Инфоурок Начальные классы КонспектыСауат ашу пәні Г дыбысы мен әрпі

Сауат ашу пәні Г дыбысы мен әрпі

Скачать материал

 
Сабақтың тақырыбы: «Г гдыбысы мен әрпі» 
Сабақтың мақсаты: 
Білімділігі:Оқушыларға Г гдыбысы мен әрпін таныстыру;г әрпі бар сөздерді  сөздерге дыбыстық талдау жасауға үйрету.
Дамытушылығы:Балалардың сөйлеу мәнерін,байланыстыра сөйлеу дағдыларын,сөздік қорларын,жұмбақ шешу, сөз ойлау арқылы тіл байлықтарын дамыту. 
 Тәрбиелілігі:Балаларды  ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа баулу, таза, сауатты  . 
Сабақтың түрі: жаңа сабақ. 
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ жауап. 
Сабақтың көрнекілігі: интерактифті тақта, суреттер,үнтаспа,көгершін макеті 
Сабақтың барысы: 
I.Ұйымдастыру кезеңі. 
1. Оқушылармен амандасу ,түгендеу 
2. Психологиялық дайындық. 
Сыныбымыз тап -таза 
Борда дайын тақтада 
Денемізді жинақтап 
Отырайық партаға 
ІІ. Өткен сабақты қайталау 
Мұғалім: - балалар біз сауат ашудан нені үйрендік? 
Оқушылар: -оқуды жазуды. 
Мұғалім: -дыбыс дегеніміз не? 
Оқушы: дыбысты естиміз, бірақ көрмейміз. 
Мұғалім: -әріп дегеніміз не? 
Оқушы: әріпті жазамыз, көреміз, оқимыз. 
Мұғалім: -дыбыстар нешеге бөлінеді? 
Оқушы: дыбыстар  екіге бөлінеді, дауысты және дауыссыз дыбыс. 
Мұғалім: - әріптерден не құралады? 
Оқушы: -сөз. 
Мұғалім: -сөзден не құралады ? 
Оқушы: -Сөйлем. 
Мұғалім: -сөйлем қандай әріппен жазылады? 
Оқушы: -бас әріппен. 
Мұғалім: -сөйлемдерден не құралады. 
Оқушы: -мәтін. Өте жақсы. 

III. Өткен тақырыпты пысықтау.
Мұғалім: -өткен сабағымызда қандай дыбыспен таныстық? Оқушы: Үдыбысы. Мұғалім: Үдыбысы қандай дыбыс? Оқушы: дауысты жіңішке. Үкі, Үйрек суреттерін іліп ,дыбыстық талдау жасау. 
Әдібай.Табылдиевтің «Кім кінәлі?» диалогын мәнерлеп оқыту, көрініс. 
-Кім сызды мына партаны?-деп ұстаз бізден сұрады. Үсенбек айтты: -Мен емес. Үміт айтты: -Мен емес. Күміс айтты: -Мен емес. Бұған жалғыз кінәлі-Елемес үнсіз тұрәлі. 
IV Жаңа сабақ Жұмбақты шеш
Мұғалім: Аналарға сыйлайтын, 
Аралар бал жинайтын. 
Бұл немене балалар, 
Үзуге адам қимайтын.         (Гүл) 
Мұғалім: балалар гүл дегенде қандай дыбыс естіліптұр.Оқушылар  Ггдыбысы. Мұғалім олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ггдыбысы және әрпімен танысамыз. 
Гүлдің суреті. ГҮЛ- гүлді мерекеде, тойда ,қуанышта, туған күнде,бір-бірімізге сыйлаймыз. 
V.Г дыбысы туралы түсінік
1. Дауыссыз дыбыс
2. Ұяң дыбыс
3. Сөздің басында келеді
4. Сөздің ортасын да келеді
5. Тіл арқылы жасалады
6. Шұғыл айтылады

VI. Бағандағы сөздермен жұмыс.
Е гін–егіс алқабы,бидай егетін алқабы. 
Е геу-үйге қажетті қолданылатын құрал. 
Е гіз-бірге туған екі адам. 
Се гіз- сан:жетіден кейін келетін, (математикадан алдыңғы уақытта өтеміз). 
Ке ре ге -киіз үйдің бөлігі «шаңырақ,уық кереге» 
Бе те ге «шөптесін өсімдік қазақта «бетегеден биік, жусаннан аласа» деген мақал бар. 
Ше ге- күнделікті тұрмыста қолданылады, ағашты бір-біріне біріктіру үшін шеге қағады. 
Не ге- сұрақ. 
Шең гел- тікенді өсімдік. 
Мез гіл-уақыт, жылдың төрт мезгілі бар.

Балалар сендер қандай құстарды білесіңдер.Оқушылар қарға,қарлығаш,кептер.Көгершін деген құсты естігендеріңбарма.Ол бейбітшілік құсы.Олай болса Нығмет Баймұхамедовтің «Ақ көгершін» өлеңімен танысамыз. Н.Баймұхамедов (1904-1969)Орал обылысы.Жымпиты ауданы №1ауылда туған «Атыс» пьесасы(1937) «,Еңбек ері» (1939), «Әсия тастар»(1949) тағы басқа пьесалар жазды «1941-1945жылдары Ұлы Отан соғысындағы ерлігі үшін»медалімен марапатталған.

«Ақ көгершін»өлеңін мәнерлеп оқу. 

Ақ көгершін, көгершін,

Қолғанат құс сен едің.

Бар, кезіпқайт ел үшін,

Кең дүниенің көлемін.

Әділеттің құсы деп,

Көз алмастан жолыңнан,

Бақыт құсы болсын деп,

Ұшырамын қолымнан.

Оқушыларды-тізбектеп оқыту.

VII. Дәптермен жұмыс.

Ауада жазу, тақтада көрсету.

Бас әріп, кіші әріп көрсету. 
VIII.Сергіту сәті Ақ көгершін әні. 
Ақ көгершін, көгершін, 
Қолғанат құс сен едің. 
Бар, кезіп қайт ел үшін , 
Кең дүниенің көлемін. 
Әділеттің құсы деп, 
Көз алмастан жолыңнан, 
Бақыт құсы болсын деп, 
Ұшырамын қолымнан. 
Ел тілегін алып ұш 
Адамзаттың бағына. 
Қара бұлтты жарып ұш 
Мұхиттың арғы жағына. 
 IX.«Шығармашылық тапсырма»

Гүл, көгершін, глобус, сегіз, шеге сөздерін жазу, текшені бояу.

X.Жаңа сабақты бекіту.

Дидактикалық ойын «Кім шапшаң» ойыны.

Шарты:Г  г  дыбысы бар сөздерді ойлап тауып буынға бөлу.
ХІ.Жаңа сабақты қорытындылау.

Мұғалім:қандай дыбыспен таныстық,Гг дыбысы қандай дыбыс? Қандай сөздерде кездеседі? «Ақ көгершін» әнін жатқа айту.Сабаққа жақсы қатысқан балаларды

XI.Мадақтау.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сауат ашу пәні Г дыбысы мен әрпі"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер-постановщик

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: «Г гдыбысы мен әрпі» Сабақтың мақсаты: Білімділігі:Оқушыларға Г гдыбысы мен әрпін таныстыру;г әрпі бар сөздердісөздерге дыбыстық талдау жасауға үйрету. Дамытушылығы:Балалардың сөйлеу мәнерін,байланыстыра сөйлеу дағдыларын,сөздік қорларын,жұмбақ шешу, сөз ойлау арқылы тіл байлықтарын дамыту. Тәрбиелілігі:Балалардыұйымшылдыққа, ұқыптылыққа баулу, таза, сауатты. Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ жауап. Сабақтың көрнекілігі: интерактифті тақта, суреттер,үнтаспа,көгершін макеті Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі. 1. Оқушылармен амандасу ,түгендеу 2. Психологиялық дайындық. Сыныбымыз тап -таза Борда дайын тақтада Денемізді жинақтап Отырайық партаға ІІ. Өткен сабақты қайталау Мұғалім: - балалар біз сауат ашудан нені үйрендік? Оқушылар: -оқуды жазуды. Мұғалім: -дыбыс дегеніміз не? Оқушы: дыбысты естиміз, бірақ көрмейміз. Мұғалім: -әріп дегеніміз не? Оқушы: әріпті жазамыз, көреміз, оқимыз. Мұғалім: -дыбыстар нешеге бөлінеді? Оқушы: дыбыстарекіге бөлінеді, дауысты және дауыссыз дыбыс. Мұғалім: - әріптерден не құралады? Оқушы: -сөз. Мұғалім: -сөзден не құралады ? Оқушы: -Сөйлем. Мұғалім: -сөйлем қандай әріппен жазылады? Оқушы: -бас әріппен. Мұғалім: -сөйлемдерден не құралады. Оқушы: -мәтін. Өте жақсы. III. Өткен тақырыпты пысықтау. Мұғалім: -өткен сабағымызда қандай дыбыспен таныстық? Оқушы: Үдыбысы. Мұғалім: Үдыбысы қандай дыбыс? Оқушы: дауысты жіңішке. Үкі, Үйрек суреттерін іліп ,дыбыстық талдау жасау. Әдібай.Табылдиевтің «Кім кінәлі?» диалогын мәнерлеп оқыту, көрініс. -Кім сызды мына партаны?-деп ұстаз бізден сұрады. Үсенбек айтты: -Мен емес. Үміт айтты: -Мен емес. Күміс айтты: -Мен емес. Бұған жалғыз кінәлі-Елемес үнсіз тұрәлі. IV Жаңа сабақ Жұмбақты шеш Мұғалім: Аналарға сыйлайтын, Аралар бал жинайтын. Бұл немене балалар, Үзуге адам қимайтын. (Гүл) Мұғалім: балалар гүл дегенде қандай дыбыс естіліптұр.ОқушыларГгдыбысы. Мұғалім олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ггдыбысы және әрпімен танысамыз. Гүлдің суреті. ГҮЛ- гүлді мерекеде, тойда ,қуанышта, туған күнде,бір-бірімізге сыйлаймыз. V.Г дыбысы туралы түсінік 1. Дауыссыз дыбыс 2. Ұяң дыбыс 3. Сөздің басында келеді 4. Сөздің ортасын да келеді 5. Тіл арқылы жасалады 6. Шұғыл айтыладыVI. Бағандағы сөздермен жұмыс. Е гін–егіс алқабы,бидай егетін алқабы. Е геу-үйге қажетті қолданылатын құрал. Е гіз-бірге туған екі адам. Се гіз- сан:жетіден кейін келетін, (математикадан алдыңғы уақытта өтеміз). Ке ре ге -киіз үйдің бөлігі «шаңырақ,уық кереге» Бе те ге «шөптесін өсімдік қазақта «бетегеден биік, жусаннан аласа» деген мақал бар. Ше ге- күнделікті тұрмыста қолданылады, ағашты бір-біріне біріктіру үшін шеге қағады. Не ге- сұрақ. Шең гел- тікенді өсімдік. Мез гіл-уақыт, жылдың төрт мезгілі бар.Балалар сендер қандай құстарды білесіңдер.Оқушылар қарға,қарлығаш,кептер.Көгершін деген құсты естігендеріңбарма.Ол бейбітшілік құсы.Олай болса Нығмет Баймұхамедовтің «Ақ көгершін» өлеңімен танысамыз. Н.Баймұхамедов (1904-1969)Орал обылысы.Жымпиты ауданы №1ауылда туған «Атыс» пьесасы(1937) «,Еңбек ері» (1939), «Әсия тастар»(1949) тағы басқа пьесалар жазды «1941-1945жылдары Ұлы Отан соғысындағы ерлігі үшін»медалімен марапатталған.«Ақ көгершін»өлеңін мәнерлеп оқу. Ақ көгершін, көгершін,Қолғанат құс сен едің.Бар, кезіпқайт ел үшін,Кең дүниенің көлемін.Әділеттің құсы деп,Көз алмастан жолыңнан,Бақыт құсы болсын деп,Ұшырамын қолымнан.Оқушыларды-тізбектеп оқыту.VII. Дәптермен жұмыс.Ауада жазу, тақтада көрсету.Бас әріп, кіші әріп көрсету. VIII.Сергіту сәті Ақ көгершін әні. Ақ көгершін, көгершін, Қолғанат құс сен едің. Бар, кезіп қайт ел үшін , Кең дүниенің көлемін. Әділеттің құсы деп, Көз алмастан жолыңнан, Бақыт құсы болсын деп, Ұшырамын қолымнан. Ел тілегін алып ұш Адамзаттың бағына. Қара бұлтты жарып ұш Мұхиттың арғы жағына. IX.«Шығармашылық тапсырма»Гүл, көгершін, глобус, сегіз, шеге сөздерін жазу, текшені бояу.X.Жаңа сабақты бекіту.Дидактикалық ойын «Кім шапшаң» ойыны.Шарты:Ггдыбысы бар сөздерді ойлап тауып буынға бөлу. ХІ.Жаңа сабақты қорытындылау.Мұғалім:қандай дыбыспен таныстық,Гг дыбысы қандай дыбыс? Қандай сөздерде кездеседі? «Ақ көгершін» әнін жатқа айту.Сабаққа жақсы қатысқан балалардыXI.Мадақтау.

Скачать материал
