Қостанай
облысы
Арқалық қаласы. № 2 орта мектебі 2 «А»
сынып. Қазақ
тілі мен әдебиеті пән мұғалімі Маратова Алтынай
Маратқызы. Бастауыш сынып
мұғалімі Сулейменова Қарлығаш Жанбатыровна Сабақтың
типі: біріктірілген сабақ.
Сабақтың тақырыбы:Менің досым
Сабақтың мақсаты:
А)Білімділік: Достық
сезімі туралы білім деңгейін кеңейту. Адамдар арасындағы достық қарым-
қатынасты ашу, досты қадірлеуге баулу.
Ә) Дамытушылық:
Логикалық ой- өрістерінің кеңеюіне жағдай жасау, сөздік қорларын
дамыту.
Б) Тәрбиелік: Өзара достыққа, татулыққа тәрбиелеу,
Сабақтың әдісі- тәсілдері:
әңгімелеу, сұрақ- жауап , суреттеу, оқу, аудару, топпен жұмыс
Сабақтың типі:
біріктірілген сабақ. Сабақтың түрі:
қайталау сабағы
Пән
аралық байланыс: орыс тілі, сурет,музыка сабағы
Көрнекілік
құралдар: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер,
кеспе қағаздар
Сабақтың барысы.
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен
амандасуБірыңғай талап пен сабаққа даярлығын тексеру, зейіндерін сабаққа
аудару, оқушылардың бір- бірімен сәлемдесу, сабақ барысында бір- біріне
сәттілік тілеуі.Сабақтың мақсатымен таныстыру
2.Үй тапсырмасын тексеру:Қайталау сабағы болғандықтан, өткен мәліметтерді
ауызша сұрақтар арқылы сұрап өтемін және сұраққа жауап беру барысында бүгінгі
сабақтың Сөзжұмбағын шеше отырып сабақ жалғасын табады.
«Достық жыры»
өлеңі мәнерлеп оқылады. Балалар өлең не туралы? Сендердің достарың қандай?
Балалар өз пікірлерін айтады.
Бір кезде
бір оқушы сыныпқа реңжіп кіреді. сұрай келе достары баланы өздерімен
ойнатпай қойған екен , себебі достықты бағаламайды екен. Осыдан кейін оқушылар
«Достық» туралы мақал- мәтел айтады.
І кезең. Мақал- мәтел айтылады.
Сөздікпен жұмыс:сөздердің
жуан жіңішкелігін сұраймын, қанша буынға бөлінетінін, қазақ тіліне тән
дыбыстары бар болса, қай дыбысқа жататыны сұрап
өтемін.
Ізетті- вежливый
елгезек- чуткий жаңа
– новый ескі –старый
ІІ кезең- грамматикалық тапсырмалар
1 қатар-
екі сөз беріледі , сол сөздерге дыбыстық талдау жасайды.1 оқушы тақтаға шығып
орындайды, Екінші оқушы екінші сөзді ауызша талдау жасайды.
2 қатар-
сөз тіркестері беріледі, буынға бөліп, буын түрлерін анықтап жазу керек.
3 қатар.
Мәтінді мәнерлеп оқып шығып. Зат есімдерді белгілеп, осы сөздерді қазақ
тіліне тән дыбыстар бар болса, ауызша сипаттама береді.
Сергіту сәті:
«Қара жорға» биі
ІІІ кезең–көзбен
көре отырып, ойлау қабілеттерін арттыру мақсатында,әр қатарға әр түрлі үш
сурет беріледі, оқушылар, суретке қарап ауызша сөйлем құрастырады.
ІV кезең-
Сурет салуға деген құштарлығы бар балаларға тапсырма беремін.Шығармашылық жеке
жұмыс. 2 оқушыға сабақ басында 4 жол өлең беріледі,сол өлең жолдарын ақ
параққа суреттеп, түсіндіру керек.
V. Бекіту кезеңі:
Тек адамдар арасында ғана емес, бояулар достығы болатынын, кемпірқосақтан
білетінімізді айта отырып.Балалар бояулар түстерімен бір- біріне деген
достық сезімін білдіреді.
Балаларпікірлері: Мен
жасыл түс- шөп сияқты Жер- анаға көрік берер едім.
Ән:
«Дос туралы жыр» орындайтындар. Нагызханов Тамерлан. Диана
VI. Қорытыңдылау:
Достық бар жерде бірлік, татулық болады. Сол достықтың арқасында осындай
бейбіт жерде өмір сүріп жатырмыз.
VII. Үй тапсырмасы. : «Достық
жыры» өлеңі жатқа беріледі.
Бағалау:
оқушылар себептерін айта отырып, оқушылар бір- бірін бағалайды.