Главная / Начальные классы / Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер

Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер

Қазақ тілі

4-сынып

Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: күрделі сөздер жайлы оқушыларға түсініктер беру.

Жер-су аттарын білдіретін біріккен сөздердегі қатар келген екі дауысты дыбыс сақталып жазылатынын түсіндіру.

Екі сөзден тұратын кісі аттарындағы қатар келген екідауысты дыбыстың бірі түсіп жазылатынын айту.

Дамытушылығы: ауызша және жазбаша тілдерін дамыту арқылы байланыстырып сөйлеуге , сөздік қорын, шығармашылық қабілетін арттыру.

Тәрбиелігі: оқушыларды ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, сауаттылыққа әрі көркем жазуға тәрбиелеу.

Түрі: ойын сабақ

Әдісі:топтау, шығармашылық сабақ, түсіндіру,сыни тұрғыдан ойлау.

Көрнекілігі. сурет,тірек сызба,ойындар,қима қағаздар.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру.

Психологиялық дайындық.

-Басымызды иеміз,

Билейміз,күлеміз.

Бір анда, бір мында,

Қарап ал, айнала.

II.Үй жұмысын тексеру, қорытындылау.

Ереже сұрау. 30 – жаттығу.

III.Жаңа сабақ: Біріккен сөз

1 .Күрелі сөз туралы мағлұмат беру.

Күрделі сөздер

hello_html_21ca9345.gifhello_html_286c0b30.gifhello_html_891205d.gif

Біріккен сөздер Қос сөздер Қысқарған сөздер

2.Біріккен сөздерге түсініктеме беру.

Сызбаны пайдалану арқылы сөздерге мысалдар келтіру.

Біріккен сөздер

Адам

аттары

Өсімдік

аттары

Жер-су аттары

Ойын

аттары

Аң-құс

аттары



Оқулықпен жұмыс.

Ережемен таныстыру:

Екі не одан да көп түбірден құралған сөздерді біріккен сөздер деп атайды.Олар бірігіп жазылады: алабота,балқарағай.

I ойын. «Ой шақыру»

32-жаттығу

hello_html_m2f42a16c.gifhello_html_132b9150.gifhello_html_m53895bce.gif

hello_html_m231e7885.gifhello_html_1444041c.gifАла Айна

hello_html_7c8e5ff6.gifhello_html_m7303742f.gifСексен көл Жар бұлақ

Сасық Кер

аққу

ақбөкен


қосаяқ

тасбака


шаңсорғыш

балмұздақ



Дәптермен жұмыс:

II. Ойын «Ақ сандық»

33-жаттығу

Оқушылар сандық ішінен нөмірленген асықтарды алады.Сол нөмір бойынша сұрақтарға жауап береді.Мысалы,

1 2 3 4 5

бұзаубас , Ақмарал, егеуқұйрық , Жетіқарақшы, шекара

III Ойын «Жылдам жауап бер»

34-жаттығу.

Өлеңді оқып, жылдам жаттау және жазу.Өлең ішінен біріккен сөздерді табу.

IV.Ойын «Кім тапқыр»

33-жаттығу

Аққұтан, шекара, көкжиек сөздеріне сөйлем құрап жазу.

V.Ойын «Балық аулау»

36-жаттығу

Әр балықтың арқасында аңдар, құстар, өсімдіктер, жер-су аттары жазылған. Сол атауларды өз тұсына теріп жазу.

1.Аңдар: ..., ... 3.Өсімдіктер: ..., ...

2.Құстар: ..., ... 4.Жер-су аттары: ..., ...

IV. «Кім шапшаң?» ойыны арқылы сабақты бекіту.

Біріккен сөздер жазу.(Сайыс түрінде үш қатарға да беріледі).

V.Қорытындылау: Не үйрендік, не білдік? Кестесін толтыру.

VI.Үйге тапсырма: 37-жаттығу

Бағалау.

Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер
  • Начальные классы
Описание:

Қазақ тілі

4-сынып

Сабақтың тақырыбы: Біріккен сөздер

Сабақтың мақсаты: Білімділігі: күрделі сөздер жайлы оқушыларға түсініктер беру.

Жер-су аттарын білдіретін біріккен сөздердегі қатар келген екі дауысты дыбыс сақталып жазылатынын түсіндіру.

Екі сөзден тұратын кісі аттарындағы қатар келген екідауысты дыбыстың бірі түсіп жазылатынын айту.

Дамытушылығы: ауызша және жазбаша тілдерін дамыту арқылы байланыстырып сөйлеуге , сөздік қорын, шығармашылық қабілетін арттыру.

Тәрбиелігі: оқушыларды ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, сауаттылыққа әрі көркем жазуға тәрбиелеу.

Түрі: ойын сабақ

Әдісі:топтау, шығармашылық сабақ, түсіндіру,сыни тұрғыдан ойлау.

Көрнекілігі. сурет,тірек сызба,ойындар,қима қағаздар.

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру.

Психологиялық дайындық.

-Басымызды иеміз,

Билейміз,күлеміз.

Бір анда, бір мында,

Қарап ал, айнала.

II.Үй жұмысын тексеру, қорытындылау.

Ереже сұрау. 30 – жаттығу.

III.Жаңа сабақ: Біріккен сөз

1 .Күрелі сөз туралы мағлұмат беру.

Автор Эменова Улжан
Дата добавления 19.08.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Планирования
Просмотров 807
Номер материала MA-060433
Скачать свидетельство о публикации
