Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыПлан урока математики " екі таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдерін пысықтау".

План урока математики " екі таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдерін пысықтау".

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:Екі таңбалы сандарды қосу және азайту

Мақсаты: екі таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдерін пысықтау.

Міндеттері:1) Есеп ұғымдарын тереңдету.Шығару тәсілдерін меңгерту. Күрделі теңдеулерді шешу жолдарын                                   еске түсіру.

2)ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру,ойлау қабілеттерін дамыту

3)Оқушыларды шапшаңдыққа,ұқыптылыққа,алғырлыққа баулу.

Сабақтың түрі:Саяхат

Сабақтың типі:Пысықтау.Бекіту.

Әдіс-тәсілдері:

Көрнекілігі:

Пәнаралық байланыс:ана тілі,дүние тану

Сабақтың барысы:1.Шаттық шеңбері.

Топқа бөлу.Әр түрлі көліктердің суреттерін тарату арқылы. (әуе,су,жол,рельс)

-Ненің суреттерін алдыңдар?

-Қандай көлік ттүрлерін білесіңдер?

Топта жұмыс істеу ережелері:-Топпен жұмыс істеу үшін бізге не керек деп ойлайсыңдар?

1.Топта жауапты болу керек.

2.Басқаның пікірін сыйла.

3.Барлық тапсырмаларды мүлтіксіз орында.

4.Біреу сөйлегенде оның сөзін бөлме.

5.Ұқпасаң,қайталап сұра.

6.Келіспеушілігің болса,сыпайы түрде жеткіз.

Бағалау тәртібі:

        Мен тапсырманы  өте жақсы орындадым,тіпті білімімді достарыммен де бөлісе аламын.

        Мен тапсырманы жақсы орындадым,бірақ мұғалімнің көмегін қажет еттім.

       Мен тапсырманы өзім орындаған жоқпын,мұғалімнің және достарымның көмегімен ,ғана орындадым.

 

 

1.Ұйымдыстыру.

Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан

Математикаға орын берсең басыңнан

Барлық ғылым саған үйір болады

Досың солар табылатын қасыңнан. –дей келе математика сабағын  бастайық.

- Міне,балалар,осы оқу жылының соңғы тоқсаны да басталды.Қане , біз не үйренгенімізді еске түсірейік.

-Жарайсыңдар,сендер көп нәрсені үйреніпсіңдер.

1.Тапсырма:

  123

-Не айтар едіңдер?

-Ондық,бірлік,жүздіктерін ажырат.

-Басқа қандай сандар құрауға болады?   132,213,231,312,321

                                                                      н       о    г      а      в

-Ең кіші,ең үлкен санды ата. 132,321.

Сандарды кему ретімен қойсаңдар,сонда сөз шығады.

2.Миға шабуыл.

-Мен  мысалдар айтамын,ал сендер алдарыңдағы қағаздан дұрыс жауабын тауып, жауап сандарды тізбектей қосасыңдар.Соңында бір сурет шығады.

(Оқушылардың алдарында дайындалған сызба,олар жауаптарды таба отырып сандарды қосады

 1) 9қосу 4

2) 7-ні 8-ге арттыр                                                 

3)  14 -тен7-ні азайт

4) 13 пен 8-дің айырмасын тап
 5) 6-ға 5-ті қос

6) 8 бен 9-дың қосындысын тап

 

-Ненің суреті шықты?Екі дөңгелектің ортасын қосыңдар.Сендер қандай сызық сыздыңдар?Бұл сызықтың түзуден айырмашылығы неде?

Қане вагондарыңды көрсетіңдерші.Вагон өздігінен жүре ме?.

-Ол үшін не керек?Паровоз

-Паровозға қарап не айтар едіңдер?

 

Описание: C:\Users\user\Desktop\Новая папка (2)\imgpreview.jpeg

 

 

 

 

 

-Біз сендермен математикалық паравозбен саяхаттаймыз.Сабақ соңында өз вагондарымызды тіркеп жазғы демалысқа шыққанымызды тосамыз.

Безымянный

 

 

 

 

 

 

 

3.Мағынаны тану.Көркем жазу минуты.

10     23   66   40

Е       с    е        п           (ең кіші екі таңбалы сан,бірлігі ондығынан бір сан артық сан,ондығы мен бірлігі тең  сан,4 ондықтан тұратын сан.

 

Қандай сөз шықты? Ондай болса біз қазір не істейміз?

 Қандай есептерді шеше аламыз?

(Барлығын табу,артық,кемін табуға,нешеуі артық,нешеуі кем,қалдықты таба аламыз.)

 

Математикалық диктант.Дәптерге тек қана жауабын жазамыз.

*Паравоз  құстардың сайрағанын естіді.Бұтақта 10 құс сайрай бастады,оған 16 құс қосылды.Сонда барлығы неше құс болды?

*  Паравоз жазық далаға кезікті.Далада 30 бәйшешек және 17 қызғалдақ гүл ашыпты.Қызғалдақтар бәйшешекке қарағанда нешеуі артық?

* Бір кезде гүлдерге  25 көбелек келіп қонды,оның 10-ы ұшып кетті.Неше көбелек қалды?

*Паравоз саяхатын ары қарай жалғай берді.Бір кезде алдынан12  бұлт кезікті.Ол оның 4-еуін қуып жетті.Қуып жететін неше бұлт қалды?

*.Паровоз жақсы көңіл –күймен 9 түтінін будақтатып жіберді.Гуілдеп-гуілдеп тағы да 5-еуі  артық түтінінін жіберді,Екінші ретте паровоз неше түтін жіберді?

Өздерін тексеру  (26,13,15,8,14)

- Өздеріңнің жауаптарыңды тексеріңдер.

- Кімде ешқандай қате болған жоқ,орнындарыңнан тұрыңдар.Жарайсыңдар!

4.Сергіту сәті.

1.Жұмбақтар жасыру.

  Тал басында тізіліп

  Елу жапырақ түр еді

  Жел соқты да үзіліп

  Түсті оның жиырмасы

  Ізінше оның үзіліп

  Түсті тағы бесеуі

  Тұр енді әлі ілініп (25)

  Жапырақтың нешеуі?

2.Көлден ұшты 40 қаз

  Қайтып қонды 15 қаз

  Қонбады оның нешеуі?

  Қане, кім тез шешеді?(25)

3.Он бір түйе,бес жылқы

Екі сиыр ,бір ешкі

Екі қоян,үш түлкі

Таба алмасаң бол күлкі (24)

 

Геометриялық фигураларды қайталау.

Паравозға қарап ,достарыңмен бір-бірлеріңе сұрақтар қойыңдар.

-Не? ...

-Қандай? - ...

-Неше?- ...

-Неге? -...

-Егер де - ...

-Қалай? -...

Мұғалім – тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар-

Р=

5. Стадия рефлексии.

-Қане,балалар,паравоздың түтіндеріне қарайықшы.

Онда сандар бар екен.

Осы сандарды пайдаланып сендер есептер құрастырып,соны топпен шығарыңдар.

1 топ. Біреуі белгісіз,және барлығын табуға құрама есеп шығарыңдар

2.топ. Қалдықты табуға есеп құрастыру

3 топ.Нешеуі артық,нешеуі кем екенін табуға

4 топ.

Оқушылар сәйкес қысқаша жазуын жазып,есепті шығарады.

Сергіту сәті.

Сылдыр,сылдыр сырғалар,

Құлағымда ырғалар

Оң қолымда 5 саусақ

Сол қолымда 5 саусақ

Саусақтарда сақина

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Орныңа тез қон.

-Алма ағашында 10 алма,ал үйеңкі ағашында одан 2 алма артық өсіп тұр,Үйеңкі ағашында неше алма өсіп тұр?

-Ағаш басында 2 балық отыр еді.Оларға тағы 2 балық ұшып келді.Барлығы неше балық болды?

-Қалаға қарай 3 жеңіл көлік бара жатыр.Оған қарсы 2 жеңіл,3 ауыр машина келе жатыр.Қалаға барлығы неше машина бара жатыр?

-10 май шам жанып тұр еді,3-еуі өшіп қалды .Үйде неше май шам қалды?

Жұппен жұмыс.

Тапсырма.Теңдеу құрып, соларды шығар,

1.х пен27-нің қосындысы 100 бен 50-дің айырмасына тең.          Х+27=100-50

2.89  бен х-тің айырмасы 56 мен13 –тің қосындысына тең             89-х=56+13

3.15пен 35 –тің қосындысына х-ті қоссаң 96 шығады                     15+35+х=96

4.х-тен 32 мен10-ның қосындысын азайтсаң,28 болады.                   Х- (32+10)=28

 

Ойын «Иә-жоқ-білмеймін» иә-+,жоқ--,білмеймін-х

                       17-8=9

·         1дм артық 10 см

·         40 , 55 пен 15қосындысынан кем

·         32+3=36

10 шығу үшін 5-тен 2 рет алу керек.

 (+ - + - +)

Қорытындылау.Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?

Не қызықты болды?

Не істедік?

Бағалау       

           

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока математики " екі таңбалы сандарды қосу және азайту тәсілдерін пысықтау"."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

SMM-менеджер

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
