Главная / Другое / Открытый урок по казахскому языку в русской школе на тему: "Ұлттық тағамдар"( 8 класс)

Открытый урок по казахскому языку в русской школе на тему: "Ұлттық тағамдар"( 8 класс)



8-сынып Сабақтың тақырыбы: Ұлттық тағамдар ( саяхат сабақ )

Мақсаты: 1.Оқушылардың ұлттық тағамдар туралы алған білімдерін

Жинақтап,сөздік қорын байыту,сөйлем түрлерін ажырата білуге,олардың дұрыс айтыла білуін талап ету.

2.Тез ойлап ,сауатты жазуға дағдыландыру.Сөздерді өзара дұрыс байланыстырып,ойды жүйелеп айту дағдысын қалыптастыру.

3.Оқушылардың мемлекеттік тілге деген сүйіспеншілігін арттыру,құрметтеу,сүйе білуге ынтасын арттыру.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,сөйлесу,ойын әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, «Ұлттық тағамдар» кітабы,буклет

«Бауырсақ»,тірек-сызбалар,кесте

Сабақтың барысы:Сәлемдесу,кезекшімен сұхбат,сұрақ-жауап арқылы әңгімелесу

Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру алдында жұмбақ беріледі.

Күніне үш мезгіл,

Онсыз тұра алмайсың.

Дұрыс назар салмасаң,

Денсаулықты алдайсың.

( шешуі: ас)

Жұмбақты шешкеннен соң сабақтың тақырыбы,мақсаты айтылады.Бүгінгі сабақтың мақсаты еліміздің тәуелсіздік мерекесіне арналған сыйлығымызды ұсыну.Біз әрбір қалаға бару арқылы өзіміздің ұлттық тағамдар,сөйлем түрлері тақырыбынан алған білімдерімізді сарапқа саламыз.

-Қазір қандай жыл мезгілі?

- Жыл мезгілінің ерекшелігі қандай?

- Біз қай мемлекетте тұрамыз?

- Қазақ халқының ұлттық тағамдары қандай?

- Тамаша,балалар бұл сұраққа жақсы жауап бердіңдер енді саяхатқа әзірміз бе?

1.Ендеше мына поезға отырып Өскемен қаласына аттанайық.

- Құрметті жолаушылар, Пруггерово-Шемонаиха-Өскемен поезына отырғызу басталды.- Билеттерімізді әзірлеп мынадай сөздердің аудармасын айтайық. Бірінші бекет – «Сөздік алқабы»

- Национальное блюдо, пельмени,меню, қазы, диета,бульон,

каша,легко перевариваемый,бесбармақ,сок, ресторан,столовая.

Оқушылар ұлттық тағамдар тақырыбына байланысты сөздерді қазақ тіліне аударып жазады.

2.Саяхатымызды жалғастырамыз. Келесі бекет : «Қазақ халқының ұлттық тағамдары туралы кім көп біледі?»

1.Ұлттық тағамдар.

2. Асханада

3. Ұлттық тағамдар

4.Бата беру рәсімі

5.Қымыз туралы

3.Келесі аялдама : «Асханада» . Бұл бекетте оқушылар жұппен жұмыс істейді.Олар «Асханада »тақырыбында сұхбатты жалғастырады.

-Сәлеметсіз бе. Асханаға қош келдіңіз.

-

- Ас мәзірінде бізде мынадай тамақтар бар.Сізге не керек?

-

- сенің сүйікті тағамың не?

-

- Қазақ халқының қандай ұлттық тағамдарын білесің?

4.Келесі аялдама – «Сөйлем мүшелері тауы» деп аталады.

Берілетін сұрақтар:

Сөйлем мүшелері қандай түрге бөлінеді?

Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ата?

Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері?

Тақтада мынадай сөйлем жазулы тұрады.

Қазақ халқы еттен әртүрлі тағамдар жасайды.Ол лағманды өте дәмді пісіреді.Мен түсте асханадан тамақтанамын.

5-аялдама «Өнер ауылы» Бұл ауылдың балалары шетінен өнерлі.

Бірі өлең оқыса,бірі мақал-мәтел айтудан алдарына жан салмайды.

6- аялдама «Даналық ағашы» деп аталады. Мұнда мәтін бойынша жұмыс істейміз.Мәнерлеп оқу,мәтінге жуық орыс тілінде мазмұндау.

Қазақта дастарханнан,дәмнен үлкен нәрсе жоқ.Дастарқаннан аттамайды. Дастархандағы дәм,тағамнан ауыз тимей кетуге болмайды.Қазақ дастарханында ет,сүт,нан тағамдары болады. Ет тағамдарына бесбармақ,қазы,жал-жая жатады. Сүт тағамдарына-ірімшік,құрт жатады.Нан тағамдары –бауырсақ,шелпек.

6. Сабақты бекіту.

Оқушылармен бірге сабақта жасалған жұмыстарға қорытынды жасау.

Нені білеміз? Нені білдік?

7.Оқушылардың еңбектерін бағалау.

8.Үйге тапсырма: Ұлттық тағамдар туралы Венн диаграммасын әзірлеу.

Клип тамашалау.

Открытый урок по казахскому языку в русской школе на тему: "Ұлттық тағамдар"( 8 класс)
  • Другое
Описание:

       8-сынып Сабақтың тақырыбы: Ұлттық тағамдар ( саяхат сабақ )

Мақсаты: 1.Оқушылардың ұлттық тағамдар туралы алған білімдерін

Жинақтап,сөздік қорын байыту,сөйлем түрлерін ажырата білуге,олардың дұрыс айтыла білуін талап ету.

2.Тез ойлап ,сауатты жазуға дағдыландыру.Сөздерді өзара дұрыс байланыстырып,ойды жүйелеп айту дағдысын қалыптастыру.

3.Оқушылардың мемлекеттік тілге деген сүйіспеншілігін арттыру,құрметтеу,сүйе білуге ынтасын арттыру.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,сөйлесу,ойын әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, «Ұлттық тағамдар» кітабы,буклет

«Бауырсақ»,тірек-сызбалар,кесте

Сабақтың барысы:Сәлемдесу,кезекшімен сұхбат,сұрақ-жауап арқылы әңгімелесу

Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру алдында жұмбақ беріледі.

Күніне үш мезгіл,

Онсыз тұра алмайсың.

Дұрыс назар салмасаң,

Денсаулықты алдайсың.

                                     ( шешуі: ас)

Жұмбақты шешкеннен соң сабақтың тақырыбы,мақсаты айтылады.Бүгінгі сабақтың мақсаты еліміздің тәуелсіздік мерекесіне арналған сыйлығымызды ұсыну.Біз әрбір қалаға бару арқылы өзіміздің ұлттық тағамдар,сөйлем түрлері тақырыбынан алған білімдерімізді сарапқа саламыз.

-Қазір қандай жыл мезгілі?

- Жыл мезгілінің ерекшелігі қандай?

- Біз қай мемлекетте тұрамыз?

- Қазақ халқының ұлттық тағамдары қандай?

- Тамаша,балалар бұл сұраққа жақсы жауап бердіңдер енді саяхатқа әзірміз бе?

1.Ендеше мына поезға отырып Өскемен қаласына аттанайық.

-         Құрметті жолаушылар, Пруггерово-Шемонаиха-Өскемен поезына отырғызу басталды.- Билеттерімізді әзірлеп мынадай сөздердің аудармасын айтайық. Бірінші бекет – «Сөздік алқабы»

-         Национальное блюдо, пельмени,меню, қазы, диета,бульон,

каша,легко перевариваемый,бесбармақ,сок, ресторан,столовая.

Оқушылар ұлттық тағамдар тақырыбына байланысты сөздерді қазақ тіліне аударып жазады.

2.Саяхатымызды жалғастырамыз. Келесі бекет : «Қазақ халқының ұлттық тағамдары туралы кім көп біледі?»

1.Ұлттық тағамдар.

2. Асханада

3. Ұлттық тағамдар

4.Бата беру рәсімі

5.Қымыз туралы

3.Келесі аялдама :  «Асханада» . Бұл бекетте оқушылар жұппен жұмыс істейді.Олар «Асханада »тақырыбында сұхбатты жалғастырады.

-         Сәлеметсіз бе. Асханаға қош келдіңіз.

-

- Ас мәзірінде бізде мынадай тамақтар бар.Сізге не керек?

-

- сенің сүйікті тағамың не?

-

- Қазақ халқының қандай ұлттық тағамдарын білесің?

4.Келесі аялдама – «Сөйлем мүшелері тауы» деп аталады.

Берілетін сұрақтар:

Сөйлем мүшелері қандай түрге бөлінеді?

Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ата?

Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері?

Тақтада мынадай сөйлем жазулы тұрады.

 Қазақ халқы еттен әртүрлі тағамдар жасайды.Ол лағманды өте дәмді пісіреді.Мен түсте асханадан тамақтанамын.

 

5-аялдама  «Өнер ауылы» Бұл ауылдың балалары шетінен өнерлі.

Бірі өлең оқыса,бірі мақал-мәтел айтудан алдарына жан салмайды.

6- аялдама  «Даналық ағашы» деп аталады. Мұнда мәтін бойынша жұмыс істейміз.Мәнерлеп оқу,мәтінге жуық орыс тілінде мазмұндау.

Қазақта дастарханнан,дәмнен үлкен нәрсе жоқ.Дастарқаннан аттамайды. Дастархандағы дәм,тағамнан ауыз тимей кетуге болмайды.Қазақ дастарханында ет,сүт,нан тағамдары болады. Ет тағамдарына бесбармақ,қазы,жал-жая жатады. Сүт тағамдарына-ірімшік,құрт жатады.Нан тағамдары –бауырсақ,шелпек.

6. Сабақты бекіту.

Оқушылармен бірге сабақта жасалған жұмыстарға қорытынды жасау.

Нені білеміз?

Нені білдік?

 

 

7.Оқушылардың еңбектерін бағалау.

8.Үйге тапсырма: Ұлттық тағамдар туралы Венн диаграммасын әзірлеу.

Клип тамашалау.

 

 

Автор Ахымбетова Шынар Ануарбековна
Дата добавления 06.01.2015
Раздел Другое
Подраздел
Просмотров 861
Номер материала 38453
Скачать свидетельство о публикации
