Инфоурок Другое КонспектыСабақ жоспары "Мақал-мәтелдер" 5-сынып

Сабақ жоспары "Мақал-мәтелдер" 5-сынып

Скачать материал

Мерзімі:               №6           Сыныбы: 5                Пәні: қазақ әдебиеті             Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: Мақал мәтелдер

 

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға  тұрмыс – салт  жырлары  туралы әдеби білім беру.

Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, , ОүБ.

Стратегиялық іс әрекет:  Ой қозғау».. «топтық бағалау».

Дерек көздер:Оқулық , түрлі түсті стикерлер

Жоспар мазмұны

Мұғалім іс әрекеті

Оқушылардың     іс әрекеті

І. Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушыларды психология

лық дайындау.

Өзін -өзі реттеу.

 

 

Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.

Ыстық алақан тренингін ұйымдастыру.

 

 

Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.

Бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.

- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.

- Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын.

 

 

Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.

 

Топ ұстанымын құру.

 

 

ұлттық құндылыққа байланысты асықты пайдаланып   4 топқа бөлемін

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар қоржыннан асықтарды алып шағын топтарға бөлінеді, Әр шағын топ бірлесе отырып, өз топ ережелерін  құрып, таныстырып, тұстарына іледі

 

 

Негізгі бөлім

 

Мақал – мәтелдер  ауыз  әдебиетінің  бір  түрі. Мақал – мәтелдерде  көбінесе  нақыл,  ақыл  айтылады. жаманнан  сақтандырып,  жақсыны  үлгі  етеді. Мақал – мәтелдердің  мәндері,  тақырыптары  әр  алуан;  еңбек  пен  ерлік, жақсы  мен  жаман,  достық  пен  қастық,  ақыл  мен  өнер- білім,  ынтымақ  пен  бірлік,  Отан  туралы т.б.  болып  келеді.  Халық  өмірдегі  өз  бақылауларын  қорытындылап,  тұжырым  жасап,  ұйқасты  сөздермен  өнеге,  үлгі  боларлық  мақарлад  жасап  отырған.

 Оқушылыр тұрмыстық салт жырлармен танысып,күнделікті тұрмыста кездесетіндерін дәлелдейді

 

Тапсырма

 

 

 

мақалмәтелМақал мен мәтелдің айырмашылығы мен ұқсастықтары

Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады.

 

 

 

 

 

Сергіту сәті.

 

3 топқа бір –бірінің артына тұрып арқаларына сурет салады, сол суреттің бейнесін  табу керек

Салған суреттерін бір- біріне сыйға тартады

Қорытынды

VІ. Түсінік  тексеру:

1.       Мақал  деген не?

2.      Мәтел  деген не?

3.      Мақал  мен  мәтелдің  айырмашылығы  неден  байқалады?

4.      Мақал  мен  мәтелдің  ой  түйіндеу  тұрғысынан  қарағандағы  ерекшеліктерін ата?

5.      Мақал  мен  мәтелдің  құрылымы  жағынан  айырмашылықтарын  ата.

 

Оқушылар топта бірлесе отырып ортақ шешімге келіп , жауап береді

Бағалау.

 (мадақтау сөздері арқылы бағалаймын)

Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді.

Үйге тапсырма

1.Тұрмыс – салт  жырлары  туралы  түсінік.

Мақал мен мәтелдің айырмашылықтарын саралау

Рефлексия.

Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады.

 - Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

- Нені үйрендіңдер?

- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма?

Оқушылар стикерлерге

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер жазады.

- Нені үйренгендерін

- Шағын топта жұмыс жасау  ұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ жоспары "Мақал-мәтелдер" 5-сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Флорист

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Мерзімі: №6Сыныбы: 5Пәні: қазақ әдебиетіБекітемін:Сабақтың тақырыбы: Мақал мәтелдерСабақтың мақсаты: Оқушыларғатұрмыс – салтжырларытуралы әдеби білім беру.Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, , ОүБ.Стратегиялық іс әрекет: Ой қозғау».. «топтық бағалау».Дерек көздер:Оқулық , түрлі түсті стикерлер Жоспар мазмұны Мұғалім іс әрекеті Оқушылардыңіс әрекеті І. КіріспеҰйымдастыру кезеңіСәлемдесу.Оқушыларды психологиялық дайындау. Өзін -өзі реттеу. Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.Ыстық алақан тренингін ұйымдастыру. Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.Бір – бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.- Бүгінгі күніңе сәттілік тілеймін.- Сабағыңды беске оқы, денің сау болсын. Сынып оқушыларын шағын топтарға бөлу.Топ ұстанымын құру. ұлттық құндылыққа байланысты асықты пайдаланып4 топқа бөлемін Оқушылар қоржыннан асықтарды алып шағын топтарға бөлінеді, Әр шағын топ бірлесе отырып, өз топ ережелерінқұрып, таныстырып, тұстарына іледі Негізгі бөлім Мақал – мәтелдерауызәдебиетініңбіртүрі. Мақал – мәтелдердекөбінесенақыл,ақылайтылады. жаманнансақтандырып,жақсыныүлгіетеді. Мақал – мәтелдердіңмәндері,тақырыптарыәралуан;еңбекпенерлік, жақсыменжаман,достықпенқастық,ақылменөнер- білім,ынтымақпен бірлік,Отантуралы т.б.болыпкеледі.Халықөмірдегіөзбақылауларынқорытындылап,тұжырымжасап,ұйқастысөздерменөнеге,үлгіболарлықмақарладжасапотырған. Оқушылыр тұрмыстық салт жырлармен танысып,күнделікті тұрмыста кездесетіндерін дәлелдейді Тапсырма мақал мәтел Мақал мен мәтелдің айырмашылығы мен ұқсастықтары Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады. Сергіту сәті. 3 топқа бір –бірінің артына тұрып арқаларына сурет салады, сол суреттің бейнесінтабу керек Салған суреттерін бір- біріне сыйға тартады Қорытынды VІ. Түсініктексеру: 1. Мақалдеген не? 2.Мәтелдеген не? 3.Мақалменмәтелдіңайырмашылығынеденбайқалады? 4.Мақалменмәтелдіңойтүйіндеутұрғысынанқарағандағыерекшеліктерін ата? 5.Мақалменмәтелдіңқұрылымыжағынанайырмашылықтарыната. Оқушылар топта бірлесе отырып ортақ шешімге келіп , жауап береді Бағалау. (мадақтау сөздері арқылы бағалаймын) Әр шағын топ сарапшылары өз топ мүшелеріне баға берді. Үйге тапсырма 1.Тұрмыс – салтжырларытуралытүсінік.Мақал мен мәтелдің айырмашылықтарын саралау Рефлексия. Оқушыларға жасыл, қызғылт түсті стикерлер таратады. - Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?- Нені үйрендіңдер?- Шағын топта жұмыс жасау сіздерге ұнады ма? Оқушылар стикерлерге- Бүгінгі сабақтан қандай әсер жазады.- Нені үйренгендерін- Шағын топта жұмыс жасауұнады ма? деген сауалдар төңірегінде ішкі сезімдерін жазады.

Скачать материал
