Главная / Математика / Prezentasii po matematike na temi "Koefficent"("Əmsal") ( 6 klass)

Prezentasii po matematike na temi "Koefficent"("Əmsal") ( 6 klass)

Документы в архиве:

3.04 МБ 6açıq dərs icmal.docx
4.11 МБ DJ_INTIQAM_super_-_aglamali_musiqi_-_yuklemeye_deyer_.mp3
1.88 МБ açıq dərs 6.pptx
2.39 МБ breyn rinq.pptx
12.94 КБ qiymetlendirme_cədvəli.xlsx

Название документа 6açıq dərs icmal.docx

Sumqayıt şəhər

N nömrəli tam orta məktəbin riyaziyyat müəllimi Rüstəmova

Vüsalənin 6C sinfindəƏmsal” mövzusunda keçirdiyi açıq dərsin icmalı

23-01-2014

hello_html_1caba148.gifhello_html_27173d36.gifhello_html_5eaf3d9a.gifhello_html_m745c4289.jpg



Standart: 1.2.1. Tam ədədlər üzərində hesab əməllərini yerinə yetirir.

Mövzu: Əmsal.

Dərsin məqsədi: 1) Əmsalı təyin edir.

2) Müxtəlif işarəli ədədlərin hasilini tapa bilir.

Dərsin tipi: induktiv.

İş forması: Kollektiv və qruplarla iş.

İş üsulu: Beyin həmləsi,müzakirə.

İnteqrasiya: Azərbaycan dili,Tarix,Coğrafiya,Biologiya.

Resurs: dərslik, İKT avadanlıqları,iş vərəqləri,marker,flipçat.

İstifadə olunmuş ədəbiyyat:

1. Riyaziyyat-6 dərslik(Bakı-2013, Sevda İsmayılova, Arzu Hüseynova)

2. Tarix-6 dərslik (Bakı-2013)

3. Coğrafiya-6 dərslik (Bakı-2013)

4. Biologiya-6 dərslik (Bakı-2013)

5.http://az.wikipedia.org/w/index.php?search=%C9%99msal&title=X%C3%BCsusi%3AAxtar , http://www.islaminsesi.az/2012-10-24-05-57-21/maraqli/item/3175-bu-gunun-tarixi.html, https://www.facebook.com/groups/riyaz.muallimi/




Sinfin təşkili(2 dəq)

Əvvəl siniflə salamlaşıram. Növbətçıdən davamiyyəti soruşuram. Adəti üzrə növbətçi olan şagird davamiyyəti, tarixi və həmən günlə əlaqədar əlamətdar hadisələri qeyd edir.

Əlavələr lazımdırsa mən edirəm:

23 yanvar 1992-ci ildə Amerika Azərbaycanın müstəqilliyini tanıyıb.

23 yanvar 1556-cı ildə Çində 800 000 nəfərin ölümü ilə nəticələnən zəlzələ baş verir.

23 yanvar 1950-cı ildə Təl-Əviv İsrailin paytaxtı elan olunur.

Evə verilmiş tapşırığı yazılmış dəftərlər qrup şəklində yığılır və mənə təqdim edilir.Keçmiş dərsdə yığıb yoxladığım ev işi dəftərləri şagirdlərə paylanılır.

Motivasiya



Müəllim:

-Düzbucaqlının sahəsi necə tapılır?

Şagird:

-Düzbucaqlının sahəsini tapmaq üçün onun enini uzunluğuna vurmaq lazımdır.

Müəllim:

-Eni 1,5 sm, uzunluğu 6 sm olan düzbucaqlının sahəsi neçə olar?

Şagird:

-S=1,5*6=9 (sm2)

Müəllim:

-Eni a, uzunluğu b olan düzbucaqlının sahəsi necə hesablanır?

Şagird:

-S=ab düsturu ilə.



Slayd №2 ekrana gəlir.

hello_html_3ed9f878.jpg

Müəllim:

-Gördüyünüz düzbucaqlının sahəsi nəyə bərabərdir?Cavablar müxtəlif ola bilər,hamısı dinlənilir,yekun olaraq S=6ab cavabı alınır və bu cavab slaydda göstərilir. Sadələşdirmə zamanı Vurmanın hansı qanunundan istifadə olunduğu xüsusi vurğulanır(yerdəyişmə qanunu).



Bu tipli misalların,riyazi ifadələrin hasilinə aid slayd 3-də 4 misal verirəm,hər qrupdan bir şagirdi durğuzub cavabı soruşuram. Cavablar qane etməsə qrup üzvlərinə yoldaşlarına kömək etmələrini tapşırıram.

Slayd 3:

hello_html_3ffc5c10.jpg

Misalların düz cavabı alındıqdan sonra slayddakı cavablar ekrana gəlir.

Müəllim:

-Beləliklə,biz riyazi ifadələrin hasilini sadələşdirməyi öyrəndik. Burada əsas olan ədədi vuruqların hasilidir. Bugünkü dərsimiz də məhz bu ədədi vuruqların hasili zamanı alınan ədədlə əlaqədardır. Bu ədəd xüsusi adla adlandırılır. Bu ad sizlər üçün yeni termin olacaq. Adın tapılması üçün hər qrupa bir rebus verəcəm. 1dəqiqə ərzində cavabı tapıb qeyd etməlisiz.







hello_html_5e42f454.jpg

hello_html_3827a919.jpg

hello_html_990bf71.jpg

hello_html_m2a0e94b8.jpg



Cavablar:

Rebus 1: Əl(L=M)=ƏM + NAL(N=S)=SAL = ƏMSAL

Rebus 2: ƏT(T=M)=ƏM + SAP(P=L)=SAL = ƏMSAL

Rebus 3: TOM(“O=Ə)=ƏM + SOL(O=A)=SAL = ƏMSAL

Rebus 4: CƏM (“)=ƏM + SAZ(Z=L)=SAL = ƏMSAL.

Müəllim:

-Beləliklə,bugünkü mövzumuzun adı:ƏMSALdır. Əmsal sözünün hərfi mənasını tapıb araşdırmağı sizə müstəqil olaraq tapşırıram.

TƏDQİQATIN APARILMASI

Tədqiqat suallarını işçi vərəqlərdə hər qrupa paylayıram. Bunun üçün 4 işçi vərəqi hazırlamışam. Hər qrupdan bir nəfər təsadüfi bir işçi vərəqini götürür. 5dəqiqə ərzində qruplar tapşırıqları yerinə yetirməli,xüsusi A3 vərəqlərində səliqə ilə cavabları yazıb lövhəyə bərkitməlidilər.





hello_html_5f3cf491.jpgCavablar:

1) ab riyazi ifadəsinin əmsalı 1-ə bərabərdir.

2) a) 3x·(-2y) ·2,5z=-15xyz əmsalı -15 3) Əmsallar cəmi:

b) -4a·(-3b) ·2c=24abc əmsalı 24 -15+24+11=20

c) 3m·hello_html_47de8d9f.gif n·k=11mnk əmsalı 11

hello_html_2f90525f.jpgCavablar:

1) -xy riyazi ifadəsinin əmsalı -1-ə bərabərdir.

2) a) -3a·4b ·(-2c)=24abc əmsalı 24 3) Əmsallar cəmi:

b) 0,5m·5n ·10k=25mnk əmsalı 25 24+25+(-48)=1

c) 10y·(-hello_html_420db8a5.gif x)·2z=-48xyz əmsalı -48

hello_html_m26caeaa2.jpg

Cavablar:

1) mn riyazi ifadəsinin əmsalı 1-ə bərabərdir.

2) a) 2,4m·5n ·(-k)=-12mnk əmsalı -12 3) Əmsallar cəmi:

b) -2x·(-3y) ·2,5z=15xyz əmsalı 15 -12+15+16=19

c) 7a·hello_html_337cd227.gifb·2c=16abc əmsalı 16

hello_html_1459a94a.jpg

Cavablar:

1) -pq riyazi ifadəsinin əmsalı -1-ə bərabərdir.

2) a) -2m·(-5n) ·6k=60mnk əmsalı 60 3) Əmsallar cəmi:

b) 2a·(-1,5b) ·2c=-6abc əmsalı -6 60+(-6)+36=90

c) -8y·hello_html_m6d8c8b32.gifx·(-2z)=36xyz əmsalı 36



Qrupların yekun cavabları dairəyə alınır,yekunda 20 1 19 90 alınır. Müəllim:

-Lövhəyə diqqətlə baxın. Bu ədədlər birlikdə nəyi xatırladır?

Şagirdlər bu ədədlərin 20 yanvar 1990-cı ili xatırlatdığını deyirlər.Şagirdlərdən 20 yanvar haqqında qısa bayatılar soruşulur. Hər qrupdan bir şagirdin deməsi kifayətdir. Bayatılar deyilən vaxt 12-ci slaydda 20 yanvar şəhidlərinə aid foto slayd nümayış olunur.

Şeüirlərdən sonra diqqəti yenidən qrup işlərinə yönəldirəm. 3-cü suala yazılan cavablara baxırıq. Sual belə idi: Əmsal sözünün hər hərfi ilə başlayan bir söz yazın. Şagirdlərin cavabları oxunur.

Müəllim:

  • İndi isə 70 şagird arasında apardığım sorğunun nəticəsi ilə qrupların nəticələrini müqayisə edək.

14 nömrəli slayd ekrana gəlir.



Slayddakı ilk sözü tapan qrupa 3,2ci sözü tapana 2,3-cü sözü tapana 1 xal verilir və qiymətləndirmə cədvəlində qeyd olunur. Eyni zamanda tətbiqetmə mərhələsindəki işlər 5 ballıq sistemlə qiymətləndirilib cədvəldə qeyd olunur.

hello_html_m3210051.jpg

Tətbiqetmə















Növbəti tətbiqetmə mərhələsində qrupların yarışını təşkil edirəm.

hello_html_m27867767.jpg





Breyn-rinq” adlı yarışmamız test formasındadır. Bölmələr:

Azərbaycan-dili, Tarix, Coğrafiya, Biologiya, Məntiq və Əyləncəli riyaziyyat. Hər bölmədə 5sual var. Sualların cavablarını ifadə edən ədəd variantlarda verilmiş ifadələrin əmsallarının mütləq qiymətinə bərabərdir. Şagirdlər 3 variantdakı əmsalları tapmalı,hansının verilmiş sualın cavabını olduğunu deməlidir. Cavabın səhv ,yaxud düzgün olmasını slayd vasitəsilə yoxlayacağıq.(Məntiq və əyləncəli riyaziyyat bölmələrində variant yoxdur)

Bölmələr:

hello_html_6a45da40.jpg







Şagirdlərə tövsiyyəm: Zəfər qrupu 10 ballı sualları, Uğur qrupu 20 ballı sualları, Qələbə və Lider qrupları 30 və 40 ballı sualları seçsinlər. 50 ballı suallar qalibi müəyyən etmək üçün lazım olsa istifadə olunacaq.

Hər qrupdan bir şagird lövhəyə gəlir,istədiyi bölmədən 1 sualı seçir və lövhədə həll edir. Qurtardıqda cavabı elan edir. Slaydla cavabın doğruluğu yoxlanılır. Cavab doğru olarsa o qrupa 1 xal verilir,səhv olarsa 1xal çıxılır və qrupun digər üzvü köməyə gəlir. Yeni üzv düzgün həll etsə xal sıfırlanır,əks halda xal -2-yə enir. Bu qayda ilə hər qrupdan 6 şagird

növbə ilə lövhədə həll edirlər. Qiymətləndirilmə xüsusi yerdə qeyd olunur,yekun xal cədvəldə göstərilir.

Suallar və düzgün cavablar belədir.





























Azərbaycan dili

hello_html_3663d829.jpg

hello_html_b5ad793.jpg

hello_html_m22db02ce.jpg

hello_html_m1f2791e5.jpg

hello_html_m604ad0d9.jpg

Düzgün cavablar:

C) -11ab

əmsal -11, mütləq qiyməti 11

B) 6ab

əmsal 6, mütləq qiyməti 6

B) -3xy

əmsal -3, mütləq qiyməti 3

B) -2xyz

əmsal -2, mütləq qiyməti 2

A) 3mnk

əmsal 3, mütləq qiyməti 3















T a r i x

hello_html_431f5263.jpg

hello_html_m341575dd.jpg

hello_html_m2d91e485.jpg

hello_html_6fb3b6b1.jpg

hello_html_m793dacd9.jpg

Düzgün cavablar:

A) ab

əmsal 1, mütləq qiyməti 1

C) -5ab

əmsal -5, mütləq qiyməti 5

B) -672ab

əmsal -672, mütləq qiyməti 672

B) 28abc

əmsal 28, mütləq qiyməti 28

B) 282abc

əmsal 282, mütləq qiyməti 282









C o ğ r a f i y a

hello_html_m30682594.jpg

hello_html_45ca1f7f.jpg

hello_html_1b85eb31.jpg

hello_html_4282925e.jpg

hello_html_m5109893.jpg

Düzgün cavablar:

C) 5xy

əmsal 5, mütləq qiyməti 5

B) 12ab

əmsal 12, mütləq qiyməti 12

C) 3xy

əmsal 3, mütləq qiyməti 3

B) 3500abc

əmsal 3500, mütləq qiyməti 3500

A) -1500xyz

əmsal -1500, mütləq qiyməti 1500





B i o l o g i y a

hello_html_m65a806a4.jpg

hello_html_73cf2a47.jpg

hello_html_m6f92fc86.jpg

hello_html_23642c50.jpg

hello_html_m506ce488.jpg

Düzgün cavablar:

C) -4xy

əmsal -4, mütləq qiyməti 4

B) -2xy

əmsal -2, mütləq qiyməti 2

A) -200mk

əmsal -200, mütləq qiyməti 200

C) -4xyz

əmsal -4, mütləq qiymət 4


B) 3600mnk

əmsal 3600, mütləq qiymət 3600














Məntiq

hello_html_m77759156.jpg

hello_html_m7c18c5b2.jpg

hello_html_624ba502.jpg

hello_html_m7120db43.jpg

hello_html_4b8e22e9.jpg

Düzgün cavablar:

3+5=8

5+8=13

8+13=21


21-1=20

20-2=18

18-3=15

15-4=11

11-5=6

6-6=0


1*1=1

1*2=2

2*3=6

6*4=24

24*5=120

120*6=720


23=8

33=27

43=64

53=125

63=216


2*2+3=7

7*2+3=17

17*2+3=37

37*2+3=77

77*2+3=157





Əyləncəli riyaziyyat

hello_html_708dc434.jpg

hello_html_m765e2ab6.jpg

hello_html_m58b769b5.jpg

hello_html_m328c028d.jpg

hello_html_m6120ca80.jpg

Düzgün cavablar:

Cavab: 5


Cavab: on iki və ya 12.


Cavab:cəmi. Rəqəmlər 0-9 rasındadır,hasili

0-a bərabərdir.


Cavab: 2sm.

240 səhifə 120 vərəqdir,bu da 2sm edir.

Cavab:5040.

ƏKOB tapmaq lazımdır.







Ümumiləşmə və nəticə.





Əmsalın tərifini şagirdlərlə ümumiləşdirirəm. Riyazi ifadədəki ədədi vuruğa ƏMSAL deyilir.

Əmsalın tapılmasına aid şifahi suallar verirəm:

  • 5a·2b ifadəsində əmsal neçədir?

  • 10

  • 7m·(-4n) ifadəsində əmsal neçədir?

  • (-28)

  • 1,4x·(-5y)·(-3z) ifadəsində əmsal neçədir?

  • 21

  • abc ifadəsində əmsal neçədir?

  • 1.





Qiymətləndirmə və refleksiya





Qrup

Qrup işlərinin qiymətləndirilməsinə əmkdaşlıq və vaxta qənaət də əlavə olunub yekun vurulur,qalib qrup elan olunur. (Əlavə olaraq tez hesablanması üçün exceldə tərtib etdiyim qiymətləndirmə cədvəlinə də ballar yazılır,yekun bal avtomatik cəmlənir). Qiymətləndirmə cədvəli belədir:

Meyar

UĞUR

QƏLƏBƏ

ZƏFƏR

LİDER

Rebus





Təqdimat(misal)





Söz bazası





Tətbiqetmə(yekun)





Əməkdaşlıq





Vaxta qənaət





Yekun





Qrup qiymətləndirməsindən sonra əvvəldən yazılmış 4səviyyədə qiymətləndirmə meyarları cədvəlinə uyğun olaraq 5-6 şagirdi fərdi qiymətləndirib gündəliklərində qeyd edirəm.

Standart

1.2.1. Tam ədədlər üzərində hesab əməllərini yerinə yetirir.

Səviyyə

I səviyyə

II səviyyə

II səviyyə

IV səviyyə

Meyar

Əmsal anlayışını anlayır

Verilmiş hasildə əmsalı çətinliklə təyin edir

Verilmiş hasildə əmsalı müəllimin köməkliyi ilə tapır

Verilmiş hasildə əmsalı sərbəst şəkildə təyin edir



Sonda şagirdlərə ev tapşırıqlarını verirəm. Tapşırıqlar 17 nömrəli slaydda verilib.

hello_html_1e2219d7.jpg


34


Название документа açıq dərs 6.pptx

 RİYAZİYYAT 23 yanvar 2014-cü il Müəllif:Azərin Xanım
Motivasiya 3b 2a S=2a·3b=2·3ab=6ab S=?
Sadələşdirin: -15xy 12ab 1,2mn
IŞ VƏRƏQİ № 1 1 -15 24 11 20
IŞ VƏRƏQİ № 2 -1 25 -48 1 24
IŞ VƏRƏQİ № 3 1 15 16 19 -12
IŞ VƏRƏQİ № 4 -1 -6 36 90 60
Ərik(13),əl(10),əməl(7) Maşın(12),misal(9),məsələ(7) Saat(12),soğan(6),say(5)...
 TƏTBİQETMƏ
Ümumiləşmə və nəticə Riyazi ifadədəki ədədi vuruğa ƏMSAL deyilir. Əmsalı tapm...
Qiymətləndirmə və refleksiya Meyar UĞUR QƏLƏBƏ ZƏFƏR LİDER Rebus         Təq...
Qiymətləndirmə və refleksiya Standart 1.2.1. Tam ədədlər üzərində hesab əməl...
Ev tapşırığı 1, İzahlı lüğətdən və ya internetdən Əmsal sözünün mənasını axta...
1 из 19

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1  RİYAZİYYAT 23 yanvar 2014-cü il Müəllif:Azərin Xanım
Описание слайда:

RİYAZİYYAT 23 yanvar 2014-cü il Müəllif:Azərin Xanım

№ слайда 2 Motivasiya 3b 2a S=2a·3b=2·3ab=6ab S=?
Описание слайда:

Motivasiya 3b 2a S=2a·3b=2·3ab=6ab S=?

№ слайда 3 Sadələşdirin: -15xy 12ab 1,2mn
Описание слайда:

Sadələşdirin: -15xy 12ab 1,2mn

№ слайда 4
Описание слайда:

№ слайда 5
Описание слайда:

№ слайда 6
Описание слайда:

№ слайда 7
Описание слайда:

№ слайда 8 IŞ VƏRƏQİ № 1 1 -15 24 11 20
Описание слайда:

IŞ VƏRƏQİ № 1 1 -15 24 11 20

№ слайда 9 IŞ VƏRƏQİ № 2 -1 25 -48 1 24
Описание слайда:

IŞ VƏRƏQİ № 2 -1 25 -48 1 24

№ слайда 10 IŞ VƏRƏQİ № 3 1 15 16 19 -12
Описание слайда:

IŞ VƏRƏQİ № 3 1 15 16 19 -12

№ слайда 11 IŞ VƏRƏQİ № 4 -1 -6 36 90 60
Описание слайда:

IŞ VƏRƏQİ № 4 -1 -6 36 90 60

№ слайда 12
Описание слайда:

№ слайда 13 Ərik(13),əl(10),əməl(7) Maşın(12),misal(9),məsələ(7) Saat(12),soğan(6),say(5) Al
Описание слайда:

Ərik(13),əl(10),əməl(7) Maşın(12),misal(9),məsələ(7) Saat(12),soğan(6),say(5) Alma(13),ağac(9),alim(6) Limon(28),layihə(10),lampa(9) ƏMSAL

№ слайда 14  TƏTBİQETMƏ
Описание слайда:

TƏTBİQETMƏ

№ слайда 15 Ümumiləşmə və nəticə Riyazi ifadədəki ədədi vuruğa ƏMSAL deyilir. Əmsalı tapmaq
Описание слайда:

Ümumiləşmə və nəticə Riyazi ifadədəki ədədi vuruğa ƏMSAL deyilir. Əmsalı tapmaq üçün riyazi ifadəni sadələşdirmək,qruplaşdırma qanununu tətbiq edərək ədədi ədədə vurub sonra hərfləri yazmaq lazımdır. Məsələn, 5ab*2c=(5*2)abc=10abc

№ слайда 16 Qiymətləndirmə və refleksiya Meyar UĞUR QƏLƏBƏ ZƏFƏR LİDER Rebus         Təqdim
Описание слайда:

Qiymətləndirmə və refleksiya Meyar UĞUR QƏLƏBƏ ZƏFƏR LİDER Rebus         Təqdimat(misal)         Söz bazası         Tətbiqetmə(yekun)         Əməkdaşlıq         Vaxta qənaət         Yekun        

№ слайда 17 Qiymətləndirmə və refleksiya Standart 1.2.1. Tam ədədlər üzərində hesab əməllər
Описание слайда:

Qiymətləndirmə və refleksiya Standart 1.2.1. Tam ədədlər üzərində hesab əməllərini yerinə yetirir. Səviyyə I səviyyə II səviyyə II səviyyə IV səviyyə Meyar Əmsal anlayışını anlayır Verilmiş hasildə əmsalı çətinliklə təyin edir Verilmiş hasildə əmsalı müəllimin köməkliyi ilə tapır Verilmiş hasildə əmsalı sərbəst şəkildə təyin edir

№ слайда 18 Ev tapşırığı 1, İzahlı lüğətdən və ya internetdən Əmsal sözünün mənasını axtarıb
Описание слайда:

Ev tapşırığı 1, İzahlı lüğətdən və ya internetdən Əmsal sözünün mənasını axtarıb tapmaq. 2, Dərslik səh.98-dəki çalışmaları həll etmək.

№ слайда 19
Описание слайда:

Название документа breyn rinq.pptx

Tətbiqetmə Breyn Rinq 23 yanvar 2014-cü il
Səhvdir ! GERİ
Azərbaycan dili - 20 İsmin neçə halı var? A) -2x·4y B) 3a·2b C) 5m·(-4n)
Azərbaycan dili - 30 Sifətin neçə dərəcəsi var? A) 1,5m·1,5n B) 1,5x·(-2y) C)...
Azərbaycan dili - 40 Sayın mənaca neçə növü var?
Azərbaycan dili - 50 «Sinifdəki uşaqlar yeni dərsi böyük maraqla dinləyirdilə...
Tarix - 10 A) -a·(-b) B) 2n·1,5m C) -2x·(-y) Nil çayı ildə neçə dəfə daşaraq ...
Ballar Fənnlər 10 20 30 40 50 Azərbaycan dili 10 20 30 40 50 Tarix 10 20 30 4...
Tarix - 30 Midiya Aşşurların işğalından nə vaxt azad oldu? A) -64k·(-5p) B) -...
Tarix - 40 E.ə. VII əsrdə baş vermiş hadisədən hazırda neçə əsr keçib?
Tarix - 50 Hammurapinin qanunları neçə maddədən ibarətdir?
Coğrafiya - 10 Azərbaycan neçə ölkə ilə həmsərhəddir? A) -2b·(-5a) B) -3x·2z ...
Coğrafiya -20 Zəlzələnin dağıdıcı təsirləri neçə ballıq sistemlə qiymətləndir...
Coğrafiya - 30 Yer qabığı neçə qatdan təşkil olunub? A) -1,5m·4n B) 3a·(-2b) ...
Coğrafiya - 40 Nüvənin temperaturu nə qədərdir? A) 25x·6y·(-8z) B) -50a·(-14b...
Coğrafiya - 50 Orta miqyaslı qlobusda ekvatorun uzunluğu neçə sm verilir?
Biologiya - 10 İnsanda neçə toxuma var? A) -2a·3b B) 3m·n C) 2x·(-2y)
Biologiya - 20 Mitoz yolla bölünmə zamanı bir ana hüceyrədən neçə qız hüceyrə...
Biologiya - 30 Obyektiv 20x, okulyar 10x olduğu halda mikroskopun böyütmə dər...
Biologiya - 40 1. Canlılar aləmi neçə qrupa bölünür?
Biologiya - 50 İşıq mikroskopu cismi neçə dəfə böyüdür?
Məntiq - 10 Ardıcıllığı tamamlayın: 3, 5, 8, 13, ? 21 CAVAB
Məntiq - 20 Ardıcıllığı tamamlayın: 21,20,18,15,11,6,? 0 CAVAB
Məntiq - 30 Ardıcıllığı tamamlayın: 1,1,2,6,24,120,? 720 CAVAB
Məntiq - 40 Ardıcıllığı tamamlayın : 8,27,64,125,? 216 CAVAB
Məntiq - 50 Ardıcıllığı tamamlayın : 2,7,17,37,77,? 157 CAVAB
Əyləncəli riyaziyyat - 10 Stolun üstü dördbucaqlı formasındadır. Onun bir buc...
Əyləncəli riyaziyyat - 20 Yeddinin üzərinə beş əlavə etdilər. Nəticə necə yaz...
Əyləncəli riyaziyyat - 30 Bütün rəqəmlərin cəmi böyükdür, yoxsa hasili? Cəmi ...
Əyləncəli riyaziyyat - 40 60 vərəq 1sm qalınlığındadır. Kitab 240 səhifədirsə...
Əyləncəli riyaziyyat - 50 1;2;3;4;5;6;7;8;9 və 10 ədədlərinin hər birinə qalı...
1 из 34

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Tətbiqetmə Breyn Rinq 23 yanvar 2014-cü il
Описание слайда:

Tətbiqetmə Breyn Rinq 23 yanvar 2014-cü il

№ слайда 2 Səhvdir ! GERİ
Описание слайда:

Səhvdir ! GERİ

№ слайда 3 Azərbaycan dili - 20 İsmin neçə halı var? A) -2x·4y B) 3a·2b C) 5m·(-4n)
Описание слайда:

Azərbaycan dili - 20 İsmin neçə halı var? A) -2x·4y B) 3a·2b C) 5m·(-4n)

№ слайда 4 Azərbaycan dili - 30 Sifətin neçə dərəcəsi var? A) 1,5m·1,5n B) 1,5x·(-2y) C) -3
Описание слайда:

Azərbaycan dili - 30 Sifətin neçə dərəcəsi var? A) 1,5m·1,5n B) 1,5x·(-2y) C) -3a·2b

№ слайда 5 Azərbaycan dili - 40 Sayın mənaca neçə növü var?
Описание слайда:

Azərbaycan dili - 40 Sayın mənaca neçə növü var?

№ слайда 6 Azərbaycan dili - 50 «Sinifdəki uşaqlar yeni dərsi böyük maraqla dinləyirdilər.»
Описание слайда:

Azərbaycan dili - 50 «Sinifdəki uşaqlar yeni dərsi böyük maraqla dinləyirdilər.» cümləsində neçə sifət işlənib?

№ слайда 7 Tarix - 10 A) -a·(-b) B) 2n·1,5m C) -2x·(-y) Nil çayı ildə neçə dəfə daşaraq öz
Описание слайда:

Tarix - 10 A) -a·(-b) B) 2n·1,5m C) -2x·(-y) Nil çayı ildə neçə dəfə daşaraq öz məcrasından çıxır?

№ слайда 8 Ballar Fənnlər 10 20 30 40 50 Azərbaycan dili 10 20 30 40 50 Tarix 10 20 30 40 5
Описание слайда:

Ballar Fənnlər 10 20 30 40 50 Azərbaycan dili 10 20 30 40 50 Tarix 10 20 30 40 50 Coğrafiya 10 20 30 40 50 Biologiya 10 20 30 40 50 Məntiq 10 20 30 40 50 Əyləncəliriyaziyyat 10 20 30 40 50 MBMV

№ слайда 9 Tarix - 30 Midiya Aşşurların işğalından nə vaxt azad oldu? A) -64k·(-5p) B) -84a
Описание слайда:

Tarix - 30 Midiya Aşşurların işğalından nə vaxt azad oldu? A) -64k·(-5p) B) -84a·8b C) 75m·5n

№ слайда 10 Tarix - 40 E.ə. VII əsrdə baş vermiş hadisədən hazırda neçə əsr keçib?
Описание слайда:

Tarix - 40 E.ə. VII əsrdə baş vermiş hadisədən hazırda neçə əsr keçib?

№ слайда 11 Tarix - 50 Hammurapinin qanunları neçə maddədən ibarətdir?
Описание слайда:

Tarix - 50 Hammurapinin qanunları neçə maddədən ibarətdir?

№ слайда 12 Coğrafiya - 10 Azərbaycan neçə ölkə ilə həmsərhəddir? A) -2b·(-5a) B) -3x·2z C)
Описание слайда:

Coğrafiya - 10 Azərbaycan neçə ölkə ilə həmsərhəddir? A) -2b·(-5a) B) -3x·2z C) 2x·2,5y

№ слайда 13 Coğrafiya -20 Zəlzələnin dağıdıcı təsirləri neçə ballıq sistemlə qiymətləndirili
Описание слайда:

Coğrafiya -20 Zəlzələnin dağıdıcı təsirləri neçə ballıq sistemlə qiymətləndirilir? A) -6m·2,5n B) 1,5a·8b C) -3x·(-1,5y) MBMV

№ слайда 14 Coğrafiya - 30 Yer qabığı neçə qatdan təşkil olunub? A) -1,5m·4n B) 3a·(-2b) C)
Описание слайда:

Coğrafiya - 30 Yer qabığı neçə qatdan təşkil olunub? A) -1,5m·4n B) 3a·(-2b) C) -2x·(-1,5y)

№ слайда 15 Coğrafiya - 40 Nüvənin temperaturu nə qədərdir? A) 25x·6y·(-8z) B) -50a·(-14b)·5
Описание слайда:

Coğrafiya - 40 Nüvənin temperaturu nə qədərdir? A) 25x·6y·(-8z) B) -50a·(-14b)·5c C) 25m·(-8n)·(-2k)

№ слайда 16 Coğrafiya - 50 Orta miqyaslı qlobusda ekvatorun uzunluğu neçə sm verilir?
Описание слайда:

Coğrafiya - 50 Orta miqyaslı qlobusda ekvatorun uzunluğu neçə sm verilir?

№ слайда 17 Biologiya - 10 İnsanda neçə toxuma var? A) -2a·3b B) 3m·n C) 2x·(-2y)
Описание слайда:

Biologiya - 10 İnsanda neçə toxuma var? A) -2a·3b B) 3m·n C) 2x·(-2y)

№ слайда 18 Biologiya - 20 Mitoz yolla bölünmə zamanı bir ana hüceyrədən neçə qız hüceyrə əm
Описание слайда:

Biologiya - 20 Mitoz yolla bölünmə zamanı bir ana hüceyrədən neçə qız hüceyrə əmələ gəlir? A) -3a·(-2b) B) 0,5x·(-4y) C) 2m·1,5n

№ слайда 19 Biologiya - 30 Obyektiv 20x, okulyar 10x olduğu halda mikroskopun böyütmə dərəcə
Описание слайда:

Biologiya - 30 Obyektiv 20x, okulyar 10x olduğu halda mikroskopun böyütmə dərəcəsi neçə olar? A) 40k·(-5m) B) -20a·(-30b) C) 10x·10y

№ слайда 20 Biologiya - 40 1. Canlılar aləmi neçə qrupa bölünür?
Описание слайда:

Biologiya - 40 1. Canlılar aləmi neçə qrupa bölünür?

№ слайда 21 Biologiya - 50 İşıq mikroskopu cismi neçə dəfə böyüdür?
Описание слайда:

Biologiya - 50 İşıq mikroskopu cismi neçə dəfə böyüdür?

№ слайда 22 Məntiq - 10 Ardıcıllığı tamamlayın: 3, 5, 8, 13, ? 21 CAVAB
Описание слайда:

Məntiq - 10 Ardıcıllığı tamamlayın: 3, 5, 8, 13, ? 21 CAVAB

№ слайда 23 Məntiq - 20 Ardıcıllığı tamamlayın: 21,20,18,15,11,6,? 0 CAVAB
Описание слайда:

Məntiq - 20 Ardıcıllığı tamamlayın: 21,20,18,15,11,6,? 0 CAVAB

№ слайда 24 Məntiq - 30 Ardıcıllığı tamamlayın: 1,1,2,6,24,120,? 720 CAVAB
Описание слайда:

Məntiq - 30 Ardıcıllığı tamamlayın: 1,1,2,6,24,120,? 720 CAVAB

№ слайда 25 Məntiq - 40 Ardıcıllığı tamamlayın : 8,27,64,125,? 216 CAVAB
Описание слайда:

Məntiq - 40 Ardıcıllığı tamamlayın : 8,27,64,125,? 216 CAVAB

№ слайда 26 Məntiq - 50 Ardıcıllığı tamamlayın : 2,7,17,37,77,? 157 CAVAB
Описание слайда:

Məntiq - 50 Ardıcıllığı tamamlayın : 2,7,17,37,77,? 157 CAVAB

№ слайда 27 Əyləncəli riyaziyyat - 10 Stolun üstü dördbucaqlı formasındadır. Onun bir bucağı
Описание слайда:

Əyləncəli riyaziyyat - 10 Stolun üstü dördbucaqlı formasındadır. Onun bir bucağını kəsdilər. İndi stolun üstü neçə bucaqlıdır? 5 CAVAB

№ слайда 28 Əyləncəli riyaziyyat - 20 Yeddinin üzərinə beş əlavə etdilər. Nəticə necə yazılm
Описание слайда:

Əyləncəli riyaziyyat - 20 Yeddinin üzərinə beş əlavə etdilər. Nəticə necə yazılmalıdır: on bir yoxsa onbir? 12 CAVAB

№ слайда 29 Əyləncəli riyaziyyat - 30 Bütün rəqəmlərin cəmi böyükdür, yoxsa hasili? Cəmi CAV
Описание слайда:

Əyləncəli riyaziyyat - 30 Bütün rəqəmlərin cəmi böyükdür, yoxsa hasili? Cəmi CAVAB

№ слайда 30 Əyləncəli riyaziyyat - 40 60 vərəq 1sm qalınlığındadır. Kitab 240 səhifədirsə, q
Описание слайда:

Əyləncəli riyaziyyat - 40 60 vərəq 1sm qalınlığındadır. Kitab 240 səhifədirsə, qalınlığı nə qədər olar? 2 sm CAVAB

№ слайда 31 Əyləncəli riyaziyyat - 50 1;2;3;4;5;6;7;8;9 və 10 ədədlərinin hər birinə qalıqsı
Описание слайда:

Əyləncəli riyaziyyat - 50 1;2;3;4;5;6;7;8;9 və 10 ədədlərinin hər birinə qalıqsız bölünən ədəd hansıdır? 5040 CAVAB

№ слайда 32
Описание слайда:

№ слайда 33
Описание слайда:

№ слайда 34
Описание слайда:

Prezentasii po matematike na temi "Koefficent"("Əmsal") ( 6 klass)
  • Математика
Описание:

................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Автор Rustamova Vusala Mamedaqa
Дата добавления 09.01.2015
Раздел Математика
Подраздел
Просмотров 698
Номер материала 49506
Скачать свидетельство о публикации
