Главная / Украинский язык / Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Підсумковий урок. (9 клас)

Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Підсумковий урок. (9 клас)

Тема. Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Підсумковий урок.

Мета:

  • Навчальна: закріпити знання про вживання розділових знаків між частинами ССР.

  • Розвиваюча: розвивати вміння аргументації власної думки та розстановки розділових знаків у ССР, удосконалювати мовну компетенцію та пунктуаційну грамотність, увагу, логічне мислення, усне й писемне мовлення, зорову й слухову пам'ять.

  • Виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідної мови, повагу до найкращих людських чеснот.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Форма уроку: урок-програма передач

Обладнання: підручник, мультимедійна система, роздатковий матеріал, листи самооцінки.

Душу і серце в роботу вклади,

матимеш з неї хороші плоди

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учитель. Я рада вітати вас, любі діти, на сьогоднішньому уроці. Ми продовжимо знайомство з складним реченням. (Вчитель звертає увагу на епіграф уроку) Наша спільна праця буде спрямована на узагальнюючу роботу з поданої теми. Заняття сьогодні пройде у незвичайній формі. Я пропоную вам зануритися у справжній світ телебачення. Але ви будете не тільки глядачами, а й учасниками телевізійних програм. У нашій студії-класі будуть працювати кореспонденти, редактори, диктор.

Учитель. Як ви вважаєте, які якості повинні мати люди цих професій, щоб збирати біля екранів глядачів? [Бути культурними, справедливими, уважними, привітними]

Учитель. Найважливішим для них є їхнє мовлення. Яким же повинно бути мовлення? [Правильним, чітким, не дуже швидким, виразним]

       ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.  Як сумлінні журналісти давайте візьмемо ручки і запишемо тему нашого уроку. (слайд 1) 

Зміст

Слайд

Инструментарій

Слайд 1

На слайді тема, мета та девіз уроку


Текст

(огляд слайду)

Ш.  Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Телекомпанія «Складне речення» працює в прямому ефірі.

 ОЗНАЙОМЛЕННЯ З РОЗКЛАДОМ- ТЕЛЕПЕРЕДАЧ (слайд 2)

  1. Актуальне інтерв'ю

  2. Служба розшуку

  3. Моя правда

  4. Битва екстрасенсів

  5. Будьмо здорові

  6. Від А до Я

IУ. Актуалізація опорних знань.

1. Рольова гра «Актуальне інтерв’ю». (слайд 3)

Учитель. Вашим домашнім завданням було скласти 3 питання до теми «Складносурядне речення». І зараз ви, працюючи в групах, підготуєте питання для інтерв’ю. (Один представник групи виконує роль кореспондента, задає запитання групі сусідів.

Учитель.    В ефірі програма «Актуальне інтерв’ю». На прямому зв'язку наш власний кореспондент      (прізвище учня). Він з’ясує, як школярі вивчили теоретичний матеріал.

Учитель. Кореспонденти  показали, що теоретичний матеріал засвоїли добре. Для телеканалу «ССР» (прізвище учня).

V. Опрацювання навчального матеріалу.

1. «Служба розшуку» (слайд 5 )
Учитель. Дуже відповідальна робота кореспондентів у «Службі розшуку», в якій працюватимете.

- Робота в групах. Вибірково-кодова робота. Прочитати уважно речення. Визначити вид кожного й записати номер речення у відповідну графу таблиці.

  1. Гілля і молоді деревця, зрубані в день Святої Трійці для оздоби двору й хати, називають клечанням. 2. Ой, куди ви, голубоньки, та й полетите? 3. Для слабенької доньки готують калинову колиску. 4. У цьому світі дивне все: квітка і плід, вітер і зірка, краплина води й дрібна піщинка. 5. На жаль, помирають герої, на щастя, ще є патріоти. 6. Летять метелики квітчасті, і дебютують солов`ї.

Види речень

Кодовий номер

Односкладне речення

3

Складне речення

6

Речення, ускладнене однорідними членами

4

Речення з відокремленими членами

1

Речення зі звертаннями

2

Речення, ускладнені вставними словами

5

  • Перевірка завдання (Слайд 5)

Зміст

Слайд

Инструментарій

Слайд 5

Перевірка виконаних робіт


Текст

()

Учитель. Назвіть вид складного речення (складносурядне).

  1. «Моя правда».

Учитель. Продовжуємо нашу програму. Наші кореспондент проводять свої спостереження у редакційних групах програми «Моя правда».

Робота в групах. Гра «Асиндетон». (СЛАЙД №6 ) Учні одержують картки зі складносурядними реченнями, в яких пропущені сполучники. Завдання для груп – правильно і швидко відновити пропущені сполучники. (Один учень від групи працює біля дошки)

  1. Жінок у нас вродливих – як беріз, вони, можливо, станом і гарніші, а я до тебе мріями приріс, а я тобі присвячую ці вірші.

  2. То не вода повесні, рвучи греблі та розносячи загати, гуде та клекоче, то вигуки здіймаються вгору серед неугавного людського гомону.

  3. Кожна мова доповнює іншу, а разом – вони витвір світового колективного людського розуму.

  4. Найбільша радість у житті людини – бути коханою, а не менша – самій кохати.

Слайд 7

Перевірка роботи


Текст, фігури, кольорові маркери

(огляд слайду)


4. Фізкульхвилинка.

5. Битва екстрасенсів
Учитель. А зараз настав час „Битви екстрасенсів”. Екстрасенси - це люди з надзвичайними здібностями. Подивившись на річ, вони можуть розповісти хто її господар, а за фотокарткою надати інформацію про людину.
Ось зараз ви будете екстрасенсами. (слайд 8 ) Розставити де потрібно розділові знаки, пояснити їх вживання. (представники від груп отримують картки з 2 реченнями, записують на дошці, розставляють розділові знаки, групи виконують завдання, потім перевіряють, пояснюючи розділові знаки)

1)І буде син, і буде мати, і буду я, і будеш ти.

  1. Горі з горою не зійтись ніколи, а людські душі в’яжуться вузлом.

  2. Чи це буття принижує людину, чи ми себе принижуємо самі?

  3. Нехай людям лихо сниться, а ми заспіваймо.

  4. Летять метелики квітчасті, і дебютують солов`ї.

  5. На вокзалі кричать паровози, і трамваї дзвенять за вікном.

  6. З однієї квітки змія бере отруту і бджола бере мед.

8) На вокзалі кричать паровози, і трамваї дзвенять за вікном.

- Перевірка робіт.

Зміст

Слайд

Инструментарій

Слайд 9

Перевірка робіт


Скритий текст

(огляд слайду)



5. «Будьмо здорові»

Учитель. Всі ми з вами любимо дивитися передачу ««Будьмо здорові». (слайд 10) І сьогодні у нас теж буде розминка, тільки тренувати ми будемо свій мозок.

 Лінгвоестафета. Робота в групах. . Кожна з груп одержує картку з певною кількістю різнотипних завдань, виконати які мають по черзі всі члени групи. Картка переходить до наступного учня тільки в тому разі, коли його попередник виконав свою частку завдання. Отримає максимальну кількість балів та група, яка найшвидше впоралася із завданням.
І, ІІІ ГРУПА. Усе потомилось, чекає, бажає спочинку, і сонце само поспішає до моря скупатись у хвилях холодних.
ІІ, ІУ ГРУПА. В той тихий і праведний час, зітхнувши легенько ще раз вітерцем, земля засипає, і море вітає її блиском сліпучим.
Взаємоперевірка ( обмін роботами, виправлення помилок, коментування) (слайд 11)




  1. Від А до Я. (слайд 12)

Робота в групах з підручником над вправою 84 стор. 74. За поданими схемами складіть і запишіть складносурядні речення. Обгрунтуйте вживання розділових знаків. Але усі слова в реченні, за виключенням сполучників, починатимуться тією самою літерою.
Зразок: Сонце сонно сипало своє слабке сяйво, і сірий світанок спинався серед степу, сповнюючись сили.

[ ], [ ].

То [ ], то [ ].

[ ], але [ ].

Чи то [ ], чи то [ ].

- Перевірка виконаних робіт.


V. Домашнє завдання. (слайд 13)

 Програма передач на завтра.

Написати відгук про урок, використовуючи складносурядні речення. Зробити синтаксичний аналіз 2 речень.

VІІ. Оцінювання.

Картка самоаналізу знань з теми «Складносурядне речення»







Знання та уміння

Знаю

Не знаю

Умію добре

Не вмію

Не все виходить

Що таке ССР, чим воно відрізняється від СПР, БСР?






Правила вживання розділових у ССР.






Складати схеми ССР.






Створювати висловлювання, використовуючи ССР.








VІІІ. Рефлексія. Метод «Мікрофон»

Мої досягнення на уроці…

Сьогодні на уроці я: навчився…

було цікаво…

було важко…

мої відчуття…

Що дав мені цей урок для життя?

Чого ви навчились на занятті?

Які завдання вам сподобались найбільше?

Мені видалось найважливішим…

Я зрозумів, що…

Я відчув, що…

Урок зацікавив мене тим…






Додаток 1. Завдання для груп (2 лис)



Види речень

Кодовий номер

Односкладне речення


Складне речення


Речення, ускладнене однорідними членами


Речення з відокремленими членами


Речення зі звертаннями


Речення, ускладнені вставними словами






Види речень

Кодовий номер

Односкладне речення


Складне речення


Речення, ускладнене однорідними членами


Речення з відокремленими членами


Речення зі звертаннями


Речення, ускладнені вставними словами




















Додаток 2. Завдання для груп (1 лист)



  1. Жінок у нас вродливих – як беріз, вони, можливо, станом і гарніші, … я до тебе мріями приріс, … я тобі присвячую ці вірші.

  2. не вода повесні, рвучи греблі … розносячи загати, гуде та клекоче, … вигуки здіймаються вгору серед неугавного людського гомону.

  3. Кожна мова доповнює іншу, … разом – вони витвір світового колективного людського розуму.

  4. Найбільша радість у житті людини – бути коханою, … не менша – самій кохати.



  1. Жінок у нас вродливих – як беріз, вони, можливо, станом і гарніші, … я до тебе мріями приріс, … я тобі присвячую ці вірші.

  2. не вода повесні, рвучи греблі … розносячи загати, гуде та клекоче, … вигуки здіймаються вгору серед неугавного людського гомону.

  3. Кожна мова доповнює іншу, … разом – вони витвір світового колективного людського розуму.

  4. Найбільша радість у житті людини – бути коханою, … не менша – самій кохати.

  1. Жінок у нас вродливих – як беріз, вони, можливо, станом і гарніші, … я до тебе мріями приріс, … я тобі присвячую ці вірші.

  2. не вода повесні, рвучи греблі … розносячи загати, гуде та клекоче, … вигуки здіймаються вгору серед неугавного людського гомону.

  3. Кожна мова доповнює іншу, … разом – вони витвір світового колективного людського розуму.

  4. Найбільша радість у житті людини – бути коханою, … не менша – самій кохати.



  1. Жінок у нас вродливих – як беріз, вони, можливо, станом і гарніші, … я до тебе мріями приріс, … я тобі присвячую ці вірші.

  2. не вода повесні, рвучи греблі … розносячи загати, гуде та клекоче, … вигуки здіймаються вгору серед неугавного людського гомону.

  3. Кожна мова доповнює іншу, … разом – вони витвір світового колективного людського розуму.

  4. Найбільша радість у житті людини – бути коханою, … не менша – самій кохати.

Додаток 3. Завдання для кожного учня (8 лист)

Картка самоаналізу знань з теми «Складносурядне речення»







Знання та уміння

Знаю

Не знаю

Умію добре

Не вмію

Не все виходить

Що таке ССР, чим воно відрізняється від СПР, БСР?






Правила вживання розділових у ССР.






Складати схеми ССР.






Створювати висловлювання, використовуючи ССР.










Картка самоаналізу знань з теми «Складносурядне речення»







Знання та уміння

Знаю

Не знаю

Умію добре

Не вмію

Не все виходить

Що таке ССР, чим воно відрізняється від СПР, БСР?






Правила вживання розділових у ССР.






Складати схеми ССР.






Створювати висловлювання, використовуючи ССР.
















Картка 1. Правильно і швидко відновити пропущені сполучники.


Жінок у нас вродливих – як беріз, вони, можливо, станом і гарніші, … я до тебе мріями приріс, … я тобі присвячую ці вірші.



Картка 2. Правильно і швидко відновити пропущені сполучники.


не вода повесні, рвучи греблі … розносячи загати, гуде та клекоче, … вигуки здіймаються вгору серед неугавного людського гомону.


Картка 3. Правильно і швидко відновити пропущені сполучники.

Кожна мова доповнює іншу, … разом – вони витвір світового колективного людського розуму.


Картка 4. Правильно і швидко відновити пропущені сполучники.


Найбільша радість у житті людини – бути коханою, … не менша – самій кохати.





І ГРУПА. Усе потомилось чекає бажає спочинку  і сонце само поспішає до

моря скупатись у хвилях холодних.



ІІ ГРУПА. В той тихий і праведний час, зітхнувши легенько ще раз вітерцем, земля засипає, і море вітає її блиском сліпучим.



ІІІ ГРУПА. Усе потомилось чекає бажає спочинку  і сонце само поспішає до

моря скупатись у хвилях холодних.



ІУ ГРУПА. В той тихий і праведний час, зітхнувши легенько ще раз вітерцем, земля засипає, і море вітає її блиском сліпучим.
















Розділові знаки між простими реченнями в складносурядному. Підсумковий урок. (9 клас)
  • Украинский язык
Описание:

 Мета:

·        Навчальна: закріпити знання про вживання розділових знаків між частинами ССР.

·        Розвиваюча: розвивати вміння аргументації власної думки та розстановки розділових знаків у ССР, удосконалювати мовну компетенцію та пунктуаційну грамотність, увагу, логічне мислення, усне й писемне мовлення, зорову й слухову пам'ять.

 

·        Виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідної мови, повагу до найкращих людських чеснот.      

   

Автор Седлецкая Ирина Андреевна
Дата добавления 03.01.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел
Просмотров 698
Номер материала 24056
Скачать свидетельство о публикации
