Главная / Физика / Открытый урок по физике на тему "Физикалық бәйге"

Открытый урок по физике на тему "Физикалық бәйге"


Мұнайлы ауданы

6 орта мектептің






hello_html_5691b29f.gif






Сыныптан тыс шара





Өткізген:Дуйсенбаева. Г.Г.

Оразалиева.А

Сыныбы:7-8 сыныптары

Уақты:05.03.2015 жыл










2014/2015 жыл.




«Физикалық бәйге»


7-8 сыныптар арасында

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: Оқушының пән бойынша алған білімдерін тиянақтап, оны өз дәрежесінде көрсете білу.

  2. Дамытушылық:Сайысқа қатысқан әрбір оқушы өз білімін толықтырып, оны әрі қарай дамытады. қазақтың салт-дәстүрлері мен мақал-мәтелдерімен жұмбақтарын толық пайдаланып, көріністер мен ойындар қызықты логикалық есепті шығару арқылы оқушының абстракциялық ойлау қабілеті дамиды.

  3. Тәрбиелік: Оқушы өзінің ой-өрісін кеңейте отырып, тәртіптілікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке, өз ойын ашып айтуға үйренеді.

Шараның түрі: Жарыс

Пәнаралық байланыс: математика, әдебиет,

Көрнекіліктер: плакаттар, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Сырлы сауалдар (талас сұрақтар)

3. Ғажайып қоржын (сұрақтар)

4. Жекпе - жек (сәйкестіру)

5. Орамал тастау (сайысы)

6. Жұбақ шешу (сайысы)

Жүргізуші:

Ассалаумағалайкум халайық,

Сайыстың бетін ашайық.

Сұраққа шешу табайық,

Жер ұйығы білімнің.

Физика деген ғылымның,

Жеңіске жетіп төрт топ

Думанды кешті тойлайық

Құрметті ұстаздар, оқушылар біздің физикалық шоуға қош келдіңіздер!

Жүргізуші:

Ойдың білім атасы

Көрегенді данасы

Көп алғысы бар батасы

әділқазы алқасы деп сайысымыздың алғашқы қадамын бастамас бұран, әділқазылар алқасымен таныстырып өтейік.

1.

2.

3.

Жүргізуші:

сұраққа жауап беріп айтысайық

сауалды іліп алып тартысайық

бәрін айтпа бірін айт алдыменен

жобасымен сайыстың танысайық

1. Әр топ өзін өзі таныстыру

2. Сырлы сауалдар (талас сұрақтар)

3. Ғажайып қоржын (сұрақтар)

4. Байқап қал (суреттер)

5. Мақал-мәтелдер (сәйкестіру)

6. Орамал тастамақ ойыны

7. Есептеп көр ерінбей

8. жұмбақ шешіп, жұлдызша алу


Жүргізуші:

Үлгілі тәртіп, жақсы оқу

Алға қойған мақсаты

әрқашанда мектепте

шығып жүрген жақсы аты

жиналған ылғи дарындар,

жүректе от көздерінде жалын бар.

қайтпас, қайсар топтарын,

қол соғып қарсы алыңдар - дей келе сайысымыздың бірінші бағыты бойынша әр топ өз-өзін таныстырып өтсін. топ басшылары ортаға шығып, өз тобын таныстырады.

  1. Таныстыру

  2. «Қайсар» тобы:

Армысыздар ағайын

Бармысыздар бауырлар

Ағайын тілін табайын

Жеңілдер сұрақ ауырлар

Ұраны:математик физикпіз

шетінен ойлы жүйрікпіз

жеңіс үшін қайсар алға

қарсыластан қалма

  1. «Қайтпас» тобы:

Құттықтаймыз шын жүректен баршаңызды

әндетейік жырлайық ұлы күнді

апталықтың мезеті жақсылыққа

тола берсін демекпіз асыл нұрға

қасиетті аяулы ұлағатты

бас иеміз құрметті ұстаздарға

Ұраны:көңілден әнді тербейміз

Біліммен өсіп гүлдейміз

Біз ешқашан осал емеспіз

Намысты қолдан бермейміз

Жүргізуші:

Ағатын мөлдір бұлақтар

Білімнен кім бар жырақтар

Тақтаға қарап үңілсең

Сырлы сауал сұрақ бар – дей келе сайысымыздың екінші бағыты бойынша сырлы сауалдарға кезек берейік.

2. «Сырлы сауалдар» бағыты

  1. Айдың бетінде тұрып «аққан жұлдыздарды» көруге бола ма?

(Жоқ, өйткені айда атмосфера жоқ)

  1. Сарқыраманың қай жерінде судың температурасы жоғары?

(Сарқыраманың табанында)

  1. Альпинистер жоғары биіктікте тамақ дайындады, уақыты жеткенмен бірақ тамағы піспеді. Не үшін?

(Атмосфералық қысым төмен болғандықтан)

  1. Марс планетасында жұмыртқаны пісіруге бола ма?

(Болмайды,өйткені атмосфера өте сирек)

  1. Сынапты термометрмен бір тамшы ыстық судың температурасын өлшеуге бола ма?

(Болмайды, бұл жағдайда тамшының температурасы лезде өзгереді)

  1. Қанттың салқын суға қарағанда ыстық суға тезірек еруі неліктен?

(Температура артқан сайын диффузияның жылдамдығы артады.)

  1. Еденге аққан суды құрғату үшін неліктен оны еденге жағады?

(Кебу бетін кеңіту кебу жылдамдығын арттырады.)




  1. Мұз қандай жағдайда жылтқыш болуы мүмкін.

(Басқа дененің температурасы мұздың температурасынан төмен болғанда)

  1. Не үшін адамдар қоланы темірден бұрын қолданған?


(Қоланың балқу температурасы темірден төмен)

  1. Теңіз суы 0hello_html_m470d325d.gif- та неге қатпайды?

(Тұзды судың қату температурасы 0hello_html_m470d325d.gif- тан төмен)

11. Физика сөзінің мағынасы Жауабы: Табиғат
12.Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
Жауабы:Уақыттың өтуімен дененің басқа денелерге қатысты кеңістіктегі орнының өзгеруі
13.Жер төңкергіш ғалым Жауабы: Архимед
14.«Физиканың оң қолы химия болса,математика оның көзі» деген ғалым Жауабы: М.В.Ломоносов
15. Ғылымда эксперименттік зерттеу әдісін алғаш рет қолданған ұлы итальяндық физик және астроном Жауабы: Галилео Галилей

16.«Жердің дәл шар емес екенін далаға шықпай,үйде отырып-ақ қалам ұшымен дәлелдеген» ғалым Жауабы: Исаак Ньютон
17.Алғаш рет атом ядросын ашқан және жасанды атом ядроларын алған ғалым кім? Жауабы: Э. Резерфорд
8.
Галилей 30 есе ұлғайтатын алғашқы телескопты қай жылы құрастырды?
Жауабы: 1609 жылы










Жүргізуші:

Түйемен ақсақал келеді

Сендерге ұрпағым деп сенеді

Ғажайып қоржын тартуын

Төрт топқа үлестіріп береді – сайысымыздың үшінші бағыты ғажайып қоржын.(төрт топқа нөмірленген асықтар үлестіріліп беріледі.)

3.«Ғажайып қоржын»

1. Екі адам тоғыз құмалақты 2сағатта ойнаса, әрқайсысы неше сағатта ойнайды? (2сағат)

  1. Түнгі сағат онда жауын жауып тұрса, 24 сағаттан кейін күн жарқырап шығуы мүмкін бе? (Мүмкін емес, жоқ түнде күн шықпайды)

  2. Жанұяда 5 ұл әр ұлдың бір-бір қарындасы бар, жанұяда барлығы неше бала бар? (6 бала)

  3. Столдың 4 бұрышы бар, бір ұшын кесіп тастаса неше бұрышы қалады?

(5 бұрышы)

  1. Қос ат 40км жол жүрсе, бір ат қанша км жол жүреді? (40км)

  2. Үйдің 4 бұрышында 4 мысық отыр, әрбір мысықтың алдында 3 мысық. Үйде жиыны қанша мысық бар? (4 мысық)

  3. 8 - наурызда екі шешеймен екі қызына, әжеймен немересіне 3 орамал сыйға таратылды, бұл қалай? (Әжесі, шешесі, қызы)

  4. Дорбадан 10 асықты 10 бала бір бірден алды, сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай? (асықты бір бала дорбасымен алды)

  5. 1 жұмыртқаны 3 минутта пісірсе, 5 жұмыртқаны неше минутта пісіреді? (3 минут)

  6. 4 пен 5-тің арасына қандай таңба қойылғанда, 4-тен артық 5-тен кем сан шығады? (үтір)

  7. Ағаштың басында 10 торғай отыр, мылтықпен біреуін атып түсірсе ағашта қанша торғай қалды? (Қалғандары ұшып кет еді)

  8. Қалай 7 ті этаждан секіріп жараланбауға болады? (1-этаждан секірсе)

13. Денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама (күш)
14. Дененің уақыт өтуіне қарай басқа денелермен салыстырғанда

бастапқы орнының өзгеруі (механикалық қозғалыс)
15. Аспанда балығы неше шоқжұлдыз бар (88)

4.Жекпе–жек сайысы /формула жазу/ Ақылдассаң шешерсің,

ақылдаспасаң кем кесерсің





Жүргізуші:

Жанайық мәңгі сөнбейік

Мынаған көңіл бөлейік

Орамал тастап ойнайық

Сұраққа жауап берейік – дей келе сайысымыздың алтыншы бағыты «орамал тастау» ойынына кезек берейік.

5.«Орамал тастау» ойыны

Ойынның сұрақтары:

  1. Зат неден тұрады? (Молекуладан)

2. Бізі қоршаған орта? (Табиғат)

3. Ең жақын жұлдыз? (күн)

4. Молекулалардың бір-біріне өту құбылысы? (Диффузия)

5. температураны өлшейтін құрал? (Термометр)

6. Мұз қай температурада ериді? (0hello_html_m470d325d.gif)

7. Аспан денелері туралы ғылым? (астрономия)

8. Молекулалардың ретсіз қозғалысы? (Жылулық қозғалыс)

9. Дене пішінін немесе өлшемдерін өзгертуі? (деформация)

10. Диффузия қай күйде тез өтеді? (Газда)

11. Дененің жүріп өткен жолы? (Траектория)

12. Қай планетаның сақинасы бар? (Сатурн)

13. 360 минутта неше сағат бар? (6сағат)

14. Судың қатты күйі? (мұз)

5. Жүргізуші:

Қалмаңдар білімде көрінбей

Ұлдар мен қыздар өрімдей

Топ басшыларына беремін

Есепті есептеп көр ерінбей – дей келе сайысымыздың жетінші бағыты «есептеп көр» ерінбей кезеңіне береміз.

Қайсар тобы:

1. есеп

Массасы 10кг тас көмір толық жанғанда, қанша жылу мөлшерін береді?

(тас көмірдің меншікті жану жылуы 2,7hello_html_m7f8ebd71.gifджоль/кг)

Жауабы: 2,7hello_html_m35c2ac5.gifджоль/кг





2. есеп

Алматыдан шыққан автобус Ұзынағашқа дейінгі 60км жолды 1сағат жүреді, автобустың қозғалысын бірқалыпты деп ұйғарып, оның жылдамдығын анықтаңдар; Жауабы:60км/сағ

Қайтпас тобы:

  1. есеп

Массасы 4кг балқу температурасындағы қалайыны балқытуға қанша жылу мөлшері керек? (қалайының меншікті балқу жылуы 0,59hello_html_m420c6842.gifджоль/кг)

Жауабы: 236 кджоль

  1. есеп

Жер күнді айнала 30км/с жылдамдықпен қозғалады, 1сабақ өткенде яғни

45 мин ішінде жер қандай жол жүреді? Жауабы:81000км

Нюьтон тобы:

1. - Массасы 60 кг цирк артисі 4 метр биіктіктен көтерілген тордың үстіне секірді? ТОР артистке қандай күшпен әсер етеді, егер оның иілуі 1 м –ге тең болса? Жауабы: 6000 Н

2 – Жерде жатқан массасы 100 кг ұзындығы 2 м таяқшаны тік жоғарға қою үшін қандай жұмыс істеу қажет? Жауабы: 1кДж

Архимед тобы:

1 – Қандай биіктікте массасы 2 т жүктің потенциялдық энергиясы

10 кДж – ға тең? Жауабы: 5 м

2 – Массасы 20 кг тыныш тұрған арбаның үстінде массасы 60 кг адам тұр. Егер адам, арбаның үстінде, арбамен салыстырғанда 1м /с жылдамдықпен жүре бастаса арба жерменен салыстырғанада қандай жылдамдықпен қозғалады? Жауабы: 0,7 м/с

6. Жүргізуші:

Шыңына ойдың қонайық

Көңілге қуаныш алайық

Берілсе сырлы жұмбақтар

Шешуін бірден табайық – дей келе сайысымыздың сегізінші бағыты бойынша кезекті жұмбақ шешіп, жұлдызша алу кезеңіне берейік.




Қайсар тобы:

Жай көзге көрінбейді

Қозғалуға ерінбейді (молекула)


Жоғарламайды ешқашан

Түрлендірсең егерде

Басқа күйге ауысса

Жұмыс істейді әрқашан (энергия)

Өзі затты құрайды

Теңелуге таразыны сұрайды (масса)

Жылт - жылт етеді,
Жылғалардан өтеді Жауабы: Су

Қайтпас тобы:

Көтерілсе жоғары

Ерітер мұхит мұздарды

Төмен түссе шамалы

Сездірер суық ызғарды (температура)


Қозғалысқа келтіріп

Жылдамдығын береді

өлшем бірлігін қарасаң

Ньютонға келеді (күш)

Отқа жанбас,
Суға батпас. Жауабы: мұз


Табаныма байладым,
Қос таяқпен айдадым. Жауабы: шаңғы

Нюьтон тобы:

Етек – жеңі жиналмай
Дауыл тұрса дым қалмай
Түйдектеліп көшеді
Тоз - тоз болып өшеді. Жауабы: Бұлт.

Электр энергиясын өндіретін,
Үйіңе жарық ендіретін,
Ротор стартордан құрылымы,
Кім айтады мұндай құрылғыны? Жауабы: Генетатор

Күндіз қасыңнан қалмайды.

Бірақ ешкім ұстай алмайды.
Қорқақ па, қараңғыға бармайды. Жауабы: (Көлеңке)


Алтын теңге кетеді,
Күміс теңге келеді. Жауабы: Күн мен Ай

Архимед тобы:

Жылдың төрт мезгілінде де,
Мазасызданады ол неге? Жауабы: Жел.

Бұлтты аспанның жүзінде,
Ойнайтын бұл немене? Жауабы: Найзағай.

Өзі затты құрайды,
Теңесуге таразыны сұрайды. Жауабы: Масса.

Аса қажет өмірге халық үшін,
Пайдаланамыз күн сайын жарық үшін. (ток)

Әділ қазылар бағасын бергенше музыкалық сәлемдеме. Жеңімпаз топ марапатталады.

Жүргізуші:

Қадірлі ұстаздар, оқушылар сайыскерлер үшін атсалысып, уақыттарыңызды бөліп келгендеріңіз үшін мыңды бір рахмет айтамыз.

Ғылым дами берсін ғаламдағы

Білімді үйренейік жаңа замандағы

Аман сау тұрыңыздар осыменен

физикалық бәйгеміз тәмамдалды





Открытый урок по физике на тему "Физикалық бәйге"
  • Физика
Описание:

«Физикалық бәйге»

7-8 сыныптар арасында

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Оқушының пән бойынша алған білімдерін тиянақтап, оны өз дәрежесінде көрсете білу.

2.Дамытушылық:Сайысқа қатысқан әрбір оқушы өз білімін толықтырып, оны әрі қарай дамытады. қазақтың салт-дәстүрлері мен мақал-мәтелдерімен жұмбақтарын толық пайдаланып, көріністер мен ойындар қызықты логикалық есепті шығару арқылы оқушының абстракциялық ойлау қабілеті дамиды.

3.Тәрбиелік: Оқушы өзінің ой-өрісін кеңейте отырып, тәртіптілікке, ұқыптылыққа, адамгершілікке, өз ойын ашып айтуға үйренеді.

Шараның түрі: Жарыс

Пәнаралық байланыс: математика, әдебиет,

Көрнекіліктер: плакаттар, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі

2. Сырлы сауалдар (талас сұрақтар)

3. Ғажайып қоржын (сұрақтар)

4. Жекпе - жек (сәйкестіру)

5. Орамал тастау (сайысы)

6. Жұбақ шешу (сайысы)

Жүргізуші:

Ассалаумағалайкум халайық,

Сайыстың бетін ашайық.

Сұраққа шешу табайық,

Жер ұйығы білімнің.

Физика деген ғылымның,

Жеңіске жетіп төрт топ

Думанды кешті тойлайық

Құрметті ұстаздар, оқушылар біздің физикалық шоуға қош келдіңіздер!

Жүргізуші:

Ойдың білім атасы

Көрегенді данасы

Көп алғысы бар батасы

әділқазы алқасы деп сайысымыздың алғашқы қадамын бастамас бұран, әділқазылар алқасымен таныстырып өтейік.

1.

2.

3.

Жүргізуші:

сұраққа жауап беріп айтысайық

сауалды іліп алып тартысайық

бәрін айтпа бірін айт алдыменен

жобасымен сайыстың танысайық

1. Әр топ өзін өзі таныстыру

2. Сырлы сауалдар (талас сұрақтар)

3. Ғажайып қоржын (сұрақтар)

4. Байқап қал (суреттер)

5. Мақал-мәтелдер (сәйкестіру)

6. Орамал тастамақ ойыны

7. Есептеп көр ерінбей

8. жұмбақ шешіп, жұлдызша алу

Жүргізуші:

Үлгілі тәртіп, жақсы оқу

Алға қойған мақсаты

әрқашанда мектепте

шығып жүрген жақсы аты

жиналған ылғи дарындар,

жүректе от көздерінде жалын бар.

қайтпас, қайсар топтарын,

қол соғып қарсы алыңдар - дей келе сайысымыздың бірінші бағыты бойынша әр топ өз-өзін таныстырып өтсін. топ басшылары ортаға шығып, өз тобын таныстырады.

1.Таныстыру

2.«Қайсар» тобы:

Армысыздар ағайын

Бармысыздар бауырлар

Ағайын тілін табайын

Жеңілдер сұрақ ауырлар

Ұраны:математик физикпіз

шетінен ойлы жүйрікпіз

жеңіс үшін қайсар алға

қарсыластан қалма

1.«Қайтпас» тобы:

Құттықтаймыз шын жүректен баршаңызды

әндетейік жырлайық ұлы күнді

апталықтың мезеті жақсылыққа

тола берсін демекпіз асыл нұрға

қасиетті аяулы ұлағатты

бас иеміз құрметті ұстаздарға

Ұраны:көңілден әнді тербейміз

Біліммен өсіп гүлдейміз

Біз ешқашан осал емеспіз

Намысты қолдан бермейміз

Жүргізуші:

Ағатын мөлдір бұлақтар

Білімнен кім бар жырақтар

Тақтаға қарап үңілсең

Сырлы сауал сұрақ бар – дей келе сайысымыздың екінші бағыты бойынша сырлы сауалдарға кезек берейік.

2. «Сырлы сауалдар» бағыты

1.Айдың бетінде тұрып «аққан жұлдыздарды» көруге бола ма?

(Жоқ, өйткені айда атмосфера жоқ)

2.Сарқыраманың қай жерінде судың температурасы жоғары?

(Сарқыраманың табанында)

3.Альпинистер жоғары биіктікте тамақ дайындады, уақыты жеткенмен бірақ тамағы піспеді. Не үшін?

(Атмосфералық қысым төмен болғандықтан)

4.Марс планетасында жұмыртқаны пісіруге бола ма?

(Болмайды,өйткені атмосфера өте сирек)

5.Сынапты термометрмен бір тамшы ыстық судың температурасын өлшеуге бола ма?

(Болмайды, бұл жағдайда тамшының температурасы лезде өзгереді)

6.Қанттың салқын суға қарағанда ыстық суға тезірек еруі неліктен?

(Температура артқан сайын диффузияның жылдамдығы артады.)

7.Еденге аққан суды құрғату үшін неліктен оны еденге жағады?

(Кебу бетін кеңіту кебу жылдамдығын арттырады.)

8.Мұз қандай жағдайда жылтқыш болуы мүмкін.

(Басқа дененің температурасы мұздың температурасынан төмен болғанда)

9.Не үшін адамдар қоланы темірден бұрын қолданған?

(Қоланың балқу температурасы темірден төмен)

10.Теңіз суы 0- та неге қатпайды?

(Тұзды судың қату температурасы 0- тан төмен)

11. Физика сөзінің мағынасы Жауабы: Табиғат
12.Механикалық қозғалыс дегеніміз не?
Жауабы:Уақыттың өтуімен дененің басқа денелерге қатысты кеңістіктегі орнының өзгеруі
13.Жер төңкергіш ғалым Жауабы: Архимед
14.«Физиканың оң қолы химия болса,математика оның көзі» деген ғалым Жауабы: М.В.Ломоносов
15. Ғылымда эксперименттік зерттеу әдісін алғаш рет қолданған ұлы итальяндық физик және астроном Жауабы: Галилео Галилей

16.«Жердің дәл шар емес екенін далаға шықпай,үйде отырып-ақ қалам ұшымен дәлелдеген» ғалым Жауабы: Исаак Ньютон
17.Алғаш рет атом ядросын ашқан және жасанды атом ядроларын алған ғалым кім? Жауабы: Э. Резерфорд
8. Галилей 30 есе ұлғайтатын алғашқы телескопты қай жылы құрастырды?
Жауабы: 1609 жылы

Жүргізуші:

Түйемен ақсақал келеді

Сендерге ұрпағым деп сенеді

Ғажайып қоржын тартуын

Төрт топқа үлестіріп береді – сайысымыздың үшінші бағыты ғажайып қоржын.(төрт топқа нөмірленген асықтар үлестіріліп беріледі.)

3.«Ғажайып қоржын»

1. Екі адам тоғыз құмалақты 2сағатта ойнаса, әрқайсысы неше сағатта ойнайды? (2сағат)

2.Түнгі сағат онда жауын жауып тұрса, 24 сағаттан кейін күн жарқырап шығуы мүмкін бе? (Мүмкін емес, жоқ түнде күн шықпайды)

3. Жанұяда 5 ұл әр ұлдың бір-бір қарындасы бар, жанұяда барлығы неше бала бар? (6 бала)

4.Столдың 4 бұрышы бар, бір ұшын кесіп тастаса неше бұрышы қалады?

(5 бұрышы)

5.Қос ат 40км жол жүрсе, бір ат қанша км жол жүреді? (40км)

6.Үйдің 4 бұрышында 4 мысық отыр, әрбір мысықтың алдында 3 мысық. Үйде жиыны қанша мысық бар? (4 мысық)

7. 8 - наурызда екі шешеймен екі қызына, әжеймен немересіне 3 орамал сыйға таратылды, бұл қалай? (Әжесі, шешесі, қызы)

8.Дорбадан 10 асықты 10 бала бір бірден алды, сонда дорбада 1 асық қалды. Ол қалай? (асықты бір бала дорбасымен алды)

9.1 жұмыртқаны 3 минутта пісірсе, 5 жұмыртқаны неше минутта пісіреді? (3 минут)

10. 4 пен 5-тің арасына қандай таңба қойылғанда, 4-тен артық 5-тен кем сан шығады? (үтір)

Ағаштың басында 10 торғай отыр, мылтықпен
Автор Дуйсенбаева Гүлнара Генжебаевна
Дата добавления 29.04.2015
Раздел Физика
Подраздел Другое
Просмотров 426
Номер материала 58581
Скачать свидетельство о публикации
