Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
КММ № 15 Гимназия
Сабақтың тақырыбы:
Қос және даражарнақты тұқымдарының құрылысы. Зертханалық жұмыс.
Пән мұғалімі: Бейсекенова Қ.Е.
2 слайд
Сабақтың мақсаты: Тұқым және қосжарнақты тұқымның құрылысы мен даражарнақты тұқымның құрылысын практикалық және теориялық тұрғыда сипаттамап , жете түсіну.
Білімділік: тұқымдастардың құрылысы :ұрық ,тұқым қабығы,эндосперм , үрмебұршақ тұқымының құрылысына сипаттама беріп таныстыру.
Тәрбиелігі: Оқушылардың адамгершілік қасиетін ояту ,қоршаған ортаны қорғауға, табиғатқа жаңашырлық сезіммен қарауға тәрбиелеу.
Дамытушылығы: пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын дамыту.
Сабақтың түрі: Жаңа білім қалыптастыру. Көрнекілігі: гүл муляжы,сызбалар, ЭО, алдын-ала дайындаған үрмебұршақ тұқымы.
3 слайд
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:оқушыларды түгелдеу, сабаққа ұйымдастыру
ІІ. Үй тапсырмасын қайталау:
1.Неліктен өткізгіш ұлпа деп аталады және қызмет атқарады? 2.Бөліп шығарушы ұлпа дегенді қалай түсінесіңдер? 3.Бөліп шығарушы ұлпалар өсімдіктердің қай жерінде кездеседі ?
4.Өткізгіш ұлпа жасушаларының қандай ерекшеліктері бар? 5.Бөліп шығарушы ұлпа қандай заттарды бөледі,ол қалай пайда болады?
4 слайд
ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру:
Тұқым жатынның тұқым бүршігінен дамиды. Тұқым қабығы(қауызы) қалың,тығыз, сырты тегіс жылтыр, түрлі түсті. Қабығы тұқымды кеуіп кетуден, мезгіліз өнуден, зақымданудан, шіруден сақтайды. Ұрық- алғашқы тамырша,алғашқы сабақшы және бүршікшеден тұрады. Үрмебұршақ тұқымының пішіні бүйрекке ұқсайды.Оның ойыс жағында жеміс қабына бекінген жерін тұқым кіндігі дейді. Тұқымда екі тұқымжарнағы бар өсімдіктер қосжарнақтылар деп аталады . Тұқымда бір тұқымжарнағы бар өсімдіктер даражарнақтылар деп аталады. эндосперм жасушаларында крахмал,нәруыз,май заттары жиналады.
№5 зертханалық жұмыс. Қос және даражарнақты өсімдіктердің құрылысын зерттеу. Көкөніс дақылдарының тұқымдарымен таныстыру. (алдын ала суға жібітілген дайындалған үрмебұршақ тұқымы, Үрмебұршақ тұқымының ойыстау жағынан ұзынынан екіге бөліп ішкі бөлімдерін оқушыларға көрсетіп,талдап, аттарын жаздыру. Қабығының ерекшелігіне көңіл аудару)
5 слайд
ІV. Бекіту тапсырмалары:
Оқулық мәтініндегі суреттерді пайдалана отырып, көзбен көрген үрмебұршақтың құрылысын салыстыру. Оқушыларды екі топқа бөліп тапсырма беру.
6 слайд
1-топқа:
1. Қосжарнақты
тұқымның құрылысын талдап беріңдер.
2. Ұрықтан өсімдік дамитынын қалай түсінесіңдер?
2-топқа
1.Даражарнақты тұқымының құрылысындағы ерекшеліктері қандай? 2 . Даражарнақтылардың тұқымжарнағы қандай қызмет атқарады
7 слайд
V. Үйге тапсырма: кестеге қосжарнақтылар мен даражарнақтыларға жататын өсімдіктердің аттарын жазу. Сызбаны сызу.
VI. Қорытындылап, бағалау.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Презентация к уроку биологии 6 класс.Сабақтыңбарысы:І. Ұйымдастырукезеңі:оқушылардытүгелдеу, сабаққаұйымдастыруІІ. Үйтапсырмасынқайталау:1.Неліктенөткізгішұлпадепаталады және қызметатқарады?2.Бөліпшығарушыұлпа дегендіқалайтүсінесіңдер?3.Бөліпшығарушыұлпаларөсімдіктердіңқайжеріндекездеседі?4.Өткізгішұлпажасушаларыныңқандайерекшеліктерібар?5.Бөліпшығарушыұлпақандайзаттардыбөледі,олқалайпайдаболады?
6 655 763 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Федосеева Светлана Алексеевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
36 ч. — 180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
3 ч.