Инфоурок Начальные классы КонспектыПрезентация «Біріккен сөздер»

Презентация «Біріккен сөздер»

Скачать материал

4-cынып

  Мухатова Айжан Муратовна

Түрксіб жалпы орта білім беретін мектеп

Семей қаласы, Мұқыр ауылы.

Сабақтың тақырыбы:  Біріккен сөздер

Сабақтың мақсаты:

1.Біріккен сөздер екі не одан да көп  түбірдің бірігуі арқылы жасалып, тұтас бір ұғымды беріп, бір сұраққа жауап беретінін ұғындыру;

2. Оқушыларға әртүрлі тапсырмалар мен жаттығу жұмыстарын орындата отырып, өз беттерімен ізденуге және шығармашылыққа баулу;

3. Ұйымшылдыққа баулу, аң- құстарды қорғауға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: жаңа сабақ

Көрнекіліктер: плакат, сызбалар, семантикалық кесте, суреттер, карта.

Пәнаралық байланыс: дүниетану,өмірмен.

Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру, зейіндерін сабаққа аудару.

ІІ Үй тапсырмасын тексеру: 27-жаттығу  74 бет

-         Күрделі сөздерді қатыстырып, өзің тұрған жердің қысқы тіршілігі туралы шығарма жазу керек болатын. Жазған шығармаларының ішінен күрделі сөздерді оқушыларға тапқызу.

-         Күрделі сөз дегеніміз не? (Анықтамасын сұрау)

-         Екі немесе одан да көп түбірден жасалған сөзді күрделі сөз дейміз.

-         Түбір дегеніміз не?

-         Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлігін- түбір/түбір сөз/ дейміз.

ІІІ Жаңа сабақ

1.     Ой ашар.»Жасырын сөзді тап» ойыны.                                                                                                              

-Енді  қазір бәрің мына тақтадағы суреттерге назар аударып қарап көріңдерші.

- Әрқайсысынан қандай сөздер шығады?

 алма –гүл              ай-гүл                       жел-90

Алмагүл                    Айгүл                              желтоқсан

-Осы сөздер  неше түбірден құралған?

-Ия, біз екі түбірді біріктіру арқылы жаңа сөздер таптық.

-Ендеше бүгінгі жаңа тақырыбымызды қалай атасақ екен? Ия, балалар, бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Біріккен сөздер».

-Барлығымыз дәптерімізді ашып бүгінгі күнді жазып қояйық. Желтоқсан айының неше түбірден біріккен, әрине, жел және тоқсан сөздерінің бірігуі арқылы жасалып тұр. Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: біріккен сөздер екі не одан да көп түбірдің бірігуі арқылы жасалып, тұтас бір ұғымды беріп, бір сұраққа жауап беретінін түсіну.

-Көркем жазу: Ж  ж-әрпін жазу

Жерде жатқан нанды баспай, еңкейіп алып жинап қой.

ІV Оқулықпен жұмыс

-         Енді барлығымыз тақтаға назар аударайық. Қазір «Сыңарын тап» ойынын ойнаймыз.3 қатар мына жерде берілген сөздерден сыңарын табу арқылы бірнеше сөздер құрап жазу керек.

-          (1-кесте)

Оқушының аты-жөні

 

 

 

 

 

 

Жауабы/сұрағы

Біріккен сөздер

Қарама-қарсы сөздер

Жалаң сөйлем

Жайылма сөйлем

Қыстырма сөз

Мағынасы жуық сөздер

Ақ-қара, жаңа –ескі

 

 

 

 

 

 

 

 

Екібастұз

 

 

 

 

 

 

Шынында, айтпақшы

 

 

 

 

 

 

Ол оқыды

 

 

 

 

 

 

Ол ертегі оқыды.

 

 

 

 

 

 

 

Әдемі, сұлу, көркем, келбетті, ажарлы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Айнабұлақ                        Алакөл                          Нұрдәулет

Жарбұлақ                          Жалаңашкөл                Бақдәулет

Талдыбұлақ                     Сасықкөл                        Жандәулет

Жапырақтарда берілген сөздерді екі түбірге бөліп алып, оқушылардың өздеріне сол сөздерді тапқызу және суреттерін көрсетіп отыру тапсырылады.

33-жаттығу.Терме диктанты.

-Тақтада берілген сөздердің ішінен тек қана біріккен сөздерді теріп жазыңдар және сол сөздердің неше түбірден құралғанын түбірлерін сызу арқылы көрсетіп кетіңдер.

Аққу, бұзаубас, оқушы. Ақмарал, бала, шаңсорғыш, балмұздақ, дәптер, қалам, егеуқұйрық,Жетіқарақшы, шекара.

-Бұзаубас- басы үлкен, алдыңғы аяқтарымен жер қазатын түсі сары қоңыз.

-Егеуқұйрық- ауылшаруашылығына зиянды, түмсығы сүйір, құйрығы ұзын сұр тышқан. Екуінің суреті көрсетіледі.

32-жаттығу. Өлеңді жатқа жазу / Шығармашылық тапсырма/

-Өлеіде кездескен біріккен сөздердің астын сызып, атаңдар. /Көкжиек, кемпірқосақ/

VЛогикалық тапсырмаларды орындау.

1.Республикамыздағы көмір алыптарының бірінің атын білдіретін біріккен сөздің біріншісі –сан есім, екіншісі- адамның негізгі мүшесі, үшіншісі- тағамның дәмін клтіретін зат. \Екібастұз/

Екібастұз туралы не білеміз? Екібастұзда не өндіреді?

Енді картадан сол қаланы кім көрсетеді?

2.     Алғашқы түбір сөз- аспаннан аққан сорғалап,

3.     Екінші түбір сөз- сүт тағамы домалақ.

4.     Екеуін қосып оқысақ, жәндік жүрер жорғалап (Жауынқұрт)

Шығармашылық тапсырма.

-Берілген сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазуларың керек. Қазір үш қатардан үш оқушы келіп бір –бір сөзден таңдап алады да, сол сөздерді қатыстырып сөйлем құрап жазады.

Аққұтан, шекара, көкжиек.

Мысалы: Аққұтан құстардың ішіндегі ең ірі құс.

Шекарашылар еліміздің шекарасын күзетеді.

Көкжиек тұстары тұсбағдар құралымен анықталады.

34-жаттығу. «Хайуанаттар бағына саяхат» тақырыбына әңгіме құрап жаз. Біріккен сөз болып келетін аң-құстардың аттарын жазуды ұмытпаңдар.

Тақтаға бірнеше аң- құстардың суреттерін іліп  қою.

VІ Сабақты бекіту.

-Енді бүгінгі өткен жаңа тақырыбымызды қорытындылап жіберейік. Ол үшін мына семантикалық кестені жылдам толтырып жіберейік.

Семантикалық кесте (1-кесте)

-Сонымен біріккен сөздер дегеніміз қандай сөздер?

Кім айтып жібереді?

Плакатпен жұмыс жасап, сабақты қорытындылау.

VІІ Үйге тапсырма 36-жаттығу, 78-бет, ереже жаттау.

VІІІ. Бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Презентация «Біріккен сөздер»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Менеджер спортивного клуба

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
