Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыПоурочный план по проф.каз.языку Тақырыбы: Техникалық күтім жасау.

поурочный план по проф.каз.языку Тақырыбы: Техникалық күтім жасау.

Скачать материал

               Қостанай автомобиль көлігі колледжінің

 жоғары санаттағы оқытушысы

Мұхамбетжанова Гүлбану Здейқызы

 

 

Тақырыбы: Техникалық күтім жасау.

Сабақтың мақсаты: - Техникалық күтім жасау түрлерін білу, берілген мәтінді дұрыс оқу, түсінуге дағдыландыру, сұрақтарға толық жауап беру,

- ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру, тіл байлығын дамыту.

- кәсібі қазақ тіліне деген сүйіспеншілігін арттыру, елжандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас.

Көрнекіліктер: компьютер, тірек-сызба, семантикалық карта, қазақ тіліне тән дыбыстар, таблица.

Әдебиеттер: Автомобиль құрылғысы; Қазақша-орысша терминалогиялық сөздік.

 

Сабақтың барысы.

I  Ұйымдастыру жұмысы.

- Сәлеметсіздер ме?

- Сәлеметсіз бе!

- Сабақта кімдер жоқ?

- Сабақта ... жоқ?

II  Үй жұмысын тексеру.

1. Фонетикалық жаттығу.

Қазақ тіліне тән дыбыстары бар кәсіби сөздері еске түсіріп қайталау (қ, ғ, ң, ө, ә, і, ү, ұ, ы)

2. Тест сұрақтарына жауап беріп, жасырын сөзді табыңыздар.

 

Тест сұрақтары.

1. Дұрыс сөз тіркесін тап. (правильно составленное словосочетание)

ә) құжат жүргізуші

а) көше қиылысы

е) топса айналмалы

2. Қай сөзде ілік септігінің жалғауы бар. (Родительный падеж)

в) көтергіштің

ғ) құрамы

д) бәсеңдеткіші

3. Келер шақта тұрған етістікті тап. (будущее время)

п) жөндеу

р) ескерту

т) бұрыламын

4. Тиісті көптік жалғауын жалға. Серіппе... (добавить окончание)

о) – лер

ж) – тер

з) – дер

5. Табиғатқа байланысты сөзді тап. (слово, связанное с природой)

к) ауа

л) техника

м) тіркеме

6. Сын есімді тап. (имя прилагательное)

о) орнату

ө) қосалқы

ұ) майлау

7. Зат есімді тап. (имя существительное)

қ) жылжымалы

л) сермер

н) екінші

8. Жіктік жалғауы бар сөзді тап. (личное окончание)

ы) білігім

і) жүргізушісің

п) қорап

9. Тәуелдік жалғауы бар сөзді тап. (притяжательное окончание)

т) айырбастау

к) доңғалағы

п) піспек

 

-         Қандай сөз шықты?

-         Автокөлік.

3. Сұрақтарға жауап береміз.

- Сонымен үй тапсырмасы қандай?

- Автокөлік кәсіпорындары.

- Автокөліктік кәсіпорындар неге арналған?

- Автокөліктік кәсіпорындар автомобильдерді, автобустарды және тіркемелерді сақтауға, күтіп-баптауға және жөндеуге арналған.

- Автокөліктік кәсіпорындардың қанша түрі бар?

- Автокөліктік кәсіпорындардың 6 түрі бар?

4. Ассоциация жасау. Автокөліктік кәсіпорындарының түрлерін жазыңыздар.

 

                                                           тұрақтаушы

                                                           көлікжай

Автомобиль жөндеу                                                             

            зауыттары                                                                             қызмет көрсету

                                                                                                          станциялары

Автокөліктік

кәсіпорындар

 
 

 

 

 

 

 


   Май құю                                                                 

            станциясы                                                                  комплексті

                                                   шеберханалар                     көлікжай

 

5. Сұрақтарға жауап береміз.

- Тұрақтаушы көлікжай не істейді?

- Тұрақтаушы көлікжай автомобиль сақтайды.

- Комплексті көлікжай не істейді?

- Комплексті көлікжай автомобиль сақтайды, техникалық күтім жасайды т. б.

III  Жаңа тақырыпқа дайындық.

Бүгінгі біздің тақырыбымыз «Техникалық күтім жасау».

Дәптерімізді ашып бүгінгі күнді, тақырыпты жазамыз.

Сабақта не білуіміз, не істеуіміз керек?

Сабақта Техникалық күтім жасаудың, автомобиль жөндеудің түрлерімен танысамыз, мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береміз, мәтіннен қатыстық сын есімді, тұйық етістіктерді табуымыз керек.

Негізгі сөздері оқып, дәптерге жазамыз.

Техникалық күтім жасау – тех. обслуживание.

Күнделікті – ежедневный

Маусымдық – сезонный

Ағымдағы – текущий

Күрделі – капитальный

Көлікжай – гараж

Ақау – деффект

Қалпына келтіру – восстанавливать

Тағайындалған – назначенный.

IV  Жаңа тақырып.

1. Мәтінді оқимыз.

Техникалық күтім жасау.

 Техникалық күтім жасаудың үш түрі тағайындалған,олар күнделікті күтім, (КК) , бірінші (ТК-1), екінші(ТК-2).

КК-күн сайын автомобиль сапардан келісімен жүргізіледі, оған тағы да автомобиль сапарға шығар алдында жұмысқа әзірлеу де кіреді.

   ТК-1 мен ТК-2 автомобиль белгілі бір жолды жүріп өткеннен

кейін жүргізіледі.

   Әскери бөлімдерде, бұған қоса, машинаны жазғы және қысқы мерзімдерде пайдалануға көшуге әзірлік қарсаңында, жылына екі рет, маусымдық күтім (МС) жүргізу қарастырылған.

  Автомобильдерді жөндеудің екі түрі  тағайындалған:

  ағымдағы (жай) және күрделі жөндеу. Ағымдағы жөндеуді (АЖ) автомобильдің жұмыс кезінде және тексеру үстінде байқалған ақауларын түзеу қажет болғанда орындайды. Күрделі жөндеуді (КЖ) автомобильдің барлық детальдарының, агрегаттарының қалыпты күйін толық қалпына келтіруді көздейді.

  КЖ автожөндеу щеберханаларында немесе зауытта , ал КК,ТК-1

ТК-2 және АЖ- комплексті көлікжайларда, күтім жасайтын станцияларда және әскери автотракторлық парктерде жүргізіледі.

                                     

 

2. Семантикалық картаны толтырамыз.

 

К К

Т К – 1,2

М К

А Ж

К Ж

 

Күн сайын сапардан келгенде жүргізіледі

 

Белгілі бір жолды жүріп өткенде жүргізіледі

 

Әскери бөлімдерде, жылына екі рет жүргізіледі

 

Автомобильдің жұмыс кезінде, тексеру үстінде байқалған ақауларын түзейді

 

Детальдардың; агрегаттардың қалыпты күйін қалпына келтіреді

 

3.Семантикалық карта бойынша сұрақтарға жауап береміз.

- КК не істейді?

- ТК- 1, 2не істейді?

- МС не істейді?

- АЖ не істейді?

- КЖ не істейді?

4. Қатыстық сын есім туралы түсінік беру.

- Сын есім нені білдіреді?

- Сын есім заттың сынын, көлемін сипатын т. б. білдіреді?

- Сын есім қандай сұрақтарға жауап береді?

- Сын есім қандай? кімнің? ненің? деген сұрақтарға жауап береді.

- Сын есім мағынасына қарай екіге бөлінеді: сапалық және қатыстық болып.

Таблица бойынша қатыстық сын есімді түсіндіру.

V  Жаңа сабақты қорытындылау.

1. Мәтіннен қатыстық сын есімдерді табамыз. Жасалу жолдарын түсіндіреміз.

Техникалық, күнделікті, жазғы, қысқы, маусымдық.

2. Біз сіздермен «Тұйық етістік» тақырыбын өттік – Тұйық етістік қандай жұрнақ арқылы жасалады?

- у жұрнағы арқылы.

Тапсырма: Мәтіннен тұйық етістіктерді тауып, таблицаға жазыңыздар. Содан соң осы шақта, өткен шақта, келер шақта жіктеңіздер.

 

Етістік

Осы шақ

Өткен шақ

Келер шақ

әзірлеу

пайдалануға

көшуге

жүргізу

жөндеу

тексеру

түзеу

келтіру

әзірлеп отырмын

әзірледім

әзірлеймін

 

 

3. Сөйлемдерді толықтырып жазыңыздар.

Автомобиль өтеді

Автомобиль ... (қабылдаудан) өтеді

Автомобиль ... (келгенде) қабылдаудан өтеді.

Автомобиль ... (жолдан) келгенде қабылдаудан өтеді.

Автомобиль ... (алыс) жолдан келгенде қабылдаудан өтеді

4. Диалогты оқу.

- Алло! Менің машинамның маңдайлық шынысы жарылып қалды. Сіздерде шыны бар ма?

- Сізде қандай автомобиль?

- ВАЗ – 2107

- Иә, бар. Келіңіз.

- Мекен-жайыңызды айтыңызшы.

- Гагарин көшесі, 165 – үй.

- Біз сізге 20 минөттен кейін келеміз.

 

VI Қорытындылау.

Сұрақтарға жауап беріңдер:

-         Қостанайда техникалық күтім жасаудың қандай түрлері бар?

-         Қаламызда автокөліктік кәсіпорындардың атауларын атаңыздар?

-         Еліміздің автомобиль саласына өз үлесіңді қалай қосасың?

VII  Үйге: сөздерді жаттау.

 «Күнделікті күтім» тақырыбына диалог құрастыру.

Баға қою.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кәсіптік оқу мекемесіндегі жұмысты жоспарлау.

Жоспар

 

1.Кәсіптік білім беру мекемесіндегі жұмысты жоспарлау үшін қойылатын жалпы талаптар.

2.Кәсіптік оқу мекемесінің жоспарының мазмұны.

3.Әдістемелік жұмысты жоспарлау

 

   Педагогикалық талдаудан және басқару шешімін қабылдауынан кейін басқарау жұмысын жоспарлау жүйесінде ең бастысы-басқарушы жұмысының функциясы болып табылады.Басқару шешімін жүзеге асыру   жоспарлаудан,шешім тәсілін ойлаудан, солардың әрбіреуін ойлау моделінен басталады.Жоспарлауды ұйымдастыруын және оның орындалуын бақылау үшін керегі:

- Кәсіби білім мекемесінде қандай есеп-жоспарлау құжаттары болу керек екенін білу (олардың тізімі нормативтік құжаттар негізінде құрастыры-

лады).

- Жоспарлардың мазмұны және құрылымы негізінде талаптарын білу.

Жоспар оқу жылының алдына қойылған жұмыс мақсаты- кіріспеден және осы мақсаттардың шешім негізгі жұмыс бағытында орындалатын - негізгі бөлімнен тұрады.

Бұл мақсаттар не мекеме жұмысын тұтасы мен,не бөлек бөлімдерін (перспективтік-тақырыптық жоспарлардан,сабақ жоспарларынан),не педагогикалық нысан жұмысын ұйымдастыруын (әдестемелік,оқудан тыс) құрайды.

Жоспардың барлық мазмұнына ғылыми- дәлелдігі,объективтілік және мақсаттылық талаптары кіреді,әсіресе бір жылға кәсіби білім мекемесінің жұмыс мақсатын анықтай отырып,оның аналитикалық бөлімі анық жүзеге асырылады.

2 Жылдық жоспардың кіріспесі анықтайтын және қаулы ететін бөлімдерден                                                                                   құрастырылады. Анықтайтын бөлім білім мекемесінің өткен жылғы қысқаша жұмысын талдау бағыттарынан  тұрады:

  • Кадлардың өзгеруі;
  • Жалпы білім және кәсіби дайындық нәтижесі (кемшіліктері мен жетістіктері);
  • Педагогикалық ұжым жұмысының жағдайы;
  • Оқу-материалдық базасы;
  • әкімшіліктің басқару жұмысы.

   Осы талдау негізінде кезектесетін мақсаттары қалыптасады,ол қаулы ету кіріспесіне жазылады.Мұндай мақсатты бағыт инженерлік-педагогикалық ұжымына зерттеулік сипаттама береді ,әсіресе кәсіби білім мекемесінің  даму тәртібіне көшу жағдайы ең маңызды болып саналады.

  Практикада мекеме жұмысын жоспарлауда жиі кемшіліктерде орын алып отырады;соңғы нәтижелеріне қарамастан,мақсаттары ұйымдастырушылық-педагогикалық және әдістемелік мәселелері сияқты қалыптасады..Мысалы:»Спецтехнология кабинеттерін жабдықтау»,»оқушылардың білім сапасын физика-математика цикл пәндерінен көтеру».

Дұрыс құрастырылған мақсат былай болу керек: «физика-математика цикл пәндерінен оқушылардың білім сапасын пәнаралық байланыс және кәсіби бағыт арқылы жүзеге асырылуы қажет».Ұжым алдында жыл бойына бірнеше мақсаттар қойылады,олар теориялық және кәсіби оқыту білімін көтерумен,оқитындардың тәрбие деңгейімен байланысуы керек. Бір жылға ұжым алдына қойылған мақсаттар олардың қиындығына байланысты іс-шаралар жүйесі арқылы шешіледі,олар жоспар мазмұны негізінде құрастырылады.Олардың ең басты бөлімдері:

-теориялық оқыту;

-кәсіби оқыту;

-тәрбиелік жұмыс;

-әдістемелік жұмыс және инженерлік-педагогикалық жұмыскерлердің біліктілігін көтеру;

-оқу-тәрбие үрдісін бақылау және басқару;

-профориентациялық жұмыс;

-қаржы-шаруашылық және кәсіби жұмыс.

Әр бөлім бөлімшеден тұрады.Мысалы:Кәсіби оқыту мынадай бөлімшелерден тұрады:»Оқыту нәтижесі»,»Оқыту үрдісінің сапасы»,»Оқыту-материалдық базасы»,»Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы»,»Емтихан».

Кәсіби білім мекемесінің жұмысында ең басты орын алатын жылдық жоспар бөлімі»Әдістемелік жұмыс».Жылдық жоспардың қандайда да болмасын мақсатының шешімі әдістемелік жұмысын қамтамасыз етуінсіз болмайды.Болашақ жылдық жоспар бөлімінің,әдістемелік жұмысы өз еркімен есеп құжаты болып саналып,екі негізгі жұмыс нысанынан тұрады:ұжымдық және жеке.

Ұжымдық нысанға педагогикалық оқу,конференция т.б. кіреді.Ұжымдық әдістемелік жұмысы әдістемелік комиссия арқылы жұмыс атқарады,олар комиссия құрамына кіретін оқу үлгірімін;педагогтармен кәсіби оқыту шеберлерінің жұмысын  қарастырады.

Әдістемелік комиссия мүшелерінің негізгі жұмыс бағыттары:

-ұйымдастырушылық-педагогикалық сұрақтар;

-кәсіби шеберлікті көтеру,

-озат тәжірибелерді талдау,жинақтау,тарату;

-пән бойынша сыныптан тыс жұмыс.

Жоспардың әр бөлімінде өзінің тақырыбы бар:»Ұйымдастырушылық-педагогикалық сұрақтар»бөлімі мынадай тақырыптардан тұрады:

-«Оқу жоспарын,бағдарламаны,инструктивтік-әдістемелік құжаттарды талдау»;

-«Бақылау,тексеру,өз бетімен жұмыс сынақ сұрақтарын,емтихан билеттерін құрастыру»;

-«Кабинеттер жабдықтау»;

-«Көрнекі құралдармен дидактикалық материалдарды дайындау».

Әдістемелік комиссия жұмысында таңдаған тақырыбы бойынша оқытушының жеке жұмысы жоспарланады және жүзеге асырылады,ол мекеменің жалпы мәселелеріне сәйкес болуы қажет.

3 Кәсіби білім мекемесінде әдістемелік жұмысты ұйымдастыруда үлкен роль педагогикалық(әдістемелік) кабинет орын алады.Оның жұмысындағы негізгі бағыттары:

1.Әдістемелік материалдарды,ғылыми-техникалық және педагогикалық ақпараттарды,дидактикалық материалдарды(перспективтік-тақырыптық жоспарларды,сабақ жоспарларын,оқытушымен кәсіби оқыту шеберлерінің әдістемелік дайындамаларын,шығармашылық тапсырмаларын,оқыту-өндірістік жұмыс тізімін),оқыту-әдістемелік жэне анықтамалық әдебиеттерін,көрмені жабдықтау үшін экспозициялық материалдарын жинау,жүйелеу және сақтау.

2.Иженерлік-педагогикалық ұжым жұмысының тиімділік,мақсаттылық,жүйелік жағдайын құру:

-теориялық және мәселелік семинарларды,әдістемелік советті,әдістемелік  комиссия отырысын, сыныптан тыс іс-шараларды дайындау үшін материалдарды, әдебиеттерді,құжаттарды іріктеп алу;

-қазіргі мәселелерге байланысты материалдар құрастыру;

-қазіргі әдістемелік жұмыс бағытында үгіт-насихат жасауда көрме ұйымдастыру.

-картотека, анықтама-библиография катологін құру.

3.Инженерлік-педагогикалық ұжым эрудициясы мен жалпы мәдениетінің жетілдіруі үшін жағдай құру, оның құқылық, экономикалық, эстетикалық ағартушылығының өсуі:

-диспут, көрме,оқыту конференцияларын өткізуіне және ұйымдастыруына қатынасу.

Кәсіби білім мекемесінің жұмысын жоспарлауда оқыту- тәрбиелік үрдісінің ұйымдастырушылық жағдайы талдауына да көңіл бөлінеді.

Оқыту-тәрбие үрдісіндегі ұйымдастырушылық жағдайына :

-мекеменің оқушы контингентерімен, инженерлік-педагогикалық кадрларымен, қызмет-көрсету персоналдарымен қамтамасыз етілуі;

-оқушылардың демалу және еңбек режимдерін, жаңа ұйымдастырушылық-педагогикалық нысан оқыту, окыту режимдерін қолдануы;

-оқу жоспарлары мен бағдарламалардың болуы. Сабақ кестесінің оқу жоспарымен және санитарлық-гигиеналық талаптарымен сәйкестігі.

-оқыту үрдісінің материалдық-техникалық жабдықталуы;

-инженерлік-педагогикалық жұмыскерлерінің әлеуметтік орналасуы жатады.

Ұйымдастырулық-педагогикалық жағдай оқыту-тәрбие үрдісімен және оның тиімділігінің алға басылуы мүмкіндігін қамтамасыз етеді, сонымен бірге осы жағдай анализі басты функцияны көрсетіп, мекеменің жұмыс жоспарында міндетті түрде болуы керек.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Поурочный план по проф.каз.языку Тақырыбы: Техникалық күтім жасау."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инструктор по гимнастике

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
