Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы: Төлдер айтысыСабақтың мақсаты: Үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту, тереңдету. адамзатқа тигізетін пайдасы туралы олардан алынатын өнімдер жайлы мағлұмат беру. Үй жануарларын қорғауға, оларға қамқорлық жасауға, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Балалардың ойлау, қиялдау, сөйлеу, қабілеттерін арттыру.Көрнекіліктері: Интерактивті тақта, төрт түлік төлдердің суреті, сандық, смаиликтерПән аралық байланыс: Математика қоршаған орта.Сабақтың барысы: І.Сәлемдесу Біз ерекше баламыз. Айтқан тілді аламыз. Достарымды көргенде Қуана қарсы аламыз. Сәлем, сәлем, сәлем. ІІ. Ұйымдастыру кезеңі. Бүгінгі ұйымдастырылған оқу ісі әрекетін бастамас бұрын төрт топқа бөлініп алайық. Олар: Батақан, қошоқан, құлыншақ, торпақ топтарын таныстыру. Бүгінгі сабаққа жақсы қатысқан балаларды , жеңімпаз топты смаиликтермен марапаттаймыз. ІІІ. Жаңа сабақ. 1. Бүгінгі тақырыбымыз – «Төлдер айтысы», төлдер үй жануарларына жатады. Жануарларды біз екі топқа бөлеміз. Үй және жабайы жануарлар Үй жануарларын атайық Түйе - бота Жылқы - құлын Сиыр - бұзау Қой - қозы Ешкі - лақ Оларды неге үй жануарлары дейміз.Өйткені үйде өсірілетінжануар болғандықтан.Үй жануарларының адамзатқа қандай пайдасы бар.Жануарларынан: Түйеден – Жүнін, қымыран. Жылқы – Мінсе көлік, ішсе сусын. Сиырдан – Сүт,құрт, май, айран, ірімшік. Қойдан - Жүнін, етін пайдаланамыз. Оларды күтіп баптау үшін біз не істейміз? Оларға уақытылы жем шөбін беріп қорасын тазалап отыру қажет. Әрбір үй жануарларының өз пірлері болады. Түйе – Ойсыл қара Жылқы - Қамбар ата Сиыр – Зеңгі баба Қой – Шопан ата Ешкі – Сексек ата. Үй жануарларының төлдері бар. Олар: Бота, құлын, бұзау, қазы, лақ. 2. Төлдер жайлы көптеген ертегілері бар, соның ішінде төлдер айтысы ертегісін оқып берейін.Ертегі жайлы сұрақ жауапЕртегіні сахналау 3. «Ол қалай дыбыстайды» ойыны.Әр топ өз төлінің дыбысын танып қолындағы суреттерін көтеру арқылы дыбысын анықтау. 4. «Ойлан тап ойыны» жасырылған жұмбақтардың шешімін табу.- Кезекті бір жануар Үстінде екі тауы бар. (Түйе)-Кішкене ғана бойы бар Айналдырып киген тоны бар (Қозы)-Секең-секең жүреді Қойларды ол сүзеді (Лақ)-Қанша құйып алсаңда Сарқылмайды сүт қаймақ (Сиыр) 5.Сегіту сәтіБір, екі, үшБойға жинап күшОңға бір иіліп Солға бір иіліпБір отырыпБір тұрып Жинаймыз біз күш 6. «Сиқырлы сандық ойыны» Сиқырлы сандықта жасырылған үй жануарларын босату үшін олар туралы тақпақтар айту.1. Құлыншағым құндызымҚұлдырайды шабадыЖылтылдаған жұлдызымҚұстай қанат қағамыз 2. Ең зор түлік - түйемінТікенді шөпті сүемінПайдалансаң, сүтім шұбатымДертке дауа жанға қуат Қу тышқанға алдандымЖыл басынан құр қалдым3. Қорасында маңырағанҚозысымен жамырағанҚозысынан айырылсаҚоймай ұзақ аңырағанАппақ қою сүті барАқ шағала құрты барАқтыл қой жануар.4. Мүйізі айдай иілгенМұрнын көкке шүйіргенКерілген желін, сала емшекСауғанда жаның сүйінгенІрімшік пенен құрт майыЖегенде тілді үйірген5. Ақ бұзауым ұнайдыМө мө деп сүт сұрайдыАқ бұзауды бағамынАпамнан алғыс аламын6. Кіп-кішкене момақанҚошақанды ұнатамСүйеді апам қозым депҚошақаным өзің деп7. 7. «Құлдыр – құлдыр құлыншақ Жібек жолды құлыншақЖүйріктігі құйындайҚұлыншақты мін де шап8. Айналайын ботамҚандай күлте жотаң Табандарың жалпақТеріп жейсің жантақТөлін тап»дидактикалық ойыны:Берілген суреттерді пайдаланып үй жануарларымен төлдерін біріктіру. 9. «Төлдер әні» 8. Марапаттау (Смайликтер) Қорытынды.
6 664 273 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем МОНЕВА ОКСАНА НИКОЛАЕВНА. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72/108/144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Мини-курс
3 ч.
Мини-курс
4 ч.