Солтүстік
Қазақстан облысы
Уалиханов ауданы
Қулыкөл ауылы
Әуезов орта
мектебі КММ
Үшінші (базалық)
деңгей
Бастауыш сынып
мұғалімі
Жумагулова Алтын
Халеловна
Сабақтың тақырыбы: У дыбысының
дауысты, дауыссыз болып айтылуы
Мақсаты: У дыбысының қай кезде дауысты, қай
кезде дауыссыз болатынын түсіндіружәне у дыбысы бар сөздерге дұрыс талдау жасай
білуге үйрету.
Нәтижесі: У дыбысының қай кезде дауысты, қай
кезде дауыссыз болатынын түсінді және у дыбысы бар сөздерге дұрыс талдау жасай
білуге үйренді.
Ресурстар: А 2 парағы, стикер, микрофон,
маркерлер, АКТ, доп, бағдаршам бағалау.
Әдіс- тәсілдер: «Түртіп алу»,
«Ой қозғау», «Сұрақ-жауап», «Серпілген сауал»
Сабақтың кезеңдері
|
У
дыбысының дауысты, дауыссыз болып айтылуы
|
І.
Ынтымақтастық
орта
Топқа
бөлу
|
Жұппен
бір-біріне тілек айту.
Оқу
құралдары арқылы топқа бөлу: /Сызғыш, қалам, қарындаш, өшіргіш/
|
І.Білу
|
І,
ІІ топ: «Микрофон» сөздерді әліпби ретімен оқу. /Шапалақ арқылы бағалау/.
ІІІ,
IV топ: «Венн
диаграммасы» -на салу Дыбыс және әріпті.
|
ІІ
Түсіну
|
«Түртіп
алу» Өлеңнен у әрпі бар сөздерді теріп жазу. Буынға бөліп оқу.
Талдау жұмысы қай сөзде дауысты, қай сөзде дауыссыз? Болжап ереже шығарып,
оқулықтағы ережемен салыстыру.
«Микрофон»
арқылы суреттегі заттарды атап, у дыбысына талдау жүргізу. «Шапалақ» арқылы
бағалау.
|
ІІІ
Қолдану
|
«Стикердегі
диалог» 3-жаттығу. Сөздерді оқып, буынға бөліп жазу. Әр топқа 2 сөзден.
«Бағдаршам» түстері арқылы бағалау.
«Жоғалған
әріп» ойыны арқылы 6-жаттығу орындалады. Әр топ бір сөйлемнен орындайды.
«Бағдаршам» түстері арқылы бағалайды.
|
Сергіту
сәті
|
«Кірпі»
биі.
|
ІVТалдау
|
«Серпілген
сауал» 2-жаттығу. У әрпі бар сөздерді тауып, буынға бөліп, қай дабысқа
жататынын ажыратады. «Шапалақ» арқылы бағалау.
|
V
Жинақтау
|
«Кім
алғыр?» ойыны арқылы сөзді диктант.
Келесі
тапсырма: Бет 18, 5-жаттығу. Ереже.
|
VІ
Бағалау
Рефлексия
|
Мұғалімнің
қорытынды бағалауы.
Смайлик
арқылы сабақтан алған әсерлерін топ болып білдіреді.
|
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз
дыбыстардың түрлері
Мақсаты:
Дауыссыз дыбыстардың үн қатысы арқылы жасалатынын, буын құрай алмайтынын
естеріне түсіру, дауыс қатынасына қарай үшке бөлінетінін ұғындыру.
Нәтижесі:
Дауыссыз дыбыстардың үн қатысы арқылы жасалатынын, буын құрай алмайтынын
естеріне түсірді, дауыс қатынасына қарай үшке бөлінетінін ұғынды.
Ресурстар:
геметриялық фигуралар,стикер, смайликтер, бор, түрлі-түсті маркер.
Әдіс-
тәсілдер: «Венн диаграммасы», «сұрақ-жауап».
Сабақтың
кезеңдері
|
Дауыссыз
дыбыстардың түрлері
|
І.Ынтымақтастық
орта Топқа
бөлу
|
«Білем
деме, балам...»
Санау
арқылы 1,2,3,4 топқа бөлу.
|
І.Білу
|
«Автор
орындығы» қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жасау.
Сұрақ-жауап,
ереже.
«Шапалақ»
арқылы бағалау
|
ІІ
Түсіну
|
«Венн
диаграммасы» І, ІІ топ Дауысты,дауыссыз дыбысқа.
Кесте
толтыру ІІІ, IV топ. Дауысты, дауыссыз дабыстар.
«Ең
үздік» бағалауы.
Кестелерді
толтыра отырып ереже шығару.
|
ІІІ
Қолдану
|
1-жаттығу
І-ІІІ топ бір сөйлемнен көшіріп, қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау
жасау. IV топ қарамен жазылған сөздерді көшіріп талдау жасайды.
«Шапалақ»
арқылы бағалау
«Стикердегі
диалог» 2-жаттығу Әр топқа екі стикердегі сөз. Қатаң дауыссыз дыбысты тауып,
астын сызады.
Вербальды
бағалау
|
Сергіту
сәті
|
Әуенмен
би
|
ІVТалдау
|
3-жаттығу
Сөйлемдерді толықтыр. Әр топ тізбектей тақтаға орындайды.
«Шапалақ»
арқылы бағалау
|
V
Жинақтау
|
«Адасқан
әріп» ауызша орындау. Тиісті әріпті қойып, таңдаған сөзге сөйлем құрап айту.
Вербальды
бағалау
Келесі
тапсырма: Бет 42, 5-жаттығу, ереже.
|
VІ
Бағалау
Рефлексия
|
Формативті
бағалау
Смайлик
арқылы көңіл күй
|
Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз б мен п
Мақсаты:
Түбірдің соңындағы п дыбысына дауысты дыбыстан басталған қосымша жалғанған
жағдайда п дыбысы б дыбысына өзгеретінін түсіндіру.
Нәтижесі:
Түбірдің соңындағы п дыбысына дауысты дыбыстан басталған қосымша жалғанған
жағдайда п дыбысы б дыбысына өзгеретінін түсінді.
Ресурстар:
Тілек ағашы, бор, түрлі-түсті маркер, микрофон, бағдаршам
Әдіс-
тәсілдер: «сұрақ-жауап», «Түртіп алу», «Әңгімені бірлесе жазу».
Сабақтың
кезеңдері
|
Дауыссыз
б мен п
|
І.Ынтымақтастық
орта
Топқа
бөлу
|
«Білем
деме, балам»
|
І.Білу
|
«Көршіңізге
айтыңыз» жұпта бір-біріне оқу, тексеру.
«Шапалақ»
арқылы бағалайды.
Ереже,
кестемен жұмыс.
|
ІІ
Түсіну
|
«Түртіп
алу» Кітап өлеңін мәнерлеп оқу, п әрпімен аяқталған сөздерді белгілеу,
дауыссыз дыбыстың қай түріне жатады. Ереже болжау, оқулықтағымен салыстыру.
|
ІІІ
Қолдану
|
«Микрофон»
2-жаттығу Тиісті әріпті қойып көшіру. Мақал мағынасын түсіндіру.
Вербальды
бағалау
|
Сергіту
сәті
|
«Бәрі,
бәрі жақсы болар»
|
ІVТалдау
|
«Әңгімені
бірлесе жазу» Сөздерді оқып, екі, үш сөзге сөйлем құрастыру. Ережеге
бағынбайтын сөздер: клуб, штаб, куб, араб.
«Бағдаршам»
арқылы бағалау.
|
V
Жинақтау
|
«Ребусты
шешу» Араб, қолғап. Шешудегі сөзге сөйлем құрастырып айту.
Вербальды
бағалау
Келесі
тапсырма: Бет: 43, 4-жаттығу. Ереже.
|
VІ
Бағалау
Рефлексия
|
Формативті
бағалау
«Тілек
ағаш» стикерге жазып пікір, ұсыныстарын ілу.
|