Главная / Другое / Сабақ жоспары "Үтір" (9-сынып)

Сабақ жоспары "Үтір" (9-сынып)

Мектеп бағдарламасында « Үтір қойылатын орындар » тақырыбындағы сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы:


Үтір қойылатын орындар

Сабақтың мақсаты:


- Әр түрлі мәтіндегі негізгі ойды басқа пікірлермен байланыстырады, өз қөзқарасымен дәлелдейді.

- Үтірдің қойылатын орындары мен атқаратын қызметін білетін болады, топпен жұмыс істей отырып, тақырыпты терең меңгереді.

- Таныс тақырыптағы әңгімеге немесе пікірталасқа дайындықсыз қатыса алады, өз пікіріне талдау жасай отырып, ойын анық, еркін, дұрыс жеткізеді.


Жетістік критерийі:

- Мәтінді талқылауда өз ойын еркін жеткізеді; өзіне таныс кез келген тақырыпта сөйлеп, басқалармен қарым-қатынасқа түсе алады.

-Мәтіндерді салыстырып, талдау жасай отырып,ақпарат көздерінен алынған мәтіндердің әдеби тіл нормасын анықтай алады;

- Айтылған ой бойынша берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.



Тілдік мақсаттар:

Оқушының жеке сөздік қоры жаңа ұғымдармен толығады, сөйлеу дағдыларының дамуына мүмкіндіктер беріледі.

Алдыңғы тақырып:

Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілер


Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар



Сабақтың басы

5 минут

- Сәлемдесу;

- Бұхар жыраудың мынадай үлгілі нақыл сөзі бар:
Өзек қуа ағады,
Өзен судың сағасы.
Алыстан сәлем береді,
Әдепті елдің баласы
.

Ендеше біз адамгершіліктің бірінші белгісі амандасу демекші барлық топ сәлемдесіп алайық, қазақта сәлемдесудің түрлері көп, осыған орай сәлемдесу түрлерін қайталамай, топ атын шығарайық.1,2, 3-топтар қазақ тілінде амандасады,4-топ орыс тілінде амандасады. «Армысыздар!», «Амансыз ба?, « Қайырлы күн!», «Есенсіздер ме?» Неге сәлемдесуді алғанымыз жайлы ойды ортаға тастау.


hello_html_m2bfee309.jpg



10 минут



















1-тапсырма. « Түйіді сөздер» әдісі

Тыңдалым, оқылым

Суреттерді қатыстырып эссе жазу, сөйлем соңында келетін тыныс белгісін дұрыс қою.


Тапсырма критерийі

1.Суреттерді қатыстырып мәтіндегі ойды анықтау;

2.Өзіндік ой-пікірі мен мазмұнының тереңдігіне мән беру;

3.Тыныс белгілерін орынды қоя білу керек.

C:\Users\Марина\Desktop\778.jpgC:\Users\Марина\Desktop\ту.jpgC:\Users\Марина\Desktop\қол.jpg C:\Users\Марина\Desktop\қамшы.jpg

Мәңгілік ел... Мәңгілік Қазақстан... «Мәңгілік Қазақстан» жобасы, ел тарихындағы біз аяқ басатын жаңа дәуірдің кемел келбеті. Осыдан әрқайсымыз ой түйіп, Тұңғыш Президентіміз айтқандай Қазақ елінің мәңгілік болуына аянбай еңбек етуіміз керек. Мәңгілік ел біздің өз қолымызда. Ол үшін өзімізді үнемі қамшылап, ата-бабаларымыз сан мың жылдар армандаған елі Мәңгі болып, тіліміздің өсіп – өркендеуін арманға емес, ақиқатқа айнылдыратын азаматтар болып, аянбай терең білім ала берейік!


«Айналмалы бекеттер» әдісі арқылы оқушылар тексеріп,топтық бағалау жүргізеді.

Жетістік критерийлерімен таныстыру:

  1. Мәтіндерді салыстырып, талдау жасай алады.

  2. Мәтіндердің тыныс белгісін анықтай алады.



Бағалау түрлері hello_html_m70a06c81.pnghello_html_m7aedb603.png

Жарайсың!



Ойлансаң қайтеді?


Талабы бар.

hello_html_5f4e18dc.png



Сабақтың ортасы


10 минут


































5 минут











5 минут








2-тапсырма

Айтылым

Біз, Қазақстан жастары, еліміздің жарқын болашағына сенеміз!

Осы сөйлемдегі сөздерді негізге ала отырып, топтың атын шығарайық, балалар.

1-топ. Қазақстан жастары

2-топ. Мәңгілік ел

3-топ. Жарқын болашақ

4-топ.Потриоты

«Жаңғырту әдісі»

Жаңа тақырыпты ашып болған соң, жаңа тақырыпты 4 топқа оқуға бөліп беру.

Оқып болған соң, топтарға символдарын құрастырады.

Тапсырма критерийі:

  1. Тақырыбы;

  2. Үтірдің қолданылатын орны;

  3. Мысалымен көрсету.


hello_html_1e7b6d9c.jpghello_html_m74d8ac30.jpgC:\Users\Марина\Desktop\ту.jpghello_html_m785c98cd.jpg

1-топ.Бірыңғай мүшелерде қойылатын үтірге қатысты.

2-топ.Оқшау сөздерден кейін қойылатын үтірге қатысты.

3-топ. Оңашаланған айқындауыш сөздерден кейін қойылатын үтір.

4- топ. Орыс тілінде үтірге қатысты сөздер айтады.


2-тапсырма

Жазылым

Оқулықпен жұмыс.

Жаттығудың критерийі:

1.Сөйлемді қатесіз жазып, үтірдің қойылу ерекшелігін түсіндіреді;

2.Сөйлемге синтаксистік талдау жүргізеді.

Жаттығудан бірыңғай мүшелерде, қыстырма сөздерде, оңашаланған айқындауыш пен қаратпа сөздерде кездесетін үтірі бар сөйлемдерді жазу.


3-тапсырма

Тыңдалым

«Иә» және «Жоқ» стратегиясы
Оқушыларға тест сұрақтары.
1. Сөйлем соңына тек нүкте ғана қойылады.
Иә. (Жоқ.)
2. Сұрау белгісі сұраулы сөйлемдерден соң қойылады.
(Иә.) Жоқ.
3. Тыныс белгілері туралы ережелер жинағы пунктуация деп аталады.
(Иә.) Жоқ.
4. Ой аяқталмағанда нүкте қойылады.
Иә. (Жоқ.)
5. Бата, тілек мәнді сөйлемдерден соң леп белгісі қойылады.
(Иә.) Жоқ.
6.– Өркенің өссін, азамат!
– Көп жаса, қарағым! деген сөйлемдерден соң сұрау белгісі қойылады.
Иә. (Жоқ.)
7. Өкініш, реніш мағынасын білдіретін сөйлемдерден соң леп белгісі қойылады.
(Иә.) Жоқ.
8. Паһ, шіркін, өңеріне болайын – деген сөйлем сүйсіну мағынасын көрсетіп тұр.
(Иә.) Жоқ.
9. Күн ыстық па? – деген сөйлем хабарлау мағынасын білдіріп тұр.
Иә. (Жоқ.)
10. Аяқталмаған сөйлемнің соңына көп нүкте қойылады.
(Иә.) Жоқ























Сурет, қима қағаздар















Оқулық, 9-сынып







Сабақтың соңы 5 минут

Кері байланыс. «Бес сөйлем» әдісі

hello_html_191500c4.png

Қима қағаздар

Бағалау

3 минут

Топтық бағалау жүргізілді.

Топтық бағалау парағы

Үйге тапсырма

2 минут

Ақындардың өлеңдерінен үзінді жазып, тыныс белгілердің қойылу ерекшеліктерін түсіндіру

Оқулық

Рефлексия


Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім?

Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма?

Оушыларға үтірдің қойылу ерекшеліктерін мәтін жазу барысында түсіндіру. Шынайы сабақ үстінде барлық жұмыстар жүргізілді.


Оқушылар үтірдің қойылу орындарын меңгерді.


Оқыту ортасында топтық түсіндіру жұмыстары мен оқулықпен жұмыс жүргізілді.

Оқулықпен жұмыс барысында уақыт созылып, ұтылған жеріміз болды.



Сабақ жоспарын оқушылардың сөйлеу дағдысы жақсатсын деген мақсатпен орыс тілі пәнімен кіріктіріп өттім.


Оқулықпен жұмыс барысында жаттығуды жаздырып, тапсырмасын ауызша орындатар едім.


Өмірмен байланысы күнделікті амандасу түрімен басталды, оқушылар амандасу түрлері қазақ тілінде көп екенін біліп кетті.



Сабақ жоспары "Үтір" (9-сынып)
  • Другое
Описание:

- Әр түрлі мәтіндегі негізгі ойды басқа пікірлермен байланыстырады, өз қөзқарасымен дәлелдейді.

- Үтірдің қойылатын орындары мен атқаратын қызметін білетін болады, топпен жұмыс істей отырып, тақырыпты терең меңгереді.

- Таныс тақырыптағы әңгімеге немесе пікірталасқа дайындықсыз қатыса алады, өз пікіріне талдау жасай отырып, ойын анық, еркін, дұрыс жеткізеді.

- Мәтінді талқылауда өз ойын еркін жеткізеді; өзіне таныс кез келген тақырыпта сөйлеп, басқалармен қарым-қатынасқа түсе алады.

-Мәтіндерді салыстырып, талдау жасай отырып,ақпарат көздерінен алынған мәтіндердің әдеби тіл нормасын анықтай алады;

- Айтылған ой бойынша берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

Автор Кулжа Молдир Сеитказыкызы
Дата добавления 12.03.2016
Раздел Другое
Подраздел Другое
Просмотров 543
Номер материала MA-065545
Скачать свидетельство о публикации
