Главная / География / "Ай-Жердің серігі" 5-сынып.(ашық сабақ)

"Ай-Жердің серігі" 5-сынып.(ашық сабақ)

ШҚО, Риддер қаласы

«Шаңырақ» көпсалалы мектеп-гимназия» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің география пәні мұғалімі Касымбаева Жанаргул Разхановна

Сыныбы:

5-сынып

Сабақтың тақырыбы:

Ай-Жердің серігі

Сабақтың мақсаты:

Айдың тұтылуы, күннің тұтылуын білу, жердің серігі ай екендігін түсіну, тәжірибе жасай алу.

Оқыту нәтижелері

Айдың тұтылуы, күннің тұтылуын біледі, жердің серігі ай екендігін түсінеді, тәжірибе жасай алады.Топпен, жұппен жұмыс істей алады.

Әдіс-тәсілдер

«Қызығушылықты ояту», «Миға шабуыл», «Ой шақыру», «Венн диаграммасы»

Сабақ барысында жүзеге асатын жұмыс түрлері

Сергіту сәті, топтық жұмыс (жоба жасап постерге қорғау) , әңгімелеу, талдау, кері байланыс, диалог,рефлексия.

Көрнекі құралдар



Негізгі ресурстар

Компьютер, фломастер, карта, постер, бағалау парақтары, үлестірмелі материалдар

«Жаратылыстану» оқулығы. Алматы «Атамұра» , Қосымша деректер, Мұхиттар картасы, Атлас карталар

Бағалау

Формативті, Бағалау парағы (критерийлерге қарап бағалау), смайликтер, «Бағдаршам», жиынтық бағалау

Қамтылған модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Диалогтік оқыту

«Оқыту үшін бағалау, оқытуды бағалау

«Оқытудағы көшбасшылық»

СТО технологиясының элементтері

АКТ пайдалану

Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу

 Сабақтың барысы:

Кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

І

 

 

2 минут

«Қызығушылықты ояту»

Сергіту сәті

Интерактивті тақтаға музыкалық әуен қойылады, оқушылар сол әуендегі биге салып би билейді.

Қорапшада «Ай», «Жер», «Күн» сөздері жазылған бүктеме қағаздарды оқушыларға таратады





Сергіту сәтін жасайды.

Қорапшадағы сөздерді алып, үш топқа бөлініп отырады.

ІІ

2 минут

«Миға шабуыл»

 

 

 

  

 

Орақ болып туады,

Табақ болып тұрады (Ай)

Теңізді, тауларды халықты

Ойлап тап, көтерген алапты. (Жер)

Олай болса бүгінгі біздің тақырыбымыз

Ай-Жердің серігі

Оқушылар ойланып, жұмбақтың жауабын шешеді

ІІІ

5+6 минут

«ЖИГСО» әдісі

 

 










 










І. 1-топ Ай мен Жердің қашықтығы

2-топ Айдың жерге әсері

3-топ Ай мен Күннің тұтылуы

Топпен жұмыс жасап, берілген тапсырмаларды орындап бір-бірлеріне түсіндіреді , бас бармақ әдісімен топтар бір-бірлерін бағалайды

VI

2+3 минут

«Адасқан әріптер» ойыны




І-топ «Жер»тобы ІІ-то «Күн» тобы

  1. Үнк-Күн 1.Ату-Тау

  2. Ерж-жер 2.Тізең-теңіз

  3. Ракта-карта 3. Алар-арал

  4. Лбұт-бұлт 4. Снапа-аспан

  5. Натаса-Астана 5.Ыматал-Алматы



ІІІ-топ «Ай» тобы

  1. Өлк-көл

  2. Лада-дала

  3. Ензө-өзен

  4. Лже-жел

  5. Йесем-Семей


Сөздерге мұқият қарап, сөздерді дұрыс табады, топтар бір-бірлерін бағдаршам әдісімен бағалайды

V

3 +6 минут

«Ой шақыру»




І-топ Ай, ІІ-топ Күн, ІІІ-топ Жер сөзерінің мағанасын ажырату

Ойланып, өз ойларын ортаға салады, топтар бір-бірлерін үш шапалақ әдісімен бағалайды

VI

4 минут

ВЕНН диограммасы




Үш топқа арналған тапсырма

Ай мен Күнді салыстыру, ортақ белгісін табу

Ай мен Күнді салыстырып, ортақ белгісін табады


2+6 минут

«Мағынаны тану»




«Мақал мәтелдер» Ай, Жер, Күн турал мақал-мәтелдер айтып , мағанасын ажырату

Мақал-мәтелдер айтып мағанасын ажыратады.

VII

3 минут

Бағалау

 

 

 

 

Рефлексия парағын таратады

Білемін. Білгім келеді . Үйрендім

 Рефлексия жазады

Күнделікке бағаларын қойдыртады


2 минут

Үйге тапсырма.

 

 

 

  1. Ай-Жердің серігі

  2. Мақал -мәтелдер


Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.





"Ай-Жердің серігі" 5-сынып.(ашық сабақ)
  • География
Описание:

Сабақтың тақырыбы:

Ай-Жердің серігі

Сабақтың мақсаты:

Айдың тұтылуы, күннің тұтылуын білу, жердің серігі ай екендігін түсіну, тәжірибе жасай алу.

Оқыту нәтижелері

Айдың тұтылуы, күннің тұтылуын біледі, жердің серігі ай екендігін түсінеді, тәжірибе жасай алады.Топпен, жұппен жұмыс істей алады.

Әдіс-тәсілдер

«Қызығушылықты ояту», «Миға шабуыл», «Ой шақыру», «Венн диаграммасы»

Сабақ барысында жүзеге асатын жұмыс түрлері

Сергіту сәті, топтық жұмыс (жоба жасап постерге қорғау) ,  әңгімелеу, талдау, кері байланыс, диалог,рефлексия.

Көрнекі құралдар

 

Негізгі ресурстар

 Компьютер,   фломастер, карта, постер, бағалау парақтары, үлестірмелі материалдар

«Жаратылыстану» оқулығы. Алматы «Атамұра» , Қосымша деректер, Мұхиттар картасы, Атлас карталар

Бағалау

Формативті, Бағалау парағы (критерийлерге қарап бағалау), смайликтер, «Бағдаршам», жиынтық бағалау

Автор Касымбаева Жанаргул Разхановна
Дата добавления 05.01.2015
Раздел География
Подраздел
Просмотров 1808
Номер материала 35139
Скачать свидетельство о публикации
