Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
Сабақтың тақырыбы:Себеп бағыныңқы сабақтас.
Сабақтың мақсаты:білімділік-сабақтас,оның ішінде себеп сағыныңқы және оның жасалу жолдары туралы білімдерін кеңейту;дамытушылық-оқушылардың ойлау қабілетін,зейінін,пәнге деген қызығушылығын дамыту,шығармашылыққа дағдыландыру;тәрбиелік-отансүйгіштікке,ұлтжандылыққа,ұжымдасып еңбектенуге,әдептілікке,ойларын еркін жеткізе алуға тәрбиелеу.
Түрі:жаңа білім беру сабағы.
Әдісі:сұрақ-жауап,түсіндіру,талдау жұмыстары,топтық жұмыс,шығармашылық,жаттығу,тест тапсырмалары.
Қолданылатын технологиялар:саралап деңгейлеп оқыту.
Пәнаралық байланыс:әдебиет,тарих.
Көрнекілігі:тірек-сызба,интереактивтік тақта,слайд.
Мұғалім міндеті:жаңа тақырыпты игерту,жұмысқа басшылық жасау,тапсырмалар беру,бағалау.
Оқушы міндеті:тапсырманы орындау,өз ойын ашық айту.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалап,зейіндерін сабаққа аудару.
"Өнер алды-қызыл тіл",
Анаңдай оны құрметте!
Қажымай,талмай,үйрен,біл,
Асылына сөздің өрнекті!-деп үй тапсырмасын да тексеріп шығайық.
Үй тапсырмасын тексеру:Үй тапсырмасын бағалау үшін алдарыңызда бағалау парақшалары жатыр.Сол парақшаларына ұпай сандарын қойып шығасыздар.
№
Оқушының аты-жөні
Үй тапсырмасы
Семантикалық карта
Оқушылық деңгей
Алгоритмдік деңгей
Шығармашылық деңгей
Тапқырлық деңгей
Топпен жұмыс
Белсенділігі
7-9 ұпай-"5"
5-6 ұпай-"4"
2-4 ұпай-"3"
132-жаттығуды оқушыларға оқытқызып,талдатқызып шығамын.Ережені тексеру үшін оқушыларға семантикалық қартаны толтыртқызамын. Мезгіл бағыныңқының сабақтас құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарына байланысты.
ғанда,
генде,
қанда,
кенде
Ғанға,
генге,
Қанға,
кенге
+дейін,
шейін
Ғаннан,
геннен,
қаннан,
кеннен
+кейін,
соң
Ған,
ген,
Қан,
кен
+сайын
Ған,
ген,
Қан,
кен
+кезде,
сәтте,
уақытта
Ған,
ген,
Қан,
кен
+ша,
ше
Ма,
ме,
Ба,
бе,
Па,
пе
+с+
бұрын
Ысымен,
ісімен,
Сымен,
сімен
Арда,
ерде
рда
Ғалы,
гелі,
Қалы,
келі
Ғаннан,
геннен,
қаннан,
кеннен
+бері
Са,се+ж.ж
1
Тыстағы жұмыс біткен кезде,мен анама көмектестім.
+
2
Үшеуі үйге кірген соң,ұзақ әңгімелесті.
+
3
Әкесі атқа мініп кеткеннен кейін,олар шуылдасып ойнады.
+
4
Жолмен біраз жүрген соң,аяқтарымыз да шаршап қалыпты.
+
5
Ол үйге қайтып келісімен,жатып демалыды.
+
6
Ботагөз саусағымен нұсқаған дәптердің бетіне Асқар көзін салса,малмаңдай су екен.
+
7
Атамекеннің жерін азапқа салып жатқанда,біздер жай жата алмаймыз.
+
Жаңа сабақ:
Сабақтастың түрі
Ережесі
Сұрағы
Себеп бағыныңқы сабақтас
бағыныңқысы басыңқы сөйлемнің себебін білдіріп тұрады.
Неліктен? не үшін? не себепті? не деп?
Жұмыстың ең ауыры осы болғандықтан,Ермек мұнда әдейі тіленіп келді. (Ғ.Мүсірепов)
Себеп бағыныңқының баяндауыштары мынандай жолдармен жасалады.
1
-ғандықтан,гендіктен,қандықтан,кендіктен
Күн жылы болғандықтан,біз серуенге шықтық.
2
-ғаны,гені,қаны,кені+үшін
Күн жылы болғаны үшін,біз серуенге шықтық.
3
-ма,ме,ба,бе,па,пе+й
Күн жылы болмай,біз серуенге шықпадық.
4
-ып,іп,п
Күн жылы болып,біз серуенге шықтық.
5
Үш шақтағы етістік+деп
Күн жылы болады деп,біз серуенге шықтық.
6
-ған,ген,қан,кен+соң
Күн жылы болған соң,біз серуенге шықтық.
Оқушылық деңгей: "Біліміңді байқап көр"
134-жаттығудағы себеп бағыныңқы сабақтастардың бағыныңқы сыңарларының баяндауыштарын тауып,қалай жасалғанын анықтаңдар.Мысалы:Ол қапелімде қайда жатқаннан есіне түсіре алмай,маңдайынан сипап түсті. (құрмалас сөйлем,сабақтас,себеп бағыныңқы сабақтас,-ма+й)
Алгоритмдік деңгей: "Сен қалай ойлайсың?"
1-топ.Мезгіл мен шартты бағыныңқы сабақтастарды 2 топқа бөліп жазыңдар.
Мезгіл бағыныңқы сабақтас
Шартты бағыныңқы сабақтас
Енді айналып қарағанда,төрдегі Байтен баласының тобын көрді. Шахтаға түспестен бұрын,Еркін кішкене бөлмесіне келіп енді. Ғылым оқып білгенше,Тыным-тыныштық таппаған.
Көсеу ұзын болса,қол күймес. -Жұрт сені қайдан жақсы көрсе,оны да сондай көреді. Енді Бақтығұл шынын айтса да,болыстың өзі жылымай отыр. Ел ішіндегі,ауыл арасындағы жай осы болса,облыстық қаланың ояз бен болыс кеңселерінде біреуді біреу қаралап көрсеткен арыздар айлар бойы тола бергенді. Қара болсам,өзге қараласын. Мен не болсам,сен де солсың. Ұл ұдайы ізетті боп тұрса егер,әке-шеше жүзі жайнап нұр себер. Зейнетке шыққанмен,Құрымбай үйде тегін отырмайды.
6 665 158 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Ахметгалиева Айгуль Кужамуратовна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
4 ч.
Мини-курс
2 ч.
Мини-курс
2 ч.