Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы"Ас тұзы" 3 сынып

"Ас тұзы" 3 сынып

Скачать материал

 

Жанна  Манатовна Жаксымбетова

Учитель начальных классов

Малайсаринская СОШ

Майский район, Павлодарская область

Казахстан

 

Тақырыбы:Ас тұзы.

Мақсаты: 1.Ас тұзы туралы білімдерін  арттыру.

2. Оқушылардың танымдық белсенділігін, тіл байлығын, логикалық ойлауын дамыту.

3. Пайдалы қазбаларды қорғауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Қазақстанның пайдалы қазбаларының картасы,

пайда қазбалардың коллекциясы.

Сабақтың барысы:

І.Қызығушылықты ояту.

1. Психологиялық дайындық.

Табиғат – біздің анамыз,                                                        

Табиғатқа баламыз.

Табиғатты қорғайтын,

Біз әдепті баламыз.

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.     55-57 беттегі тақырыпты оқып тест құру.

2.     Саздан, әктастан не жасайтыны туралы сурет салу

ІІІ. Өтілген материалды пысықтау: Кесте толтыру.

Пайдалы қазбалардың түрлері

Қасиеттері

Қолданылуы

Құм

Гранит

Саз

Әктас

Майда

Қатты

Созылмалы

Қатты

Кірпіш, әйнек

Баспалдақ

Ыдыс-аяқ

Бор, әк алынады

ІҮ.Жаңа сабақ.

1.«Ас тұзы» сөзжұмбақ шешу.

А

 
                                                               1.Құм қандай тау жынысы? /майда/

С

 
                                                                  2.Әктастың түсі /сұр/

 

 
                                                                  3.Граниттің қасиеті /қатты/

Т

 
                                                                  4. Жанғыш пайдалы қазба  /мұнай/ 

Ұ

 
                                                                  5.Оны құммен араластырып кірпіш                      

З

 
                                                                    жасайды /саз/

Ы

 
                                                                  6.Гранитт Қазақстанның қай жерінде             

                                                                   өте көп кездеседі /Сарыарқа/

2.Оқушыларға  «Ас тұзы» тақырыпты оқып шығуға  тапсырма беріледі.

3. Сұрақтар таратып жауап алу.

1/ Ас тұзы не үшін керек?

/Ас тұзы тамақ дайындау үшін керек, тұзсыз сабын, шыны, кейбір бояулар мен дәрілер жасалады/

2/ Адамнан басқа тұз тағы нелерге керек?

/Тұз жануарларға да қажет. Қорық қызметкері жабайы жануарларға арнап тұзы толы ақыр орнатады. Жануарлар олардың тұрған жерін есінде сақтайды дағ тұздың дәмін аңсаған кезде іздеп келеді. Тұз үй жануарларына да беріледі./.

3/Тұзды көл қалай пайда болады?

/Өзен суында аз мөлшерде тұз  болады. Өзен ағынсыз көлге құйғанда, оның бетінен су буланады, ал тұзы көлде қалады. Көл суы бірте-бірте тұзға қанығады. Тұз оның түбіне  шөгеді де, сонда жиналады/.

4.Ағынды көлдер және ағынсыз көлдер дегеніміз не?

/Егер көлден өзен ағып шықса, ондай көл ағынды деп аталады. Қуаңшылық ауданда өзен ағып шықпайтын көлдер бар. Оларды ағынсыз деп атайды/.

ІҮ.Сергіту сәті:

Оңға, оңға түзу тұр,                               Сағаттың тіліндей
Солға, солға түзу тұр.                             Иіліп оңға бір, 
Артқа қарай бір адым                               Сағаттың тіліндей    
Алдыға қарай бір адым                            Иіліп солға бір,
Жоғары төмен қарайық                          Оң аяқ, сол аяқ
Орнымызды табайық.                             Жаттығу оңай-ақ

Ү.Бекіту.

1. «Кім көп біледі?»

1. Өзен, көлдің жиегі мен түбінде, шөл далада жатамын. Мені құрлыста және әйнек шығаруда  пайдаланады. (құм)

2. Суға салсақ айнаймын. Менен бор мен цемент дайындайды. (әктас).

3. Созылмалы қасиетім бар. Менен кесе-шәйнек, құмыра жасайды. (саз).

2.Синквейн құру: топтық. «Ас тұзы»

ҮІ.Қорытынды:

Эссе жазу  «Мен  ас тұзы туралы не білдім»

ҮІІ. Рефлексия: көңіл-күй білдіру.

 ҮІІІ.Үй жұмысы:      

1.     58  беттегі тақырыпты оқу, мазмұның дайындау, тұздың қасиетін жазып келу.

2.     «Ақыр, қуаңшылық» сөздердің мағынасын ашу.

3.     Қазақстандағы тұзды көлдер туралы  мәлімет жазу.

ІХ.Бағалау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Ас тұзы" 3 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по автоматизации производства

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Жанна  Манатовна Жаксымбетова

Учитель начальных классов

Малайсаринская СОШ

Майский район, Павлодарская область

Казахстан

 

Тақырыбы:Ас тұзы.

Мақсаты: 1.Ас тұзы туралы білімдерін  арттыру.

2. Оқушылардың танымдық белсенділігін, тіл байлығын, логикалық ойлауын дамыту.

3. Пайдалы қазбаларды қорғауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Қазақстанның пайдалы қазбаларының картасы,

пайда қазбалардың коллекциясы.

Сабақтың барысы:

І.Қызығушылықты ояту.

1. Психологиялық дайындық.

Табиғат – біздің анамыз,                                                       

Табиғатқа баламыз.

Табиғатты қорғайтын,

Біз әдепті баламыз.

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1.     55-57 беттегі тақырыпты оқып тест құру.

2.     Саздан, әктастан не жасайтыны туралы сурет салу

ІІІ. Өтілген материалды пысықтау: Кесте толтыру.

Пайдалы қазбалардың түрлері

Қасиеттері

Қолданылуы

Құм

Гранит

Саз

Әктас

Майда

Қатты

Созылмалы

Қатты

Кірпіш, әйнек

Баспалдақ

Ыдыс-аяқ

Бор, әк алынады

ІҮ.Жаңа сабақ.

1.«Ас тұзы» сөзжұмбақ шешу.

А

 

                                                             1.Құм қандай тау жынысы? /майда/

С

 

                                                                  2.Әктастың түсі /сұр/

 

 

                                                                  3.Граниттің қасиеті /қатты/

Т

 

                                                                  4. Жанғыш пайдалы қазба  /мұнай/ 

Ұ

 

                                                                  5.Оны құммен араластырып кірпіш                      

З

 

                                                                    жасайды /саз/

Ы

 

                                                                  6.Гранитт Қазақстанның қай жерінде     өте көп кездеседі /Сарыарқа/

2.Оқушыларға  «Ас тұзы» тақырыпты оқып шығуға  тапсырма беріледі.

3. Сұрақтар таратып жауап алу.

1/ Ас тұзы не үшін керек?

/Ас тұзы тамақ дайындау үшін керек, тұзсыз сабын, шыны, кейбір бояулар мен дәрілер жасалады/

2/ Адамнан басқа тұз тағы нелерге керек?

/Тұз жануарларға да қажет. Қорық қызметкері жабайы жануарларға арнап тұзы толы ақыр орнатады. Жануарлар олардың тұрған жерін есінде сақтайды дағ тұздың дәмін аңсаған кезде іздеп келеді. Тұз үй жануарларына да беріледі./.

3/Тұзды көл қалай пайда болады?

/Өзен суында аз мөлшерде тұз  болады. Өзен ағынсыз көлге құйғанда, оның бетінен су буланады, ал тұзы көлде қалады. Көл суы бірте-бірте тұзға қанығады. Тұз оның түбіне  шөгеді де, сонда жиналады/.

4.Ағынды көлдер және ағынсыз көлдер дегеніміз не?

/Егер көлден өзен ағып шықса, ондай көл ағынды деп аталады. Қуаңшылық ауданда өзен ағып шықпайтын көлдер бар. Оларды ағынсыз деп атайды/.

ІҮ.Сергіту сәті:

Оңға, оңға түзу тұр,                               Сағаттың тіліндей
Солға, солға түзу тұр.                             Иіліп оңға бір, 
Артқа қарай бір адым                               Сағаттың тіліндей    
Алдыға қарай бір адым                            Иіліп солға бір,
Жоғары төмен қарайық                          Оң аяқ, сол аяқ
Орнымызды табайық.                             Жаттығу оңай-ақ

Ү.Бекіту.

1. «Кім көп біледі?»

1. Өзен, көлдің жиегі мен түбінде, шөл далада жатамын. Мені құрлыста және әйнек шығаруда  пайдаланады. (құм)

2. Суға салсақ айнаймын. Менен бор мен цемент дайындайды. (әктас).

3. Созылмалы қасиетім бар. Менен кесе-шәйнек, құмыра жасайды. (саз).

2.Синквейн құру: топтық. «Ас тұзы»

ҮІ.Қорытынды:

Эссе жазу  «Мен  ас тұзы туралы не білдім»

ҮІІ. Рефлексия: көңіл-күй білдіру.

 ҮІІІ.Үй жұмысы:     

1.     58  беттегі тақырыпты оқу, мазмұның дайындау, тұздың қасиетін жазып келу.

2.     «Ақыр, қуаңшылық» сөздердің мағынасын ашу.

3.     Қазақстандағы тұзды көлдер туралы  мәлімет жазу.

ІХ.Бағалау.

 

 

Скачать материал
