Сабақтың
тақырыбы: Тұңғыш қазақ ғарышкері . Бас әріппен
жазылатын сөздер.
Сабақтың
мақсаты:
1. Оқушыларға бас
әріптен жазылатын сөздер туралы түсінік беру, мәтінді түсініп оқу,
сұрақтарға жауап беруге жетелеу. Оқушыларға топпен жұмыс жасауға бағыт беру.
2. Оқушылардың
сөздік қорын, ойлау қабілетін дамыту.
3. Оқушыларды
қайсарлыққа, батылдыққа, тәрбиелеу.
Сабақтың
көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, зымыран
макеті, фонариктер т.б.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
Оқушылар назарын
сабаққа аудару.
ІІ.
Психологиялық дайындық:
Амансың ба Алтын
күн!
Амансың ба Көк
аспан!
Амансың ба
достарым!
Сендерді көрсем
қуанам!
ІІІ. Қызығушылықты
ояту.
Балалар, бүгін
бізде ерекше сабақ" Көңілді ғарыш әлемін"саяхат жасаймыз Ғарыш
туралы не білеміз? Ендеше ғарыш әлеміндегі ғаламшарлармен таныса отырып, оның
тапсырмаларын орындаймыз..Балалар егер сендердің тәртіптерің жақсы болып
сабаққа белсенді қатысып, отырсаңдар зымыраннан ұпай ретінде алып отырасыңдар.
Алдымен сыныпты 3 топқа бөлеміз.
Сыныпты 3 топқа
бөлу.
ІҮ. Үй
тапсырмасын тексеру.Ой қозғау.
«Не тәтті» мәтіннің
түсінігін айту. Әр топтан оқушыларды шығарып рөлге бөліп орындату. Қарсылас
топтар бір-біріне сұрақ қою.
Ү. Үй
тапсырмасын бекіту.
Сонымен, балалар
Жиренше шешен екінші баланың жауабына нелектен риза болды?
Не тәтті? Ананаң
сүті.
Не жұмсақ? Ананың
қолы.
Дұрыс балалар
ананың сүті арқылы баланың бойындағы жақсы қасиеттер дариды. Ана біздің
өміріміздің сәні.
Ана туралы
қандай өлең шумақтарын білеміз?
. Сендерге аналарың жұмбақ жасырама? Ия.
Олай болса ,мен
сендерге аналарың сияқты жұмбақ жасырғым келіп тұр.
Жұлдыздарды
зерттейді,
Ол кім балалар?
Ғарышкер.
Балалар
ғарышкер туралы не білеміз?
Тағы
қандай ғарышкерлерді білесіңдер?
Ғарышкер
қандай болу керек?
Олай болса
саяхатымызды Байқоңыр ғарыш айлағынан бастаймыз. . Ғарышкерлердің бәрі осы
жерден ғарышқа ұшады екен.Байқоңыр ғарыш айлағы ол біздің Қазақстанда, оның
ішінде өзіміздің Қызылорда облысында орналасқан.
Ғарышқа дайындалу
үшін балалар арнайы киімі болу қажет .Оны-скафандр дейді. .Ғарыш кеңістігінде
ауа жоқ,сондықтан ол жақта тек осындай арнайы киіммен ғана жүруге болады.
Сонымен бірге ұзақ
сапарға шыққасын жолға тамақ алып шығуымыз керек .Ал ғарышкерлердің тағамдары
сықпалы паста түрінде болады. Адамдарды ғарыш әлемі ерте заманнан бері
қызықтырған 1957 жылы4қарашада адамдар алғашқы жер серігімен бірге Лайка атты
иттіі ұшырды бірақ ит жерге оралған жоқ. . Одан 3 жылдан кейін Белка
және Стрелка атты иттерді ұшырып иттер аман есен оралған екен.
Балалар 1961 жылы 12 сәуірде тұнғыш ғарышқа адам ұшты. Бұл адам Кеңес
одағының азаматы Юрий Гагарин болатын. Гагарин ғарыш кемесімен Жерді
айналып шықты. Қазақтың тұңғыш ғарышкері.Тоқтар Оңғарбайұлы Әубәкіров 1946
жылы Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, 1 май ауылында дүниеге келген.Қазақтың
тұңғыш ғарышкері.Техника ғылым докторы, профессор.Кеңес одағының батыры.Сонымен
Тоқтар ағаның ізін басқан яғни ғарышқа ұшқан ғарышкер Талғат Мұсабаев.Ол
ғарышқа 3 рет ұшып..Қазақстан Республикасының Халық Қаһарманы және Ресей
Федерацияның батыры атақтары берілді.
Тақтаға
назар аударып қараңызшы Тоқтар, Талғат, Гагарин.қалай жазылған? Неге бас
әріптен жазылған?
Кісінің аты-жөні бас әріптен басталып жазылады екен.
Балалар ғарыш
әлемі бізге тапсырмаларын дайындап қойыпты. Оларды шешуге дайынбыз ба? Олай
болса ұшайық
Меркурий.Қазақтың
тұңғыш ғарышкері кім?
Оқулықпен жұмыс.
Тоқтар
ағамызға арнап Сұлтан Қалиұлы атамыз мынандай өлең жолдарын жазыпты.
Ақын,
жазушы, журналист.Казақстан Жазушылар Одағының хатшысы және Балалар әдебиеті
кеңесінің төрағасы.
Шолпан
ғаламшары. Шолпанда
күн батыстан шығып, шығыс жаққа батады.
«Тұңғыш қазақ ғарышкері»
а)
Өлеңді мәнерлеп оқимын
ә)
Өлеңге түсінік беремін
б) Өлеңді әр топқа оқытамын.
І -топ 1 – ші шумағын.
ІІ-топ 2 – ші шумағын.
ІІІ-топ 2 шумағын бірге оқиды.
Сұрақтар
- Өлеңде кім туралы
айтылған?
- Әубәкіров кім?
- Тағы қандай
ғарышкерлерді білесіңдер?
- Өскенде кім
болуды армандайсың?
Сергіту сәті.
Аспанға қарап ай көрдім,
Төмен
қарап жер көрдім.
Оңға,
солға бұрылып,
Егеменді
ел көрдім.
Марс ғаламшары.Сөздік жұмыс.
Дәптермен жұмыс
Күннің ретін жазып,
көркем жазуды жазайық.
220- жаттығу.
(жазбаша дәптерге орындалады)
Өлеңнің бірінші
шумағын көшіріп жазу, Әубәкіров, Тоқтар, Гагарин сөздерінің астын сыз. Бұл
сөздер неліктен бас әріптен жазылған деп ойлайсыңдар.
Ғарышкер адам қандай
болу керек? Ержүрек, батыр, білімді, денсаулығы мықты,зерек ,тәртіпті,
Юпитер. Ал ең үлкені – юпитер.
222- жаттығу. (ауызша
орындалады).Ойын; Жер серігіне жету.
Ай Айжан, Айнұр, Айгүл,
Айман.
Айдос, Айдар, Айбар,
Айдың.
Айырмашылықтары
неде? Ұқсастығы неде?
Сатурн
ғаламшары.
Ана тілі жұмыс
дәптерімен тапсырмаларды орындайды.
Отбасы мүшелерін
жаз.
Уран
ғаламшары. Жерден құралсыз көзбен көрінетін планета –
уран.
Сәйкестендіру
тесті.
Нептун
ғаламшары.
Сұраққа жауап
І-топ Кісі аттарын жаз.3
ІІ-топ Ғарыштың суретін салу
ІІІ-топ
Ғарышкер қандай болу керек?
Плутон
Тапқыр болсаң шешіп көр. Күн жүйесіндегі ең кішкентай планета – плутон.
Жұмбақтар шешу. Үй үстінде алтын тас,
Алайын
десем, таба алмас. жұлдыз
Таңмен
көзін ашады,
Әлемге
нұрын шашады Күн
Ұшады
қанатсыз,
Зырлайды
аяқсыз Зымыран
Сабақты қорыту.
Балалар біз ғаламшардың барлық тапсырмасын мүдірмей орындап
шықтыңдар. . Енді өзіміз ғаламға қайта ұшайық. Олай болса жерімізге қайту үшін
жұлдыздар кедергі болып тұрғаны.Олар бізге тапсырмаларымды орындасаңдар ғана
жібереміз дейді.
1-ші жұлдыз: Тұңғыш қазақ ғарышкері кім?
3-ші жұлдыз: Кісінің аты-жөні қандай әріптен басталып жазылады? Мысал келтір
4-ші жұлдыз : Қандай ғаламшарларда болып қайттік?
Балалар сендер
барлық тапсырмаларын дұрыс орындап шықтыңдар. Барлығымыз
аман-есен жерге қондық. Енді балалар осы сабақта ең көп зымыран жинаған топты анықтаймыз.
Бағалау
Үйге тапсырма.
«Тұңғыш қазақ
ғарышкері» өлеңін жатқа айту.
221- жаттығу.
(жазбаша дәптерге, ) сөздерді көшіріп жаз.Айдос,Раушан, Сәуле, Арай, Дидар,
Меруерт. Бұл сөздер неліктен бас әріптен басталып жазылып тұр?