Главная / Информатика / открытый урок по информатике 8 класс

открытый урок по информатике 8 класс



28 Абылай хан атындағы орта мектеп






hello_html_4f64a0e0.gif




Тақырыбы: Microsoft Excel –де

деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеу. Формулаларды енгізу. Абсолюттік, салыстырмалы және аралас сілтемелер. Ұяшық мазмұның көшіру




hello_html_3a8f9409.png













Информатика пәнінің мұғалімі:

Хинизов Агапаша








Сарыағаш 2013-2014 оқу жылы



Сабақтың тақырыбы: Microsoft Excel –де деректерді енгізу, редакциялау және пішімдеу. Формулаларды енгізу. Абсолюттік, салыстырмалы және аралас сілтемелер. Ұяшық мазмұның көшіру

фрмулаларды енгізу және көшіру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Excel электрондық кестеде формулалармен жұмыс жасауды үйрету.

Интерактивті тақтаны қолдану арқылы оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағыттау.

Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлауын, салыстыра отырып, ажырату дағдыларын дамыту, ақпараттық дүниетанымын кеңейту.

Тәрбиелік: оқушыларды шапшаңдыққа, өз ойын айта білуге, ұжымдық ауызбіршілікке баулып, дүниетаным шеңберін кеңейту. Оқушылардың жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастыру, шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.

Оқушы білуі керек:

  • MS Excel деген не екенін;

  • Excel терезесінің құрылымын;

  • кестенің құрылымын (бағандар, жолдар, ұяшықтар);

  • негізгі құралдар үстелінің міндеттерін;

  • ұяшықтар мекен-жайы неден құралатынын;

  • айналдыру сызықтары қызметін.

Оқушы істей алуы керек:

  • MS Excel бағдарламасын іске қосу жолдарын;

  • ұяшықтарды пішімдей алуы;

  • ұяшықтарды үстеп, жойып, біріктіре алуы;

  • мәліметтерді сұрыптай алуы;

  • кестені өңдеу тәсілдерін;

Сабақтың түрі: технологияны қолдану арқылы ұйымдастырылған аралас сабақ.


Сабақтың әдісі: Дамыта (деңгейлеп-саралап) оқыту, тестпен жұмыс істеу, сұрақ-жауап әдісі, ойындар, ғылым мен тәжірибені байланыстыру.

Пәнаралық байланыс: Математика, ағылшын тілі, физика, экономика,фармокология.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

«Сұрақ-жауап » тәсілі арқылы

ІІІ. Жаңа сабақ түсіндіру

IV. Компьютерде практикалық жұмыс

V. Тест тапсырмасын компьютерде орындау

VІ. Сабақты қорытындылау

VІІ. Оқушыларды бағалау

Сұрақтары: - резерв

  1. Microsoft Excel-ді іске қосу жолы ?

  2. Ең алғашқы электрондық кестені кім ойлап шығарады?

  3. Қазіргі кезде электрондық кестені қолданушылардың 80 пайызы қай кестені қолданады?

  4. Lotos электрондық кестені қай жылы қолданысқа енеді ?

  5. VisiCals электрондық кестені кім ойлап шығарады және қай жылы қолданысқа енеді?

  6. Microsoft Excel- де неше қатар, неше бағана бар , және олар қалай белгіленеді?

  7. Microsoft Excel терезесін жабу жолдары ?

  8. Microsoft Excel ұяшықтардың адресі қалай құралады ?

  9. Электрондық кестені кім ойлап шығарады және қай жылы ?

  10. Microsoft Excel үнсіз келісім бойынша неше беттен тұрады ?

  11. Microsoft Excel сақтау жолдары ?

  12. Microsoft Excel беттерді қалай атын өзгертуге, қосуға, жоюға болады?



Microsoft Excel –де жасалған тест бағдарламсын оқушыларға орындатып, үй тапсырмасын тексеру.

1. Кестедегі баған қалай белгіленеді?


1) Сандармен нөмірленеді




2) Қазақ алфавитінің әріптерімен белгіленеді


3) Латын алфавитінің бас әріптерімен белгіленеді


2. Формула қалай жазылады?

1)+ таңбасынан басталады


2) * таңбасынан басталады


3) = таңбасынан басталады




















3. СРЗНАЧ формуласы нені табады?

1) сандардың ортақ мәнін


2) Сандардың қосындысын


3) сандардың ең кішісі















4. Ұяшық адресі неден тұрады?

1) баған атынан


2) баған аты мен жол нөмірінен

3) жол нөмірінен








5. МИН формуласы нені табады?


1) сандардың ішіндегі ең кішісін табады

2) сандардың қосындысын табады


3) сандырдың ортақ мәнін табады



6. МАКС формуласы нені табады?

1) сандырдың ең кішісін табады

2) сандырдың ең үлкенін табады

3) сандырдың ортақ мәнін табады


































7.Кестені қалай сақтаймыз?

1)Правка-Сохранить


2) Файл-Сохранить


3) Формат-Сохранить


8.Сақталған кестені қалай ашамыз?

1)Файл-Открыть



2) Правка -Открыть



3) Формат-Сохранить










9.Кітап бетінің атын қалай өзгертеміз?

1)Лист-Переименовать


2) Правка -Преименовать


3) Формат-Переименовать



10.Кітапқа жаңадан бет қосу

1)Файл-Лист



2) Правка -Лист


3) Вставка-Лист


































Дұрыс жауаптар:


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

3

3

1

2

1

2

2

1

1

3












Жhello_html_m21b94530.pngаңа сабақ түсіндіру:

hello_html_m12ed5ca7.png

Практикалық жұмыс.

1-тапсырма. Кестедегі заттардың жалпы құнын есептеп, пирамидалық диаграмма тұрғыз, түсіндір.

Тауар

Саны

Бағасы

Жалпы құны

1

Қарындаш

20

50

1000

2

Дәптер

30

15

450

3

Кітап

5

250

1250





hello_html_6b872d94.gif











2- тапсырма. Шет тілі. Look at the pie chart below. Interpreting a pie chart.

Popularity of colors: blue-37%, red- 20%, green- 12%, black- 8%, rosy- 5%, yellow- 5%, white- 3%, violet- 3%, golden- 2%, brown- 2%, grey- 1%, silver- 1%, orange- 1%. Осы мәтінді қазақшаға аударып, пайздарына сәйкес діңгектік /гистограмма/ салыңыз.

hello_html_4c9428c4.gif












3- тапсырма. Адамның денсаулығы көбінесе оның немен және қалай тамақтануына байланысты. Күніне төрт рет тамақтанғанда асты былай мөлшерлеу дұрыс:

Ертеңгі ас

15%

Түскі ас

40%

Сәскелік ас

15%

Кешкі ас

20%

Тамақтанудың төрт мезгілін бөліп көрсететін дөңгелек диаграмма сал.


hello_html_33194399.gif












4-тапсырма. География. Жер көлемі жағынан Қазақстан әлемдегі ең ірі тоғыз мемлекеттің бірі (Ресей, Канада, АҚШ, Бразилия, Австрия, Индия, Аргентина, Қазақстан).

Жалпы көлемі 2717 мың шаршы шақырымдай кең байтақ тұрағы бар. Қазақстанның территориясына Франция, Жапония, Ұлыбритания, Югославия, Италия, Испания, Швеция және Дания мемлекеттері еркін сыйып кетеді. Осы елдердің жер көлемдерін көрсететін дөңгелек диаграмма сал:

Мемлекеттер

Жер көлемі км²

Қазақстан

2717

Франция

544

Ұлыбритания

244

Дания

45

Италия

301

Швеция

450

Югославия

256

Испания

305

Жапония

372


hello_html_m4430d559.gif













5.-Тапсырма: Математикалық функцияларға графиктер қүру

y=x2, y=x3, y=√x, y=sinx, y=cosx

hello_html_m70c4dff.gif


y=x2






hello_html_358ea3f6.gif
















y=√x

hello_html_m188522a4.gif











y= sinx






hello_html_6fc7ec35.gif












y=cosx











Үйге тапсырма: Оқулықтағы №1 тапсырма 180 бет

открытый урок по информатике 8 класс
  • Информатика
Описание:

Табличный процессор используют для:

  1. составления численных экспериментов и подбора оптимальных параметров,
  2. решения задач математического моделирования,
  3. решения математических задач,
  4. наглядного представления данных в виде таблиц и функций,
  5. построения диаграмм и графиков различного типа,
  6. форматирования и красочного оформления таблиц,
  7. печати итоговые документов.

 

Такое многообразие возможностей позволяет использовать электронные таблицы не только для решения финансовых и бухгалтерских задач. Область ее применения сейчас намного шире: в научных и инженерных расчетах, в учебном процессе, в административной и управленческой сферах деятельности, в повседневной жизни.

Автор Хинизов Агапаша Алиевич
Дата добавления 05.01.2015
Раздел Информатика
Подраздел
Просмотров 915
Номер материала 31201
Скачать свидетельство о публикации
