Главная / Начальные классы / Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Сыныбы: 3б

Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Сабақтың мақсаты:Негізгі және туынды зат есім туралы алғашқы түсінік беру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік:Оқушылардың зат есім туралы алған білімдерін пысықтай отырып,негізгі және туынды зат есім туралы түсіндіру,оларды бір-бірінен ажырата білуге үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп,ойын жинақтай білуге, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік:Білімділікке,ұқыптылыққа,ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,электронды оқулық, «Сәйкестендіру» тесті.

Сабақтың типі:жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың әдісі:түсіндіру,көрнекілік,ойын,сұрақ-жауап,топтастыру,салыстыру,ой тастау.

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі.

II.Психологиялық дайындық.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік,жарық,мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

III.Үй тапсырмасын сұрау.

16-жаттығу.Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.Ол сөздерге сұрақ қою.

Хайуанаттар,аңдар,маймылдар,аюлар,түлкілер,барыстар.

IY.Тірек білімді еске түсіру.

Мұғалім: Бір күні бір жолаушы келе жатып жолдан бір нәрсені тауып алады.Жаңағы нәрсені әрі қарап,бері қарап не екенін таба алмайды.Сөйтіп,ол ақылгөй данаға келіп:-Мен жолдан бір нәрсе тауып алдым.Оның жартысы көрінбей тұр.Бұл не болды екен?Маған осыны табуға көмектессеңіз?-дейді.Сонда ақылгөй дана оны былай деп жұмбақтапты:

Ойжұмбақ:-Ол аспанда да,жерде де болады,шөлейт жерлерде де жүреді,...ата-әжелеріңнің қолында да болуы мүмкін,ол-партаның үстінде де жатуы мүмкін,оны жеуге де болады,ол-барлық адамда болады.

-Кәне,балалар,біз де ойланып көрелік.Мүмкін,сендер тез табарсыңдар.Бұл не болды екен?

-Көз алдымызға елестетіп ойлансақ,осы бейнені жалғастырып,көп нәрсе жасауға болатын сияқты.Кәне,ойланайық...не жасауға болады?

-Пайда болған заттардың атын жазайық:бұлт,құрт,түйе,көзілдірік,құс,алма,жүрек т.б.?

-Осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-не?

-парталар,орындықтар,дәптерлер,кітаптар деген сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-нелер?

-Ал осы заттарды пайдаланатын адамдарға қандай сұрақ қоямыз?-кім?-кімдер?

-олай болса кім?,кімдер?,не?,нелер? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді қандай сөз табы дейміз?-зат есім.

Ендеше,зат есім туралы ойымызды жинақтайық.

«Топтастыру ассоциациясы»

hello_html_m177f02ba.gifкім? жалқы жалпы

hello_html_m3a301a60.gifhello_html_m1b0a069a.gifhello_html_1322913e.gif

hello_html_5af65598.gifhello_html_m1e96e2bb.gifкімдер? нелер?

hello_html_m70f08bb1.gifhello_html_49a87502.gifhello_html_m6bedddf6.gif

не? жекеше көпше

Y.Қызығушылықты ояту.

Суретпен жұмыс.

hello_html_m74bc02e7.jpghello_html_m75d38a9.jpghello_html_m6d4d7207.jpg

-Бұл ненің суреті?-қойдың (сұрақ қояйық)

-Не? –Қой. -Қай сөз табы?-Зат есім.Қой деген түбір сөз.

-Қойды бағатын адамды кім дейміз? –Қойшы(сұрақ қояйық)

-Кім?-Қойшы. -Қай сөз табы?-Зат есім.Қойшы деген туынды сөз.

Балық,жылқы суреттерін осылай талдау.

YI.Мағынаны тану.

-Ендеше,бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Дәптермен жұмыс.Көркем жазу.Оо Оспан орманға барды.

Электронды оқулықты тыңдау.

Оқулықпен жұмыс.

19-жаттығу.Сөздерді салыстырып оқы.Олардың әрқайсысына сұрақ қой,айырмашылығын байқа.

өhello_html_7fe26906.gifнер-өнерпаз балық-балықшы

күй-күйші көл-көлшік

сый-сыйлық орын-орындық

.Қосымшалы сөздерді көшіріп жаз.Сөз құрамына талда.

Зат есім негізгі және туынды болып екіге бөлінеді.Негізгі түбірден болған зат есімді негізгі зат есім дейміз.Мысалы:ана,жер,көз.

Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді туынды зат есім дейміз.

Мысалы:іскер,байлық,кезекші.























20-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы.Туынды зат есімдерді теріп жаз.

Кенші,достық,елші,аспаз,малшы.

«Сәйкестендір» (әр оқушыға жеке жұмыс ретінде беріледі)

кhello_html_332b133b.gifhello_html_m6f6c5018.gifөл кер

өhello_html_m7befb492.gifhello_html_m2d6a3904.gifнер ші

қhello_html_168a2367.gifұрылыс шік

оhello_html_2c9f5317.gifқу паз

іс шы

егін лық

21-жаттығу.Жаңылтпашты оқып,жатқа жаз.

Шын еңбекшіл-өрмекші,

Өрмекші-шын өрнекші.

.Туынды зат есімдерді тауып,сөз құрамына талда.

Сергіту сәті.

Суретті жұмбақ шешу. , ,

hello_html_5dd1b81e.jpghello_html_m23e0444f.jpghello_html_5609c74a.jpg

-Кітапхана деген қандай сөз? Түбірі не?

.Кітапхана туралы сөйлемдер құра.

.Жақында біз қай кітапханаға бардық?

.Онда кімнің поэзия кешіне қатыстық?

22-жаттығу.Төмендегі негізгі зат есімдерге –шы,-ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жаса.

Мүсін,дойбы,сауын,егін,мал,би,жылқы,күй,сиқыр.



hello_html_m3eb99983.gifhello_html_521f4fd2.gifhello_html_m6905131f.gifhello_html_2e0409e4.gifhello_html_m6905131f.gifhello_html_2e0409e4.gif

hello_html_15bc42cb.gifhello_html_m2386317b.gif

hello_html_6f64485d.gifhello_html_150a267d.gifhello_html_6f64485d.gif



.Негізгі зат есімдерді бірінші бағанға,туынды зат есімдерді екінші бағанға жаз.

.Әр бағандағы сөздерге сұрақ қой,олардың мағыналық айырмашылығын түсіндір.

*Көп нүктенің орнына негізгі зат есімді қой.

...............-кезекші .....................-достық

..............-сөздік ....................-домбырашы

..............-әнші ...................-мұнайшы

YI.Ой толғаныс.

«Венн диаграммасы»

hello_html_m1189ef7b.gifhello_html_a1b1cd5.gif







-Негізгі зат есім дегеніміз не?

-Туынды зат есім дегеніміз не?

-Зат есімнің қандай түрлері бар?

YII.Үйге тапсырма.

23-жаттығу (ереже жаттау)

YIII.Бағалау.

Оқушыларды бағалау,мадақтау. hello_html_m422e81d7.gif

Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.
  • Начальные классы
Описание:

Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.

Сабақтың мақсаты:Негізгі және туынды зат есім туралы алғашқы түсінік беру.

Сабақтың міндеттері:

Білімділік:Оқушылардың зат есім туралы алған білімдерін пысықтай отырып,негізгі және туынды зат есім туралы түсіндіру,оларды бір-бірінен ажырата білуге үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың ой-өрісін кеңейтіп,ойын жинақтай білуге, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік:Білімділікке,ұқыптылыққа,ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта,электронды оқулық, «Сәйкестендіру» тесті.

Сабақтың типі:жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың түрі:аралас сабақ

Сабақтың әдісі:түсіндіру,көрнекілік,ойын,сұрақ-жауап,топтастыру,салыстыру,ой тастау.

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі.

II.Психологиялық дайындық.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі әрі нәзік,жарық,мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

III.Үй тапсырмасын сұрау.

16-жаттығу.Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жазу.Ол сөздерге сұрақ қою.

Хайуанаттар,аңдар,маймылдар,аюлар,түлкілер,барыстар.

IY.Тірек білімді еске түсіру.

Мұғалім: Бір күні бір жолаушы келе жатып жолдан бір нәрсені тауып алады.Жаңағы нәрсені әрі қарап,бері қарап не екенін таба алмайды.Сөйтіп,ол ақылгөй данаға келіп:-Мен жолдан бір нәрсе тауып алдым.Оның жартысы көрінбей тұр.Бұл не болды екен?Маған осыны табуға көмектессеңіз?-дейді.Сонда ақылгөй дана оны былай деп жұмбақтапты:

Ойжұмбақ:-Ол аспанда да,жерде де болады,шөлейт жерлерде де жүреді,...ата-әжелеріңнің қолында да болуы мүмкін,ол-партаның үстінде де жатуы мүмкін,оны жеуге де болады,ол-барлық адамда болады.

-Кәне,балалар,біз де ойланып көрелік.Мүмкін,сендер тез табарсыңдар.Бұл не болды екен?

-Көз алдымызға елестетіп ойлансақ,осы бейнені жалғастырып,көп нәрсе жасауға болатын сияқты.Кәне,ойланайық...не жасауға болады?

-Пайда болған заттардың атын жазайық:бұлт,құрт,түйе,көзілдірік,құс,алма,жүрек т.б.?

-Осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-не?

-парталар,орындықтар,дәптерлер,кітаптар деген сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-нелер?

-Ал осы заттарды пайдаланатын адамдарға қандай сұрақ қоямыз?-кім?-кімдер?

-олай болса кім?,кімдер?,не?,нелер? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді қандай сөз табы дейміз?-зат есім.

Ендеше,зат есім туралы ойымызды жинақтайық.

Автор Жакешева Гулмира Тутеевна
Дата добавления 01.12.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров 488
Номер материала MA-062837
Скачать свидетельство о публикации
