Сабақтың тақырыбы: Музыка
бейнелейді.
«Ақсақ құлан» халық күйі.
Мақсаты: Оқушыларға халқымыздың аңыз күйлерін,олардың шығу тарихы
жайлы мағлұмат бере отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру, сұрақ жауап
арқылы алған білімдерін пысықтап,одан толықтыру, музыкалық есту,тыңдау,ырғақты
сезіну қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік,эстетикалық тәрбие беру;
Білімділік: музыкалық білімдерін толықтыру,ән айтуды үйрету,музыка
тыңдау ережелерімен таныстыру, аңыз күйдің шығу тарихымен және домбыра
аспабымен таныстыру;
Тәрбиелік: халық күйлері мен ұлттық аспаптардың үнін тыңдау арқылы
ұлттық музыка өнеріне деген қызығушылығын ояту, адамгершілікке тәрбиелеу;
Дамытушылық: музыкалық білімін тереңдету,музыкалық қабілетін
дамыту, әнді әдемі сезіммен орындауға дағдыландыру, оз ойын әңгімелеп жеткізе
білу дағдысын қалыптастыру;
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, үнтаспа,баян аспабы;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: музыка тыңдау,ән айту, музыкалық
сауаттылық, оқулықпен жұмыс, әңгімелеу,сұрақ-жауап т.б
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру: Музыкамен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын
қадағалау;
-
Ән орындау: «Отаным» Ө.Байділдаев
-
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар.
Жаңа сабақ: «Ақсақ
құлан» халық күйі.
«Ақсақ құлан» аңызы
Көрнекіліктермен
жұмыс: интерактивті тақтадан көріністерді тамашалай отырып, аңыз күйдің шығу
тарихы жайында түсіндіру;
Домбыра
аспабы.
Музыка тыңдау: «Ақсақ құлан»
халық күйі.
Музыкалық
теориялық талдау жасау
Музыка сауаты:домбыра, күй,
күйші.
Сергіту сәті: «Көңілді
музыкант»
Домбырада мен
ойнаймын: дың, дың, дың.
Қозы-лақтар би
билейді: дың, дың, дың.
Енді ойнаймын мен
қобызда: зың, зың, зың.
Ботақандар би
билейді: зың, зың, зың.
Енді ойнаймын
дауылпазда: дұң, дұң, дұң.
Төлдер састы, тұра
қашты: дұң, дұң, дұң.
Дауысқа
жаттығу:үш дыбыстық.«Тауға шығамын,таудан түсемін». Биік-төмен дыбыстарды айту;
Ән айту:«Құлыншақ»
Ө.Байділдаев
-
Әнді
орындап көрсету;
-
Әуенін
аспаппен үйрету;
-
Қосылып
хормен орындау;
Ой қозғау:құлыншақ деген не?
Шығармашылық жұмыс: «Құлыншақтың»
суретін салу;
Сабақты қорытындылау:сұрақ жауап.
Үйге тапсырма: «Құлыншақ» әнінің сөзін
жаттау, суретті аяқтау;
Сабақтың тақырыбы: Музыка
бейнелейді.
«Наридірген» халық күйі.
Мақсаты: Оқушыларға халқымыздың аңыз күйлерін,олардың шығу тарихы
жайлы мағлұмат бере отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру, сұрақ жауап
арқылы алған білімдерін пысықтап,одан толықтыру, музыкалық есту,тыңдау,ырғақты
сезіну қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік,эстетикалық тәрбие беру;
Білімділік:халымыздың күйшілік дәстүрін насихаттай отырып, музыкалық
білімдерін толықтыру,ән айтуды үйрету,музыка тыңдау ережелерімен таныстыру,
аңыз күйдің шығу тарихымен және домбыра аспабымен таныстыру;
Тәрбиелік: халық күйлері мен ұлттық аспаптардың үнін тыңдау арқылы
ұлттық музыка өнеріне деген қызығушылығын ояту, адамгершілікке, әділдікке,
адалдыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: музыкалық білімін тереңдету,музыкалық
қабілетін дамыту, әнді әдемі сезіммен орындауға дағдыландыру, оз ойын әңгімелеп
жеткізе білу дағдысын қалыптастыру;
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, үнтаспа,баян аспабы;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: музыка тыңдау,ән айту, музыкалық
сауаттылық, оқулықпен жұмыс, әңгімелеу,сұрақ-жауап т.б
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру: Музыкамен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын
қадағалау;
-
Ән орындау: «Құлыншақ» Ө.Байділдаев
-
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар,әңгімелеу;
Жаңа сабақ: «Наридірген»
халық күйі.
«Наридірген» күйінің шығу
тарихы
Бейне
көрініс тамашалау.
Музыка тыңдау: «Наридірген»
Сармалай.
Музыкалық
теориялық талдау жасау: мазмұны, көңіл күйі, кейіпкерлері, әуені;
Музыка сауаты: күй, күйші,сыбызғы.
Сыбызғы
Қамыс, қурай,
ағаштан,
Түтікше боп
ысылған.
Үрлемелі,ойықты,
Дыбысы нәзік
сызылған.
Сергіту сәті: «Көңілді
музыкант»
Домбырада мен ойнаймын:
дың, дың, дың.
Қозы-лақтар би
билейді: дың, дың, дың.
Енді ойнаймын мен
қобызда: зың, зың, зың.
Ботақандар би
билейді: зың, зың, зың.
Енді ойнаймын
дауылпазда: дұң, дұң, дұң.
Төлер састы, тұра
қашты: дұң, дұң, дұң.
Дауысқа
жаттығу: үш дыбыстық.«Тауға шығамын,таудан түсемін». Биік,төмен дыбыстарды
айту;
Ән айту:«Ақтайлақ»
Ә.Еспаев
-
Әнді
орындап көрсету;
-
Әуенін
аспаппен үйрету;
-
Қосылып
хормен орындау;
Ой қозғау:тайлақ деген не?
Шығармашылық жұмыс: «Сыбызғы»
аспабының суретін салу;
Сабақты қорытындылау:пысықтау.
Үйге тапсырма: «Ақтайлақ» әнінің сөзін
жаттау, суретті аяқтау;
Сабақтың тақырыбы: Музыка
бейнелейді.
«Тепеңкөк» халық күйі.
Мақсаты: Оқушыларға халқымыздың аңыз күйлерін,олардың шығу тарихы
жайлы мағлұмат бере отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру, сұрақ жауап
арқылы алған білімдерін пысықтап,одан толықтыру, музыкалық есту,тыңдау,ырғақты
сезіну қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік,эстетикалық тәрбие беру;
Білімділік: халқымыздың күйшілік дәстүрін насихаттай отырып, музыкалық
білімдерін толықтыру,ән айтуды үйрету,музыка тыңдау ережелерімен таныстыру,
аңыз күйдің шығу тарихымен және сыбызғы аспабымен таныстыру;
Тәрбиелік: халық күйлері мен ұлттық аспаптардың үнін тыңдау арқылы
ұлттық музыка өнеріне деген қызығушылығын ояту, адамгершілікке, әділдікке,
адалдыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: музыкалық білімін тереңдету,музыкалық
қабілетін дамыту, әнді әдемі сезіммен орындауға дағдыландыру, оз ойын әңгімелеп
жеткізе білу дағдысын қалыптастыру;
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, үнтаспа,баян аспабы;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: музыка тыңдау,ән айту, музыкалық
сауаттылық, оқулықпен жұмыс, әңгімелеу,сұрақ-жауап т.б
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру: Музыкамен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын
қадағалау;
-
Ән орындау: «Құлыншақ» Ө.Байділдаев
-
Өтілген тақырып бойынша сұрақтар,әңгімелеу;
Жаңа сабақ: «Тепеңкөк»
халық күйі.
Ой
қозғау: «Тепеңкөк» деген не? Жылқының пірін, түстерін, жасын ата.
Күйдің
шығу тарихы жайында түсіндіру;
Музыка тыңдау: «Тепеңкөк»
халық күйі.
Музыкалық
теориялық талдау жасау: мазмұны, көңіл күйі,
Музыка сауаты: домбыра, күй,
күйші.
Сергіту сәті:Орнымыздан
тұрайық,
Қолды белге
қояйық.
Оңға басты
бұрайық,
Солға басты
бұрайық,
Бір отырып,бір
тұрып,
Орнымызға қонайық.
Дауысқа
жаттығу: үш дыбыстық.«Тауға шығамын,таудан түсемін». Биік-төмен дыбыстарды
айту;
Ән айту:«Мұғалім ол біздің»
И.Нүсіпбаев.
-
Әнді
орындап көрсету;
-
Әуенін
аспаппен үйрету;
-
Қосылып
хормен орындау;
«Әуенді тап» ойыны
Ал,балалар,балалар,
Зейін қойып тыңдап
ал.
Қандай әуен
естідің,
Қане,кімдер таба
алар?
Сабақты қорытындылау:сұрақ жауап.
Үйге тапсырма: «Мұғалім ол біздің» әнінің
сөзін жаттау, суретті аяқтау;
Сабақтың тақырыбы: Музыка
бейнелейді.
«Жетім бала» аңыз күй.
Мақсаты: Оқушыларға халқымыздың аңыз күйлерін,олардың шығу тарихы
жайлы мағлұмат бере отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру, сұрақ жауап
арқылы алған білімдерін пысықтап,одан толықтыру, музыкалық есту,тыңдау,ырғақты
сезіну қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік,эстетикалық тәрбие беру;
Білімділік: халқымыздың күйшілік дәстүрін насихаттай отырып, музыкалық
білімдерін толықтыру,ән айтуды үйрету,музыка тыңдау ережелерімен таныстыру,
аңыз күйдің шығу тарихымен және сыбызғы аспабымен таныстыру;
Тәрбиелік: халық күйлері мен ұлттық аспаптардың үнін тыңдау арқылы
ұлттық музыка өнеріне деген қызығушылығын ояту, адамгершілікке, әділдікке,
адалдыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: музыкалық білімін тереңдету,музыкалық
қабілетін дамыту, әнді әдемі сезіммен орындауға дағдыландыру, оз ойын әңгімелеп
жеткізе білу дағдысын қалыптастыру;
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, үнтаспа,баян аспабы;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: музыка тыңдау,ән айту, музыкалық
сауаттылық, оқулықпен жұмыс, әңгімелеу,сұрақ-жауап т.б
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру: Музыкамен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын
қадағалау;
-
Ән орындау: «Мұғалім ол біздің» Ә.Еспаев.
-
Өткен тақырып бойынша сұрақтар.
Жаңа сабақ: «Жетім
бала» аңыз күй.
1-көрініс:
«Баланың жылаған дауысы»
2-көрініс:
Баланың қаратпа сөзі – «Ағажан-ау,ағажан, аттың басын тарта тұр»
3-көрініс:
«Қаздардың қаңқылы»
4-көрініс:
«Аттың шабысы»
Музыка тыңдау: «Жетім бала»
халық күйі.
Музыкалық
теориялық талдау жасау: мазмұны, көңіл күйі,
Музыка сауаты:қазақтың ұлттық
аспаптары;
Сергіту сәті:Домбырада мен
ойнаймын: дың, дың, дың.
Қозы-лақтар
би билейді: дың, дың, дың.
Енді
ойнаймын мен қобызда: зың, зың, зың.
Ботақандар
би билейді: зың, зың, зың.
Енді
ойнаймын дауылпазда: дұң, дұң, дұң.
Төлер
састы, тұра қашты: дұң, дұң, дұң.
Дауысқа
жаттығу: үш дыбыстық.«Тауға шығамын,таудан түсемін». Биік-төмен дыбыстарды
айту;
Ән айту:«Домбыра сазы» И.Нүсірбаев.
-
Әнді
орындап көрсету;
-
Әуенін
аспаппен үйрету;
-
Қосылып
хормен орындау;
Шығармашылық жұмыс: Домбыраның суретін
салу.
Сабақты қорытындылау:сұрақ жауап.
Үйге тапсырма: «Домбыра сазы» әнінің
сөзін жаттау, суретті аяқтау;
Сабақтың тақырыбы: Музыка
бейнелейді.
«Жетім бала» аңыз күй.
Мақсаты: Оқушыларға халқымыздың аңыз күйлерін,олардың шығу тарихы
жайлы мағлұмат бере отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру, сұрақ жауап
арқылы алған білімдерін пысықтап,одан толықтыру, музыкалық есту,тыңдау,ырғақты
сезіну қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік,эстетикалық тәрбие беру;
Білімділік: халқымыздың күйшілік дәстүрін насихаттай отырып, музыкалық
білімдерін толықтыру,ән айтуды үйрету,музыка тыңдау ережелерімен таныстыру,
аңыз күйдің шығу тарихымен және сыбызғы аспабымен таныстыру;
Тәрбиелік: халық күйлері мен ұлттық аспаптардың үнін тыңдау арқылы
ұлттық музыка өнеріне деген қызығушылығын ояту, адамгершілікке, әділдікке,
адалдыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: музыкалық білімін тереңдету,музыкалық
қабілетін дамыту, әнді әдемі сезіммен орындауға дағдыландыру, оз ойын әңгімелеп
жеткізе білу дағдысын қалыптастыру;
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, үнтаспа,баян аспабы;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: музыка тыңдау,ән айту, музыкалық
сауаттылық, оқулықпен жұмыс, әңгімелеу,сұрақ-жауап т.б
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру: Музыкамен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын қадағалау;
-
Ән орындау: «Домбыра сазы» И.Нүсіпбаев.
-
«Домбыра» суретін тексеру;
-
Жаңа сабақ: «Жетім
бала» аңыз күй.
5-көрініс:
«Қошан серінің қаратпа сөзі»
6-көрініс:
«Аттың шабысы»
7-көрініс:
«Баланың әні»
8-көрініс:
«Аттың шабысы»
Музыка тыңдау: «Жетім бала»
халық күйі.
Музыкалық
теориялық талдау жасау: мазмұны, көңіл күйі,
Музыка сауаты: қазақтың ұлттық
аспаптары;
Сергіту сәті:«Төрт түлік» әнін
қимылмен көрсету;
Қошақаны қойдың,
Қайда қалып қойдың.
Бұлтиып тұр бүйірің,
Қай өрістен тойдың.
Секең-секең ей
лақ....(жалғасы бар)
Дауысқа
жаттығу: үш дыбыстық.«Тауға шығамын,таудан түсемін». Биік-төмен дыбыстарды
айту;
Ән айту:«Қошақаным қайда
екен» Ә.Бейсеуов.
-
Әнді
орындап көрсету;
-
Әуенін
аспаппен үйрету;
-
Қосылып
хормен орындау;
Жұмбақтар
шешу: «төрт түлік» тақырыбында;
Сабақты қорытындылау:сұрақ жауап.
Үйге тапсырма: «Қошақаным қайда екен» әнінің
сөзін жаттау;
Сабақтың тақырыбы: Музыка
бейнелейді.
«Жетім бала» аңыз күй.
Мақсаты: Оқушыларға халқымыздың аңыз күйлерін,олардың шығу тарихы
жайлы мағлұмат бере отырып пәнге деген қызығушылығын арттыру, сұрақ жауап
арқылы алған білімдерін пысықтап,одан толықтыру, музыкалық есту,тыңдау,ырғақты
сезіну қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік,эстетикалық тәрбие беру;
Білімділік: халқымыздың күйшілік дәстүрін насихаттай отырып, музыкалық
білімдерін толықтыру,ән айтуды үйрету,музыка тыңдау ережелерімен таныстыру,
аңыз күйдің шығу тарихымен және сыбызғы аспабымен таныстыру;
Тәрбиелік: халық күйлері мен ұлттық аспаптардың үнін тыңдау арқылы
ұлттық музыка өнеріне деген қызығушылығын ояту, адамгершілікке, әділдікке,
адалдыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: музыкалық білімін тереңдету,музыкалық
қабілетін дамыту, әнді әдемі сезіммен орындауға дағдыландыру, оз ойын әңгімелеп
жеткізе білу дағдысын қалыптастыру;
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, үнтаспа,баян аспабы;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: музыка тыңдау,ән айту, музыкалық
сауаттылық, оқулықпен жұмыс, әңгімелеу,сұрақ-жауап т.б
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру: Музыкамен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын
қадағалау;
- Ән орындау: «Қошақаным қайда
екен» Ә.Бейсеуов.
Жаңа сабақ: «Жетім
бала» аңыз күй.
9-көрініс:
«Ер Көбеннің қаратпа сөзі және аттың шабысы»
10-көрініс:
«Аттың шабысы»
11-көрініс:
«Баланың әні»
12-көрініс:
«Аттың шабысы»
Музыка тыңдау: «Жетім бала»
халық күйі.
Музыкалық
теориялық талдау жасау: мазмұны, көңіл күйі,
Музыка сауаты: қазақтың ұлттық
аспаптары;
Сергіту сәті:Орнымыздан
тұрайық,
Қолды белге
қояйық.
Оңға басты
бұрайық,
Солға басты
бұрайық,
Бір отырып,бір
тұрып,
Орнымызға қонайық.
Дауысқа
жаттығу: үш дыбыстық.«Тауға шығамын,таудан түсемін». Биік-төмен дыбыстарды
айту;
Ән айту:«Әліппе»
Б.Ғизатов.
-
Әнді
орындап көрсету;
-
Әуенін
аспаппен үйрету;
-
Қосылып
хормен орындау;
«Әуенді тап» музыкалық сайысы.
Сабақты қорытындылау:сұрақ жауап.
Үйге тапсырма: «Әліппе» әнінің сөзін
жаттау;
Сабақтың тақырыбы: Отан
от басынан басталады.
«Бесік жыры» қазақтың
халық әні
Мақсаты: Оқушыларға халқымыздың ежелден келе жатқан тұрмыс-салт әндерін,олардың
шығу тарихы жайлы мағлұмат бере отырып, ұлттық музыкаға деген қызығушылығын
арттыру, сұрақ жауап арқылы алған білімдерін пысықтап,одан әрі толықтыру,
музыкалық есту,тыңдау,ырғақты сезіну қабілеттерін дамыта отырып, адамгершілік,эстетикалық
тәрбие беру;
Білімділік: халық әндерін насихаттай отырып, музыкалық білімдерін
толықтыру,ән айтуды үйрету, әннің шығу тарихымен, музыка тыңдау ережелерімен
таныстыру;
Тәрбиелік: халық күйлері мен ұлттық аспаптардың үнін тыңдау және халық
әндерін орындату арқылы ұлттық музыка өнеріне деген қызығушылығын ояту,
адамгершілікке, әділдікке, адалдыққа тәрбиелеу;
Дамытушылық: музыкалық білімін тереңдету,музыкалық
қабілетін дамыту, әнді әдемі сезіммен орындауға дағдыландыру, оз ойын әңгімелеп
жеткізе білу дағдысын қалыптастыру;
Көрнекіліктер: суреттер, үнтаспа,баян аспабы;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілдері: музыка тыңдау,ән айту, музыкалық
сауаттылық, оқулықпен жұмыс, әңгімелеу,сұрақ-жауап т.б
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру: Музыкамен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын
қадағалау;
-
Ән орындау: «Құлыншақ» Ө.Байділдаев
-
Өтілген тақырыптар бойынша шолу жасау,әңгімелеу;
Жаңа сабақ: «Бесік
жыры» халық күйі.
Ой
қозғау,сұрақ-жауап: «Бесік жыры» деген не? Қандай ән? Кім орындап бере
алады?
Шілдехана деген не?
Сурет
бойынша әңгіме құрау;
Музыка тыңдау: «Бесік жыры»
халық әні. (тыңдату)
а).
Дауысқа жаттығу жасату: «Ән шырқайық бәріміз», «Әдемі ән» т.б.
ә).
Әнді аспаптың сүйемелдеуімен орындату;
Ән айту:«Көктем»
А.Жайымов.
-
Әнді
орындап көрсету;
-
Әуенін
аспаппен үйрету;
-
Қосылып
хормен орындату;
Шығармашылық жұмыс: «Менің ауылым»
(сурет салу)
Музыка сауаты: Қазақтың ұлттық
музыкалық аспаптары (қайталау).
Сергіту сәті:«Қамажай-Бипыл»
әндеріне музыкалық қимыл жасау;
«Әуенді тап» ойыны
Ал,балалар,балалар,
Зейін қойып тыңдап
ал.
Қандай әуен
естідің,
Қане,кімдер таба
алар?
Сабақты қорытындылау:сұрақ жауап.
Үйге тапсырма: «Көктем» әнінің сөзін
жаттау, суретті аяқтау;