Главная / Музыка / Оқушының күйшілік өнеріне алғашқы қадамдары.- ашық сабақ

Оқушының күйшілік өнеріне алғашқы қадамдары.- ашық сабақ

Сабақ тақырыбы: Оқушының күйшілік өнеріне алғашқы қадамдары.

Сабақ мақсаты: Оқушыға аспапта ойнаған кезде міндетті түрде дыбыстың сапасына, оның айқын әрі таза шығуы, жақсы естілу жайларына баса көңіл бөліп, өзін-өзі қадағалап отыру керек.

Білімділігі: Аспапты еркін игеру, музыкалық сауатын ашу және аспапта ойнауын жетілдіру.

Дамытушылығы: Оқушының қызығушылығын арттыру, ой-өрісін жетілдіре түсу.

Тәрбиелігі: Оқушылардың сана сезімін, ақыл-ойын кеңейту. Шығарманы сезініп ойнауға дағдыландыру.

Шығармалар:

  1. Жаттығу

  2. Гамма ля минор

  3. «Еркем-ай» қазақ халық әні

  4. «Қошақаным» Әсет Бейсеуов

  5. Сөз жұмбақ

  6. «Құттықтаймын мама туған күніңмен» Н. Тілендиев

  7. «Кеңес» халық күйі



Сабақ барысы:

  1. Оң және сол қол қағыстарына жаттығу. Музыкалық ладтың негізгі екі түрі бар.Олар мажор және минор. «Мажор» сөзі латынша қатаң деген ұғымды білдіреді. «Минор» сөзі латынша «ұяң» деген ұғымды білдіреді. Дыбыстардың естілуі өте нәзік әрі жұмсақ.

  2. Ладтын тоникасынан басталатын (бірінші дыбысынан) биіктігі бойынша құралатын дыбыс қатарын гамма дейміз. Арпеджио-гамманың тұрақты дыбыстарын бірінен кейін бірін жалғастыра ойнау.

  3. «Еркем-ай» қазақтың халық әні. Шығарманы дыбыстардың анық, таза шығуына мән бере отырып дыбыстарды соңына дейін тыңдап ойнауды игеру.

  4. «Қошақаным» Әсет Бейсеуов. Әсет Бейсеуов композитор, Қазақстан халық әртісі. Ол 1928 жылы Алматы облысы, Жамбыл ауданы, Қарғалы ауылында дүниеге келген, оның «Гүлдер», «Алтыным», «Армандастар» деген көптеген әндері бар. Шығарманы талдау оң және сол қол қағыстарына мән бере санап жатқа тарту.

  5. Сөз жұмбақ шешу.


д

о















р

е





м

и






ф

а









с

о

л

ь








л

я










с

и




  1. Қазақтың ұлттық аспабы.

  2. «Қос алқа» күйінің авторы.

  3. Көңілсіз әуенді білдіретін гамма.

  4. Ля мажор гаммасының параллель тональдігі.

  5. Теориялық сабақ.

  6. До мажор гаммасының параллель тональдігі.

  7. Жаяу Мұсаның әні.



6. «Құттықтаймын мама туған күніңмен» Н.Тілендиев.

Нұрғиса Тілендиев 1925 жылы Алматы облысы, Іле ауданы,Шиелікемер ауылында дүниеге келген. Ол композитор, дирижер, домбырашы. Қазақстан халық әртісі. Оның «Менің Қазақстаным», «Баламишка» деген т.б. және оркестрге арналған «Махамбет», «Ата толғауы», «Көш керуен» деген поэмалар өте көп. Шығарманы талдау, қиын жерлерімен жұмыс жасау.Егер шығарманың аяқталуы әр-түрлі болса, онда вольта белгісі қойылады.

7. «Кеңес» халық күйі.

Шығарманы талдау, қиын жерлерімен жұмыстану, лига белгілерін асықпай санап орындау. Әр дыбысты толық тыңдай отырып күйдің бірінші бөлімін бірнеше рет қайталап жатқа ойнау.

Үйге тапсырма: Шығармаларды жетік түсіне отырып өз дәрежесінде тартып келу.

Қорытынды: Шығарманы толық меңгеру үшін, дыбыстарды таза алу үшін сол қол қойылымын қадағалау қажет. Жаттығулар мен гаммалармен жұмыс жасау керек, шығармаларды сезініп ойнауға дағдыландыру.

Бағалау.

Оқушының күйшілік өнеріне алғашқы қадамдары.- ашық сабақ
  • Музыка
Описание:

Сабақ тақырыбы: Оқушының күйшілік өнеріне алғашқы қадамдары.

Сабақ мақсаты: Оқушыға аспапта ойнаған кезде міндетті түрде дыбыстың сапасына, оның айқын әрі таза шығуы, жақсы естілу жайларына баса көңіл бөліп, өзін-өзі қадағалап отыру керек.

Білімділігі: Аспапты еркін игеру, музыкалық сауатын ашу және аспапта ойнауын жетілдіру.

Дамытушылығы: Оқушының қызығушылығын арттыру, ой-өрісін жетілдіре түсу.

Тәрбиелігі: Оқушылардың сана сезімін, ақыл-ойын кеңейту. Шығарманы сезініп ойнауға дағдыландыру.

Шығармалар:

1.Жаттығу

2.Гамма ля минор

3.«Еркем-ай» қазақ халық әні

4.«Қошақаным» Әсет Бейсеуов

5.Сөз жұмбақ

6.«Құттықтаймын мама туған күніңмен» Н. Тілендиев

7.«Кеңес» халық күйі

Автор Айзада
Дата добавления 16.03.2016
Раздел Музыка
Подраздел Конспекты
Просмотров 188
Номер материала MA-065666
Скачать свидетельство о публикации
