Сабақтың тақырыбы:
Параллелограмм және оның
қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
Параллелограмм және оның
қасиеттерін білу арқылы
есептер шығарумен дағдыланады, тақырыты даму
ерекшеліктері,маңызын ашып көрсетеді.
Күтілетін нәтиже: Тақырыпты түсіне отырып ойын жеткізе білу
арқылы,тақырыпты дұрыс орындауға дағдыланады
Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.
Оқыту әдістері: Миға шабуыл,Жигсо, Венн диаграмасы, Эссе
Қолданылатын
ресурстар : Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды сапқа
тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу
Алтын ереже құру
қажеттігі туралы айту.
Әр топқа бағалау
парағын таратып беру.
Фигуралармен бағалау
әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру
«Сандарды бейнеле»
ойыны
арқылы психологиялық
ахуалды жақсарту.
Оқушылар топқа
бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.
Топ ішінде тәртіп
ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.
Бағалау парағы арқылы
топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.
Фигуралар арқылы
топтар өзара бағалайды.
Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі
2) Үй тапсырмасын тексеру және өткен тақырыпты қайталау
3) Жаңа сабақты меңгерту
4) Жаңа сабақты бекіту
5) Сабақты қорытындылау, бағалау
6) Үйге тапсырма
II. Үйге берілген есептерді тексеру. Өткен сабақты
бекітуге сұрақтар қойылады.
1)
Қандай фигура төртбұрыш
деп аталады?
2)
Төртбұрыштың қандай
төбелері – көршілес, қандайлары қарама-қарсы төбелер деп аталады?
3)
Төртбұрыштың диогоналі
деген не?
4)
Төртбұрыштың қандай
қабырғалары көршілес, қандай қабырғалары қарама-қарсы қабырғалар деп аталады?
5)
Төртбұрыш қалай
белгіленеді?
III. Жаңа сабақты меңгерту.
Жаңа сабақты түсіндіру алдында жаңа сабаққа байланысты
параллель түзулердің қасиеттерін, белгілерін үшбұрыштар теңдігінің белгілерін
еске қайталап түсіреміз.
Параллелограмның анықтамасы.
Параллелограмм дегеніміз – қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан
параллель, яғни параллель түзулер бойында жататын
төртбұрыш.
Параллелограмның бір төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген
перпендикуляр оның биіктігі деп, ал биіктік түсірілген қабырға табаны деп
аталады.
.
Параллелограмның қасиеттері.
1 қасиет. Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең.
Берілгені: АВСД – параллелограмм
Дәлелледеу керек: АВ = СД, ВС = АД
Дәлелдеуі: ВС//АД, АС қиюшы болған ішкі айқыш бұрыштар ДАС = ВСА ;
АВ//ДС; А
қиюшы ішкі айқыш бұрыштар ДСА=ВАС, ал АС ортақ қабырға, онда үшбұрыштар
теңдігінің II белгісі бойынша , бұдан АВ = ДС. ВС =
АД теорема дәлелденді.
2 қасиет. Параллелограмның диагоналі оны өзара тең екі үшбұрышқа бөледі.
3 қасиет. Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең.
Бұл қасиеттің дәлелдеуі деп шығады.
4 қасиет. Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке
бөлінеді.
Берілгені:: параллелограмм,
Дәлелдеу керек:
Дәлелдеуі: себебі
1=2, 3=4 ішкі
айқыш бұрыштар болғандықтан, онда үшбұрыштарды қалған сәйкес қабырғалары да тең
болады ВО=ОД; АО=ОС .
5 қасиет. Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы
180º-қа тең.
Бұл қасиеті екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда
болған тұстас бұрыштардың қосындысы 180º-қа тең деген түзулердегі параллельдік
белгісінен шығады.
IV. Жаңа сабақты бекітуге есептер шығару.
Ауызша дайын сызба бойынша интерактивті тақтадан көрсетіледі.
1
топ
|
|
Бер: АВСД параллелограмм
Т/к : параллелограмм бұрыштарын
|
2
топ
|
|
Бер: АВСД параллелограмм
Д/к:
|
3
топ
|
|
Бер: Параллелограмм
Т/к:
|
IV.
ә) Оқулықпен жұмыс.
1 топ
№ 13 (1)
Берілгені: параллелограмм
Табу керек:
Шешуі:
Жауабы: 48 дм
2топ
400
№ 14 (1)
Берілгені: параллелограмм
Табу керек: АД
Шешуі:
Жауабы: 6,2 дм
3топ
№ 15 (1)
Берілгені: параллелограмм
Табу керек:
Шешуі: АВ=x деп белгілейік
АД=x+4
Жауабы: 4 см, 8 см
V. Сабақты қорытындылап, бағалау.
Үйге тапсырма: §2 (белгілеріне дейін оқу), №13(2), №14(2), №15(2) .