Главная / Химия / Сабақ жоспары:Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы түсінік.

Сабақ жоспары:Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы түсінік.



Сыныбы: 8

Күні: Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы


Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы түсінік.

Мақсаты



1. Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары, металдар және бейметалдар туралы білімдерін қалыптастыру.

2.Металдармен бейметалдардың, қасиеттерін салыстыра отырып оқушылардың ой –өрісін, логикалық және ойлау қабілеттерін дамыту .

3. Оқу деңгейі үш түрлі оқушылардың оқудағы көрсеткен нәтижесін көруге, оқушылардың өздерін шынайы бағалауға үйрету және алған теориялық білімдерін практикада қолдану арқылы тұлғалық қасиеттерін дамыту.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді меңгеру кезеңі

Сабақтың әдісі.

Түсіндірмелі-көрсетілім, іздеушілік


Күтілетін нәтижелер



Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбаларын тани алады.Металдармен бейметалдарды қасиеттеріне байланысты ажыраталады және алған теориялық білімдерін күнделікті өмірде қолдана алады

Шығармашылық деңгейі көтеріледі.

Ізденушілік белсенділіктері дамиды.

Білімдерін шынайы бағалауды үйренеді.


Керекті жабдықтар

Интер белсенді тақта, слайд, электрондық оқулық, флипчарт, маркерлер, стикерлер, табыс критериясы, зертханалық құралдар, реактивтер, бағдаршам

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріктірілген бөлім. Бағдарлау- мотивациялық кезең



Мақсаты:Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, сабаққа деген ынтасын көтеру






















Мақсаты: оқушылар өздері өз білімдерін тексеріп, мұғалімге хабар беріп, бағалау парағына белгілейді

Оқушылармен амандасу, түгендеу: оқушылардың зейінін сабаққа аудару


Психологиялық ахуал туғызу, топқа бөлу

Оқушылардың артына үш түрлі стикерлер жабсырылады. Оқушылар түстері бойынша өздері сөзсіз өз тобын жинақтау тиіс.( сабаққа деген қызығушылықты артыра отырып, оқушыларды А,В,С тобына бөлеміз)-

Формативті бағаланады


Оқушыларға табыс критериясы таратылады














Үй тапсырмасын тест арқылы тексеру

Тест (5 минут)

1.Заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшек

А) молекула В) атом С) ион Д) дене Е) зат

2. Атом-молекулалық ілімінің қағидаларын ұсынған

А) Д. Менделеев В) Д. Дальтон С) М. Ломоносов Д) Демокрит Е) Лавуазье

3.Жел соқты, боранның соғуы, иістің таралуы. Бұл үрдістер қандай түрде болады?

А) молекула В) атом С) ион Д) дене Е) зат

4. Атомдар мен молекулалар өзгермей сақталатын құбылыс

А) физикалық В) химиялық С) физикалық және химиялық Д) химиялық реакция Е) дұрыс жауап жоқ

5. Судың формуласы

А) Н2О В) О2 С) Н2 Д) FeS Е) S



Амандасады, сабаққа дайындалады

Тренинг арқылы топтасады.





Табыс критериясымен танысады .Әр сабақ кезеңінде оқушылар парақшаны толтырып отырады, бақылаушы тексеріп отырады А- В- С-





Оқушылар тест жазады, бір-бірін бағалап, табыс критерияларын белгілейді



Сонымен балалар біз атом, молекула туралы білімдерімізді бекіттік. Ең өмірімізге қажетті судың да формуласымен таныстық.

Су қандай атомдардан тұрады? (оқушылар формуланы карточкадан көрсету керек)Н-латынша тау, О-латынша атау. Ал сол судың формуласын бізге білу қажет пе? Неліктен? Латынша таулары ше? Өмірімізде осындай жағдайлар қайда кездеседі, біз білімімізді қайда қолдануымыз керек?


Мен бүгін сіздердің алдарыңызға бірнеше символдар алып келіп отырмын. Бұл нені білдіреді? Бұл символдарды қалай атауға болады? (Ф/Б)

Бүгінгі сабақ тақырыбы «Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы түсінік. »

Сабақта жақсы нәтижеге жету үшін біз алдымызға мақсат қойымыз керек. - Мақсатымен таныстырылады

(оқушылар формуланы карточкадан көрсету керек)

Оқушылар жауаптарын беред



(Табыс критериясы)






Сараланған бөлім. Операциялық-орындаушылық кезең



Мақсаты: белсенді тыңдау, түсінікті тақырыпты түсіндіру,ерікн сөйлеу, бірі-бірімен тығыз байланыс түзу.









Мақсаты: топта жұмыстарды талқылау.(ойлары, ұсынысы)



Презентация (АҚТ)

Көрсетілім 1. Заттардың (металдар мен бейметалдардың )физикалық қасиеттерін танып білу

Күкір пен мырышты салыстыру

Әр топқа тапсырма беріледі.

А-химиялық элемент, таңбалар, олардың атауы

В-металдар

С-бейметалдар

Оқушылар флипчартке суреттейді. Спикер таңдап, спикер жұмысты қорғайды

А-В,С

В-А,С

С-А,В,

Стикер арқылы диалог. Әр топқа белгілі өзінің түсімен стикерлер береді, топта ақылдаса отырып,постерге бір сұрақ , бір ұсыныс береді



Презентация , көрсетілімге назар аударып қарайды, қажет материалдарды жазып алады



Берілген тапсырма негізінде постер құрастыру және қорғау.



Стикерлерге сұрақтар жазады, постерге іледі, талқылайды.






Кіріктірілген бөлім. Рефлексиялық-бағалау кезеңі

Мақсаты: алған білімдерін бекіту, талқылау, бағалау




Рефлексия: Бағдаршам.


Бағалау: оқушылар парақшасы бойынша өзін-өзі бағалайды; мұғалімнің бағалауы




Үйге тапсырма: 8 параграф

А-14-15

В-12 жаттығу

С-8 жаттығу



Бағдаршаммен бағаланады

Сабақтың табыс критерийлері бойынша бағаланады.



Үй тапсырмаларын дәптерге , күнделікке жазады



Сабақ жоспары:Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы түсінік.
  • Химия
Описание:

Сыныбы: 8

Күні: Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы

Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы түсінік.

Мақсаты

1. Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары, металдар және бейметалдар туралы білімдерін қалыптастыру.

2.Металдармен бейметалдардың, қасиеттерін салыстыра отырып оқушылардың ой –өрісін, логикалық және ойлау қабілеттерін дамыту .

3. Оқу деңгейі үш түрлі оқушылардың оқудағы көрсеткен нәтижесін көруге, оқушылардың өздерін шынайы бағалауға үйрету және алған теориялық білімдерін практикада қолдану арқылы тұлғалық қасиеттерін дамыту.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді меңгеру кезеңі

Сабақтың әдісі.

Түсіндірмелі-көрсетілім, іздеушілік

Күтілетін нәтижелер

Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбаларын тани алады.Металдармен бейметалдарды қасиеттеріне байланысты ажыраталады және алған теориялық білімдерін күнделікті өмірде қолдана алады

Шығармашылық деңгейі көтеріледі.

Ізденушілік белсенділіктері дамиды.

Білімдерін шынайы бағалауды үйренеді.

Керекті жабдықтар

Интер белсенді тақта, слайд, электрондық оқулық, флипчарт, маркерлер, стикерлер, табыс критериясы, зертханалық құралдар, реактивтер, бағдаршам

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріктірілген бөлім. Бағдарлау- мотивациялық кезең

Мақсаты:Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, сабаққа деген ынтасын көтеру

Мақсаты: оқушылар өздері өз білімдерін тексеріп, мұғалімге хабар беріп, бағалау парағына белгілейді

Оқушылармен амандасу, түгендеу: оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Психологиялық ахуал туғызу, топқа бөлу

Оқушылардың артына үш түрлі стикерлер жабсырылады. Оқушылар түстері бойынша өздері сөзсіз өз тобын жинақтау тиіс.( сабаққа деген қызығушылықты артыра отырып, оқушыларды А,В,С тобына бөлеміз)-

Формативті бағаланады

Оқушыларға табыс критериясы таратылады

Үй тапсырмасын тест арқылы тексеру

Тест (5 минут)

1.Заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшек

А) молекула В) атом С) ион Д) дене Е) зат

2. Атом-молекулалық ілімінің қағидаларын ұсынған

А) Д. Менделеев В) Д. Дальтон С) М. Ломоносов Д) Демокрит Е) Лавуазье

3.Жел соқты, боранның соғуы, иістің таралуы. Бұл үрдістер қандай түрде болады?

А) молекула В) атом С) ион Д) дене Е) зат

4. Атомдар мен молекулалар өзгермей сақталатын құбылыс

А) физикалық В) химиялық С) физикалық және химиялық Д) химиялық реакция Е) дұрыс жауап жоқ

5. Судың формуласы

А) Н2О В) О2 С) Н2 Д) FeS Е) S

Амандасады, сабаққа дайындалады

Тренинг арқылы топтасады.

Табыс критериясымен танысады .Әр сабақ кезеңінде оқушылар парақшаны толтырып отырады, бақылаушы тексеріп отырады А- В- С-

Оқушылар тест жазады, бір-бірін бағалап, табыс критерияларын белгілейді

Сонымен балалар біз атом, молекула туралы білімдерімізді бекіттік. Ең өмірімізге қажетті судың да формуласымен таныстық.

Су қандай атомдардан тұрады? (оқушылар формуланы карточкадан көрсету керек)Н-латынша тау, О-латынша атау. Ал сол судың формуласын бізге білу қажет пе? Неліктен? Латынша таулары ше? Өмірімізде осындай жағдайлар қайда кездеседі, біз білімімізді қайда қолдануымыз керек?

Мен бүгін сіздердің алдарыңызға бірнеше символдар алып келіп отырмын. Бұл нені білдіреді? Бұл символдарды қалай атауға болады? (Ф/Б)

Бүгінгі сабақ тақырыбы «Химиялық элементтер, олардың атаулары, таңбалары. Металдар және бейметалдар туралы түсінік. »

Сабақта жақсы нәтижеге жету үшін біз алдымызға мақсат қойымыз керек. - Мақсатымен таныстырылады

(оқушылар формуланы карточкадан көрсету керек)

Оқушылар жауаптарын беред

(Табыс критериясы)

Сараланған бөлім. Операциялық-орындаушылық кезең

Мақсаты: белсенді тыңдау, түсінікті тақырыпты түсіндіру,ерікн сөйлеу, бірі-бірімен тығыз байланыс түзу.

Мақсаты: топта жұмыстарды талқылау.(ойлары, ұсынысы)

Презентация (АҚТ)

Көрсетілім 1. Заттардың (металдар мен бейметалдардың )физикалық қасиеттерін танып білу

Күкір пен мырышты салыстыру

Әр топқа тапсырма беріледі.

А-химиялық элемент, таңбалар, олардың атауы

В-металдар

С-бейметалдар

Оқушылар флипчартке суреттейді. Спикер таңдап, спикер жұмысты қорғайды

А-В,С

В-А,С

С-А,В,

Стикер арқылы диалог. Әр топқа белгілі өзінің түсімен стикерлер береді, топта ақылдаса отырып,постерге бір сұрақ , бір ұсыныс береді

Презентация , көрсетілімге назар аударып қарайды, қажет материалдарды жазып алады

Берілген тапсырма негізінде постер құрастыру және қорғау.

Стикерлерге сұрақтар жазады, постерге іледі, талқылайды.

Кіріктірілген бөлім. Рефлексиялық-бағалау кезеңі

Мақсаты: алған білімдерін бекіту, талқылау, бағалау

Рефлексия: Бағдаршам.

Бағалау: оқушылар парақшасы бойынша өзін-өзі бағалайды; мұғалімнің бағалауы

Үйге тапсырма: 8 параграф

А-14-15

В-12 жаттығу

С-8 жаттығу

Бағдаршаммен бағаланады

Сабақтың табыс критерийлері бойынша бағаланады.

Үй тапсырмаларын дәптерге , күнделікке жазады

Автор Калиева Алтынай Айтбековна
Дата добавления 09.10.2016
Раздел Химия
Подраздел Конспекты
Просмотров 110
Номер материала MA-067904
Скачать свидетельство о публикации
