Главная / Начальные классы / "Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр" 3 сынып

"Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр" 3 сынып

hello_html_m380770a7.gifhello_html_m580bbd.gifhello_html_4f9a171f.gifhello_html_575a2345.gifhello_html_facf4d9.gifhello_html_m5b44c1e8.gifhello_html_m5b44c1e8.gifhello_html_m5b44c1e8.gifhello_html_m5b44c1e8.gifhello_html_m5b44c1e8.gifhello_html_m5b44c1e8.gifhello_html_m5b44c1e8.gifhello_html_m63ab2801.gifhello_html_56190e83.gif

Жанна Манатовна Жаксымбетова

Учитель начальных классов

Малайсаринская СОШ

Майский район, Павлодарская область

Казахстан


Сынып:3 «а»

Тақырып: Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр

Мақсаты:фигураның ауданы туралы түсінік беру. Фигуралардың ауданын салыстыру және өлшеу тәсілдерімен таныстыру. Көбейту кестесі туралы білімдерін бекіту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.

Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап, қайталау сұрақтар, өздік, топтық, салыстыру.

Технология: дамыта оқыту

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.

Саған есеп үйреткен,

Пәнге қара құрметпен.

Сандарды тура табатын,

Қиын, әрі қызықты

Математика болатын!

ІІ.Үй жұмысын тексеру :№4. Есепті шығар.

Шарты:

Үлкен-4

Кіші-6

Тең бөліп-5 ағашқа

Әр ағашта нешеу-? Ш: (4+6):5=2

Жауабы:әр ағашта 2 тиін

ІІІ.Тірек білім, білік , дағдыларын тексеру. /жұптық/

Сәйкестендеру:геометриялық фигураның атауын мен тұжырыммен.

4 бұрышы бар көпбұрыш шеңбер

Қарама-қарсы қабырғалары тең төртбұрыш үшбұрыш

Барлық қабырғалары тең көпбұрыш тік төртбұрыш

Үш бұрышы бар көпбұрыш төртбұрыш

Бұрыштары жоқ фигура шаршы

ІҮ.Жаңа материалмен жұмыс.

1.Тақтаға геометриялық фигуралар-дөңгелектер, үшбұрыштар, төртбұрыштар, шаршылар, тіктөртбұрыштар ілінеді. Балаларға ең үлкен және ең кіші фигураларды алуды сұралады:

-фигуралардың көлемі /үлкен, кіші/ туралы айтқанда олардың несі салыстырылады? /ауданы/

Үлкен фигураның үстінен кіші фигураны беттестіру ұсынылады. Дәлелдеу қызыл түсті фигураның ауданы көк түсті фигураның ауданынан кіші екенін.

/беттестіріп қойғанда көк тіктөртбұрыш қызыл тіктөртбұрыштың ауданының ішіне сыйып кетті, яғни көк фигураның ауданы қызыл фигураның ауданынан үлкен./

1.а/ 1 см-ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің ұзындығы 6 см. Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? Түсіндір.
1 см 6 см




1 см2-ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см2 /квадрат сантиметр/. Фигураның ауданың қалай өлшейді? Түсіндір.

Ауданды табу үшін фигураның енін ұзындығына көбейтеді.

Ауданның формуласы:S =a * b

ә/суреттегі әр кесіндіде 1 см неше рет бар? Әрбір кесіндінің ұзындығы неге тең? Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма?

б/ суреттегі фигуралардың әрқайсысында 1 см2 неше рет бар? Әрбір фигураның ауданы неге тең? Аудандары бірдей фигуралар тап?

S =3 см * 4 см S =3 см * 3 см

S =12 см2 S =9 см2

2.Есепті шешу, салыстыру.

Әр балада-5 асық 52 к.-10 б. Тең бөлді

6 балада-? асық Әр бала неше кітап-? Қалды-?

5*6=30 52:10=5 /қалд.2/

ІҮ.Сергіту сәті:

Ү.Бекіту:

4. Кесіндінің жартысы неше см ? төрттен бір бөлігі ше?

5.Кестені толтыр.

Көбейткіш

3


5

10


9

4

3

6


Көбейткіш

1

4


6

7

0


9

24

7

Көбейтіндінің мәні


0

45


35


36



21

ҮІ.Қорытынды:тақырып бойынша тест алу

ҮІІ.Рефлексия:

-не білдін??

-не қайталадын?

ҮІІІ.Үй жұмысы: №3, 7 97-98 бет

ІХ.Бағалау.




"Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр" 3 сынып
  • Начальные классы
Описание:

 

Жанна  Манатовна Жаксымбетова

Учитель начальных классов

Малайсаринская СОШ

Майский район, Павлодарская область

Казахстан

 Сынып:3 «а»

Тақырып: Фигураның ауданы. Ауданды өлшеу. Квадрат сантиметр

Мақсаты:фигураның ауданы туралы түсінік беру. Фигуралардың ауданын салыстыру және өлшеу тәсілдерімен таныстыру. Көбейту кестесі туралы білімдерін бекіту.Есептеу дағдыларын жетілдіру. Логикалық ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Таза, әдемі жазуға тәрбиелеу.

Әдіс-тәсіл:сұрақ-жауап, қайталау сұрақтар, өздік, топтық, салыстыру.

Технология: дамыта оқыту

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық көңіл-күй.

Саған есеп үйреткен,

Пәнге қара құрметпен.

Сандарды тура табатын,

Қиын, әрі қызықты

Математика болатын!

ІІ.Үй жұмысын тексеру :№4. Есепті шығар.

Шарты:

Үлкен-4

Кіші-6

Тең бөліп-5 ағашқа

Әр ағашта нешеу-?            Ш:  (4+6):5=2

Жауабы:әр ағашта  2 тиін

ІІІ.Тірек білім, білік , дағдыларын тексеру. /жұптық/

Сәйкестендеру:геометриялық фигураның атауын мен тұжырыммен.



4 бұрышы бар көпбұрыш                                                   шеңбер



Қарама-қарсы қабырғалары тең төртбұрыш                  үшбұрыш


Барлық  қабырғалары тең көпбұрыш                               тік төртбұрыш

Үш бұрышы бар  көпбұрыш                                             төртбұрыш

Бұрыштары жоқ фигура                                                     шаршы

ІҮ.Жаңа материалмен жұмыс.

1.Тақтаға  геометриялық фигуралар-дөңгелектер, үшбұрыштар, төртбұрыштар, шаршылар, тіктөртбұрыштар ілінеді. Балаларға ең үлкен және ең кіші фигураларды алуды сұралады:

-фигуралардың көлемі /үлкен, кіші/ туралы айтқанда олардың несі салыстырылады? /ауданы/

Үлкен фигураның үстінен кіші фигураны беттестіру ұсынылады. Дәлелдеу  қызыл түсті фигураның ауданы көк түсті фигураның ауданынан кіші екенін.

/беттестіріп қойғанда көк тіктөртбұрыш қызыл тіктөртбұрыштың ауданының ішіне сыйып кетті, яғни  көк  фигураның ауданы қызыл фигураның ауданынан үлкен./

№1.а/ 1 см-ұзындықтың бірлігі. Кесіндінің ұзындығы 6 см. Кесіндінің ұзындығын қалай өлшейді? Түсіндір.     
     1 см                                 6 см

                           

 

 

1 см2-ауданның бірлігі. Жолақтың ауданы 6 см2 /квадрат сантиметр/. Фигураның ауданың қалай өлшейді? Түсіндір.

Ауданды табу үшін фигураның енін ұзындығына көбейтеді.

Ауданның формуласы:S =a * b

ә/суреттегі әр кесіндіде 1 см неше рет бар? Әрбір кесіндінің ұзындығы неге тең? Ұзындықтары бірдей кесінділер бар ма?

б/ суреттегі фигуралардың әрқайсысында 1 см2  неше рет бар? Әрбір фигураның ауданы неге тең? Аудандары бірдей фигуралар тап?

S =3 см * 4 см             S =3 см * 3 см

S =12 см2                                S =9  см2

№2.Есепті шешу, салыстыру.

Әр балада-5 асық                                 52 к.-10 б. Тең бөлді

6 балада-? асық                                   Әр бала неше кітап-? Қалды-?

5*6=30                                                   52:10=5 /қалд.2/

ІҮ.Сергіту сәті:   

Ү.Бекіту:

№4. Кесіндінің  жартысы неше см ? төрттен бір бөлігі ше?

№5.Кестені толтыр.

Көбейткіш

3

 

5

10

 

9

4

3

6

 

Көбейткіш

1

4

 

6

7

0

 

9

24

7

Көбейтіндінің мәні

 

0

45

 

35

 

36

 

 

21

ҮІ.Қорытынды:тақырып бойынша тест алу

ҮІІ.Рефлексия:

-не білдін??

-не қайталадын?

ҮІІІ.Үй жұмысы: №3,  7        97-98 бет

ІХ.Бағалау.

 

 

 

Автор Жаксымбетова Жанна Манатовна
Дата добавления 31.12.2014
Раздел Начальные классы
Подраздел
Просмотров 5433
Номер материала 19023
Скачать свидетельство о публикации
