Главная / Начальные классы / Розробка уроку за темою " Різноманітність рослин"

Розробка уроку за темою " Різноманітність рослин"

ТЕМА: Різноманітність рослин у природі


МЕТА: Продовжувати формувати поняття рослини;формувати уявлення про різноманітність рослинного сві­ту, про водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини, уміння розрізняти окремі рослини цих груп, розуміти цінність їх у природі, виробляти уміння узагальнювати, робити висновки; виховувати любов до зеленого друга – рослин, любов до рідного краю, взаємоповагу у спільній діяльності, здатність до самовираження кожного учня, прагнення пізнавати і шанувати традиції свого краю.

Тип уроку: нестандартний урок



Хід уроку

  1. Організація учнів до уроку. (1хв.)

Ось дзвіночок пролунав,

Дзвінко пісню заспівав.

Чули, діти? (так)

Сьогодні урок відкритий для всіх,

Багато гостей! Тож вітаємо їх!

( Ласкаво просимо!)

- Кому дозволено сісти першим? ( дівчаткам)

- Правильно, спочатку – краса, а потім сила.

Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати.

Учитель :

Живої природи світ таємничий

Ми на уроці сьогодні відкриєм.

Навчимося його красу не руйнувати,

А примножувати , любити, оберігати.


II. Перевірка домашнього завдання.

1. Хвилинка спостережень. (слайд)

( черговий розказує)

  • Яке сьогодні число?

  • -А який день тижня?

  • Яка сьогодні температура повітря?

  • А чи є сьогодні вітер?

  • Який він за силою?

  • Погляньте у вікно. Який стан неба?

  • Чи помітили ви опади?

  • Які саме?

  • Які народні свята, що відмічають у грудні, ви знаєте? (Свято Катерини, Андрія Первозванного, Варвари, свято Миколая.)

Учень:Наближається свято Андрія Первозванного. (13 грудня) А що ви знаєте про це свято? (В цей день дівчата ворожили на свою дівочу долю, пекли калиту. На Андрія жінки не пекли хліба, не шили, не пряли.)

  1. 2. Мозковий штурм

  • Що таке природа?

  • Яка буває природа?

ІІІ. Актуализація знань. Мотивація (слайд)

Слухання вірша (вірш читає учень).

Було у матері-Природи

Дві донечки такої вроди,

Хто їх побачить хоч на мить

Не міг забуть і розлюбить.

Голубооку звали Флора.

У неї очі, наче зорі.

Завжди замріяна, тендітна,

Ласкава, ніжна та привітна.

А Фауна — швидка, як вітер,

Могла з птахами полетіти,

І за оленями стрибати,

Та з білочками пустувати.

Обидві світ живий любили,

Відтак його боготворили.

Тож вирішила мудра мати

Природні їм дарунки дати:

Мрійливій Флорі — світ рослинний,

А жвавій Фауні — тваринний,

Щоб берегли і доглядали,

Від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині

Живого світу дві богині.

  • Отже, діти, як називається рослинний світ?

  • Правильно, флора. А тваринний?

  • Теж правильно назвали — фауна.

  • А до якої природи належать рослини і тварини? (До живої)

Слайд

ГРА:

- На які групи рослин ви б їх розділили? (дерева, кущі, трав’янисті рослини)

(Вивішуються слова (дерева, кущі, трав’янисті рослини) , а три учні розподіляють малюнки за групами) Додаткові запитання - оцінювання)

Діти працюють в зошитах:

У вас лежать листочки .Ви повинні розподілити ці рослини на три групи як і діти що стоять біля дошки, записати назви у таблицю.

( Верба, калина, мак, ліщина, сосна, яблуня, тюльпан, ромашка,малина, смородина,береза, кропива)

Слайд перевірка


За якими ознаками ми відносимо тіла до живої природи?

Пhello_html_549fc0de.jpgро це ми згадаємо коли в парах попрацюєте і прочитаєте ознаки живої природи. (у парах)

Перевіримо (слайд)


IV. Повідомлення теми і мети уроку

V. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Всі ці рослини можна розподілити на інші групи і за іншими ознаками. Хочете дізнатися як?

  1. Робота з підручником: читаємо ст..___ 1, 2 абзац

Що запамятали?

Усі живі організми вчені поділили на 5 царств. (слайд)

Які це царства? Згадаємо.

hello_html_m419b73c0.jpg

  • Окрім того, що рослини поділяються на дерева, кущі, трав’янисті, ще розрізняють водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні, квіткові.

Слайд

вhello_html_31a84b74.gifhello_html_m2094bd23.gifодорості папороті


мhello_html_m408e67fc.gifhello_html_1514ed48.gifhello_html_m144fe10a.gifhello_html_45cf3d91.gifохи Рослини хвойні


Хвощі квіткові

Учитель: а тепер ознайомимося з кожною групою окремо.

а) Водорості. Дивимося на екран. ( відео)

- - Розгорніть підручники на с.116. розгляньте малюнок. Які водорості там зображені? (Ульварія, фукус пухирчатий, кораліна, ламінарія.)

- Подумайте, чому так називаються: «водорості»? (Тому що це рослини, які ростуть у воді.)

- Де можна побачити водорості?( Водорості — рослини, що ростуть переважно у воді морів, озер, рік, ставів, боліт.)


- Які бувають водорості? Розрізняють зелені, бурі та червоні водорості.

-Що поглинають водорості із води? (Водорості поглинають вуглекислий газ з води і утворюють кисень.)

то використовує цей кисень? (Ним дихають тварини, які живуть у воді.)

- Яке ще значення водоростей у водоймі? (Ними харчуються інші живі організми.)

- Як люди використовують зелену водорость морську капусту? (Вона багата на йод, і її використовують у харчуванні.)

- На відміну від зелених, бурі водорості ростуть не на поверхні, а глибоко в морях. З них виготовляють ліки: йод, бром.

Учитель: А тепер заповнимо таблиці. (Колективно записуємо)дивимось на екран

Водорості: Слайд

- живуть у воді

- нема коріння

- нема стебла

- нема листків

- нема квітів

б) Мохи. Відео

(Вивішуються гербарні зразки.)

  • Наступна група рослин – мохи. Це вологолюбні рослини. Поміркуйте, де ми можемо їх знайти. (Вологі ліси, болота.)

  • Мохи укріплюють ґрунт, вбирають вологу, служать для харчування тварин. В мохах живе безліч живих організмів. В Україні поширеними є сфагнум та зозулин льон. Вони зображені в підручнику на с.117.

  • Погляньте на малюнок і скажіть, яких органів вони не мають? (Кореня, квітки.)

  • Ви запитаєте як же вони розмножуються без плодів і насіння? Замість них на верхівці стебла мохів є коробочка, в ній утворюються дрібні коричневі спори. Коли вони дозрівають, то висипаються з коробочок, потрапляючи на вологий ґрунт, проростають і утворюють нові рослини.

Мохи:
- живуть у вологих місцях
- є стебло
- є листя
- немає коренів
- немає квітів

Дружно стане увесь клас


Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце, потягування

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Будем дружно присідати, присідання

Сонечко розвеселяти.

Встали-сіли, встали-сіли.

Бачите, як звеселили.

Стало сонце танцювати, танцювальні рухи

Нас до танцю закликати:

Нумо разом, нумо всі

Потанцюєм по росі.





в) Хвощі і папороті. (відео)

  • Це багаторічні трав’янисті рослини. Вони походять від велетенських хвощів і папоротей, що росли на Землі мільйони років тому.

  • Подивіться на малюнок та скажіть, чиє у них квітки і плоди? (Ні.)

  • А як же розмножуються хвощі і папороті? (За допомогою спор, кореневища.) - Де ви могли їх бачити? (У лісі, на луках.)

Папороті і хвощі :
- є корінь
- є стебло
- є листя
- ні квітів

2. Робота з підручником.

- Розгорніть підручники на с. 118-119.

- Які види рослин ми ще не розглянули? (Хвойні і квіткові рослини.)

Хвойні рослини: (відео)
- є корінь
- є стебло
- є листя
- ні квіток

1) Наведіть приклади хвойних рослин. (Ялина, сосна, тис ягідний, ялівець звичайний.)

2) Які органи мають хвойні рослини? (Корінь, стебло, листки.)

3) Де утворюється насіння хвойних рослин? (У шишках.)

Квіткові рослини: (відео) перегляд відео ,заповнення таблиці.

  1. На які групи поділяються квіткові рослини? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини.)

  2. Назвіть органи квіткових рослин. (Корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням.)

  3. З чого утворюється насіння квіткових рослин? (Насіння дозріває у плоді, що утворюється з квітки.)

Квіткові рослини: що у них є?
- є корінь
- є стебло
- є листя
- є квітки
- є плоди з насінням

V. Узагальнення і систематизація знань і вмінь.

А зараз перевіримо , наскільки ви були уважні протягом уроку.

Як заповнили таблицю . ( колективна робота ) Слайд



Рослини


Стебло


Листя


Корінь


Квіти


Плоди з

насінням


Водорості


-

-


-


-


-


Мохи


+

+


-


-


-


Папороті й хвощі


+

+


+


-


-

Хвойні рослини


+


+


+


-


-

Квіткові

+

+

+

+

+


V. Підбиття підсумків. Рефлексія

Прочитайте висновки на с. 80.

У чому виявляється різноманітність рослин? Наведіть приклади.

Поясніть назву рослин — водорості.

Де ростуть мохи?

Чим мохи відрізняються від водоростей?

У яких умовах ростуть хвощі й папороті?

До якої групи належать рослини що мають усі органи?

У якої групи рослин немає органів?

У якої групи є тільки стебла і листя?

Яка група рослин не має квітів і плодів?

У якої групи рослин є корінь, стебло, листя, але ніколи не буває квітів, плодів і насіння?

ІV. Лінгвістична гра « Промінчик» Слайд

Гра: Асоціативний кущ

Яке наше завдання , обовязок перед природою?

ДИТИНА : Наше завдання – охороняти зникаючі рослини. І наш світ буде ще привабливішим, бо той, хто любить рослини і оберігає їх – примножує своє щастя і матиме блаженство. А той, хто поводиться з ними погано, знищує їх, буде нещасним і зазнає кари. Отже, щоб земля була квітуча та багата, щоб легше дихалось всім, потрібно багато рослин. Бережіть природу всюди, хай наш край щасливим буде

V. Підсумок уроку

- Чи сподобалась вам сьогоднішня зустріч?

- Чим саме?

- Що нового ви дізналися?

- А завершити наш урок я хочу такими словами:

ЛЮБИ ПРИРОДУ НЕ ЯК СИМВОЛ
ДУШІ СВОЄЇ,

ЛЮБИ ПРИРОДУ НЕ ДЛЯ СЕБЕ,
ЛЮБИ ДЛЯ НЕЇ.
М. РИЛЬСЬКИЙ

3) Гра «Упіймай зайве». (додатково)

- Сосна, ялина, модрина, дуб, тис. (Дуб.)

- Калина, ліщина, підсніжник, бузок. (Підсніжник.)

- Яблуня, смерека, слива, жоржина, айстра. (Смерека.)

- Ульварія, ламінарія, сфагнум, кораліна. (Сфагнум.)

Розробка уроку за темою " Різноманітність рослин"
  • Начальные классы
Описание:

На даному уроці продовжувємо формувати поняття рослини;формувати уявлення про різноманітність рослинного сві­ту, про водорості,  мохи, хвощі, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини, уміння розрізняти окремі рослини цих груп, розуміти цінність їх у природі, виробляти уміння узагальнювати, робити висновки;  виховувати любов до зеленого друга – рослин, любов до рідного краю, взаємоповагу у спільній діяльності, здатність до самовираження кожного учня, прагнення пізнавати і шанувати традиції свого краю.

Тип уроку: нестандартний урок

Автор Артюх Елена Николаевна
Дата добавления 04.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 476
Номер материала 26348
Скачать свидетельство о публикации
