Инфоурок Иностранные языки КонспектыҚұрмалас сөйлем 8- сынып

Құрмалас сөйлем 8- сынып

Скачать материал

 

Шошанбасова Ақмарал Турысхановна

Алматы облысы, Қарасай ауданы,

«Ушинский  атындағы орта мектебі»КММ

 

Сабақтың тақырыбы: Салалас құрмалас сөйлемді    қайталау

Сабақтың мақсаты:

1.    Шығармашылық жұмыстар арқылы салалас құрамалас сөйлем туралы білімдерін тиянақтау.

2.    Ауызекі сөйлеу, ақыл-ой, шығармашылық қабілеттерін арттыру.

3.    Қазақ халқының салт-дәстүрін қадірлеуге тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: үлестірме қағаздар, кесте, мәтін, тірек-схемалар.

Сабақтың түрі: сайыс сабақ.

Сабақтың типі: бекіту, қорыту.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, әңгімелеу, «Аукцион» ойыны.

Сабақтың барысы:

1.    Ұйымдастыру кезеңі.

а) Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Сабаққа деген дайындығын тексеру.

ә) Мұғалімнің сөзі.

- Бүгінгі біздің сабақ сайыс түрінде өтеді.

Қатысушы оқытушылар ішінен әділқазылар алқасы сайланады.

 

I Тур. Топтарды таныстыру.

I топ

Топтың аты «Жеті ата».                                                             

Топтың ұраны: «Жеті атасын білмеген - жетесіз»

Топтың әні: «Жеті ата» бастауы.

Әке мен баласы,

Немере мен шөбере

Шөпшекпен жалғайды.

Қайырмасы:

Менің тегім,

Менің елім,

Сен үшін мен егілемін.

Жырың болып төгілемін елім.

Жеті атам менің қасиетім.

 


 

 

 

 

I Тур. Топтарды таныстыру.

 IІ топ

Топтың аты «Жеті күн».                                                            

Топтың ұраны: «Жеті күн – қасиет өлшемі»

Топтың әні: «Дүйсенбі – қиын күн».

Сәрсенбі – сәтті күн

Жұмада мешітке барамын.

Ал қалған күндерді  жібермей ұтымды пайдаланамын.

Қайырмасы:

Еңбек етіп жеті күнде

Білімдерді шыңдаймыз

Әттең, бірақ аптасына

Бір-ақ рет демалам.

 

 

 

 

IІ Тур. Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеру.

I топ

 

Сұрақтар:

1.    Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

2.    Құрмалас сөйлемде жай сөйлемдер не арқылы байланысады?

3.    Талғаулы сөйлемнің жалғаулықты шылаулары?

4.    Жеті ата (атап беру)

5.    Қазақтың қасиетті сандарын атап беру.

(7, 9, 40, 13).

 

 

IІ Тур. Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеру.

IІ топ

Сұрақтар:

1.    Құрмалас сөйлемнің түрлері?

2.    Қарсылықты сөйлемнің жалғаулықты шылаулары?

3.    Кезектес сөйлемнің жалғаулықты шылаулары?

4.    Жеті күн.

5.    Қазақ халқының қасиетті сандарын атап бер.

(7, 9, 40, 13).

 


 

 

                                     

                                      IІІ Тур. Мәтінмен жұмыс.

I топ

Құрмалас сөйлемге айналдыр.

Мәтін «Мүйіз - мүйіз ойыны».

Ойын былай ойналады.Балалар өзен жағасында қатар тізіліп отырады да,екі аяқтарының арасына ылғал құмды үйіп толтырады.Содан кейін қолдарымен құмды шапалақтайды. -Балалардың біреуі: «Мүйіз- мүйіз», -дейді. Қалғандары: «Не қылған мүйіз?» -деп сұрайды.Біреуі мүйізді малдардың атын атап санай бастайды.Қалғандары оны қайталап айтып отырады. Ойынның шарты бойынша әлгі түйе,жылқы сияқты мүйізі жоқ малдардың да аттары атап жібереді.Балалардың біреуі соған ілесе мүйізсіз малды атап қалсы,қалғандары оны суға итеріп жібереді»

 

 

 

 

 

 

IІІ Тур. Мәтінмен жұмыс.

Құрмалас сөйлемге айналдыр.

Мәтін «Мүйіз - мүйіз ойыны».

Ойын былай ойналады.Балалар өзен жағасында қатар тізіліп отырады да,екі аяқтарының арасына ылғал құмды үйіп толтырады.Содан кейін қолдарымен құмды шапалақтайды. -Балалардың біреуі: «Мүйіз- мүйіз», -дейді. Қалғандары: «Не қылған мүйіз?» -деп сұрайды.Біреуі мүйізді малдардың атын атап санай бастайды.Қалғандары оны қайталап айтып отырады. Ойынның шарты бойынша әлгі түйе,жылқы сияқты мүйізі жоқ малдардың да аттары атап жібереді.Балалардың біреуі соған ілесе мүйізсіз малды атап қалсы,қалғандары оны суға итеріп жібереді»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV Тур. Тақтада және кәртішкелермен жұмыс.

I топ

1.    Далада қар жауып тұр, бірақ күн суық емес. (қарсыл қ.с.с.с.)

2.    Дүкенге не Айгүл барады, не мен барамын. (талғаулы)

3.    Қоңырау соғылды, оқушылар сыныпқа кірді. (жалғаусыз с.қ.с.)

 

 

 

IV Тур. Тақтада және кәртішкелермен жұмыс.

IІ топ

1.    Күн суытты, құстар жылы жаққа ұшып кетті. (жалғаулықсыз с.қ.с.)

2.    Біресе жаңбыр жауады, біресе қар жауады. (кезектес)

3.    Теледидардан кейде концерт көрсетеді, кейде қызықты бағдарлама көрсетеді (кезектес)

 

 

 

 

V Тур. Топ басшыларының сайысы «Аукцион» ойыны.

I топ

1.    Мына сөйлемді аяқта. Мен бүгін не қалаға кетемін, не ....

2.    Мына сөздерден бір сөйлем құраңдар. Мен, сегізінші, сыныбында, ......, мектебінің, оқимын, Абай, орта.

3.    Мынау қандай салалас құрмалас сөйлем? Күн батты, даланы қараңғылық басты.

 

 

 

 

V Тур. Топ басшыларының сайысы «Аукцион» ойыны.

IІ топ

1.    Мына сөйлемді аяқта. Мен бүгін не қалаға кетемін, не ....

2.    Мына сөздерден бір сөйлем құраңдар. Мен, сегізінші, сыныбында, ......, мектебінің, оқимын, Абай, орта.

3.    Мынау қандай салалас құрмалас сөйлем? Күн батты, даланы қараңғылық басты.

 

 

 

 

 

 

 

VІ Тур. «Жорға сайысы». Әр топқа сұрақ қойылады.

I топ

1.    Бір жылда қанша ай бар? (12)

2.    Нәрестені қырқынан қанша күнде шығарады? (40)

3.    Қазақ  тілінде дауысты дыбыстар нешеу? (12)

4.    Сөйлем неден құралады?

5.    Заттың атын білдіретін сөздер(зат есім).

 

 

 

 

VІ Тур. «Жорға сайысы». Әр топқа сұрақ қойылады.

IІ топ

1.    Адамның бірінші мүшел жасы? (13)

2.    Ананың құрсағындағы нәресте неше ай жатады? (9)

3.    Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш)

4.    Сәби жүре бастаған кезде жасалатын той (тұсаукесер).

5.    Қазақ тілінде қанша сөйлем мүшесі бар? (бесеу)

 

VІІ Тур.  Бекіту;   Тест жұмысын өткізу

1.    Құрамалас сөйлем неше сөйлемнен тұрады?

А) бір сөйлемнен;

Ә) екі немесе одан да көп сөйлемнен.

2.    Мынау қандай салалас құрамалас сөйлем?

Ән басталды, бірақ домбыра сазы басылған жоқ.

А) талғаулы салалас құрмалас сөйлем;

Ә) іліктес салалас құрмалас сөйлем;

Б) кезектес салалас құрмалас сөйлем;

В) қарсылықты салалас құрмалас сөйлем.

3.    Кезектес салалас құрамалас сөйлемнің жай сөйлемдері қандай шылаулар арқылы байланысады?

А) дегенмен, алайда, бірақ, сонда да;

Ә) не …, не, я…, я;

Б) бірде, біресе, кейде.

4.    Іліктес салалас құрмалас сөйлемнің жай сөйлемдері қалай байланысады?

А) шылаулар арқылы;

Ә) екпін арқылы;

Б) интонация арқылы.

 

 

 

 

5.    Мынау қай салалас құрамалас сөйлемнің шылаулары?

А) қарсылықты салалас құрмалас сөйлем;

Ә) іліктес салалас құрмалас сөйлем;

Б) талғаулы салалас құрмалас сөйлем;

       В) кезектес салалас құрмалас сөйлем

 

Үйге тапсырма: Құрмалас сөйлем түрлеріне мысал келтіру, синтаксистік талдау жасау.

Бағалау: сайыс сабақ қорытындысы бойынша бағалау.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Құрмалас сөйлем 8- сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Страховой брокер

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Құрмалас сөйлемСабақтың мақсаты: 1.Шығармашылық жұмыстар арқылы салалас құрамалас сөйлем туралы білімдерін тиянақтау.2.Ауызекі сөйлеу, ақыл-ой, шығармашылық қабілеттерін арттыру.3.Қазақ халқының салт-дәстүрін қадірлеуге тәрбиелеу.Сабақтың көрнекілігі: үлестірме қағаздар, кесте, мәтін, тірек-схемалар.Сабақтың түрі: сайыс сабақ.Сабақтың типі: бекіту, қорыту.Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, әңгімелеу, «Аукцион» ойыны.Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру кезеңі.а) Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.Сабаққа деген дайындығын тексеру.ә) Мұғалімнің сөзі.- Бүгінгі біздің сабақ сайыс түрінде өтеді.Қатысушы оқытушылар ішінен әділқазылар алқасы сайланады. I Тур. Топтарды таныстыру.I топТоптың аты «Жеті ата». Топтың ұраны: «Жеті атасын білмеген - жетесіз»Топтың әні: «Жеті ата» бастауы.Әке мен баласы,Немере мен шөбереШөпшекпен жалғайды.Қайырмасы:Менің тегім,Менің елім,Сен үшін мен егілемін.Жырың болып төгілемін елім.Жеті атам менің қасиетім. I Тур. Топтарды таныстыру. IІ топТоптың аты «Жеті күн». Топтың ұраны: «Жеті күн – қасиет өлшемі»Топтың әні: «Дүйсенбі – қиын күн».Сәрсенбі – сәтті күнЖұмада мешітке барамын.Ал қалған күндерді жібермей ұтымды пайдаланамын.Қайырмасы:Еңбек етіп жеті күндеБілімдерді шыңдаймызӘттең, бірақ аптасынаБір-ақ рет демалам. IІ Тур. Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеру.I топСұрақтар:1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не?2.Құрмалас сөйлемде жай сөйлемдер не арқылы байланысады?3.Талғаулы сөйлемнің жалғаулықты шылаулары?4.Жеті ата (атап беру)5.Қазақтың қасиетті сандарын атап беру. (7, 9, 40, 13). IІ Тур. Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын тексеру.IІ топСұрақтар:1.Құрмалас сөйлемнің түрлері?2.Қарсылықты сөйлемнің жалғаулықты шылаулары?3.Кезектес сөйлемнің жалғаулықты шылаулары?4.Жеті күн.5.Қазақ халқының қасиетті сандарын атап бер. (7, 9, 40, 13). IІІ Тур. Мәтінмен жұмыс.I топҚұрмалас сөйлемге айналдыр.Мәтін «Мүйіз - мүйіз ойыны».Ойын былай ойналады.Балалар өзен жағасында қатар тізіліп отырады да,екі аяқтарының арасына ылғал құмды үйіп толтырады.Содан кейін қолдарымен құмды шапалақтайды. -Балалардың біреуі: «Мүйіз- мүйіз», -дейді. Қалғандары: «Не қылған мүйіз?» -деп сұрайды.Біреуі мүйізді малдардың атын атап санай бастайды.Қалғандары оны қайталап айтып отырады. Ойынның шарты бойынша әлгі түйе,жылқы сияқты мүйізі жоқ малдардың да аттары атап жібереді.Балалардың біреуі соған ілесе мүйізсіз малды атап қалсы,қалғандары оны суға итеріп жібереді» IІІ Тур. Мәтінмен жұмыс.IІ Құрмалас сөйлемге айналдыр.Мәтін «Мүйіз - мүйіз ойыны».Ойын былай ойналады.Балалар өзен жағасында қатар тізіліп отырады да,екі аяқтарының арасына ылғал құмды үйіп толтырады.Содан кейін қолдарымен құмды шапалақтайды. -Балалардың біреуі: «Мүйіз- мүйіз», -дейді. Қалғандары: «Не қылған мүйіз?» -деп сұрайды.Біреуі мүйізді малдардың атын атап санай бастайды.Қалғандары оны қайталап айтып отырады. Ойынның шарты бойынша әлгі түйе,жылқы сияқты мүйізі жоқ малдардың да аттары атап жібереді.Балалардың біреуі соған ілесе мүйізсіз малды атап қалсы,қалғандары оны суға итеріп жібереді» IV Тур. Тақтада және кәртішкелермен жұмыс.I топ1.Далада қар жауып тұр, бірақ күн суық емес. (қарсыл қ.с.с.с.)2.Дүкенге не Айгүл барады, не мен барамын. (талғаулы)3.Қоңырау соғылды, оқушылар сыныпқа кірді. (жалғаусыз с.қ.с.) IV Тур. Тақтада және кәртішкелермен жұмыс.IІ топ1.Күн суытты, құстар жылы жаққа ұшып кетті. (жалғаулықсыз с.қ.с.)2.Біресе жаңбыр жауады, біресе қар жауады. (кезектес)3.Теледидардан кейде концерт көрсетеді, кейде қызықты бағдарлама көрсетеді (кезектес) V Тур. Топ басшыларының сайысы «Аукцион» ойыны.I топ1.Мына сөйлемді аяқта. Мен бүгін не қалаға кетемін, не ....2.Мына сөздерден бір сөйлем құраңдар. Мен, сегізінші, сыныбында, ......, мектебінің, оқимын, Абай, орта.3.Мынау қандай салалас құрмалас сөйлем? Күн батты, даланы қараңғылық басты. V Тур. Топ басшыларының сайысы «Аукцион» ойыны.IІ топ1.Мына сөйлемді аяқта. Мен бүгін не қалаға кетемін, не ....2.Мына сөздерден бір сөйлем құраңдар. Мен, сегізінші, сыныбында, ......, мектебінің, оқимын, Абай, орта.3.Мынау қандай салалас құрмалас сөйлем? Күн батты, даланы қараңғылық басты. VІ Тур. «Жорға сайысы». Әр топқа сұрақ қойылады.I топ1.Бір жылда қанша ай бар? (12)2.Нәрестені қырқынан қанша күнде шығарады? (40)3.Қазақ тілінде дауысты дыбыстар нешеу? (12)4.Сөйлем неден құралады?5.Заттың атын білдіретін сөздер(зат есім). VІ Тур. «Жорға сайысы». Әр топқа сұрақ қойылады.IІ топ1.Адамның бірінші мүшел жасы? (13)2.Ананың құрсағындағы нәресте неше ай жатады? (9)3.Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш)4.Сәби жүре бастаған кезде жасалатын той (тұсаукесер).5.Қазақ тілінде қанша сөйлем мүшесі бар? (бесеу) VІІ Тур. Бекіту; Тест жұмысын өткізу1.Құрамалас сөйлем неше сөйлемнен тұрады?А) бір сөйлемнен;Ә) екі немесе одан да көп сөйлемнен.2.Мынау қандай салалас құрамалас сөйлем?Ән басталды, бірақ домбыра сазы басылған жоқ.А) талғаулы салалас құрмалас сөйлем;Ә) іліктес салалас құрмалас сөйлем;Б) кезектес салалас құрмалас сөйлем;В) қарсылықты салалас құрмалас сөйлем.3.Кезектес салалас құрамалас сөйлемнің жай сөйлемдері қандай шылаулар арқылы байланысады?А) дегенмен, алайда, бірақ, сонда да;Ә) не …, не, я…, я;Б) бірде, біресе, кейде.4.Іліктес салалас құрмалас сөйлемнің жай сөйлемдері қалай байланысады?А) шылаулар арқылы;Ә) екпін арқылы;Б) интонация арқылы.5.Мынау қай салалас құрамалас сөйлемнің шылаулары?А) қарсылықты салалас құрмалас сөйлем;Ә) іліктес салалас құрмалас сөйлем;Б) талғаулы салалас құрмалас сөйлем; В) кезектес салалас құрмалас сөйлемҮйге тапсырма: Құрмалас сөйлем түрлеріне мысал келтіру, синтаксистік талдау жасау.Бағалау: сайыс сабақ қорытындысы бойынша бағалау.

Скачать материал
