- Учебник: «География. Начальный курс», Баринова И.И., Плешаков А.А., Сонин Н.И.
- Тема: § 16. Стороны горизонта
- 30.12.2020
- 544
- 13
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Мақсаты: 1.Оқушыларды Қазақстан шаруашылығның ерекшеліктерімен кеңінен таныстыру2.Оқушылардың ойлау әрекеттерін қалыптастыра отырып, Қазақстан шаруашылығының салалық құрылымын терең меңгерулеріне жағдай жасау. 3. Оқушыларды топпен жасай отырып ауызбіршілікке, әдептілікке, жауапкершілікке тәрбиелеу,Тұлғаның дамуына бағытталған мақсат: Оқушылардың шығармашылық ойлау дағдыларын, топтық жұмыстар кезінде ой-пікірін еркін жеткізіп, жүйелі сөйлеу, талдау, дәлелдеу, ұсыныс жасау дағдыларын дамыту арқылы, тұлғаның дамуына жағдай жасау. Оқушыларды алға мақсаттар қойып, сол мақсаттарын жүзеге асыруға әрекет етуге тәрбиелеу.Оқушының мақсаты:- «Шаруашылық», « Сала» « Өнеркәсіп» терминдерін талқылау;- Шаруашылықтың салалық құрылымын меңгеру;- Өнеркәсіптің шаруашылықты дамытудағы рөлін білу;- Өнеркәсіптің экономикалық жағдайын білу;- Шарауашылық салаларының арасындағы байланыстылықты түсіндіре білу;- Проблемалық сұрақтарды өмірмен байланыстыра отырып, шеше білу.Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдісі: СТОтехнологиясы, сұрақ-жауап, жеке жұмыс. Көрнекіліктер: Қазақстанның картасы, оқулық, интерактивті тақта, Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру А) сәлемдесу Ә) Оқушыларды түгендеуБ)Оқушылардың оқу құралдарын тексеріп, сабаққа назар аударту.В) Оқушыларды бағалау парағымен таныстыру. Оқушыларды бағалау кестесі.Үй тапсырмасын сұрау. Сарамандық жұмысты тексеру.Тест. «Орнын тап!»II. Жаңа сабақМағынаны тану.Төмендегі терминдерге жауап табу:1.Нарықтық экономиканың негізі не болып табылады?2.Шаруашылық деген не?3.Шараушылық салалары қалай бөлінеді?4.Шаруашылықтың салалық құрылымы5.Өндірістік саланың ерекшелігі6.Өндірістік емес саланың ерекшелігі1. Шаруашылықтың салалық құрылымына талдау жасап олардың арасындағы байланыстылықты түсіндір. 1.Шаруашылық - өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, құрылыс, көлік, сауда, білім беру, денсаулық сақтау салаларының өзара байланысқан жиынтығы.Сала – біртекті өнімдер шығаратын не біртекті қызмет көрсететін кәсіпорындардың жиынтығы.Шаруашылықтың салалық құрылымы 2 бөлінеді:1.Өндірістік сала2.Өндірістік емес сала 3.Өнеркәсіптің «А» тобы: ауыр өнеркәсіпӨнеркәсіптің «Б» тобы: Жеңіл және тамақ өнеркәсібі1. Сәйкесін тап!Мына берілген сөздерден өндірістік және өндірістік емес салаларды тауып жаз.Отын, ауыл шаруашылығы, электр энергетикасы, білім беру, денсаулық сақтау, химия, машина жасау, өнер, ғылым, құрылыс материалдары, тұрғын үй, тамақ, демалыс мекемелері, мәдениет, қара металлургия,түсті металлургия.2.Өнеркәсіптің «А» және «Б» топтарын сызбанұсқа түрінде көрсет. Талдау:1. «Кім жылдам» тест сұрақтарына жауап беру.Оқушылар тест сұрақстарына интерактивті тақтада жауап береді.2.Венн диаграммасы:Өндіруші және өңдеуші өнеркәсіпті салыстыр:Өндіруші өнеркәсіп Өңдеуші өнеркәсіпIII.Бағалау.Еліміз үшін қай саланы дамытқан дұрыс?Шаруашылықты дамытуда ҒТР қандай маңызы бар?Өнеркәсіптің қай саласы тез қарқынмен дамуды қажет етеді?IV. Қорытынды. Бекіту.Топтау: Жаңа сабақты бекітуСабақты қорытындылауға арналған сұрақтар:1.Шаруашылық қандай салаларға бөлінеді?2.Рыноктық экономикаға көшуде өнеркәсіп алдында тұрған міндеттер қандай?3.Өндірістік салалардың арасында қандай байланыс бар?Бағалау: Оқушылар сабақ басында көрсетілген бағалау картасы арқылы бағаланады. V. Үйге тапсырма. «Қазақстан шаруашылығына жалпы сипаттама» тақырыбын оқу. Ембі қалалық №3 орта мектеп
6 625 484 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Вафина Лейла Мансуровна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 144 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
4 ч.