Инфоурок Математика Другие методич. материалы"Логарифмдік теңсіздік" ашық сабақ (11 сынып, алгебра)

"Логарифмдік теңсіздік" ашық сабақ (11 сынып, алгебра)

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:      Логарифмдік теңсіздіктер

Сабақтың мақсаты:

Логарифмдік теңсіздіктер ұғымымен, оларды шешу жолдарымен таныстыру.

Сабақтың міндеттері:

  1. Логарифмдік теңсіздіктерді шеше білуге машықтандыру
  2. Оқушылардың алған білімдерін практикада қолдана білу дағдыларын дамыту
  3. Өзіндік ізденіс, оқушыларды белсенділікке, жинақтылыққа, математикалық тілде сөйлей білуге тәрбиелеу.

 Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі
  2. Өткен тақырыпты қайталау
  3. “Жұбын тап” ойыны
  4.  Жаңа тақырыпты түсіндіру
  5. Тақырыпты бекіту
  6. Қорытындылау. Оқушыларды бағалау

Үй тапсырмасын беру

Өткенді қайталау. Сатылай талдау

      1)  Анықтама. logaf(x)=logag(x) түрінде берілген немесе осы түрге келетін теңдеуді логарифмдік теңдеу деп атаймыз.

      2) Тану

      2.1. Жазылуы: logaf(x)=logag(x)

      2.2. Оқылуы: негізі а болатын f(х) функциясының логарифмі, негізі а болатын g(х) функциясының логарифміне тең.

      2.3. Мағынасы: а>0, а¹1, f(x)>0, g(x)>0

      3) Қасиеттері. 10 қасиеті бар.

      4) Түрі. Негізіне байланысты ондық, натурал логаримф болып бөлінеді.

      5) Шешу тәсілдері.

     1. теңдеудің екі жақ бөлігін бірдей негізге келтіру.

     2. жаңа айнымалы енгізу

     3. потенциалдау

      6) Амалдар қолдану. Қосу, азайту, көбейту, бөлу

      7) Маңызды түйін. Алдымен х айнымалысының мүмкін мәндер жиынын табамыз. Ол үшін логарифмдік функцияның анықталу облысы тек оң сандар екенін ескеріп, теңсіздіктер жүйесін аламыз. Теңсіздіктер жүйесінің әрбір теңсіздігін шешімін координаттар түзуіне кескіндеп, оларға ортақ бөлікті табамыз. Содан кейін берілген теңдеуді шешіп, түбірлерін сол аралықта тексеріп, шешімін табамыз.  

 

Тақырыпты бекіту. Оқулықпен жұмыс.

№291

1)      log5(3+8x)>0

2)      log1/3(7-x)>-2

4) lg(4x-1)≤1

№292

1)      log2(+5)> log2(х-7)

4)  log1/9(4х-3)≥ log1/9(х+3)

2013-тест жинағымен жұмыс

ҰБТ есептерін шығару

      003-нұсқа №4

      005-нұсқа  №16

      007-нұсқа №4  

      009-нұсқа №16

      0012-нұсқа №15  

Дұрыс жауаптары:

      003-нұсқа №4            Д

      005-нұсқа  №16         В

      007-нұсқа №4            Д

      009-нұсқа №16          С

      0012-нұсқа №15        В

 

Үй тапсырмасы: №293 (2,4) №294 (2,4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чистопол орта мектебі

 

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

 

 

 

 

Тақырыбы: Логарифмдік теңсіздіктер

11 «А» сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өткізген: математика және физика мұғалімі

Кусаинова Б.У.

 

 

 

 

2014 жыл

 

 

Сабақтың өзіндік талдауы

 

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңсіздіктер

 

Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты түсіндіру

 

Сабақтың мақсаты:

Логарифмдік теңсіздіктер ұғымымен, оларды шешу жолдарымен таныстыру, математикалық білімдерін жетілдіру.

 

Сабақтың міндеттері:

1.     Логарифмдік теңсіздіктерді шеше білуге машықтандыру

2.     Оқушылардың жаңадан алған, өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін практикада, яғни ҰБТ есептерін шешуде қолдана білу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту

3.     Өзіндік ізденіс, оқушыларды белсенділікке, жинақтылыққа, математикалық тілде сөйлей білуге тәрбиелеу.

 

Сабақ 11 «А» сыныбында өткізілді. Оқушылардың жақсы білімі, біліктілігі, қабілеті бар.

Сабақты өткізу тәсілі: сұрақ-жауап, баяндау.

Сабақтың формасы: фронтальдық, өз бетінше.

Сабақтың кезеңдері:

1)    Ұйымдастыру кезеңі

2)    Өткен тақырыптарды сұрақ-жауап арқылы қайталау. Бұл кезеңде оқушылар өз ойларын ашық айта білу, математика тілінде сөйлету мақсаты іске асты.

3)     «Жұбын тап» ойыны. Ойын арқылы логарифмнің он қасиетін қайталап шықтық.

4)    Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бұл  кезеңде математикалық білімдерін жетілдіру мақсаты іске асты. Өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін қолдана білу дағдыларын дамыту мақсаты іске асты.

5)    Тақырыпты бекіту. Бұл кезеңде оқушылардың логикалық ойлау қабілетін және белсенділігін арттыру мақсаты іске асты. Тақырыпқа байланысты 2013 тест жинағынан ҰБТ есептерін шығару арқылы жаңа тақырып бекітілді.

 Сабақтың мақсаты оқушылардың математикалық білімін, тілін, ойлау қабілеттерін, белсенділігін дамыту еді. Сұрақтарға жауап берерде, есептер шығарғанда, ҰБТ тест тапсырмаларын орындағанда оқушылар тақырыпты жақсы игергендерін, белсенділіктерін көрсетті. Сондықтан мен өз мақсатыма жете алдым.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Логарифмдік теңсіздік" ашық сабақ (11 сынып, алгебра)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Флорист

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
