыстар жазылған плакат ілінеді.

Сергіту сәті.

Біз қамқоршы боламыз,

Құстарга ұя саламыз.

Жем, су беріп жаз бойы

Балапанын багамыз.

30-жаттығу. Өзіндік жұмыс. Торкөздің орнына тиісті әріптерді қойып, жаз. Жіңішке дауысты дыбыстардың астын сыз.

Жүзім, өрмекші, көкек.

III. Рефлекциялық-бағалау кезеңі.

Төменде берілген сөздерді жіңішке дауысты дыбыстармен толықтыр.

Әт...ш, ...рм...кш..., ерт...г..., әд...п, к...ш, ...ңб...к, әңг...м..., ес...к

Оқушылар өздерін бағалайды.

"5" - барлығы дұрыс орындалса;

"4" - 1-2 қате жіберілсе;

"3" - 3- тен артық қате болған жағдайда қойылады.

ҮІ. Қорытынды бөлім.

Сабақты қорытындылау.

ҮІІ. Бағалау.

Оқушылардың еңбегін бағалау.

Автор Султагазина Жанар Кайратовна
Дата добавления 18.01.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 411
Номер материала MA-063898
Скачать свидетельство о публикации
