Сабақ жоспары
|
Күні 15
.10. 2014 жыл 7-А
сынып
|
Пәні қазақ тілі
|
Тақырыбы
|
Салыстырмалы шырай
|
Сілтемелер, үйлестірме материалы
|
7 сынып қазақ тілі оқулығы (Қ
ТұрсыноваГ.Т,ҚасымбекА.А, Нұрғазы А.Н «Арман-ПВ» баспасы,2012 жыл)
танымдық тапсырмалар ,АТҚ
материалдары
|
Жалпы мақсаты
|
Салыстырмалы шырайға тән белгілер мен
жасалуын меңгерту
|
Күтілетін нәтиже
|
Салыстырмалы шырай жұрнақтарын ажырата
алады. Теориялық ақпартпен танысатын болады. Жаттығуларды өз бетінше орындай
біледі.
|
Өткізу кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сәлемдесу, сыныпқа жағымды психологиялық
ахуал тудыру,топтарға бөлу
|
2 мин
|
Оқушыларды ертең ауданымызда
республика көлемінде өтетін Жанқожа бабамыздың 240 жылдық мерейтойының
шашуы ретінде 3 түрлі конфет арқылы топқа бөлемін. Сабақтың мақсатымен,
таныстырамын.
|
Оқушылар ұнаған конфеттерін таңдау
арқылы 3 топқа бөлінеді.Жұмыс дәптерлеріне күн ретін жазады.
|
3 түрлі конфет
тер
|
Үй тапсырмасын сұрау
« Жуан-жіңішке сұрақтар»
|
5 мин
|
Құрамында сын есімдер бар 1 шумақ өлең
жазу берілген болатын. Оқушыларға доп беру арқылы үй жұмысын сұраймын.
Жуан-жіңішке сұрақтар
1.Сөз таптарын
ата 2.Сын есімнің өзіне тән
белгілер 3.Барлық сөздер сын есім бола ала ма? 4.Сын есімдердің
қандай түрлерін білесіндер? Дәлелде
|
Оқушылар допты алып үй жұмысын айтады.
Мысалдарды дәлелдермен қорғайды.
Мұғалім мен оқушы,оқушы мен оқушы
арасында диалог жүреді.
|
Ақындар
шығарма-
лары, доп
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу
«Жарнама құрастыру» ойыны
|
2 мин
|
Оқушылар шашудан алған конфеттеріңе
қайта оралайық.
1.Заттың
сипаты 2.Заттың артықшылығы
мен салыстырмалы сипаты?( бір конфет тәтті, бірі ащылау, бірі үлкендеу,т.б)
|
Оқушылар ойлана отырып, сабақтың
тақырыбы «Салыстырмалы шырай» екендігін айқындайды,
дәптерлеріне тақырыпты жазады.
|
Слайд
|
Негізгі бөлім
ІІ. Мағынаны тану
|
3 мин
|
Мұғалім
жазбасы
-рақ,
-рек, -ырақ, -ірек (Көкше көктен гөрі көгірек тау
екен)
-лау, -леу, -дау, -деу, -тау, - теу (Өзімнен сәл ғана
биіктеу) -ғыл, -қыл,
-ғылт, -қылт, -ғылтым,
-қылтым
-шыл, -шіл, - шылтым,
-шілтім, -ғыш,
-ілдір
|
Оқушылар мұқият тыңдайды.
(керегін дәптерлеріне түртіп алады)
|
Слайд
|
Топтық жұмыс
«Мадақтау»
|
7 мин
3 мин
|
Мен әр топқа тапсырмалар таратып
беремін. Тапсырма
шарты: 1 топ: Көп нүктенің
орнына тиісті салыстырмалы шырай жұрнағын қою. 2 топ :
Мәтінен салыстырмалы шырайды
табу 3
топ : Берілген сын есімдерден салыстырмалы шырай жасау 1.
Маған топ жұмысы ұнады. Себебі 2. Не нәрсені жақсарту керек
?
|
Оқушылар топ болып жұмыс жасайды.
Әр топ топ реттілігімен бір- бірлеріне
«мадақтау» шкаласы бойынша бағаларын береді.
|
А4 форматқа
жазылған мәтіндер
|
Жұптық жұмыс
«Бармақпен» бағалау
|
7 мин
2 мин
|
55-жаттығу. Жаттығу шартын түсіндіремін.
|
Топта отырған оқушылар бір-бірімен
жұптасып, дидарласа отырып орындайды.
Бармақпен бағалайды.
|
Оқулық, жұмыс
дәптері
|
Жеке жұмыс
«Қарлы көшкін» ойыны
«Смайлик» арқылы бағалау
|
5 мин
2 мин
|
Сұрақтар жазуды талап етеді.
Жекелеген оқушыларға стикер жабыстыру
|
1-2, 2-3, 3-1 топқа сұрақтарды қар
тәріздес парақшаларды жаудырады.
Стикер алған оқушылар жауаптарын
оқиды
|
Аппақ қарлар
|
Үйге тапсырма
|
1 мин
|
58-жаттығу
|
Күнделіктеріне жазып алады.
|
Күнделік
|
Рефлексия
Бағалау
|
5 мин
1 мин
|
Шығу парағын таратып беремін. Сабақта:
Мен түсіндім_____________________
Мен білдім_______________________
Мен орында алдым___________________
Қиыншылық тудырды____________
Сабақта:
Мен тер төгіп жұмыс істедім иә / жоқ
Сабақ қызықты / қызықты емес
Сабақта қиналдым / қиналған жоқпын
Сабақ ұзақ / тез өтті
Сабақта мен шаршадым /
шаршаған жоқ
Менің өзіме қояр бағам
Сабақ соңында мұғалімнің бағасы оқушылардың өздері қойған бағаларды
қосып, жиынтық баға шығару
9-10 ұпай-«5»
7-8 ұпай-«4»
5-6
ұпай-«3»
|
Оқушылар рефлексияны нақты, сауатты
жазады, тақтаға іледі.
Күнделіктеріне қойдырады
|
Түрлі-түсті қағаз
қималары
|
МҰҒАЛІМНІҢ
РЕФЛЕКСИЯСЫ
|
Бүгінгі
сабағымды оқушыларды кәмпит арқылы топқа бөлгенім оларға ерекше
ұнады. Қолдарына алған кәмпиттің
түріне, дәміне,көлеміне қарай бүгінгі өтетін сабақтың тақырыбын ашты.
«Тақырып ашу» сәті олар үшін күтпеген жағдай болды. Жаңа тақырып жазылған
ресурсы әр топқа таратып бердім және оқушылар топта сабақты талқылады.
Сабақ барысында бұған дейін де диалогті қолданатынмын.Бұл сабақта
«жуан-жіңішке» сұрақ қоюдан бастадым. Топтық жұмыста үш түрлі тапсырма беру
арқылы және өздіктерінен білім алулары арқасында топтық жұмысты сәтті
орындады. «Мадақтау» сөздері арқылы топтар өздерін бағалап отырды. Жұптық
жұмыс кезінде оқушылар жауаптары нақты,дәл болды. «Бармақпен» бағалау
арқылы бір-бірлерін бағалады. Жеке жұмыста «Қарлы көшкін» ойынын ойнаттым.
Оқушылардың қызығушылығының жоғары екендігін байқадым.Бір-бірлерінің қарша
жаудырған сұрақтарына ұтымды жауап бергендері мен үшін бір қуаныш болды.
Сабақ соңында оқушылардан шығу парағын толтырттым. «Сабақты
түсіндім,қиыншылық тудырған жоқ, тез өтті,қиналған жоқпын» деген жауаптарды
100 пайызы тақтаға іліп кетті.
|
|
|
|
|
|
|