Главная / Математика / Открытый урок на тему"Бірмүше"

Открытый урок на тему"Бірмүше"

Алгебра 7

Пән мұғалімі: Ибрагимова М

Күні : _____________


Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға бірмүше және оның стандарт түрі, бірмүшелерді көбейту және бірмүшелерді дәрежеге шығаруды түсіндіру. Есептер ығаруға үйрету.

Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, өз бетінше жұмыс жасай білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: оқушыларды алғырлыққа, ізденімпаздыққа, жүйелі білім алуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: жаңа білімді игеру

Сабақтың әдісі: ұжымдық

Сабақтың барысы: ұйымдастыру

Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Өткен оқу материалын қайталау.

3. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі.

4. Оқулықпен жұмыс.

5. Сергіту сәті.

6. Бекіту кезеңі.

7. Үйге тапсырма.

8. Бағалау.

1) Сыныпты түгендеп, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

- Ой толғау

2) Қайталау - оқу анасы.

1. Натурал көрсеткішті дәреже.

1) а×а×а×××а=а^n

2) а^1=a

2. Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттері.

1) а^n×а^m=a^(n+m)

2) а^n: а^m=a^(n - m)

3) ( а^m )^n=a^mn

4) а^n: а^n=1

5) а^0=1

6) (ав)^n=а^n b^n

7) ((a )/b) ^n=а^n/b^n

3. Бүтін теріс көрсеткішті дәреже.

а^(- n) =1/а^n

3) Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі

Бірмүшелер

Бірмүше және Бірмүшелерді көбейту бірмүшелерді

оның стандар түрі дәрежеге шығару

Сандардан, айнымалылардан және олардың дәрежелерін көбейту амалы арқылы құрастырылған өрнекті бірмүше деп атайды.

Аb*ba 2x³*(- 3) a²cx

5a Бірмүшелер y^5

- 7 3^4 x

Көбейту амалының ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдана отырып 2х³(- 3) а²сх өрнегін ықшамдайық:

2х³(- 3) а²сх=2(- 3) х³а²сх=- 6а²сх^4

Бірмүшенің осындай түрін, яғни бірінші орында сан көбейткіш, ал оған жалғастыра айнымалылар мен олардың дәрежелері жазылған түрін бірмүшенің стандарт түрі деп атайды.

Кез - келген мүшені стандарт түрге келтіруге болады:

Бірмүшенің стандарт түрі

- 3 а - х у^3 - 6а²сх^4 - ау^4

Мысалы:

(2х³а²в)³=2³(х³)³(а²)³в³=8х^9 а^6 в^3

Оқулықпен жұмыс

Есептерді шығару

№155 қолайлы тәсілмен есептеңдер

4*37*(- 25)=4*(- 25)*37=37*(- 100)=- 3700

8*(- 21)- 125=- 168 - 125=- 293

2*4*(- 87)*125=8*125*(- 87)=1000*(- 87)=- 87000

(- - 3/19)*(- 90)*19=(- - 3/19)*19*(- 90)=- 3*(- 90)=270

25*(- 0, 43)(- 4)=25*(- 4)*(- 0, 43)=- 100*(- 0, 43)=43

1, 25*(- 1, 47)(- 8)=1, 25*(- 8)*(- 1, 47)=- 10*(- 1, 47)=14, 7

№156 амалдарды орндаңдар

2b*(- 3c)=2*(- 3) bc=- 6bc

(- 4a)*(- 5b)=(- 4)(- 5) ab=20ab

8x*(- 1/2y)=8*(- 1/2) xy=- 4xy

3/4a*(- 2/3x)=3/4(- 2/3) ax=- 1/2ax

(- 0. 3m)*(- 5n)=(- 0. 3)*(- 5) mn=1. 5mn

(−3a) 2b(- c)=(- 3) 2(- 1) abc=6abc

№157 дәрежеге шығарыңдар

(а³)²=а^6 5) (- 11/2b³)²=(- 3/( 2))²b^6=- 9/4 b^6=- 21/4 b^6

(- 3х²)²=9х^4 6) (21/2xy²)²=(5/2)²x²y^4=25/4x²y^4=61/4x²y^4

(4m³)²=16m^6 7) (- 1. 2c^4b³)²=1. 44c^8 b^6

(- 3y²)^4=81y^8 8) (3a²x)³=(3)³(a²)³x³=27a^6 x^3

158 бірмүшені стандарт түрде жазып, оның коэффициенті типін көрсетіңдер

0, 5m*2x=mx

3) 8b²b=8b³

5) 4/3x²y*4. 5x=4/3x²y*45/10x³=6x^5y

7) 6p²(- 0. 8) q=6*(- 0. 8) p²q=- 4. 8p²q

159 көбейтуді орындаңдар

- 11а²b*0. 3a²b²=- 11*0. 3(a²a²)(bb²)=- 3. 3a^4 b^3

3) - 0. 6m²n*(- 10mn²)=(- 0. 6*(- 10))(m²m)(nn²)=6m³n³

5) - 4ab*(- a²)*(- b³)=- 4a³b^4

160 өрнекті ықшамдаңдар

Xy*(- 7xy²)*4x²y=- 28x^4 y^4

0. 3m²(- 1/3 n^4 m^6)=3/10*(- 1/3) n^4 m^8=- 1/10 n^4 m^8

Сергіту сәті

«Білімдіге биіктен орын»

Бірмүше Бірмүшенің стандарт түрі Бірмүшенің коэффициенті Бірмүшенің әріпті бөлігі Бірмүшенің дәреже көрсеткіштерінің қосындысы

5a²b*2a

10a³b 10a³b a³b 4

3/4a*(- 2/3ax³)

- 1/2a²x³ - 1/2a²x³ a²x³ 5

2x^5*3y^4 z^3

6x^5 y^4 z^3 6x^5 y^4 z^3 x^5 y^4 z^3 12

3a²b(- 3) b

- 9a²b² - 9a²b² a²b² 4

6a³(- 2) b²c^5

- 12a³b²c^5 - 12a³b²c^5 a³b²c^5 10


Сабақты қорытындылау:

Үйге №№ 159,160

Бағалау

Открытый урок на тему"Бірмүше"
  • Математика
Описание:

Алгебра   7

Пән мұғалімі:                                                                   Ибрагимова М

Күні : _____________

Сабақтың тақырыбы:         Бірмүше.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға бірмүше және оның стандарт түрі, бірмүшелерді көбейту және бірмүшелерді дәрежеге шығаруды түсіндіру. Есептер ығаруға үйрету.

Дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, өз бетінше жұмыс жасай білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: оқушыларды алғырлыққа, ізденімпаздыққа, жүйелі білім алуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: жаңа білімді игеру

Сабақтың әдісі: ұжымдық

Сабақтың барысы: ұйымдастыру

Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Өткен оқу материалын қайталау.

3. Жаңа тақырыпты меңгерту кезеңі.

4. Оқулықпен жұмыс.

5. Сергіту сәті.

6. Бекіту кезеңі.

7. Үйге тапсырма.

8. Бағалау.

1) Сыныпты түгендеп, оқушылардың көңілін сабаққа аудару.

- Ой толғау

2) Қайталау - оқу анасы.

1. Натурал көрсеткішті дәреже.

1) а×а×а×××а=а^n

2) а^1=a

2. Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттері.

1) а^n×а^m=a^(n+m)

2) а^n: а^m=a^(n - m)

3) ( а^m )^n=a^mn

4) а^n: а^n=1

5) а^0=1

6) (ав)^n=а^n b^n

7) ((a )/b) ^n=а^n/b^n

Автор Ибрагимова Махира Ирисматовна
Дата добавления 06.01.2015
Раздел Математика
Подраздел
Просмотров 351
Номер материала 36992
Скачать свидетельство о публикации
