Главная / Начальные классы / "Н дыбысы мен әрпі" тақырыбындағы ашық сабақ

"Н дыбысы мен әрпі" тақырыбындағы ашық сабақ

МАД тобында ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы.

Мұғалім: Қоңырова

Тобы: МАД «Б»

Білім беру саласы: Қатынас

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Сауат ашу

Тақырыбы: Н дыбысы мен әрпі.

Мақсаты: Н дыбысы және әрпімен таныстыру. Сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету. Буын туралы түсінігін кеңейту. Логикалық ойындар арқылы балалардың ақыл-ойын дамыту. Балаларды имандылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілігі:

Әдіс- тәсілдер:.көрнекілік, сөздік, ойын, практикалық.

Түрі: Ойын

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті





Дәлелдеу-



ояту

-Балалар,бүгін бізге көп қонақтар келген екен.

Қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін

Күлімдейік бәріміз!

Жадырасын жанымыз,


Балалар амандасады.



Балалар көтеріңкі көңіл

күйде қимыл-қозғалыс жасап,бір-біріне сәлем береді.




Ұйымдастыру



іздену



- Балалар, біз қандай дыбыстарды өттік, оны есімізге түсіріп қайталап өтейік, өткен дыбыстарды кім айтады?

- Дыбыс дегеніміз не?

- Ал, әріп дегеніміз не?

-Осы дыбыстардың қайсысы дауысты, қайсысы дауыссыз?



-Дұрыс айтасыңдар .





Жаңа сабақты хабарлау .

Жұмбақ шешу.

Үсті тас, асты тас,

Ортасында піскен ас.



-«Нан» сөзінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр ?

-«Н» дыбысымен таныстыру.

-Дауыссыз дыбыс ,көк текшемен белгілейміз.

Н дыбысын хормен, жеке айтқызу .

Сурет бойынша нанның дастарқанға қалай келетіндігі туралы айту .

Сергіту сәті:

Нан қиқымын шашпаңдар,

Жерде жатса баспаңдар.

Теріп алып қастерлеп,

Торғайларға тастандар.



Дәптермен жұмыс.

Н дыбысын жаздыру.



Ойын: «Тез ойла»

«А» қандай дыбыс ?

«Т»

«П»

«Н»



Ойын: «Сөз ойла, тез ойла»

Мысалы: А-болса:

П-болса:



Ойын: «Суретке қарап сөйлем құрау

Мысалы: Тақия, нан, айна .





Сергіту сәті:

Сағаттың тіліндей, иіліп оңға бір,

Сағаттың тіліндей, иіліп солға бір.

Оң аяқ, сол аяқ,

Жаттығу оңай-ақ.



Н дыбысына тақпақ жаттау.

Нан қиқымын шашпаңдар,

Жерде жатса баспаңлар.

Теріп алып қастерлеп,

Торғайларға тастаңдар.

Бауырсақ ертегісін рөлдерге бөліп ойнату



-« А» , «Т», «П»



-Дыбысты естейміз, айтамыз.

-Әріпті көреміз, жазамыз.

- «А»дыбысы дауысты, қызыл текшемен белгілейміз .

«Т» «П»дауыссыз,көк текшемен белгілейміз.



Жұмбақты шешті.

Таба нан .





-«Н»дыбысы.



Н дыбысымен танысты.





Хормен, жеке айтты .

Өз ойларын айтты .



Сергіту сәтін қимылмен жасады.









Н дыбысын жазды.





Текшемен еөрсетеді.

Қызыл дауысты.

Көк дауыссыз.

Көк дауыссыз.

Көк дауыссыз.



Алма, ай, асқабақ

Піл ,парта, т.б.





Сөйлем құрады .

Атам тақия киді.

Дүкеннен нан алдым.

Мен айнаға қарадым.





Қимылмен жасады.











Хормен ,қатар бойынша жаттады .



Ертегіні рөлдерге бөліп ойнады.






Рефлексивті



Түзету

-Қандай дыбыспен таныстық ?

-Қандай текшемен белгілейміз ?

Мадақтау, бағалау.

-Н дыбысы.

Көк текшемен белгілейміз.

Күтетін нәтиже:

Білу: Дыбыс пен әріпті ажырата білді .

Игеру:Н әрпінің баспа түрін жазуды игерді .

Меңгеру: Дыбыстық талдау жасауды меңгерді.




"Н дыбысы мен әрпі" тақырыбындағы ашық сабақ
  • Начальные классы
Описание:

МАД тобында ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы.

Мұғалім: Қоңырова

Тобы:  МАД «Б»                                                              

Білім беру саласы: Қатынас

 Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті: Сауат ашу

 Тақырыбы: Н дыбысы мен әрпі.

 Мақсаты: Н дыбысы  және  әрпімен  таныстыру. Сөздерге  дыбыстық  талдау       жасай  білуге үйрету. Буын  туралы  түсінігін  кеңейту.  Логикалық  ойындар  арқылы  балалардың  ақыл-ойын  дамыту.  Балаларды  имандылыққа  тәрбиелеу.

   Көрнекілігі:   

   Әдіс- тәсілдер:.көрнекілік, сөздік, ойын,  практикалық.                             

   Түрі:  Ойын                                

Қызмет кезеңдері

           Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

 

 

Дәлелдеу-

 

ояту

-Балалар,бүгін бізге көп қонақтар келген екен.

Қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін

Күлімдейік бәріміз!

Жадырасын жанымыз,

 

Балалар амандасады.

 

Балалар көтеріңкі көңіл

күйде қимыл-қозғалыс жасап,бір-біріне сәлем береді.

 

 

Ұйымдастыру

 

іздену

 

- Балалар, біз  қандай  дыбыстарды  өттік, оны есімізге  түсіріп  қайталап  өтейік, өткен дыбыстарды  кім  айтады?

- Дыбыс  дегеніміз не?

- Ал, әріп  дегеніміз  не?

-Осы  дыбыстардың  қайсысы  дауысты, қайсысы  дауыссыз?

 

-Дұрыс  айтасыңдар .

 

 

Жаңа  сабақты  хабарлау .

Жұмбақ  шешу.

Үсті  тас,  асты  тас,

Ортасында  піскен  ас.

 

-«Нан» сөзінде  бірінші қандай  дыбыс естіліп тұр ?

-«Н» дыбысымен  таныстыру.

-Дауыссыз дыбыс ,көк текшемен белгілейміз.   

 –Н  дыбысын  хормен, жеке  айтқызу .

Сурет  бойынша  нанның   дастарқанға қалай келетіндігі  туралы  айту .

Сергіту сәті:

Нан  қиқымын  шашпаңдар,

Жерде  жатса  баспаңдар.

Теріп  алып  қастерлеп,

Торғайларға  тастандар.

 

Дәптермен  жұмыс.

Н  дыбысын  жаздыру.

 

Ойын:  «Тез  ойла»

«А» қандай  дыбыс ?

«Т»

«П»

«Н»

 

Ойын:  «Сөз  ойла,  тез  ойла»

Мысалы: А-болса:

                П-болса:

 

Ойын:  «Суретке  қарап  сөйлем  құрау

Мысалы: Тақия,  нан, айна .

 

 

Сергіту  сәті:

Сағаттың  тіліндей, иіліп  оңға  бір,

Сағаттың  тіліндей,  иіліп  солға  бір.

Оң  аяқ,  сол  аяқ,

Жаттығу  оңай-ақ.

 

Н  дыбысына  тақпақ  жаттау.

Нан  қиқымын  шашпаңдар,

Жерде  жатса  баспаңлар.

Теріп  алып  қастерлеп,

Торғайларға  тастаңдар.

Бауырсақ  ертегісін  рөлдерге  бөліп  ойнату

 

-« А» , «Т», «П»

 

-Дыбысты естейміз, айтамыз.

-Әріпті көреміз, жазамыз.

 - «А»дыбысы дауысты, қызыл текшемен белгілейміз .

«Т» «П»дауыссыз,көк текшемен белгілейміз.

 

Жұмбақты шешті.

Таба нан .

 

 

-«Н»дыбысы.

 

Н дыбысымен танысты.

 

 

Хормен, жеке айтты .

Өз ойларын айтты .

 

Сергіту сәтін қимылмен жасады.

 

 

 

 

Н дыбысын жазды.

 

 

Текшемен еөрсетеді.

Қызыл  дауысты.

Көк дауыссыз.

Көк дауыссыз.

Көк дауыссыз.

 

Алма, ай, асқабақ

Піл ,парта, т.б.

 

 

Сөйлем құрады .

Атам тақия киді.

Дүкеннен нан алдым.

Мен айнаға қарадым.

 

 

Қимылмен жасады.

 

 

 

 

 

Хормен ,қатар бойынша жаттады .

 

Ертегіні рөлдерге бөліп ойнады.

 

 

 

Рефлексивті

 

Түзету

 -Қандай  дыбыспен  таныстық ?

-Қандай  текшемен  белгілейміз ?

Мадақтау,  бағалау.

-Н дыбысы.

Көк текшемен белгілейміз.

     Күтетін нәтиже:

     Білу: Дыбыс пен әріпті ажырата білді .

     Игеру:Н әрпінің баспа түрін жазуды игерді .

     Меңгеру: Дыбыстық талдау жасауды меңгерді.

Автор Қоңырова Нағира Аманқызы
Дата добавления 08.01.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 1209
Номер материала 46442
Скачать свидетельство о публикации
