Главная / Другое / Поурочный план по казахской литературе нат тему:"Алғы сөз. Халық ауыз әдебиеті туралы түсінік"

Поурочный план по казахской литературе нат тему:"Алғы сөз. Халық ауыз әдебиеті туралы түсінік"

hello_html_5ae369a1.gifhello_html_m28cd65e9.gifhello_html_4edda62a.gifhello_html_731537a5.gifhello_html_m6070276b.gifhello_html_m4da918b4.gifhello_html_m67d433b2.gifhello_html_232b485b.gifhello_html_m5951b446.gifhello_html_m7cd31505.gifhello_html_m5951b446.gifhello_html_m5951b446.gifhello_html_m5951b446.gifhello_html_m766ddc29.gifhello_html_4c447aec.gifhello_html_2c72ed97.gifhello_html_mb304721.gifhello_html_m73b3f592.gifhello_html_m51eb1d11.gifhello_html_m45c69b6d.gifhello_html_m5b2a5c96.gifhello_html_mdefb025.gifhello_html_6713afe1.gifhello_html_m61882354.gif

1 - сабақ

Сабақтың тақырыбы: Алғы сөз. Халық ауыз әдебиеті туралы түсінік.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларды халық ауыз әдебиеті үлгілерімен таныстыра отырып, олардың бойына Мемлекеттік тілді құрметтеу мен қазақстандық елжандылық сезімін қалыптастыру.
Шәкірттердің білім көкжиегін ауызекі тілде сөйлесуін ойындар арқылы кеңейту, танымдылық белсенділігін арттыру.
Сабақтың типі: жаңа
Түрі:
топпен, жеке жұмыс, жаңа білім беру.
Сабақтың әдісі: интерактивті-модульдік, проблемалық, ойын.
Пәнаралық байланыс: тірек сызба, суреттер, тарих, «Қазақстан тарихы» энциклопедиясы.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі .
II. Сабақтың мақсатын айту.
III. Модульдің құрамын түсіндіру.

IV.Теориялық білім.
1.Тірек – схемаларын пайдалана отырып, өтілетін тақырыпты түсіндіру. Оқушыларға қазақ халқының ғасырлар бойы жинақталған асыл қазынасын осы сыныпта қалай оқитыны жайлы айту.
Өткен оқу жылында балалардың 5-сынып оқулығынан алғандарын естеріне түсіріп, олардың жазғы демалыс кезінде оқыған шығармалары жөнінде айтып беруге тарту, жаңа оқу жылына арналған оқулықпен таныстыру. Жалпы пәнге деген қызығушылықтарын ояту. «Асыл сөз» мәтінін мұғалім өзі оқиды.

«Әдебиет» (араб сөзі)
«Асыл сөз»(қазақ тілінде)

Әдеби шығармалардың Әдеби шығармалардың
түрлері тақырыптары



Халықтың тұрмысын

Көркем шығармалар нені суреттейді?



тарихи оқиғларды
арманын

көңіл-күйін салт-дәстүрін

Келесі кезеңде мұғалім жаңа оқу жылына арналған қазақ әдебиеті оқулығымен таныстырады. Кітаптың сыртқы мұқабасында берілген суретті баяндап беруді ұсынады.
Алдымен оқушылар үйдің ішкі көрінісін,ондаға заттарды атап,тақтада берілген суреттердің астына жазады.

Сөздік:

ою- орнамент
сандық- сундук
(Түскиіз, ою, сандық, ұршық, домбыра, кимешек т.б.)
- Қалай ойлайсыңдар,әжесі балаға не айтып отыр?
Бала қалай тыңдап отыр ?-деген сұрақтарды қоя отырып, сурет бойынша шағын әңгіме айтқызу.
Қазақ халқының ғасырлар бойы жинақталған асыл қазынасын 6-сыныпта қалай оқитыны жайлы айтылып, тірек сызба арқылы оқушыларға халық ауыз әдебиеті түрлерін түсіндіру.

Халық ауыз әдебиеті







Аңыз - әңгімелер


Жырлар


Ертегілер

Мақал –
мәтелдер, жұмбақтар









Тұрмыс –салт жырлары

Шешендік сөздер



Халық ертегісісісісіертегі



Әдеби ертегілер

Нақыл сөздер





Тарихи
жырлар



Қанатты сөздер





Тапқырлыққа баулу

Халықтың ой-арманы

Тарихи оқиғаларға шолу жасау. Қазақ халқының салт-дәстүрін оқып, білу.





Өсиет-өнеге беру







Ертегі-халық өмірін суреттейтін фантастикалық оқиғаларға құрылған көркем шығарма. Ертегілер ұрпақтан-ұрпаққа ауызша таратылып, ұзақ ғасыр бойында толықтырылып,жетіліп келген халық ауыз әдебиетінің ең бір көркем түрі. Ертегілер өзара бірнеше түрге бөлінеді.

Оқушылар 3- топқа бөлініп, білетін ертегілерін бағандарға толтырады.
«Аквариум тәсілі » оқыта үйрету ойыны .
Сынып топтарға бөлініп, шеңбер бойына орналасады. Әр топ арасынан өздерінің көзқарасын білдіретін « өкіл» сайлайды.Мұғалім келесі мәселе ұсынады, оны әр топ өз ішінде талдайды. Тапсырма орындалғаннан кейін, сыныптың ортасына әр команданың « өкілдері» сөз алып, тобының көзқарасын білдіреді...Талқылау аяқталған соң , оқушылар қызметі бағаланады.
Ертегілер.
1 –топ : Хайуанаттар туралы ертегілер
2 – топ : Қиял-ғажайып ертегілер
3 – топ : Тұрмыс-салт ертегілер

VI. Дәптермен жұмыс.
Дәптерге сабақта қолданған тірек сызбаларды жазады.
VII.Үй тапсырмасы: Ғажайыптар әлемінде оқып, мазмұнын айтуға дайындалу.





Поурочный план по казахской литературе нат тему:"Алғы сөз. Халық ауыз әдебиеті туралы түсінік"
  • Другое
Описание:

Данный урок позволил активизировать внимание учащихся и способствовал развитию творческого мышления. На уроке школьники чувствовали свою успешность, свою интеллектуальность. Урок был организован таким образом,что практически все учащиеся были вовлечены в процесс познания, они имели возможность сами рассказать, что они знают о глобусах. Совместная деятельность учащихся помогла каждому внести свой особый индивидуальный вклад, обменяться знаниями. Причем происходило все это в атмосфере доброжелательности и взаимной поддержки, что позволило развить познавательную деятельность в форме сотрудничества. Учащиеся учились взвешивать альтернативные мнения, и принимать продуманные решения, общаться с другими детьми.

Автор Омарова Салтанат Токтарбаевна
Дата добавления 11.05.2016
Раздел Другое
Подраздел Планирования
Просмотров 145
Номер материала MA-066831
Скачать свидетельство о публикации
