Главная / Украинский язык / Разработка урока по украинскому языку на тему "Лексикографія.Типи словників" (5 клас).

Разработка урока по украинскому языку на тему "Лексикографія.Типи словників" (5 клас).

Державна бюджетна освітня установа

«Стахановська гімназія № 26»

Адміністрації міста Стаханова







Урок української мови

в 5 класі


hello_html_36b52e52.gif


(урок прес-конференція)







учитель української

мови і літератури

Акімова О.С.







Тема уроку: Лексикографія. Типи словників.

Мета: ознайомити учнів з основними типами словників, їх призначенням; поглиблювати знання учнів, здобуті на попередньому уроці, вдосконалювати вміння користуватись словником;

розвивати орфографічну пильність, збагачувати словниковий запас учнів;

виховувати любов та повагу до слова.


Знання: учні повинні знати основні типи словників, їх особливості, вивчені орфограми.

Уміння: учні повинні вміти користуватися словниками.

Форма уроку: прес-конференція.

Обладнання: виставка словників, презентація, картки, записи на дошці.

Епіграфи уроку:

1. Словник – це Всесвіт в алфавітному порядку. (А. Франс)

2. Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Даля.

(М. Рильський)


Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з основними типами словників, їх призначенням, удосконалимо наші вміння користуватися словниками. Наш урок буде проходити у формі прес-конференції.

Знайомство з учасниками прес-конференції: голова прес-конференції, історик, журналіст, лексикографи, словники.

-Епіграфами нашого уроку є висловлювання відомого українського письменника М. Рильського та французького письменника А. Франса. Прочитайте їх.

-Як ви розумієте зміст висловлювань?

(Рильський заповідає сучасникам і нащадкам дбати про чистоту і красу мови, вчитися мудрості у народу, користуватися словниками Даля і Грінченка).

-Подивіться на виставку словників, вона допоможе нам глибше познайомитися з їх різновидами та узагальнити ваші вміння користуватися цими словниками.

ІІІ. Осмислення нових знань, формування умінь і навичок на основі знань.

  1. Вступне слово вчителя.

-Будь-кому доводиться часто звертатися до словників, щоб збагатити свій словниковий запас, осмислити варіанти вживання слів, навести ту чи іншу довідку.

Розділ науки про мову, який вивчає закони укладання словників називається лексикографією. Укладачами словників є лексикографи.

-Запишіть визначення в зошитах. Що таке лексикографія?

  1. Виклад матеріалу.


Основні види словників



hello_html_m2f38935d.gifhello_html_79b2769f.gif



Енциклопедичні


(відомості про історичних осіб, діячів культури, явища життя)

Лінгвістичні

двомовні та одномовні (тлумачні, орфографічні, словотворчі, іншомовних слів, синонімів, антонімів та інш.)








-Які відомості містяться в цих словниках? Зачитайте.

  1. Проведення прес-конференції.

Журналіст. У мене виникло питання, яке я адресую історику. Скажіть, будь ласка, які найдавніші словники відомі сьогодні?

Історик. Сьогодні відомі такі найдавніші словники: «Лексик» Лаврентія Зизанія, виданий у 1596 р., містив1061 словникову статтю; «Лексикон» Памви Беренди, видатний у Києві у 1627 р., містив близько 7 тис. словникових статей;

«Словар української мови» Б. Д. Грінченка у 4-х томах, виданий у 1907-1909 р.р., містив понад 68000 слів.

Журналіст. Який сучасний словник вважається найбільшим?

Історик. Найбільшим сьогодні є словник української сови в 11 томах, який містить близько 135000 слів.

Голова. Словники існували дуже давно. Існують вони і зараз. Давайте звернемось до Словників – учасників нашої прес-конференції.

Журналіст. Питання до пана Тлумачного словника. Яке ваше основне призначення?

Тлумачний словник. У мене ряд лексичних значень,

котрі я пояснюю, тлумачу.

Ти сторінку мою перегорнеш

і потрібне значення знайдеш.


Завдання № 1


А зараз завдання лексикографам. Розгадайте кросворд.

1. ЛЕДАР 1. Ледача людина

2. ЕКСПРЕС 2. Швидкий поїзд, автобус

3. КОВДРА 3. Річ, якою люди вкриваються в ліжку

4. СКРИНЯ 4. Ящик з кришкою на завісах і з замком для зберігання речей

5. И 5. Яка буква «ображена» на те, що її не пишуть на початку слів

6. КЛЕЙ 6. Липка речовина, вживається для міцного з'єднання частин чогось

7. АЙСБЕРГ 7. Льодова гора, що плаває в морі


-Що таке лексика? (Усі слова, які вживаються в мові, становлять її словниковий склад або лексику.)

-Яке призначення тлумачного словника?

Журналіст. А що про свою роль розповість пан Орфографічний словник?

Орфографічний словник. Допомагати у правописі звик відомий усім орфографічний словник, якщо слово правопис забув ти, раджу мої сторінки розгорнути.


Завдання № 2


Із поданих слів укладіть словничок, вставивши пропущені букви чи апостроф.

навчают…ся, рибал…чин, Хар…ків,

ніч…, чорнесен…кий, тон…ший,

в…язати, матір…ю, сіл…ський,

пів…яблука, об…єднатись, р…юкзак,

моркв…яний, торф…яний

-Яке призначення орфографічного словника?

Журналіст. У мене питання до пана Двомовного словника. Яке ваше призначення?

Двомовний словник. З однієї мови на іншу перекладаєш слова –

Не обійтись тобі без двомовного словника.

Допомагати у перекладах звик

Такий беручкий двомовний словник.


Завдання № 3


Користуючись російсько-українським словником, перекладіть поданий текст українською мовою. Значення виділеного слова з'ясуйте за тлумачним словником.

Котенок превратился в большую красивую кошку, пятнистую, словно тигр. Её бледную серую шёрстку украшали четыре полосы, а четыре белых пятна на носу, хвосте и ушах придавали ей чрезвычайно изящный вид…


Фізхвилинка

-Робота цікава, але важка. Давайте декілька хвилин відпочинемо.

Встаньте, діти, посміхніться,

Вліво, вправо поверніться

Нахиліться, розігніться (2 р.)

Руки вгору піднімайте,

Піднімайте, опускайте (2 р.)

Дуже добре, всі сідайте.

Продовжимо нашу прес-конференцію.

Журналіст. Питання до братів: Словника синонімів, Словника омонімів, Словника антонімів.

-Яка різниця між вами?

Словник синонімів.

Уся моя основа – синонімічний ряд –

Слова, що по-різному пишуться, по-різному і звучать.

Але лексичне значення у них одне і те ж.

У мені слова-синоніми потрібні ти знайдеш.

Словник омонімів.

А я – скарбниця слів цікавих:

Однаково і пишуться, однаково звучать.

Та різне значення лексичне

Тобі подать вони хотять.

Словник антонімів.

Мої слова – не друзі, не друзі й не брати.

Слова ці протилежні – тому і вороги.

За їх лексичним значенням зовуться всі вони

І коротко і ясно – слова-антоніми.


3.Робота в групах.

-Попередньо я вас поділила на групи.

І група. Пояснити лексичне значення наведених слів. У разі потреби скористатися словником.

муляж, смуга, вілла

-Що таке лексичне значення слова?

ІІ група. «Знайди «зайве» слово»

Закресліть слово, яке не входить до лексичного ряду.

1. Дорога, шлях, путь, траса, шосе, діброва.

2. Славозвісний, знаменитий, бундючний, відомий, видатний.

3. Безмірний, гарний, прекрасний, хороший, красивий, чудовий, чарівний.

4. Небосхил, небозвід, горизонт, пуща, крайнебо.

5. Гарно, чудесно, марно, прекрасно, добре.

-Що таке синоніми?

ІІІ група. «Подумай – запиши»

Доповніть прислів’я антонімами.

Весна красна квітами, а ___________ плодами.

Гірко поробиш - ___________ з'їси.

Менше говори, а ___________ роби.

Літо збирає, а _________ з’їдає.

Праця чоловіка годує, а ___________ марнує.

Більше діла - ___________ слів.

-Що таке антоніми?


IV. Підсумок уроку. Домашнє завдання.

-Чи сподобалась вам наша прес-конференція?

-У чому її цінність?


Д/з. «У країні цікавих слів», скласти письмову розповідь у будь-якому жанрі.



Разработка урока по украинскому языку на тему "Лексикографія.Типи словників" (5 клас).
  • Украинский язык
Описание:

Мета уроку: - ознайомити учнів з основними типами словників, їх призначенням; поглиблювати знання учнів, здобуті на попередньому уроці, вдосконалювати вміння користуватись словником;

- розвивати орфографічну пильність, збагачувати словниковий запас учнів;

- виховувати любов та повагу до слова.

Знання: учні повинні знати основні типи словників, їх особливості, вивчені орфограми.

Уміння: учні повинні вміти користуватися словниками.

Форма уроку: прес-конференція.

Обладнання: виставка словників, презентація, картки, записи на дошці.

Автор Акимова Оксана Станиславовна
Дата добавления 27.05.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров 282
Номер материала MA-067090
Скачать свидетельство о публикации
