Сабақтың тақырыбы : «Динамика
заңдары» тарауын қайталау.
Сабақтың мақсаты
білімділік :«Динамика » тарауы бойынша алған білімдерін
тиянақтау.
тәрбиелік : ұқыптылыққа, ізденімпаздылыққа тәрбиелеу.
дамытушылық: оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру,
практикалық дағдыларын қалыптастыру,
пәнге деген қызығушылықтарын дамыту.
Көрнекілігі: динамометр, жүктер
жиынтығы,формулалар жиынтығы.
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру бөлімі
А)психологиялық
дайындық.
ІІ.
Өткен тақырыптар бойынша жуан -жіңішке сұрақтар қою:
Ньютонның
І заңы қалай тұжырымдалады?
Ньютонның
ІІ заңы қалай тұжырымдалады және формуласы, өлшем бірлігі қалай өрнектеледі?
Ньютонның
ІІІ заңы (формуласы,күштердің бағыты)
Бүкіл
әлемдік тартылыс заңы қалай өрнектеледі?
Гравитациялық
тұрақтыны көрсет және оның мәні неге тең ?
Ауырлық
күші қалай өрнектеледі және күш қалай бағытталады?
Күштерді
қандай құралдың көмегімен өлшейміз?
ІІІ.Кубизм әдісі
Ø Суреттеңіз.
тартылу күші
ауырлық
күші
үйкеліс күші серпімділік
Ø Салыстырыңыз.
Венн
диаграммасы . Ауырлық күші мен серпімділік күші бойынша ортақ қасиеттерін
ажырата білу. Әр күшке тән ерекшеліктерін атау
серпімділік күш
ауырлық
күш
Ø Зерттеңіз . Аталған күш туралы
толық мағына беріңіздер . Кез келген күштің бір түрін таңдап , сол күш
туралы білгендерін ортаға салу.
сырғанау
домалау тыныштық
Ø Қолданыңыз. Есеп шығару. Динамометрді
пайдаланып серіпгенің қатаңдығын анықтау және динамометрге жүк іліп ауырлық
күшін анықтау.
Бұл туралы ойлағанда
көзіңізге не елестейді?
Ø Талқылаңыз. Күштердің бізге керегі
бар ма? Мыс: Ауырлық күші немесе тартылыс күші болмағанда денелердің
күші қандай болады?
IV.ЕСЕП ШЫҒАРУ №139
Бер: l1=40см
1. ma1=F
l2=20
см (m+ m)a2) =F
m=200г 2. l1=t2 l2=t2 =
т
/к
т-? 3. =1
=1+ =
= -1
m =
m
= 0,2 кг
№161
Бер:
F=G
F1= F1=G =
R2=6400см
G = G
r=?
r2=100 R2ж
r= 10 Rж r= 10∙ 6400=64000 км
V .Үлгерімі
төмен оқушылармен жұмыс
«Жалғасын тап» ойыны.
Mmm
VI. Кластер
құрастыру
VІI. Оқушыларды
бағалау.