Инфоурок Математика Рабочие программыПоурочная разработка открытого урока на тему "Формулалар"

Поурочная разработка открытого урока на тему "Формулалар"

Скачать материал

БЕКІТЕМІН:

Күні:   26.10.15ж

Сынып: 5 «А »

Сабақтың тақырыбы:   Формулалар.

Сабақтың мақсаты:

      1. Білімділігі: Формула дегеніміз не,тік төртбұрыштың, квадраттың, параллелепипедтің және  кубтың  ауданының, периметрінің формулаларын еске түсіру. Формулалар арқылы мәселе  есептерді шығаруды және де берәлген есептерді оқып формулаларды құрастыруды үйрету. 

      2. Дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту.

      3.Тәрбиелік: Оқушылардың өз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, тәрбиелеу.

     Сабақ түрі: Жаңа сабақ

      Сабақтың көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар, слайдтар, интербелсенді тақта, плакат, смайликтер, карточкалар. 

 Оқытудың әдісі: АКТ,оқытудың жаңа тәсілдері.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру  кезеңі ( 5 мин)

а) Сәлемдесу,       

ә) оқушыларды түгендеу,

Оқушыларды топқа бөлу (партаның  үстіне  жатқан  бетшелерді  таңдап алады,соның бетіндегі  суреті бойынша топтасады)

 б) оқушылардың назарын сабаққа аудару

 Слайд 1  көрсету  арқылы  оқушыларды психологиялық  дайындық  жасау.

в) Үй  жұмысын тексеру(оқушылар өз ара  дәптерлермен ауысып,  бір-бірінің  жұмыстарын  тексереді).Слайд 3(дайын жауаптары шығарып көрсетіледі) арқылы тексеру

          

IV. Жаңа материалды меңгерту бөлімі (10мин)

       Тахтаға  формулалар жазылған  плакат  жабыстырылады. Сол бойынша жаңа сабақ  түсіндіріледі.

 1. Тік төртбұрыштың  периметрінің  формуласы.

     Тік төртбұрыштың  периметрі  оның  ұзындығы мен  енінің 2 еселенген  қосындысына  тең.

   Периметр – жазықтықтағы геометриялық  фигуралардың  барлық  қабырғалары  ұзындықтарының  қосындысы.

                           P = 2( a + b)                P = 2a + 2b

Квадрат – барлық  қабырғалары  тең  тік  төртбұрыш.   

                     a                     P = 4a

 


                                                b               a                                   

                                                                                       

2. Тік төртбұрыштың  ауданының  формуласы.

      Тік төртбұрыштың  ауданы  оның  ұзындығы  мен  енінің  көбейтіндісіне  тең.

                                  S = a ∙ b

  Квадраттың  ауданы  оның  қабырғасының  квадратына  тең.

                            S = a2= a ∙ a   

3.  Жолдың  формуласы.

        Жол  жылдамдықтың қозғалыс  уақытына  көбейтіндісіне  тең.

                                                 S = V ∙ t

              V = S : t                                    t = S :v 

    Cлайд 5 арқылы алған  білімдерін  нығайту мақсатында   формулалар  көрсетіліп , олар қай  фигураға  және сол фигураның  несін  табуға  болатынын  оқушылар  айтып кету керек. (2мин)

 Слайд 6, 7  және 8 – кесте  толтыру. Суретке  қарап кай фигура  екенін, және сұралған  шамаларын  табу .Оқушылардың қолына  кесте бойынша беріледі.(5мин)        

 

Есептер шығару

І деңгей:  №516;  №519 (2 мин)

№516

P = 2 (a + b) = 2( 9 + 5) = 2 ∙ 14 = 28

S = a ∙ b = 9 ∙ 5 = 45

    

              Жауабы:  P = 28см;   S = 45 см2

№519

V = 14 + 12 = 28 км/сағ

S = V ∙ t = 28 ∙ 2 = 56 км

65 – 56 = 9 км

                   Жауабы: Велосипедшілер  2сағ жүрген соң бір-бірінен   9км  қашықтықта болады.

                                                                               

ІІ деңгей:  №523 (3 мин)

№523

S = a ∙b = 9 ∙ 4 = 36см2

  Тік төртбұрыштың  S = квадраттың S

  S = а2  = a ∙ a

  36 = а2

  62 = а2

  a = 6

   P = 4 ∙ a = 4 ∙ 6 = 24

                       Жауабы:  P = 24см               

Сергіту  сәті:  «Адасқан  әріптер»  (3 мин)

1)   леусә                                           1)  сәуле

2)   деніскі                                        2) кесінді

3)   тимакатема                              3) математика

4)   лумафор                                   4) формула

5)   беңшер                                      5) шеңбер

6)   келдөңге                                   6) дөңгелек

7)   ұрбыш                                      7) бұрыш

8)   еңудет                                     8)  теңдеу

 

ІІІ деңгей: №528 ( 3 мин)

№528

75: 3 = 25 (ұзындығы бойындағы  қаданың  саны)

30 : 3 = 10 (ені бойындағы қаданың саны)

P = 2( a + b) = 2(25 + 10) = 70 см

2)  P = 2 (a + b) = 2(75 + 30) = 105 ∙ 2 = 210 см

201 ∙ 5 = 1050 см   

 

Практикалық  жұмыс.(4 мин)

 

І топ:                                                            Берілген  фигураның  ауданын  

                                                                                      табыңдар

 

 

ІІ топ:                                                         Берілген  фигураның  ауданын   

                                                                                        табыңдар  

  

 

 

ІІІ топ:                                                         Берілген  фигураның  ауданымен 

                                                                                      периметрін  табындар

 

 

 

IV топ:                                         Берілген  фигураның  ауданын  және 

                                                                    периметрін  табыңдар

         

 

 

 

 

Сабақты бекіту кезеңі: (2мин)

 

 

Бағалау.

Сыныпта белсенді қатысып отырған оқушылар бағаланады.

Үйге тапсырма:  №520; №522; №531(1мин)

Рефлексия: Смайликтер  арқылы кері  байланыс  жасау. (2мин)

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Поурочная разработка открытого урока на тему "Формулалар""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель службы приёма заявок

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
