Главная / Начальные классы / "9 санының құрамы"

"9 санының құрамы"

Сабақтың тақырыбы: 9 санының құрамы

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділігі:

Оқушыларды 9 санымен,құрамымен таныстыру. 9 саны мен цифры туралы ұғымды қайталау.

ә) Дамытушылығы:

Оқушылардың танымдылық және ойлау қабілеттерін дамыту.

б) Тәрбиелілігі:

Таза жазу,тез санау,ұқыптылық дағдысына тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: санау,есептеу,салыстыру,жазу,сұрақ-жауап,түсіндіру,ой-қозғау.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ.

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: кеспе сандар,геометриялық фигуралар,гүлдер мен көбелектер макеті,магнитті тақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

1. Оқушылардың оқу-құралдарын,сабаққа дайындығын тексеру.

2. Сынып тазалығын тексеру.

ІІ. Психологиялық дайындық.

Қабат-қабат қапталған,

Асыл сөзбен апталған,

Парағы бар сөйлейтін

Ол қазына өлмейтін.

Бұл не балалар? (Кітап)

Кітаптарын дайын ба? Дайын.


Ұшымен қазық

Торкөзді азық

Үстіне кеттім

Асыл сөз жазып

Бұл не балалар? (Дәптер)

Дәптерлерін дайын ба? Дайын.


Денесі бар шыбықтан

Темір тұмсық құдықтан

Сусын ішіп алады,

Ойы із боп қалады.

Бұл не балалар? (Қалам)

Қаламдарын дайын ба? Дайын.

Жақсы балалар.

ІІІ. Дидактикалық тапсырма.

Өткен сабақ бойынша оқушы білімін тексеру.

«Кімге қай фигура ұнайды?»

  1. Сандарды тура сана. (1-9)

  2. Сандарды кері сана. (9-1)

  3. Сандардың көршілерін ата.

ІV. Сергіту жаттығуы

«Санамақ» айту

V. Жаңа сабақ.

  • Балалар,1 жылда неше мезгіл бар?

  • Қазір жылдың қай мезгілі?

  • Күздің қай айы?

  • Аптаның қай күні?

  • Қазір қандай сабақ?

  • Өткен сабақта қандай тақырып өттік?

  • 9 саны мен цифры

  • Ал бүгінгі сабағымызда «9 санының құрамымен» танысамыз. 9 санына байланысты амалдар орындаймыз.

  • Бүгін «геометрия» еліне саяхатқа шығамыз. Геометрия елінің тұрғындары бізге геометриялық фигуралар арқылы көп тапсырмалар әкеліпті.

Ерте,ерте,ертеде «Геометрия» деген елде кішкене нүктелер өмір сүріпті. Сол нүктелер ауылына соғайық. Нүктелер бізге мынадай тапсырмалар әкелген.

1-тапсырма: «Нүктелер» сыйы Үшб.

- Балалар,мына шарлардан 9 санын шығарып алайық.

8+1; 7+2; 6+3; 5+4; 1+8; 2+7; 3+6; 4+5;

  • Енді оқулығымыздағы 1-тапсырмаға қарайық. Мұнда жіпке тізілген моншақтар берілген. Мәні 9 болатын теңдіктер құрастырайық.


2-тапсырма. «Түзулер» сыйы

Дәптермен жұмыс.

1 есеп. Қарындаштарды 2 қорапқа әртүрлі тәсілмен салып,теңдіктер жазу.


3-тапсырма. «Ұшбұрыштар сыйы»

2 есеп. Салыстыр.

Өз бетімен жұмыс.

Дәптерге орындау.


4-тапсырма. «Кесінділер» сыйы.

Математикалық жұмбақ.

Үшеуі аз деп балапан,

Қосты тағы 3 балапан.

Табындаршы,ойланып,

Қанша болды баларан?


5-тапсырма. «Дөңгелектер» сыйы оқулықпен жұмыс.

Сандар құрамын анықтау.

6-тапсырма. «Төртбұрыштар» сыйы.

Дәптермен жұмыс. Сандар қатарын толтыру.


7-тапсырма. «Сәулелер» сыйы.

Сурет бойынша өрнек құрастыру

5-2=3 3+2=5

- Қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.

Азайғыш Қосылғыш

Азайтқыш Қосылғыш

Айырманың мәні Қосындының мәні

Дәптерде орындау 4 есеп


8-тапсырма «Шаршы» сыйы

Оқулықпен жұмыс.

Шаршының сәйкес бөліктерін табу.

1-А; 4-Б; 2-Ә; 3-В.


9-тарсырма: «Бесбұрыштар» сыйы

Сандардың қосындысы 9 болатындай етіп, 3 моншақтан әртүрлі жіптерге тіз.

VII. сабақты бекіту,тиянақтау. Ой жинақтау.

Дифференциалды әдіс.

  • «Гүл мен көбелек» ойыны

  • Қазір қай мезгіл?

  • Күз.

  • Осы қоңырқай,егін пісіп,дала алтын түске енетін табиғатқа қарама-қарсы жайма шуақ мезгіл қай мезгіл?

  • Көктем мезгілі

  • Ендеше,өзімізді бір сәт көктемде көкорай шалғын бәйшешек арасында жүрміз деп ойластық.

Гүл теріп,көбелек ұстайық

Қыз балалар гүл терсін

Ұл балалар көбелек ұстасынұ

(Артына жазылған тапсырмалармен сабақты қорыту )

Бағалау.

"9 санының құрамы"
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: 9 санының құрамы

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділігі:

Оқушыларды 9 санымен,құрамымен таныстыру. 9 саны мен цифры туралы ұғымды қайталау.

ә) Дамытушылығы:

Оқушылардың танымдылық және ойлау қабілеттерін дамыту.

б) Тәрбиелілігі:

Таза жазу,тез санау,ұқыптылық дағдысына тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: санау,есептеу,салыстыру,жазу,сұрақ-жауап,түсіндіру,ой-қозғау.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ.

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақтың көрнекілігі: кеспе сандар,геометриялық фигуралар,гүлдер мен көбелектер макеті,магнитті тақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі.

1. Оқушылардың оқу-құралдарын,сабаққа дайындығын тексеру.

2. Сынып тазалығын тексеру.

ІІ. Психологиялық дайындық.

Қабат-қабат қапталған,

Асыл сөзбен апталған,

Парағы бар сөйлейтін

Ол қазына өлмейтін.

Бұл не балалар? (Кітап)

Кітаптарын дайын ба? Дайын.

Ұшымен қазық

Торкөзді азық

Үстіне кеттім

Асыл сөз жазып

Бұл не балалар? (Дәптер)

Дәптерлерін дайын ба? Дайын.

Денесі бар шыбықтан

Темір тұмсық құдықтан

Сусын ішіп алады,

Ойы із боп қалады.

Бұл не балалар? (Қалам)

Қаламдарын дайын ба? Дайын.

Жақсы балалар.

ІІІ. Дидактикалық тапсырма.

Өткен сабақ бойынша оқушы білімін тексеру.

«Кімге қай фигура ұнайды?»

1.Сандарды тура сана. (1-9)

2.Сандарды кері сана. (9-1)

3.Сандардың көршілерін ата.

ІV. Сергіту жаттығуы

«Санамақ» айту

V. Жаңа сабақ.

Балалар,1 жылда неше мезгіл бар?

Қазір жылдың қай мезгілі?

Күздің қай айы?

Аптаның қай күні?

Қазір қандай сабақ?

Өткен сабақта қандай тақырып өттік?

9 саны мен цифры

Ал бүгінгі сабағымызда «9 санының құрамымен» танысамыз. 9 санына байланысты амалдар орындаймыз.

Бүгін «геометрия» еліне саяхатқа шығамыз. Геометрия елінің тұрғындары бізге геометриялық фигуралар арқылы көп тапсырмалар әкеліпті.

Ерте,ерте,ертеде «Геометрия» деген елде кішкене нүктелер өмір сүріпті. Сол нүктелер ауылына соғайық. Нүктелер бізге мынадай тапсырмалар әкелген.

1-тапсырма: «Нүктелер» сыйы Үшб.

- Балалар,мына шарлардан 9 санын шығарып алайық.

8+1; 7+2; 6+3; 5+4; 1+8; 2+7; 3+6; 4+5;

-Енді оқулығымыздағы 1-тапсырмаға қарайық. Мұнда жіпке тізілген моншақтар берілген. Мәні 9 болатын теңдіктер құрастырайық.

2-тапсырма. «Түзулер» сыйы

Дәптермен жұмыс.

1 есеп. Қарындаштарды 2 қорапқа әртүрлі тәсілмен салып,теңдіктер жазу.

3-тапсырма. «Ұшбұрыштар сыйы»

2 есеп. Салыстыр.

Өз бетімен жұмыс.

Дәптерге орындау.

4-тапсырма. «Кесінділер» сыйы.

Математикалық жұмбақ.

Үшеуі аз деп балапан,

Қосты тағы 3 балапан.

Табындаршы,ойланып,

Қанша болды баларан?

5-тапсырма. «Дөңгелектер» сыйы оқулықпен жұмыс.

Сандар құрамын анықтау.

6-тапсырма. «Төртбұрыштар» сыйы.

Дәптермен жұмыс. Сандар қатарын толтыру.

7-тапсырма. «Сәулелер» сыйы.

Сурет бойынша өрнек құрастыру

5-2=3 3+2=5

- Қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.

Азайғыш Қосылғыш

Азайтқыш Қосылғыш

Айырманың мәні Қосындының мәні

Дәптерде орындау 4 есеп

8-тапсырма «Шаршы» сыйы

Оқулықпен жұмыс.

Шаршының сәйкес бөліктерін табу.

1-А; 4-Б; 2-Ә; 3-В.

9-тарсырма: «Бесбұрыштар» сыйы

Сандардың қосындысы 9 болатындай етіп, 3 моншақтан әртүрлі жіптерге тіз.

VII. сабақты бекіту,тиянақтау. Ой жинақтау.

Дифференциалды әдіс.

-«Гүл мен көбелек» ойыны

-Қазір қай мезгіл?

-Күз.

-Осы қоңырқай,егін пісіп,дала алтын түске енетін табиғатқа қарама-қарсы жайма шуақ мезгіл қай мезгіл?

-Көктем мезгілі

-Ендеше,өзімізді бір сәт көктемде көкорай шалғын бәйшешек арасында жүрміз деп ойластық.

Гүл теріп,көбелек ұстайық

Қыз балалар гүл терсін

Ұл балалар көбелек ұстасынұ

(Артына жазылған тапсырмалармен сабақты қорыту )

Бағалау.

Автор Жалмуханбетова Жазира Серикбаевна
Дата добавления 31.03.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 238
Номер материала MA-066075
Скачать свидетельство о публикации
