Главная / Другое / разработка урока по казахскому языку 5 класс Омонимдер

разработка урока по казахскому языку 5 класс Омонимдер





Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы:

Тақырыбы:Омонимдер.

Мақсаты:

Міндеттері: 1.Білімділік: Оқушыларға омонимдер туралы түсінік беру.

2.Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу. Табиғатты, Отанды сүюге тәрбиелеу.

3.Дамытушылық:Оқушылардың логикалық ой лау қабілеттерін арттыра отырып, сабақта қолданылған қосымша материалдар арқылы дүниетанымдарын кеңейту.

.

Түрі:аралас

Әдіс-тәсілі:сұрақ-жауап,пікірталас,сахналау/диалогтік оқыту/ қызығушылықты ояту.миға шабуыл, ой қозғау/сыни тұрғыдан ойлау/.

Көрнелігі: интерактивті тақта, ресурстар,ватман, түрлі қарындаштар.

Нәтижесі:Өз пікірін қорғай алу,дәлелдей алады,әр түрлі шығармашылық жұмыстарға, топпен жұмыс істеуге дағдыланады.

Сабақтың барысы:



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1

Кіріспе бөлім

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық.

«Сағат бойынша достар»ойынынұйымдастыру .

Үй тапсырмасын тексеру барысында оқушылармен пресс-конференция өткізу.

Сұрақтары:

1. Көп мағыналы дегенді қалай түсінесің?


2. Көп мағыналы сөздер дегеніміз не?


3. Көп мағыналы сөздер қалай жасалады?


4. 60, 61 – жаттығуларды тексеріп шығу


Топқа бөлу. «Сулефа»- ойыны арқылы.


Психологиялық дайындық кезеңінде оқушылар «Сағат бойынша достар» ойынын ойнайды.Шеңберге тұрып, бір-бірінің қолдарын қысады, жылы сөздер айтады, массаж жасайды, арқаларынан қағады, бір-біріне көздерін қысады, күлімсірейді. Ойын арқылы көңілдері көтеріледі.


Оқушылар өз ойларымен бөліседі,ойларын дәлелдейді,мысалдар келтіреді.









Топқа бөлінудің бұл түрін оқушылар өздері таңдады. Бұл ойын оқушылардың сүйікті ойыны.

Олар жұппен бір-біріне қарама-қарсы тұра қалып ойын ойнады. Жеңімпаздар бір топ, жеңілгендер екінші топқа бөлінді.


2


Тұсаукесер.

Көп мағынаға ие болды сөзіміз,

Мысалдармен жетті оған көзіміз.

Сөз сырына саяхаттап жүрейік,

Биіктерге шығу үшін өзіміз.Ендеше балалар, осы көп мағыналы сөздер сияқты тілімізде омонимдер де бар. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы-Омонимдер.



3

Негізгі бөлім.Интерактивті тақтадағы диаграмма арқылы жаңа сабаққа бағыт-бағдар беру.


Топтарға интерактивті тақтада жазылған сөйлемдерден омоним сөздерді тауып, мағынасын түсіндіру қажет.Әр топқа үш сөйлемнен берілген.

1.Құрманғазы бір күйден соң бір күйді төгілтіп отыр.


2. Күйдің құдіретіне сиқырланған ел – жұрт

жым – жырт болып, тамаша күйге бөленді.


3. - Қоя берші қолымды, қоя бер, қолым күйді


4. Құрманғазы жас қыздан мұны күтпеген еді.


5.Биыл Абайдың жасы он үшке толған еді.


6. Боздаған ботасына зар илеген,

Екі көз жасты өзендей сорғалатып.



Деңгейлік тапсырмалар беріледі.

айт” сөзіне /1-топқа/

ен” сөзіне/2-топқа/ омоним болатын бірнеше сөйлем құраңдар.


Мынадай үлгіде әзіл өлең құрастырып, өлең шумақтарында міндетті түрде омоним сөздер болу керек.

Мысалы:

Бүгін кеште ауылда,

Қызықты бір кеш болды.

Аяғымен су кешіп,

Айыбымды кеш деді.


Суреттегі жасырынған сөздерді табу.

... ұзын, ақылы қысқа

Арман құстарға жем ... .

Арсен ... тыңғылықты дайындалды.

Оқушылар мұғалімдерімен бірге гүлдің ...

мен тамырын микроскоппен қарады.

Айгүл тәтті ұйқыда жатып, ... көрді.

Төрт ат таласа – тармаса Көкөзекке қатар ... .

Өз ... - өлең төсегім.

Ауылдың гүлденуіне үлес қосқан балалар

көшені ... тазартты.

Шешеннің сөзі ортақ,

Шебердің ... ортақ.

Шешен жігіт сөз бастар,

Батыр жігіт ... бастар.

СЕРГІТУ СӘТІ

Бақшаға саяхат

Алма ағашының тапсырмаларын орындау.

1-топқа

Жауға жаныңды берсең де, сырыңды берме.

Бөлменің ішінен ... иісі шығып тұр.

Көп нүктенің орнына тиісті омоним

болатын сөзді қой.

Бөлменің” сөзіне

фонетикалық талдау жаса.

2-топқа

Жүрегі ауырған адам жастықты биік қойып жатуы керек.

... шақта, білім, өнерге ұмтылған жөн.

Көп нүктенің орнына тиісті омоним болатын сөзді қой.

Екінші сөйлемді сөйлем мүшесіне талда.



Диаграммаға қарап отырып,өз мысалдарын айтып, дәлелдейді.Көп мағыналы сөздермен салыстырады.



Әр топ өздеріне берілген сөйлемдердегі омоним сөздердің мағыналарын анықтайды.






Күй-домбырадан шыққан әуен



Күй-адамның көңіл-күйі





Күй-күйіп қалды деген мағынада.



Жас-кәрі



Жас-адамның жасы



Жас-көзден шыққан жас.





















Шаш

Шашты

Сабақ


Сабағы




Түс

Түсті



Үйім

Үйінді




Қолы

Қол



3

Қорытынды бөлім.

Екі топ Венн диаграммасын толтыру арқылы көп мағыналы сөздер мен омонимдердің айырмашылығы мен ұқсастықтарын табады.


Үй жұмысы. Омонимдер. “Менің жанұям” тақырыбында шығарма жазу,

әңгіменің мазмұны бойынша сурет салу


INSERT –картасын толтыру.

Не үйрендім? Не білдім?

Нені білгім келеді?


Кері байланыс.Жүрекшелерге сабақтың сәтті,сәтсіз жақтарын жазу.

Бағалау.Өзін-өзі бағалау.Топтық бағалау.

Екі топ Венн диаграммасын толтыру арқылы көп мағыналы сөздер мен омонимдердің айырмашылығы мен ұқсастықтарын табады.














Оқушылар сабақтан алған әсерлерін жазады.Сабаққа баға береді.


Оқушылар сабақ бойы өздерін бағалайды.

















разработка урока по казахскому языку 5 класс Омонимдер
  • Другое
Описание:

Тақырыбы:Омонимдер.

Мақсаты:

Міндеттері: 1.Білімділік: Оқушыларға  омонимдер     туралы түсінік беру. 

2.Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, ізгілікке баулу. Табиғатты, Отанды сүюге тәрбиелеу.

3.Дамытушылық:Оқушылардың логикалық  ой      лау  қабілеттерін  арттыра  отырып,    сабақта қолданылған қосымша материалдар арқылы дүниетанымдарын кеңейту.

.

Түрі:аралас

Әдіс-тәсілі:сұрақ-жауап,пікірталас,сахналау/диалогтік оқыту/ қызығушылықты ояту.миға шабуыл, ой қозғау/сыни тұрғыдан ойлау/.

Көрнелігі: интерактивті тақта, ресурстар,ватман, түрлі қарындаштар.

 

Нәтижесі:Өз пікірін қорғай алу,дәлелдей алады,әр түрлі шығармашылық жұмыстарға, топпен жұмыс істеуге дағдыланады.

Автор Атыгаева Асем Шагымановна
Дата добавления 03.01.2015
Раздел Другое
Подраздел
Просмотров 1126
Номер материала 21402
Скачать свидетельство о публикации
