Инфоурок Математика Другие методич. материалы"Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу"

"Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу"

Скачать материал

                         «Бекітемін»________

Пән:  Математика,    Сынып : 6 «Б».   Сабақ реті:№91,   Мерзімі_25. 12.  2015

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушыларға  айнымалысы бар өрнектің сандық мәнін таба білу; берілген формула бойынша есеп шығара білу:

Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.

Тәрбиелік:   Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке  тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: Сұрақ - жауап

Сабақтың көрнекілігі:  Оқулық, карточка

Сабақ барысы:  

 Ұйымдастыру

Сәлемдесу

Оқушылардың сабаққа қатысуы мен дайындықтарын тексеру

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Үй тапсырмасын тексеру: 187-бет №723

Мақсат қою

Оқушыларға  айнымалысы бар өрнектің сандық мәнін таба білу; берілген формула бойынша есеп шығара білу:

           Өткенді еске түсіру
Қандай өрнек алгебралық  өрнек деп аталады?

Қандай алгебралық  өрнектер  алгебралық  қосынды  деп  аталады?

Қандай өрнектер  теңбе – тең  өрнектер  деп аталады?

Қосудың ауыстырымдылық  және терімділік қасиетін пайдаланып,

алгебралық  өрнектер  қалай  ықшамдалады?

Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиетін

пайдаланып, алгебралық  өрнектер  қалай  ықшамдалады?

Таңбалар ережесі +(+)=…; +(-)=… ; -(+)=… ; -(-)=…

                                                     Жаңа сабақ

1.                  Көбейтудің қосуға  қатысты  үлестірімділік  қасиетін  пайдаланып

түрлендіріңдер:   3(2а+9b+10с);  

                            -5(11х+7у-37).

2.                  Таңбалар ережесін пайдаланып,  жақшаларды  ашыңдар:

                   4а+(+3b)+(-11с);

                   а-(+4b)-(+3с)-(-d)

Кім тұжырымдап  айтады? (оқушылардың  өз тұжырымдары  сұралады)

б) Егер  алгебралық  өрнектегі  жақшаның алдына «+» таңбасы болса, жақшаны  ашқанда жақша ішіндегі қосылғыштардың өз  таңбалары  сақталады.

         Мысалы, 7+(-9а+4b-с)=7+(-9а)+4b+(-с)=7-9а+4b-с.

Қысқаша: 7+(-9а+4b-с)=7-9а+4b-с.

Әріптермен  жазсақ: а+(-b+с-d)=a—b+c—d

 

   Егер  жақша алдында «-» таңбасы  болса, жақшаны  ашқанда  жақша  ішіндегі  қосылғыштардың  таңбалары  қарама – қарсы  таңбамен  алмастырылады.

Мысалы, 4,6-(2а-3b+7с)=4,6+(-2а)+3b+(-7с)=4,6-2а+3b-7с.

Қысқаша: 4,6-(2а-3b+7с)= 4,6-2а+3b-7с.

Әріптермен жазсақ: а-(b-с+d)=а-b+с—d.

   Ұқсас  қосылғыштарды  біріктіру үшін олардың коэффициенттерін қосып, алынған нәтижені ортақ әріп бөлікке көбейту керек.

         Мысалы, 2,5х-3у+1,2z+7х-5z+1,8у=(2,5+7)х+(-3+1,8)у+(1,2-5)z=

      =9,5х-1,2у-3,8z.

 Оқулықпен жұмыс   Есептер шығару:

Тақтада орындалатын тапсырмалар:  №725-726-727-728-729

Орындарында орындалатын тапсырмалар:  №730-731

VI. Сабақты қорытындылау:

Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

VI І. Үйге тапсырма:    191-бет №732

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по гимнастике

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейтудің үлестірімділік қасиеті. Жақшаны ашу Сабақтың мақсаттары:Білімділік: Оқушыларға айнымалысы бар өрнектің сандық мәнін таба білу; берілген формула бойынша есеп шығара білу:Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардың құзыреттерін қалыптастыру.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдістері: Сұрақ - жауапСабақтың көрнекілігі: Оқулық, карточкаСабақ барысы: Ұйымдастыру Сәлемдесу Оқушылардың сабаққа қатысуы мен дайындықтарын тексеру Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын тексеру: 187-бет №723 Мақсат қоюОқушыларға айнымалысы бар өрнектің сандық мәнін таба білу; берілген формула бойынша есеп шығара білу: Өткенді еске түсіруҚандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?Қандай алгебралық өрнектер алгебралық қосынды деп аталады?Қандай өрнектер теңбе – тең өрнектер деп аталады?Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиетін пайдаланып,алгебралық өрнектер қалай ықшамдалады?Көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиетінпайдаланып, алгебралық өрнектер қалай ықшамдалады?Таңбалар ережесі +(+)=…; +(-)=… ; -(+)=… ; -(-)=…

Скачать материал
