Главная / Технология / Розробка уроку з обслуговуючої праці 5 клас на тему Аплікація як вид художнього оздоблення виробів

Розробка уроку з обслуговуючої праці 5 клас на тему Аплікація як вид художнього оздоблення виробів

Розробка уроку з обслуговуючої праці 5 клас

на тему:





Аплікація як вид художнього оздоблення виробів













Вчитель трудового навчання

ЗОШ І-ІІІ ступенів №16

м. Костянтинівка

Донецької області

Ощепкова Ольга Іванівна



Тема: Аплікація як вид художнього оздоблення виробів



Мета: ознайомити з видами аплікації, розвивати творчу уяву, спостережливість, творчі здібності, розширити й систематизувати знання про аплікаціюувагу, навчити учнів правильно добирати матеріали й інструменти для виконання аплікації.

Обладнання: зразки конструкційних матеріалів для виготовлення аплікації, цупкий картон, олівці, ножиці, інструкції з техніки безпеки, комп’ютерна презентація.

Тип заняття: урок засвоєння нових знань.



Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети і завдання уроку

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Поняття про аплікацію

Аплікація (від латинського applicatio) — накладання, пристосування, приєднання до якоїсь поверхні.

Аплікація як технологія пройшла довгий шлях використання і збагатилася різними засобами фіксації (закріплення) на багатьох поверхнях (нитками на тканинах, клеями на твердих поверхнях тощо).

Аплікація (кравецька) має давні корені. Кравці і ткачі виготовляли смуги тканих, вишитих орнаментів, які нашивали на одяг. Аплікація (кравецька) широко використовує: шнури, хутро, бісер, окремі намистини, стрази, контрастні матеріали за кольором чи фактурою (вельвет, замша, шкірозамінники на джинсовій тканині) тощо.

Аплікація — це один із видів декоративно-ужиткового мистецтва, заснований на створенні художніх зображень, візерунків, орнаментів, малюнків шляхом закріплення їх на будь-якій площині, прийнятій за тло.

Виникнення цього виду мистецтва було спричинене утилітарними потребами — необхідністю ремонтувати одяг, а вже з часом перетворилося на цікавий вид творчості.

Словничок

Декоративно-ужиткове мистецтво: декор (лат.) — прикрашаю,

ужиткове — має практичне застосування. Створення ужиткових речей, які мають художню цінність.



Інформаційні повідомлення учнів

(історія виникнення аплікації з текстильних матеріалів)

1 у ч е н ь. Аплікація — це один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Виникла понад дві тисячі років тому й відома багатьом народам світу. Виникнення аплікації пов’язане з давньою культурою народів-кочівників. Вони прикрашали свій одяг, взуття, упряж і житло візерунками зі шматків шкіри, хутра, берести. Пізніше для оздоблення одягу почали застосовувати різні тканини. Безцінні твори скіфського мистецтва знайдені в похованнях на території України. Зокрема, збереглися фрагменти костюма із повсті, майстерно оздоблені вишивкою й аплікацією. Багато народностей використовують і зараз аплікацію для оформлення національного костюма.

2 у ч е н ь. Аплікаціями зі шкіри з давніх-давен оздоблювали жіночий та чоловічий одяг: корсетки, фартухи, свитки, кожухи, предмети побуту й господарства. Зараз у техніці аплікації можна виготовити безліч виробів: панно, штори, скатертину, ковдру, постільну білизну, сумку для дрібничок, газетницю, оздобити одяг для дорослих і дітей тощо.

Діти розглядають вироби, оздоблені аплікацією

Висновок учителя

Аплікація з текстильних і нетканих матеріалів застосовується:

для оздоблення одягу, предметів домашнього вжитку;

для створення декоративних виробів;

для ремонту одягу — за її допомогою можна замаскувати шов чи зношене місце.

Яскравими узорами здавна оздоблювалося багато предметів побуту і господарства: шатра, господарський інвентар, одяг, взуття і предмети домашнього вжитку.

Основним матеріалом для аплікації в давнину були шкіра тварин, вовна, а пізніше вовняні та шовкові тканини, шкіра.





2. Види аплікації. Орнаментальна творчість (ритм, рапорт, композиція)

Розповідь учителя (супроводжується демонстрацією матеріалів, готових робіт; робота з презентацією)

Аплікація буває плоскою, випуклою, одноколірною і багатокольоровою (або просто кольоровою) (слайд 3).



Заняття з аплікації навчають бути більш уважними, посидючими, з'являється інтерес до самостійної творчості. Цікавими темами для роботи є предметна і сюжетна аплікація. Найбільш проста з них предметна аплікація. У цьому випадку тло і розміщені на ньому предмети та фігури підкреслюють значущість об'єкта, розташовують його у відповідне казково-ігрове середовище (слайд 4).

Сюжетна аплікація включає розміщення декількох різних об'єктів, пов'язаних разом загальною темою або історією. Це можуть бути ілюстрації до казок, байок, оповідань. Перш ніж розпочати таку роботу, треба продумати, що, де, як і навіщо буде розташовано. Таким чином, робота над сюжетними аплікаційними роботами дозволяє розвивати у дітей почуття пропорції і композиції (слайд 5).

Декоративна аплікація – це створення орнаментних зображень, що використовуються для оздоблення виробів (у візерунках яких відображена рідна природа, національна культура). Орнаменти можуть являти собою чергування геометричних чи рослинних елементів, які повторюються кілька разів. Таким способом можна прикрашати закладинки книжок, стенди, килими, посуд, ялинкові іграшки, коробки за різним призначенням (слайд 6).

Розрізняють аплікацію (Демонстрація зразків виробів, слайди 8-19):

1) За використаними матеріалами:

- з паперу;

- з природних матеріалів (з листя, квітів, насіння, соломи, очерету тощо);

- зі штону (аплікаційно-мозаїчний спосіб та маркетрі);

- з натуральної та штучної шкіри$

- з тирси та крупів;

- з пластиліну;

- з паперових смужок. Квілінг.

2) За об’ємом: плоска, рельєфна, об’ємна (слайд 17, 18).

3) За способом виготовлення деталей:

- різана (за допомогою ножиць, ножа, порізненій машини-гайлетини);

- рвана (виготовлена способом виривання деталей вручну; краї деталей виходять нерівними, створюється враження пухнастості, шорсткості).

4) За технікою виготовлення деталей:

- вирізна (складанням вдвоє, вчетверо, в декілька разів);

- силуетна (одно або багатошарова);

- силуетно графічна (лінії прорізів).

5) За способом кріплення деталей: одношарова, багатошарова.

6) За кількістю деталей:

- цілими силуетами (представляє собою наклеєні на фон не розчленовані на окремі деталі зображення предметів),

- роздроблена на частини (складається із зображень предметів, виконаних з окремих деталей одного або різних кольорів),

- мозаїка (виконується зі шматочків паперу одного або різних кольорів, складових деталі зображення. Якість шматочків паперу також може бути різним).



Аплікації: прості, об’ємні, обривні, з геометричних фігур и т.д.

Це цікаво

Кожен із цих видів має основні ознаки аплікації:

- декоративність;

- силуетність;

- плоскісне узагальнення трактування образу;

- лаконічність;

- хроматичність або ахроматичність зображень.

Засоби виразності в аплікації. В аплікації, як і у графіці, або живопису велику роль відіграє гармонія, колорит, цілісність композиції, виразність, техніка виконання.

Застосування аплікації (слайд 20, 21). Аплікація широко застосовується у різних сферах діяльності людини:

- у оформленні вітрин, афіш, реклам;

- у театрі – оформлення сцен, декорацій, ескізів;

- у проектуванні – створення ескізів одягу, аксесуарів, ескізів інтер’єрів;

- у швейній промисловості – використання аплікаційних деталей на одязі, аксесуарах;

- у художніх творах – як самостійний вид мистецтва.

Практичне завдання. Вибір виробу для виготовлення технікою аплікації. Складання плану роботи

Аплікація виконується в такій послідовності:

Вибір сюжету аплікації;

Вибір розміру;

Складання ескізу;

Малювання окремих фігур;

Підготовка шаблонів;

Вибір фону, кольору для фігури;

Добирання матеріалів ( тканини);

Підготовка (сортування) матеріалу за кольором, розміром;

Розкрій деталей аплікації;

Складання аплікації(приметування, пришивання деталей);

Оздоблення аплікації (використання тасьми, страз, ґудзиків, стрічок, додаткової вишивки).



ІV. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Бесіда

- Які матеріали ви використовували при виготовленні аплікацій у початковій школі? (Кольоровий папір, природні матеріли – листя. Жолуді, гілочки, кора дерев, пластилін)

- Яким способом ви прикріплювали деталі аплікації? (клей, пластилін тощо)

Розшифруйте анаграму:

а) матеріал для аплікації: НАТКАНИ (тканина).

б) інструмент для аплікації: ЖОЦІНИ (ножиці)

V. Підсумки уроку

Заключне слово вчителя

Дуже красиво виглядають оформлені аплікацією предмети домашнього побуту: доріжки, серветки, торбинки, подушечки, фартухи, прихватки. Правильно підібрані матеріали для виконання забезпечують відповідність результату задуму. Асортимент таких матеріалів досить великий. Завдяки цьому можна створювати цікаві й оригінальні вироби різного застосування.

VI. Домашнє завдання

Підготувати матеріали для аплікації

Розробка уроку з обслуговуючої праці 5 клас на тему Аплікація як вид художнього оздоблення виробів
  • Технология
Описание:

Розробка уроку з обслуговуючої праці 5 клас

 

на тему:

 

        Аплікація як вид художнього оздоблення                                                  виробів

 

Мета: розширити й систематизувати знання про аплікацію, ознайомити з видами аплікації, розвивати творчу уяву, спостережливість, творчі здібності, увагу, навчити учнів правильно добирати матеріали й інструменти для виконання аплікації.     

Автор Ощепкова Ольга Ивановна
Дата добавления 04.01.2015
Раздел Технология
Подраздел
Просмотров 1504
Номер материала 24344
Скачать свидетельство о публикации
