Главная / История / "Річка Ніл — велика і загадкова …"(6 клас)

"Річка Ніл — велика і загадкова …"(6 клас)

hello_html_27629781.gifhello_html_md6fba96.gifhello_html_1d12e042.gifhello_html_m1670862b.gifІнтегрований курс з всесвітньої історії

Тема: Річка Ніл — велика і загадкова …

Мета:

  • Сприяти здобуттю достатньої інформації учнів з теми «Природно-географічні умови Стародавнього Єгипту»;

  • формувати вміння пояснювати, аналізувати навчальний матеріал

  • працювати з ілюстраціями, картою;

  • розвивати вміння висловлювати свою думку;

  • орієнтуватися у подіях історії Давнього Єгипту.

Виховувати у школярів повагу до культурних надбань народами Давнього Єгипту.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Вид уроку: урок-подорож

Обладнання: Підручник «Історія давнього світу» Голованов С.А., Костирко С.А., карта « Єгипет та Передня Азія в давнину», комп’ютер з відеороликом «Подорож в країну пірамід», картки з завданням, картина «Великий Сфінкс та Великі піраміди».

План - пам'ятка для оцінки усної відповіді на уроці:
1. Уважно вислухай відповідь свого однокласника.
2. Зверни увагу: по суті чи поставленого питання відповідав однокласник. 
3. Правильно відтворені у відповіді факти, дати, назви подій, географічних об'єктів, імена, прізвища. 
4. Доповни або виправ відповідь однокласника, якщо в цьому є необхідність.
5. Є висновок в кінці виступу.

Хід уроку:

Сьогодні ми з вами познайомимось з історією Стародавнього Єгипту і завдяки цьому ви дізнаєтесь багато нового і цікавого. Перед нами стоїть завдання узнати деякі таємниці Стародавньому Єгипті. Робити це ми з вами будемо за допомогою гри - подорожі.

  • ( Показати Стародавній Єгипет на карті і країни, які його оточують.
    Показати сучасний Єгипет на карті і країни, які його оточують.)
    Наша подорож повна небезпек і перешкод. Нашими супутниками в дорозі будуть єгипетські Боги. Діти , який вид транспорту найзручніший у Єгипту?(корабель). Сьогодні ми здійснюємо подорож річкою до 4 скелястих порогів.

Нам зустрінуться нові слова: папірус, номарх, фараон, піраміди, піктограма, пустиня Сахара, Ніломір.

По ходу нашої подорожі ми дізнаємося їх значення

1.Поріг Богів

  • « Дар Єгипту».



2.Скелястий поріг « Ніломір». http://im1-tub-ua.yandex.net/i?id=474408155-58-72&n=21

  • Письмо-піктограма, папірус



3 . ПОРІГ « Священні тварини».

4. ПОРІГ « Перше чудо світу».



Корабель держить шлях до порогів Богів. Нас зустрічає Бог Сонця -Амон –Ра, він передав нам давню рукопис.

«Привіт тобі, о, священна річка, що виникла разом із світом на землі, щоб дати життя нашій країні. О таємний бог, що розганяє темряву, зрошувач луків, що приносить корм безсловесним тваринам! О шлях, що з’явився з небес і напоїв землю, покровитель хлібів, що приносить радість у хатини! О ти, повелителю риб!.. Коли ти прийдеш на наші поля, жоден птах не чіпатиме на них врожаю. Ти — творець пшениці, батько ячменю!.. Ти даєш відпочинок рукам мільйонів нещасних і вічну непорушність храмам».























Діти, про яку річку йде мова ? Давайте прочитаємо на стор.53.(Діти зачитують, роблять висновок).

Наш корабель пливе по цій річці. Що ж це за річка? Повна загадок і таємниць? (Ніл прокладає свій шлях через тисячі кілометрів пустель і боліт, то неквапливо звиваючись, то прискорюючись на бистрині і порогах. У Хартума зливаються дві Нілу: Блакитний Ніл, поточний зі сходу, і Білий Ніл — з півдня.)

Давньогрецький історик Геродот називає Єгипет «даром Нілу». Подумайте чи правий був Геродот? А дізнаєтесь, коли прочитаєте додатковий матеріал, який у вас лежить на парті-зробіть висновок.

(Відповідь учнів. Багато вчених і дослідники називають Єгипет «дарунком Нілу», тому що якщо б не ця могутня річка, в долині нічого б не росло, і вона б просто перетворилася на пустелю. Щорічні розливи Нілу зробили землю родючої, і вже до 5 тис. до н.е. уздовж його берегів з'явилися перші землеробські поселення.) 

  • Нас зустрічає бог річки Ніл - бог Хапі. (творче завдання для учня, який зображає Хапі та розповідає ).

- Грунт у долині Нілу м'який, жирний, тому головним заняттям єгиптян було землеробство. У Єгипті стежили за розливом Нілу. Якщо рівень води сягав 12 ліктів (6 метрів)-сподівалися на врожай , якщо 8- очікували голоду. Який зв'язок між рівнем та кількістю врожаю?

Існує джерела, яке розповідає про землеробство у Єгипті. C:\Users\User\Documents\i.jpg

Це оповідання давньогрецького історика Геродота, який жив у У столітті до н.е. Він побував у Єгипті і розповів про побачене:

« Єгипет – дар Нілу. Грант тут чорний та пухкий, тому що складається з мулу. Нема в світі жодного народу, хто так легко добував би свій хліб. Після кожного розливу, коли річка, зросивши лани, знову повертається в свої береги, єгиптяни засівають поле. Потім виганяють на нього свиней. І насіння втоптується у грунт тваринами. Тим часом єгиптяни очікують жнив. А коли зберуть урожай, у такий же спосіб ( за допомогою свиней) обмолочують зерно. Їм залишається тільки засипати його до своїх засік».

Висновок.(Роблять учні).

Але існують несприятливі умови для господарювання єгиптян. (групове завдання). Як єгиптяни долали несприятливі природно - кліматичні умови?

(Читаємо.) «Часті поводі Нілу примушували мешканців жити так, щоб можна було мати захист від води в часи заливання і щоб можна було робити собі якийсь запас для годівлі на ту пору. Через се в Єгипті люди дуже рано покинули бродяче життя і звернулись до хліборобства та осідлого життя. Через те вони хутко навчилися строїти будови і будови ті були різних стилів в різних частинах Єгипту, се залежало від різниці матеріалу будівничого.»

Висновок: Дельта Нілу стала Батьківщиною однієї з найдавніших цивілізацій у світі, тому що...(вкажіть не менше трьох причин).
1). Велика кількість вологи, тепла і світла.
2).Родючі ґрунти.
3).Можливість виростити великий врожай.

Вчитель. Але дуже погано було становища там , де не було води –у пустині. Леся Українка –письменниця, так описала грізне явище природи, яке існувало у Єгипті :

«Рудий Сєт в Єгипті розгулявся, жагою палений, мчить у повітрі, черкаючи пісок сухими крильми, і дише густим полум’ям пекучим. Якесь весілля дике! Мов сопілка, співа пісок, зірвавшись зненацька з важкої нерухомості своєї, а камінці на бубнах приграють... І вся пустиня мов знялася вгору і в небо ринула. На жовтім небі померкло сонце — око Озіріса,— і стало так, мов цілий світ осліп».

(Відповідь. Хамсін або Сет (Сетх, Сутех, Сута, Мережі егип. Stẖ) - в давньоєгипетській міфології бог люті, піщаних бур, руйнації, хаосу, війни і смерті. ).

Давайте подивимось на карту –Де ця пустиня.

Ми відправляємося. Далі-ДРУГИЙ ПОРІГ. На лівому березі ріки стоїть скеля з дивними позначками. Давайте зупинимось тут, розглянемо цю скелю.

  1. Як називалася така скеля?.

  2. Що означали ці позначки?

Відповідь. Це « Ніломір». Біля південного кордону Єгипту, де пороги перетинають течію річки, влаштовували « Ніломір» - скелю, на якій спеціальними позначками відмічали рівень води. Коли вона піднімалася дуже високо, звідси повідомляли про небезпеку.

Вчитель.

Номарх південного ному передав нам лист для фараона.(даємо визначення-Номарх-правитель округу в Єгипті).

  1. Як називають таке письмо історики?

Відповідь.

  1. Малюнкове письмо-піктографія.

Одержавши таке повідомлення, фараон кине папірус у Ніл з « наказом» річці розпочати розлив.

Відправляємось далі , щоб дізнатися все про папірус .

«М'яко ковзнувши по густій ​​, немов масло , воді , човен гострим носом застромилася в густі зарості , дуже схожі на очеретяні . Тільки замість щільних коричневих бархатистих стрижнів височенні стебла пушились легкими стрілчастими віночками , скроєними із шовковистих ниток».

Ось він-папірус. Зараз працюючи у групах, та дивлячись на додатковий текст, ви, як можна більш повинні написати, що ви знаєте про цю рослину?(групова робота).

Відповідь .

  • 1група. Папірус - рослина -легенда , яке годувало, одягало , вчило , збагачувало давніх єгиптян. Виростав він колись на болотах і по берегах річок в тропічній та субтропічній Африці , і протягом багатьох тисячоліть його коріння , як і коріння лотоса , були основною їжею бідного селянина.

  • 2 група. Люди додумалися збирати з пов'язаних пучків папірусу легкі човни і великі судна , здатні здійснювати далекі плавання .

  • 3група. Він дав ім'я та письмовою матеріалу , зробленому зі стебел цієї рослини. У давні-давні часи " сувої папірусу були головною статтею «єгипетського експорту" .З часом, однак , таємниця його виготовлення була втрачена. Власне , зникла вона разом з папірусом , за непотрібністю , коли було винайдено папір , яку можна було робити на місці , а не возити здалеку.

Вчитель. До нас виходить бог ТОТ бог мудрости .Він подає нам сувій з папірусу, пояснює , шо пісці у Єгипті були дуже поважні та грамотні люди.

Пісці пильно стежили за ходом роботи і на листах ... робили записи. Знаки письма називаються ... Їх налічувалося близько... (робота виконується в парах).
Ієрогліфічне письмо використовувалося в Єгипті протягом 3500 років, починаючи від I династії аж до християнської епохи. Існуючі дані ясно свідчать про те, що ця форма листа була винайдена в Єгипті, а не імпортована ззовні. Єгиптяни демонстрували своє розуміння зв'язку листи з мовою, зображуючи перед маленьким малюнком алфавітний знак для позначення його дійсного звучання. У ієрогліфічному листі існує величезна кількість різних піктограм, багато з яких дозволяють нам скласти уявлення про соціальне життя, рослини, тварин і птахів періоду Давнього царства.

ВИСНОВОК.(роблять учні).

Зверніть увагу на лівий берег. Ми біля ТРЕТЬГО ПОРОГУ. Богиня Кішка –Бастет. У Єгипті це –священна тварина. ІЇ подарунок -священний жук- скарабей.

Що вам відомо про жука - скарабея? дізнавшись з інтернету про нього ваш однокласник. Давайте послухаємо..

Відповіді.

  1. Жук- скарабей ( жук - гнойовик).-священний жук. Його культ був широко розповсюджений в Єгипті. Навіть військо зупинилося , коли на їх шляху траплявся скарабей. Це було добрим знаменням. Жука зображали на стінах гробниць. Ї, де він штовхає перед собою диск сонця. Вирізаного із каменя вкладали у мумію на місце серця. У вигляді жука робили прикраси.

На парті малюнки тварин з іменами.

2.Які ще священні тварини були в Єгипті?

ВИСНОВОК.(робить вчитель).У Єгипті було багато священних тварин.

Так у Мемфісі душею місцевого бога вважався бик Аліс. Це був великий чорний бик з білою плямою на шиї. Його тримали у спеціально побудованому храмі. Вшановували в Єгипті корову, кішку, мавпу, змію. Священних тварин після смерті бальзамували , як і фараонів.

Наш подорож триває.

Ми бачимо вже останній ЧЕТВЕРТИЙ ПОРІГ «ПІРАМІДИ».

Нас зустрічає фараон і суддя царства мертвих - бог Озіріс і пропонує нам розгадати таємницю піраміди(велика кам’яна споруда, гробниця фараона). 
"Віднови уяву".
Відомо, що археологи, розкопуючи предмети старовини, багато з них збирають буквально по шматочках. І те, що ми бачимо в музеях, це результат копіткої роботи археологів, істориків та реставраторів. Ви зараз і виступите в ролі реставраторів.
Завдання: Вам потрібно відновити зображення по шматочках, які у вас на парті і розповісти, що це за зображення. (піраміда, сфінкс).
Питання:
1.Що зробили фараони( фараон-єгипетський цар), щоб увічнити себе?
2. У якого фараона піраміда найвища?

3.Як будувалася піраміда, скільки часу ,які труднощі виникали при будівництві?

На ці питання потрібно відповісти дома , склавши розповідь на тему «Будівництво пірамід».(Обмаль часу дає можливість виконати це завдання дома).

Вчитель. Підведення підсумків.

Ось і закінчується наша подорож, зараз ми знаходимось на кінцевої станції. Дуже прикро що покидаємо Стародавній Єгипет. Прочитайте речення на дошці, яке я склала в подарунок річці НІЛ. Додаток№1(Слава тобі, Ніл!).

1.http://go3.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//greenmama.ru/dn_images/01/13/38/13/1243223691de652a7c953c.jpg&mb=imgdb_preview_1661&q=90&w=100 http://go2.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//www.maaam.ru/upload/blogs/3f79368491854727e62cbc5a7f542e94.jpg.jpg&mb=imgdb_preview_537http://detto.com.ua/10224-thickbox/detskiy-vertolet-na-radioupravlenii-vlastelin-nebes-muha-ik.jpgНадрезанный арбуз, pnghttp://go4.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//cdn.graphicsfactory.com/clip-art/image_files/image/5/780225-bus121.gif&mb=imgdb_preview_762

2.


http://go3.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//rebzi.ru/UserFiles/festival/ea50496eaa.jpg&mb=imgdb_preview_564http://go2.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//vashechudo.ru/images/1-1%282%29.jpg&mb=imgdb_preview_252http://go4.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//www.chudopredki.ru/uploads/posts/2012-10/1349812543_2011dh-469.jpg&mb=imgdb_preview_1144http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//toys-galaxy.ru/published/publicdata/ELSNABR6WEBASYST/attachments/SC/products_pictures/JUN899a1_enl.jpg&mb=imgdb_preview_1258




3.http://go1.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//www.bawi.ru/images/resize/750-750-detskinojn_748987.jpg&mb=imgdb_preview_1537

Как нарисовать листочек

http://go4.imgsmail.ru/imgpreview?key=http%3A//i.blog.fontanka.ru/photos/2011/05/800x600_YnV625uNu5NMXtLGriPz.jpg&mb=imgdb_preview_1527&q=90&w=100





Проте у нас є ще декілька хвилин , аби записати почуте і побачене в зошит. Навколо зібрався натовп, який з цікавістю спостерігав за нашою роботою: писемні люди дуже шановані у Стародавньому Єгипті.

Домашнее задание.

  • Підготувати індивідуальні звіти про подорожі в Єгипет.

  • Виконати у робочому зошиті завдання 9 до параграфа 8(«Будівництво пірамід»).












"Річка Ніл — велика і загадкова …"(6 клас)
  • История
Описание:

          

       Пропоную розробку уроку, в якому з історії Стародавнього Єгипту виконуються дві основні функції: джерело нових знань для збирання фактичних матеріалів, і засіб створення емоційного фону сприйняття світу досліджуваної історичної епохи.
         Урок структурно витриманий по методам, формам і прийомам роботи, що розвиває, сприяє активній участі кожного учня у здобуванні нових знань. На уроці учні виконують різні типи завдань, , що сприяє вихованню почуття творчості, вміння працювати в колективі , а це, в свою чергу, підвищує інтерес до вивчення предмета.
         Побудова уроку вирішує як педагогічні, дидактичні, так і психологічні завдання досить успішно: знання значно краще засвоюються за рахунок поєднання активних форм, прийомів роботи усіма категоріями учнів на особистісному рівні.
      Дана форма уроку цілком відповідає віку дітей, матеріалу, що вивчається.
      Незвичайним є  вільне, комфортне спілкування на уроці , можливість прояві кожним свого рівня умінь, відсутність боязні зробити неправильний висновок, помилитися.
Учні розглядають  карту Єгипту, пороги, вибирають  маршрут подорожі. Урок проводиться у вигляді екскурсії.



     

Автор Мельникова Наталья Николаевна
Дата добавления 30.11.2014
Раздел История
Подраздел Конспекты
Просмотров 583
Номер материала 6069
Скачать свидетельство о публикации
